Az AMD még manapság is aktívan bővíti Socket AM4-es processzorkínálatát, pedig a szóban forgó processzorfoglalat most már 9. évét tapossa, de mivel több régióban is nagy a kereslet a költséghatékonyabb processzorok és platformok iránt, a Socket AM4-es modellek pedig még mindig jó teljesítményt nyújtanak, így az AMD sem engedi el a platform kezét. Éppen nemrégiben mutatkozott be néhány új modell, ahogy azt korábban már megírtuk, a napokban pedig felbukkant egy újabb Socket AM4-es processzor is, amelynek létezéséről igazából már lehetett tudni a korábbi szivárgások révén, de lencsevégre kapni még nem igazán sikerült.
Az egyik szemfüles hardverdetektív, momomo_us rábukkant a szóban forgó processzora, ami Kínában kerülhetett forgalomba, és ami a 100-00000456-os OPN kód alatt fut. Erre az OPN kódra az AMD hivatalos weboldala nem ad találatot, és igazából maga a processzor sem szerepel a vállalat weboldalán, azaz kis mennyiségben, kevés régióban értékesített példányról lehet szó. A processzor márpedig létezik, erre utal a Gigabyte korábbi processzor-kompatibilitási listája, illetve a termékről készített fotó is.
Maga a processzor egy 4 maggal és 8 szállal rendelkező megoldás, ami ugyan a RYZEN 5000-es sorozatba tartozik, azaz elméletben Vermeer lapka köré kéne épülnie, itt mégsem az a lapka adja az alapokat, hanem a RYZEN 5000G sorozatból ismerős Cezanne, ami nem chipletes, hanem monolitikus felépítéssel rendelkezik, valamint iGPU is lapul a fedélzetén. Jelen esetben az iGPU inaktív, ezért sem kapott „G” jelölést az „új" processzor, csak a négy processzormag és a nyolc szál fogható munkára, méghozzá 3,8 GHz-es alap- és 4,2 GHz-es maximális boost órajel mellett. A szóban forgó processzor lényegében a széles körben ismert RYZEN 3 5300G alapjaira épül, de 200 MHz-cel alacsonyabb magórajelen üzemel és aktív iGPU-t sem használhat.
A 65 W-os TDP kerettel rendelkező processzor elsősorban az OEM partnerek és a rendszerépítők számára készült, ők is csak kisebb mennyiségben használják, ezért sem igazán bukkant fel még róla fotó, annyira ritka. Ez a modell eredetileg a Renoir lapka köré épülő RYZEN 3 4100 utódjaként készülhetett el, amihez képest új architektúrát használhat és 200 MHz-cel magasabb boost órajelet is bevethet, valamint L3 Cache terén is duplázott.
A RYZEN 3 5100 a jelek szerint egyelőre csak Kínában érhető el, ott is csak korlátozott mennyiségben, ami arra utal, globális piacra dobása továbbra sincs tervben, de ha a helyzet változik, arról be fogunk számolni.