Shop menü

MEREDEK PLETYKA: AZ INTEL VEZETŐJE A 18A GYÁRTÁSTECHNOLÓGIA HELYETT INKÁBB RÖGTÖN A 14A-T HASZNÁLNÁ

Ez egyelőre csak egy felvetés, amit mérlegelnek, és amit majd csak később visznek az igazgatótanács elé. Ha a döntés zöld utat kap, akkor az csak és kizárólag a külsős megrendelők chipjeire lesz érvényes, saját termékeiknél akkor is használnák a 18A-t.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Meredek pletyka: Az Intel vezetője a 18A gyártástechnológia helyett inkább rögtön a 14A-t használná

A Reuters egy rendkívül érdekes iparági értesülést szellőztetett meg a minap, amiből kiderül, az Intel aktuális vezetője, Lip-Bu Tan éppen azon gondolkodik, a vállalat 18A gyártástechnológiáját, amelynek fejlesztésébe óriási mennyiségű munkaórát és pénzt fektettek az elmúlt évek során, és ami a korábbi hírek szerint jó kihozatali arányt és jó teljesítményt kínál, mégsem vetik be tömegtermelésben, helyette inkább egyből a következő generációs csíkszélességre, a 14A-ra koncentrálnak majd. Ez a hírek szerint egyelőre még csak egy opcionális lehetőség, amit meg kell tárgyalnia az igazgatótanácsnak, vagyis végleges döntés még nem született vele kapcsolatban, de állítólag terítéken van és az Intel vezetője teljesen komolyan gondolja a lépést.

A jelek szerint „csak” arról van szó, hogy a 18A gyártástechnológia mögül csak a szerződéses bérgyártói szolgáltatások esetében hátrálnak ki, vagyis ezt a csíkszélességet szélesebb körben fel sem kínálják a partnerek számára. A korábban kötött megállapodásokat persze teljesítik, vagyis kisebb mennyiségben gyárthatnak chipeket a Microsoft és az Amazon, illetve egyéb gyártók számára is, de nagy volumenben nem készülnek majd külsős chipek a 18A gyártástechnológiára támaszkodva, ha az Intel vezetője keresztül tudja vinni ötletét az igazgatótanácson.

Galéria megnyitása

Erre vélhetően azért van szükség, mert a 18A gyártástechnológiának eleinte nem volt túl jó híre, ezt nem hivatalosan iparági értesülések keretén belül is megerősítették a potenciális partnerek, de idővel javulni kezdett a kihozatali arány, a teljesítmény is optimálisnak és versenyképesnek tűnt. Nincs kizárva, hogy a 18A segítségével végül nem sikerült behálózni a nagy és neves megrendelőket úgy, ahogy azt az Intel vezetése remélte, éppen ezért dönthetett úgy Lip-Bu Tan, hogy húz egy merészet és rögtön a 14A gyártástechnológiára helyezik át a hangsúlyt. A 14A gyártástechnológia segítségével sokkal hatékonyabban versenyezhetnek majd a TSMC-vel szemben, így akár az olyan nagy klienseket is megnyerhetik, mint amilyen az Apple vagy az Nvidia. Ez persze eléggé meredeken hangzik a jelenlegi helyzet ismeretében, illetve annak tudatában, mennyire ütőképes a TSMC mind gyártókapacitás, mind kiszámíthatóság, mind pedig a fejlesztés üteme terén.

Az elemzők szerint ez az Intel számára hatalmas extra terheket jelenthet, több százmillió vagy akár több milliárd dollár leírására kényszerülhetnek, a 18A gyártástechnológia kifejlesztésének és a köré épülő infrastruktúra kiépítésének ugyanis hatalmas költségei voltak, ezek pedig nagyobb léptékű piaci megrendelésekből a jelek szerint nem térülnek majd meg, ha az Intel vezetőjének döntését jóváhagyják, hiszen a 18A gyártástechnológia nem lesz használatban nagyobb volumenben a külsős megrendelések esetében.

A Reuters szerint Lip-Bu Tan várhatóan még ebben a hónapban az igazgatótanács elé tárja új ötletét és a vele kapcsolatos döntés is viszonylag hamar megszülethet. A vállalat egyelőre nem kommentálta az iparági pletykákat, ugyanis szerintük pusztán piaci spekulációról van szó, azt viszont kiemelték, hogy a vezetés továbbra is elkötelezett az útiterv megerősítésével, a vásárlói bizalom építésével, illetve a pénzügyi helyzet javításával kapcsolatban. Szükség is van a megfeszített munkára, ugyanis az elmúlt év folyamán a vállalat 18,8 milliárd dollárnyi veszteséget könyvelhetett el, ezzel 1986 óta az első olyan pénzügyi évet tudhatja maga mögött, amikor nem sikerült profitot termelni.

A 18A gyártástechnológiát saját termékeikhez – például a Panther Lake sorozatú processzorokhoz – továbbra is alkalmazni kívánják, ott ugyanis már nincs mód a csíkszélesség-váltásra – az rendkívül sokba kerülne és nagy csúszást okozna.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére