Shop menü

TESZTPADRA KERÜLT A SNAPDRAGON 8+ GEN 1, ÉS LÁTVÁNYOS EREDMÉNYEKET PRODUKÁLT

A Qualcomm friss lapkája tényleg jelentős előrelépést tett a hatékonyságot tekintve, így nem lenne meglepő, ha hirtelen nagy érdeklődés övezné.
Szécsi Dániel (DemonDani)
Szécsi Dániel (DemonDani)
Tesztpadra került a Snapdragon 8+ Gen 1, és látványos eredményeket produkált

Néhány napja jelentette be a Qualcomm a Snapdragon 8+ Gen 1 rendszerchipet, ami lényegében az új zászlóshajója lett a vállalatnak, felváltva a Snapdragon 8 Gen 1-et. Minden évben van pluszosított csúcsragadozója a vállalatnak, de most mégis más a helyzet, mint, amihez korábban szokhattunk, és ezt a teszteken mért különbségek is mutatják.

A Qualcomm és az ASUS készített egy olyan okostelefont, amiben ki lehet próbálni az újdonságot. Ez nem egy kereskedelmi forgalomba szánt eszköz, de nagy valószínűséggel a később érkező ROG Phone sok pontban hasonló lesz ehhez. A ROG mérnöki masina egyébként áttetsző hátlapot kapott, ami eléggé érdekessé teszi, és van rajta némi felirat is, szóval azért eléggé dögösra tervezték ahhoz képest, hogy nem fogyasztói masináról van szó. A tesztet a GSMArena készítette a Snapdragon 8+ Gen 1 lapkáról és az elődjéről.

Galéria megnyitása

Az ígéret szerint a friss fejlesztés úgy nyújt majd nagyobb teljesítményt, hogy közben a fogyasztása alacsonyabb lehet terhelés közben is. A hatékonyságot tekintve pedig teljes generációváltáshoz fogható mértékű lehet az előrelépés. 15 és 30%-os különbségek is elhangoztak a Qualcomm irányából, de lássuk, hogy a valóságban mit kapunk a meglepően nagynak tűnő ígéretekből.

A GSMArena a GeekBench 5 esetében egyetlen magot terhelve már rögtön 7 százalékos gyorsulást mért ki. Ebben az esetben a rendszer a Cortex-X2 magot teszi próbára, ami 3 GHz-ről lett felhúzva 3,2 GHz-re, és itt lényegében ennek megfelelő mértékű előrelépés történt. 1244 pontról lépett előre 1316 pontra a Snapdragon 8+ Gen 1. Most pedig forduljunk is rá a lényegesebb, teljes terheléssel járó tesztre.

A Qualcomm ezúttal nemcsak a legnagyobb teljesítményű egységet „tuningolta”, hanem a többi magot is meghúzta kicsit. Ennek eredményeként a Cortex-A710 trió 2,5 GHz-ről 2,8 GHz-re lett feltekerve, a Cortex-A510 kvartett pedig 1,8 GHz helyett már kereken 2 GHz-re képes. Általánosan nézve jó 10%-kal beszélhetünk magasabb frekvenciákról. A GeekBench 5 alatt azonban a GSMArena már 14%-kal nagyobb tempót tudott kimérni. 4199 pontot hozott össze az újdonság a korábbi 3658 pont ellenében.

Galéria megnyitása

Az új Snapdragon zászlóshajó 10%-kal kapott magasabb órajelű integrált GPU-t, az Adreno 730 ezáltal nagyjából 900 MHz-en fog üzemelni, ha minden erejét latba kell vetni. Ezen a ponton a GFXBench és a 3DMark Wild Life lett elővéve a teszteléshez. A GFX mérésekben általában 9-10%-os gyorsulást sikerült kimérni életben, ami nagyon szép eredmény, egy esetben pedig a gyorsulás mértéke meghaladta a 13%-ot is. A 3DMark Wild Life alatt pedig valamivel több mint 7 százalékkal tudott jobb produkciót felmutatni.

A végére az AnTuTu 9 maradt, ami nagyon átfogóan és aránylag hosszan terheli, vizsgálja különböző tesztekkel a hardvert. Ebben pedig a Snapdragon 8+ Gen 1 abszolút rekordot hozott össze, legalábbis, ami az androidos irányvonalat illeti. 1 120 235 pontot villantott az ASUS fejlesztői okostelefonja, miközben a szimpla Snapdragon 8 Gen 1 általában 1 millió körül tudott, konstrukciótól függően. Itt azért azt megjegyezzük, hogy az AnTuTu tényleg komplexebb mérést csinál, szóval a forgalomba kerülő készülékek között nagyobb lehet a szórás, de az egyértelmű hogy itt is szép fejlődés történt.

Galéria megnyitása

Azt tehát tisztán lehet látni, hogy a Qualcomm nagyjából hozza azt a gyorsulást, amit jósolt előzetesen. De mi a helyzet a mérleg másik oldalán, a fogyasztás, ezzel együtt pedig a melegedés tekintetében.

A GSMArena a konkrét melegedést nem mérte, azt azonban igen, hogy a CPU fojtás, ami a melegedés miatt lép fel, hogyan jelentkezik. Ezt a Burnout mérőalkalmazással oldotta meg. Kiderült a teszt alatt, hogy a Snadpragon 8+ Gen 1 is bemelegedik annyira, hogy vissza kelljen vennie, de ez mondhatni manapság már teljesen normális. De nagyon fontos, hogy igazából lényegesen nagyobb tempót tud hosszan tartani, mint a kvázi elődje. A Burnout alatt a Snapdragon 8 Gen 1 a teljesítménye közel 1/3 részére zuhand vissza, miközben az újdonság 49,7%-os tempót tudott még „besütve” is.

Galéria megnyitása

Külön a processzort nézve a fogyasztása a friss lapkának 9,88 watt volt az előd 9,61 wattjához képest, szóval itt azért egy kicsit növekedett az energiaéhség, azonban a tempó is nagyot ugrott. 1,74 FPS/W-ot tudott a Snapdragon 8 Gen 1, miközben a társa csak 1,41 FPS/W-ot hozott össze.

A GPU-nál pedig már úgy történt gyorsulás, hogy a fogyasztás is mérséklődött. 5,6 watt mellett 23,7 FPS-re volt képes a Qualcomm új fejlesztése, miközben a korábbi lapka 6,07 watt elégetése mellett 20,1 FPS-t mutatott fel. Itt még külön az NPS is lett mérve, amit terhelve 6,3 watt volt a fogyasztás mindkét esetben, de az újdonság 52,6 FPS-t hozott össze 35,8 FPS ellenében.

A korábban, Samsung által gyártott lapkához mérten tehát a TSMC-nél készülő chip valóban lényegesen jobb lett, ha az alacsonyabb fogyasztás nem is jön neki össze minden helyzetben. A gyorsulás azonban rendre jól kimérhető, és ahhoz sem fér kétség, hogy itt az órajel fojtása már kevésbé lesz problémás.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére