Shop menü

AZ NVIDIÁVAL ÉS AZ UBERREL KÖTÖTT ROBOTTAXIS SZERZŐDÉST A VILÁG EGYIK LEGNAGYOBB AUTÓGYÁRTÓJA

Széles összefogásban fejleszt a Stellantis önvezető autókat, hogy azokat robottaxiként tudja alkalmazni az Uberrel kollaborációban.
Szécsi Dániel (DemonDani)
Szécsi Dániel (DemonDani)
Az Nvidiával és az Uberrel kötött robottaxis szerződést a világ egyik legnagyobb autógyártója

Néhány évvel ezelőtt sorra fuccsoltak be a robottaxis fejlesztések, de a Tesla és a Google kitartó munkájának köszönhetően a technológia nem veszett el. Most pedig már azt láthatjuk, hogy kezdi új reneszánszát élni a terület. Egyre többen pörgetik fel az önvezető személyszállító járművek fejlesztését.

Miközben a Tesla és a Waymo komoly harcot folytat élesben, addig mások különböző együttműködések révén igyekeznek felgyorsítani a saját fejlesztéseiket. Korábban a biztonsági nehézségek és az elszálló költségek miatt futott vakvágányra több próbálkozás, de a két piacvezető sikereit látva nem meglepő, hogy más gyártók sem akarnak lemaradni a robottaxik piacáról.

A napokban jelentette be a Stellantis, hogy sikeresen összehozott egy átfogó együttműködést, melyben az autógyártó mellett szerephez jut az Nvidia, az Uber és még a Foxconn is. A kvartett kollaborációjában a tervek szerint olyan személyautók születhetnek majd, amiket az Uber alkalmazhat a robottaxi flottájának kiépítésére, bővítésére. Minden félnek nagy lesz a hozzáadott értéke, de talán az Nvidia szerepe a legfontosabb a rendelkezésre álló információk alapján.

A Stellantis neve talán nem mindenkinek ismerős, de a világ egyik legnagyobb gyártójaként olyan márkák tartoznak az égisze alá, mint az Alfa Romeo, a Chrysler, a Citroën, a Dodge, a Fiat, a Maserati, az Opel vagy éppen a Peugeot, és lehetne még folytatni a felsorolást. A vállalat az évek során megteremtette a megfelelő „AV-Readi” alapokat, tehát olyan platformokat hozott létre, amik már alkalmasak az autonóm közlekedés megvalósítására.

Galéria megnyitása

Az egyik Stellantis platform a K0, amit kisméretű buszok, kevesebb mint 10 fő szállítására alkalmas járművek alapjául lehet használni. A másik a STLA Small platform, ez már kisebb méretű, kompakt városi villanyautóknak nyújt ideális alapot. Nagy flexibilitást ígérnek ezek a platformok, és előreláthatólag több különböző márka járművei fognak ezekre épülni.

A tervek szerint az Nvidia a DRIVE AGX Hyperion 10 architektúrát biztosítja az önvezető taxik számára, ez már negyedik szintű önvezetés megvalósítására lett felkészítve. A Stellantis mellett a Lucid és a Mercedes-Benz is bejelentkezett már ennek az alkalmazására. Egy olyan komplex megoldásról beszélhetünk itt, ami nemcsak a számításokért felelős hardveres elemeket foglalja magában, hanem a megfelelő működéshez ideális szenzorokat és a vezérléshez szükséges szoftvereket is.

Galéria megnyitása

A jelek szerint az Nvidia igyekszik minél nagyobb mértékben a saját kezébe venni az önvezető platformok kidolgozását, miután az autógyártóknak jól láthatóan beletört ebbe a bicskája.

Az AGX Hyperion 10 az AGX Thor rendszerchipet alkalmazza, és a DriveOS operációs rendszer fut rajta, ami ugyancsak az Nvidia sajátja, és megszerezte mostanra a járműipari biztonsági tanúsítványokat is. A rendszer akár 14 darab nagyfelbontású kamerát tud kezelni, 9 radar kapcsolódhat hozzá, egy LiDAR vezérlésére alkalmas, és még 12 darab ultrahangos érzékelőt is be lehet vetni. Az Nvidia mérnökei azt is kidolgozták, hogy miként kell elhelyezni a különböző komponenseket, hogy azok megfelelően tudják ellátni a feladatukat.

Galéria megnyitása

A Foxconn fogja azt megoldani, hogy a Stellantis gördülékenyen tudja integrálni a személyautókba az Nvidia komponenseit és az előírásoknak megfelelő szenzorokat. Az is lehet, hogy a komponensek egy részét eleve a Foxconn állítja majd elő. A közleményből nem derült ki teljesen világosan a vállalat szerepe, de ez nem olyan meglepő, hiszen a Foxconn általában a háttérben szokott maradni bérgyártóként.

A tervek szerint az Uber már 2027-re szeretne nagy robottaxi flottát felállítani, a Stellantis pedig igyekszik azt elérni, hogy a járművek jelentős részét ő biztosíthassa majd a vállalat számára. Ugyanakkor az autógyártó elvileg csak 2028-ra lehet teljesen kész a fejlesztésekkel, 2,5-3 év múlva tudja elkezdeni az új alapokra épülő járművek szállítását.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére