A Gigabyte sok egyéb mellett egy rejtélyes alaplapot is bemutatott a Computex 2026 idején, amiről akkoriban még csak sejteni lehetett, hogy valószínűleg a Z990-es lapkakészletet használja és az Intel Nova Lake-S processzoraihoz készült, amelyek már LGA-1954-es processzorfoglalatba illeszkednek. A Gigabyte illetékesei akkoriban még sem megerősíteni, sem pedig cáfolni nem kívánták a média képviselőinek találgatásait, de azóta újra felbukkant az alaplap, hála a PCWorld munkatársainak, és ezúttal végre még több információra derült fény.
Az új alaplap a friss információk alapján mégsem egy AORUS MASTER modell, ugyanis sikerült lencsevégre kapni a típusjelzését, ami alapján az AORUS Z990 PRO „nézett farkasszemet” a kíváncsi kilátogatókkal a Gigabyte standján. Az új alaplappal kapcsolatban azóta a Gigabyte is megerősítette, valóban a Nova Lake-S generációhoz készült, de ezt az új információk fényében kár is lett volna tagadni.
Az alaplapon egy nagyméretű hűtőborda fedi a lapkakészletet, amire azért lehet szükség, mert a Z990 már nem PCI Express 4.0-s, hanem PCI Express 5.0-s támogatással érkezhet, ahogy azt a korábbi pletykák alapján már sejteni lehet, és ebbe a sorba tartozhat az üzleti Q970, illetve a munkaállomás-piacra szánt W980 is. A Z970 és a B960 várhatóan nem kap PCI Express 5.0-s támogatást, már ami a lapkakészlet fedélzetén található PCIe HUB képességeit illeti.
Az említett lapkakészletek PCI Express 5.0-s támogatásának köszönhetően ütőképesebb adattároló-rendszerek kiépítésére nyílik mód, azaz több olyan M.2-es slotot vethet be az alaplap, amelyek kamatoztathatják a PCI Express 5.0-s szabványban rejlő lehetőségeket. Az AORUS Z990 Pro fedélzetén jó néhány M.2-es slot lapult, amelyek mindannyian szerszámmentesen szerelhetőek, valamint mindannyian megkapták a Gigabyte EZ-Flex hátlapját is. Ezen a téren az új generáció különleges lesz, hiszen például a friss X870E AORUS PRO X3D vagy a Z890 AORUS PRO ICE esetében nem használják ezeket az összes M.2-es slothoz.
A hátlapi IO fejlettebb lesz, mint amit a jelenlegi AORUS PRO alaplapoknál láthattunk. A Uniko’s Hardware munkatársai rámutattak, míg a fentebb említett alaplapokon csak egy-egy LAN csatlakozó található, addig a Nova Lake-S processzorokhoz készített újdonság fedélzetére már két darab LAN portot szereltek, valamint az összes USB-A port 10 Gbps-os adatátviteli sávszélességgel dolgozhat majd, míg az aktuális generáció képviselőin még bőven vannak 5 Gbps-os portok is. A hátlapra több USB-C port is került, amelyek között Thunderbolt 5-ös példányok is lapulhatnak, igaz, ezt a Gigabyte illetékesei már végképp nem akarták sem megerősíteni, sem pedig cáfolni.
Akárhogy is, az aktuális információk alapján az Intel Z990-es lapkakészlete köré épülő alaplapok megjelenése már csak hónapokra lehet, ugyanis az új processzorok első hulláma még idén megjelenhet a felsőkategóriás lapkakészlettel karöltve. Amennyiben a korábbi gyakorlatot követik, akkor első körben a „K” és a „KF” modellek érkeznek, amelyek szorzózár-mentes kivitelben kerülnek a boltok polcaira és az abszolút felsőkategóriát veszik célba. Az persze rejtély, hogy az új processzorok láttán mennyien kapnak kedvet a váltásra, főleg azt követően, hogy az LGA-1851-es processzorfoglalatban csak egyetlen CPU generáció, a Core 200-as kapott helyet. Az LGA-1954 a korábbi pletykák szerint már több CPU generációt fogad majd, azaz „jövő-biztosabb" választás lehet, legalábbis erre számíthatunk.