Az Intel Arrow Lake-S processzorai hivatalosan 2024. október 24-én jelennek meg kereskedelmi forgalomban, ahogy az a bejelentés kapcsán már elhangzott, vagyis a Raptor Lake Refresh modellek már nem sokáig foglalhatnak helyet a kínálat csúcsán. Az újdonságok első körben csak öten lesznek, mindannyian szorzózár-mentes kivitelben kerülnek az üzletek polcaira, valamint mindannyian ugyanarra az Arrow Lake-S lapkára épülnek, ám a kiaknázható erőforrások mennyisége már lapkánként változik. Az új processzorok természetesen már megérkeztek a tesztelőkhöz, így az említett napon nemcsak a kereskedelmi forgalmazás indul meg, hanem az első független tesztek is megjelennek, természetesen kellő részletességgel, így kiderül, mit alkottak az Intel mérnökei.
Az egyik tesztelő, aki Madness727 becenév alatt tevékenykedik, éppen a napokban osztott meg néhány érdekes fotót az egyik Arrow Lake-S processzorról, ám azt nem árulta el, pontosan melyik modell szerepel a képeken. Ez igazából a fentiek értelmében nem is lényeges – jó eséllyel a Core Ultra 9 285K-ról lehet szó, ugyanis jellemzően a csúcsmodellt szokták eljuttatni a tesztelők többségéhez. Akárhogy is, a fotó alapján sikerült „megskalpolni” az új processzort, méghozzá sérülések nélkül, ami jó hír lehet az extrém tuningosok számára. Az sajnos nem derült ki, hogy az integrált hőelosztó kupak alatt pontosan milyen anyag biztosítja a lapka és a sapka közötti hatékony hőátadást – ez lehet egyszerű paszta, folyékony fém, de akár forrasztás is.
A megskalpolt processzor esetében nagyon szépen látszik az alapokat adó lapka, az Arrow Lake-S, ami összesen öt részből áll, ahogy azt korábbi írásunkban már említettük. Ezek között jelen van a 16 E-Core és a 8 P-Core típusú processzormagot adó CPU lapka, a 4 Xe maggal ellátott GPU lapka, valamint az I/O lapka is, ami egyebek mellett beépített Thunderbolt 4-es vezérlőt is rejt. Az egyes lapkák pontos felépítésével kapcsolatban itt olvashatóak további részletek.
Az új processzorok immár LGA-1851-es tokozással rendelkeznek, így új alaplapra lesz szükség melléjük, és a költségeket az is növeli, hogy memóriacserére is szükség lesz, ha DDR4-es rendszermemóriát használó konfigurációról váltanánk az Arrow Lake-S alapú platformra, hiszen utóbbi már csak DDR5-ös memóriamodulokat kezel.
Az Arrow Lake-S generáció „K” és „KF” jelölésű modelljei után a következő év első negyedévében az olcsóbb, szorzózáras kivitelben érkező verziók is megjelennek majd, amelyekhez költséghatékonyabb alaplapok is társulnak. Ezzel együtt mobil fronton is bemutatkozik az Arrow Lake, méghozzá az Arrow Lake-H formájában, ami eltérő konfigurációban érkezik az asztali modellekhez képest. Az Arrow Lake-H modellek már csak 6 P-Core és 8 E-Core birtokában üzemelhetnek, az iGPU viszont nagyobb lesz, ugyanis 4 helyett 8 Xe magot tartalmaz. A kisebb CPU csempéhez és a nagyobb iGPU csempéhez egy kisebb I/O lapka társul, ugyanis mobil fronton nem lesz szükség annyi I/O erőforrásra, mint egy klasszikus asztali platform esetében.