A Spotify 2021-ben beszélt először arról, hogy készül a „veszteségmentes” díjcsomagja, ami minden eddiginél jobb zenehallgatási élményt biztosít majd a felhasználók számára. Azóta több mint 3 év telt el, de még mindig nem készült el.
Rengeteg fejlesztéssel rukkolt elő a Spotify az évek során, ma már komplett videoklipeket lehet megnézni a dalokkal együtt, lehet vásárolni hangoskönyveket, és elözönlötték a platformot a podcast adások. A lossless lehetőség viszont folyamatosan tolódik, és már senki nem mer arra tippelni, hogy mikor készülhet el. Az utóbbi időben eléggé sok információ jelent meg ennek kapcsán, de az eddigiek tükrében félve merjük azt állítani, hogy már közel lehet az érkezése. Most újabb pletykák jöttek ennek kapcsán.
A Bloomberg számolt be arról, hogy tudomásukra jutott, mennyibe kerülhet majd a szolgáltatást. Ha igaz a hír, akkor elég mélyen zsebbe kell nyúlni a lossless lejátszásért. Havi 5 dollár felára lehet majd a magasabb minőségű zenestreamingnek. És ehhez jön még az is, hogy a Spotify egyébként is emeli az árait egyebek mellett az Egyesült Államokban is.
Jelen állás szerint akár havi 17 dollárt is elkérhet majd a Spotify azoktól, akik szeretnék a dalokat remek minőségben élvezni.
A hamarosan 12 dollárra emelkedő havi díjra fog rárakodni a további 5 dollár, így ez már igencsak drága lesz. A legnagyobb riválisnak tekinthető Apple Music jelenleg még egy árban van a Spotify-jal, mivel 11 dollárt kóstál havonta, és ez marad is így még egy ideig. Már a puszta havi díjban lesz 1 dollár előnye, de a losslesst is figyelembe véve a különbség már több mint 50% lesz. Ugyebár az Apple nem kér plusz pénzt azoktól, akik a lossless lejátszást akarják használni, felár nélkül biztosítja ezt a felhasználóinak.
Nemcsak az Apple-lel szemben lesz sokkal drágább a lossless Spotify, hanem minden más piaci szereplőhöz képest is. Április óta a Tidal már 11 dolláros áron biztosít a felhasználóknak kiváló minőségű zenestreaming lehetőséget – miután olcsóbb lett a csomagok egyszerűsítését követően –, és az Amazon Music Unlimited is 11 dollár, és ott is benne van az árban a „veszteségmentes” anyagok elérése. Hazánkban az Apple Music és a Tidal is 1790 forint lossless opcióval együtt, míg a Spoitfy enélkül kóstál 1990 forintot.
A korábban kiderült információk alapján legalább a minőséggel nem lesz gond. Az alkalmazás kódjában felbukkant adatok arra utalnak, hogy 24 bites és 44,1 kHz-es hanganyagok is elérhetőek lesznek a hallgatóknak. Akár 2117 kbps-os bitráta is előfordulhat az egyes FLAC formátumú felvételeknél. Percenként 15,9 MB-nyi adatforgalmat generálhat majd a lossless zenék fogyasztása.
Érdekes lesz azt látni, hogy a minőséget és a kínálatot tekintve hol helyezkedik majd el a többiekhez képest a Spotify. Mind az Apple, mind pedig a Tidal egy igen komoly ellenfél ebből a szempontból, de az is biztos, hogy a piacvezetőnek volt elég ideje ahhoz, hogy felkészüljön a számára új lehetőség bevezetésére.