Shop menü

SZINTE MÁR POFÁTLAN MÉRTÉKBEN KÉRT ADATOKAT AZ APPLE A VALVE-TÓL

Az Apple és az Epic Games háborúja mindig tartogat érdekességeket
Török Roland
Török Roland
Szinte már pofátlan mértékben kért adatokat az Apple a Valve-tól

Az Apple mindent megtesz a győzelme érdekében, így a Valve-ot is szeretné belerángatni az Epic Games elleni jogi csatározásba. Egy a napokban kelt dokumentum szerint az Apple 2020 novemberében a saját jogi csatájának erősítése érdekében azt követelte a Valve Software-től, hogy csekély mennyiségű kereskedelmi adatot biztosítson számára a Steam több éves működésével kapcsolatban.

Az Apple szerint a Valve-nál megtalálható Steam kereskedelmi adatok döntő fontosságúak számára az Epic Games elleni ügyben, így ezekre a szűkösre vett információkra mindenképpen szüksége van.

Az Apple egyik kérésében követelte, hogy megtudhassa a Valve…

  • …alkalmazások,
  • alkalmazáson belüli vásárlások,
  • a termékek éves bevételét,
  • a Steam éves hirdetési bevételeit,
  • a Steamnek tulajdonítható külsős termékek éves bevételeit,
  • a Steam éves bevételeit,
  • a Steam éves jövedelmét nettóban és bruttóban,
  • mindezt pedig könnyen, jól érthető formátumban.

A Valve ezt az adatszolgáltatást megtagadta, mivel azok üzleti titoknak minősülnek.

A Valve többször is találkozott az Apple embereivel a kéréssel kapcsolatban, a Valve képviselője pedig beismerte az Apple-nek, hogy ilyen vagy hasonló nyilvántartások léteznek náluk, de egyszerűen nem hajlandóak ilyen információt átadni nekik semmilyen formátumban sem.

Ha tisztában vagyunk azzal, hogy a Steam mennyi játékot árul és milyen elképesztő pénzeket generálhat, akkor hamar láthatjuk a kért adatok mennyiségébe belegondolva, hogy ez egy elég érdekes kérés volt az Apple részéről, amit nehéz elképzelni, hogy bárki is teljesíteni akarna valaha is önszántából.

Viszont van még tovább is. Az Apple nem csak a fent felsorolt adatokra kíváncsi. Egy másik kérésében a következőket szerették volna megtudni:

  • Minden alkalmazás neve a Steamen
  • Az alkalmazások elérhetősége mikortól találhatóak meg Steamen
  • Minden alkalmazás ára
  • Minden alkalmazás alkalmazáson belüli vásárlási lehetőségeinek az ára

Az Apple azért szeretné a Steam adatait megtudni, mert ez az a piac, ahol az Epic Games a saját boltjával versenyez, vagyis bizonyítani akarja, hogy nincsenek monopol helyzetben és az Epic Games sincs elnyomás alatt. Az Apple szerint ezek az adatok sehol nem állnak rendelkezésre és nincs versenykárosító kockázata, ha ezeket a Valve kiadja.

A Valve nem ért ezzel a kéréssel sem egyet. Bár tényleg rendelkezésre állnak nekik olyan dokumentumok, amik az Epic Games Store és a Steammel való versennyel kapcsolatosak, de ezek rendkívül bizalmas információkat tartalmaznak a játékokról és a Valve bevételeiről, amit nem adhatnak ki. A Valve szerint az Apple rosszul jelölte meg, hogy ezek szűkösre vett információk. Nem azok.

Az Apple eredetileg 30 000-nél is több játék adataira volt kíváncsi, később már 600-zal is beérték volna, de ezeknél is fontos lett volna számukra megkapni szinte minden üzleti titkot. Az Apple szerette volna megtudni ezen alkalmazások minden verziójának külön-külön a…

  • …tartalmát
  • értékesítési dátumát
  • árváltozásait
  • 2015-től kezdődően a mai napig lebontva
  • ezek külön-külön lebontva verziónként bruttó értékben
  • és persze a Valve bevételeit ezekből.

A Valve szerint ezeknek a kéréseknek amúgy sincsen értelmük se, még ők sem vezetik így ezt.

A Valve külön megemlíti a bíróságnak, hogy semmi közük nincs a mobilpiachoz, ők nem versenytársak ott, a Fortnite fenn sincs a Steamen és az Apple csak olyan bizalmas adatokhoz akar hozzájutni, amihez máshogy nem tudnának.

A Valve arra kéri a bíróságot, hogy ejtsék az Apple idézését, PC-s kiadókként és játékfejlesztőkként nincs közük az ügyhöz és a mobilpiachoz. Az Apple kulcsfiguraként állítja be a Valve-ot, pedig a kikért rendkívül bizalmas információknak semmi köze nincsen az ügyhöz, nem mutatja meg a piac méretét és amúgy is megterhelő lenne ilyen tömeges mennyiségű adatot előállítani és prezentálni.

Az előző részek tartalmából: Fél éve az Epic Games egy frissítés keretében új fizetési módot helyezett el a Fortnite iOS-es és Google-ös változatában, hogy kiugrassza a nagyokat a bokorból. Számítottak arra, hogy ezzel kidobják őket a mobil boltokból, de erre előre felkészülve az Epic Games nem hátrált meg, hanem azonnal bíróságra vitte az ügyet, hogy kijelentse, duopol helyzetükkel visszaélve kényük-kedvük szerint sarcolhatják meg a fejlesztőket, félemlítik meg őket és istenként ítélkeznek a felettük, mindezt verseny és alternatív lehetőségek nélkül.

Az Epic Games azóta szinte már az egész világon be is perelte a két vállalatot. Az Apple odáig is elment, hogy minden Unreal Engine-t használó videojáték fejlesztőt ki akart gáncsolni, mert teljesen megtiltotta volna az UE4 használatát iOS-en, de ezt a bíróság megakadályozta. A Google láthatóan készen áll azokra az időkre, ha veszítenék a pert, mert már be is jelentették, hogy az új Android verziók szabadabban fogják kezelni a külsős alkalmazásboltokat. Természetesen a Google és az Apple nem lélegezhet fel, mert bíróságoktól függetlenül más hivatalok miatt is támadás alatt állnak.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére