JÖNNEK AZ OLCSÓBB AMD RYZEN PROCESSZOROK

Kiderült, mennyibe kerülhetnek az R5-ös sorozat hatmagos és négymagos tagjai, valamint az sem titok többé, hogy pontosan milyen órajeleken ketyegnek.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
2017. márc. 16. 7:01
Jönnek az olcsóbb AMD RYZEN processzorok

Az AMD RYZEN R7-es sorozatú asztali processzorai, amelyek 8 processzormaggal rendelkeznek és egyszerre akár 16 szálon is képesek dolgozni, már elrajtoltak, sőt, kereskedelmi forgalomban is kaphatóak egy ideje. A leggyorsabb processzort nemrégiben ki is próbáltuk, és összességében úgy láttuk, hogy a megfelelő szoftveres optimalizációk és a friss, teljes értékű UEFI Firmware-ek érkezésével kellemes választás lesz a RYZEN család az Intel megoldásaival szemben.

A jelenleg is kapható RYZEN processzorok mellé természetesen újabb példányok is érkeznek a nem is oly távoli jövőben. Először az év második negyedévében, április folyamán bővül a család, majd az év második felében a belépőszintű példányok is tiszteletüket teszik a piacon. Az AMD a napokban el is árult néhány részletet a RYZEN R5-ös család tagjaival kapcsolatban, amelyek között hat- és négymagos modellek lesznek, érkezésükre pedig április 11-én számíthatunk.

A hatmagos processzorok, vagyis az R5 1600X és az R5 1600 az Intel négymagos Core i5-7600K és Core i5-7500-as megoldásai ellen indulnak harcba. A gyorsabbik modell 249 dollárba kerül, 16 MB-nyi harmadszintű megosztott gyorsítótárat tartalmaz, processzormagjai pedig 3,6 GHz-es alap- és 4 GHz-es Turbo Core órajelen ketyegnek. A 95 wattos TDP kerettel gazdálkodó újdonság megfelelő hűtés mellett 100 MHz-es XFR kerettel gazdálkodhat, ami a 4 GHz-es órajelen felül értendő. A 219 dolláros R6 1600 ezzel szemben már csak 3,2 GHz-es alap- és 3,6 GHz-es Turbo Core órajellel gazdálkodhat, az XFR kerete pedig ennél a modellnél is 100 MHz lesz.

Galéria megnyitása

A négymagosok között az R5 1500X és az R5 1400 sorakozik, amelyek már a lassabb Core i5-ös és a Core i3-as sorozatú Intel processzorok ellen szállnak harcba. Az R5 1500X esetében a négy processzormag és a nyolc szál mellé várhatóan 16 MB-nyi harmadszintű megosztott gyorsítótár jár. A 65 wattos TDP kerettel gazdálkodó újdonságok közül a 189 dolláros R5 1500X 3,5 GHz-es alap- és 3,7 GHz-es Turbo Core órajellel érkezik, de az XFR támogatás jóvoltából további 200 MHz-es extra órajel-keretet is bevethet, így megfelelő hűtéssel akár 3,9 GHz-es órajelen is ketyeghet. Az R5 1400 ezzel szemben már csak 8 MB-nyi L3 gyorsítótárral és 50 MHz-es XFR kerettel gazdálkodhat, processzormagjai pedig 3,2 GHz-es alap- és 3,4 GHz-es Turbo Core órajelen ketyeghetnek – legalábbis gyárilag. Ez a modell 169 dolláros listaáron kerül forgalomba. Érdekes lesz látni, hogy a négymagosok pontosan milyen felépítéssel rendelkeznek majd – rövidesen erre is fény derül.

A négy új processzor esetében aktív lesz az SMT támogatás, valamint mindegyik szorzózár-mentes lesz, tehát minden esetben lehet tuningolni a megfelelő chipset mellett. Az R5 1400 mellé Wraith Stealth, az R5 1500X és az R5 1600 mellé pedig Wraith Spire típusú gyári processzorhűtőt csomagolnak. Az R5 1600X processzorhűtő nélkül kerül forgalomba.

Az R5-ös sorozatú modellek tehát április 11-én válnak elérhetővé, R3-as társaik azonban majd csak az év második felében debütálnak.

Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

40 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. márc. 27. 22:03
#13

Négymagos Ryzen CPU: a 2+2 vagy a 4+0 konfiguráció jobb?

Az AMD RYZEN családja rövidesen új tagokkal bővül, hiszen érkeznek a hat-, illetve négymagos példányok, amelyek április 11-én debütálnak. Egy érdekes teszt látott napvilágot, ami azt vizsgálja, milyen teljesítménykülönbség mutatkozik a 4+0 és a 2+2 felépítést használó négymagos RYZEN processzorok között. Miért érdekes ez az egész? Mert a Ryzen gyengéjének a négymagos CCX tömbök közötti kommunikáció látszik. Amikor az egyik hozzá akar nyúlni a másik gyorsítótárához, akkor jóval nagyobb elérési idővel kell számolnia, mintha a sajátját piszkálná. Ezt már több teszt is szépen kimutatta, és ezért nem örültek sokan, mikor kiderült, hogy az 1500X például 2+2-es felállást használ az egyetlen CCX tömb helyett.

Ahogy az a [linkből] is kiderül, a 4+0 és a 2+2 kivitel között nincs jelentősebb sebességkülönbség játékok alatt, vagyis a 4+0 kiépítés nem bizonyult sokkal jobbnak – a kétféle kiépítés többnyire azonos teljesítményt nyújt, a 4+0 konfigurációnak csak néhol van előnye, de ott sem igazán szignifikáns.

Fontos megemlíteni, hogy a tesztben a 16 MB-nyi L3 Cache aktív volt, vagyis az összehasonlítás az érkező processzorok közül csak az R5-1500X-re vonatkozik, mivel annál a modellnél mind a 16 MB-nyi L3 Cache engedélyezve lesz. Abban az esetben már viszont nem biztos, hogy ennyire mindegy a felépítés, ha csak 8 MB-nyi L3 Cache áll rendelkezésre, mint az R5 1400-nál, hisz 4+0 felépítésnél ez a 8 MB-nyi L3 Cache egy CCX tömbön belülre kerül. 2+2 mód esetén azonban tömbönként 4-4 MB-nyi L3 Cache már letiltásra kerülhet, vagyis ebben az esetben már CCX-ek közötti kommunikációra is szükség lehet, ha az adott processzormagnak a 4 MB feletti L3 Cache tartományt kell elérnie. Ekkor a CCX-ek közötti kommunikáció hiába lehet gyors, a másik CCX tömb megszólítása így is gyakorolhat némi negatív hatást a teljesítményre. Ennek csak a mértéke a kérdés.

pepe26
pepe26
2017. márc. 16. 18:08
#12

A mostani játékoknál ha észrevettétek pl Bf1 Watch Dogs 2 stb... 90-100%-kon megy a I7700K proci! Tehát haldokolnak és multi vagy liveozás nélkül!! Az R7 1700 meg maximum kb 30-70% Szóval nem éri már jövőt nézve a 4 magos intell!!

KisDre
KisDre
2017. márc. 16. 17:55
#11

Itt egy érdekes teszt ahol letiltottak 4 magot és 8 szálat a nagy Ryzenből, közel hozza azt a teljesítményt 4ghz-en a 4ghz-es 7700k-val, játékok alatt is

[LINK]

Itt is erősebb az AMD SMT-je mint az Intel HT-je. Ez főleg a Cinebenchnél látszódik.

Samanoske
Samanoske
2017. márc. 16. 17:09
#10

Az 1600X nem éri meg mert drágább mint az intel és hűtő sincs hozzá,az 1600 meg lassabb mint a 7600 és drágább lesz+ha olyan rosszak mint az 1800-as akkor pláne.

Busterftw
Busterftw
2017. márc. 17. 1:03

Tudok persze, minden évben jön új széria. Mint az elmúlt 6 évben. Nem tudom ehhez miért kell Intel bennfentesnek lenni.

Az AMD évről évre milliós konzol eladások után is veszteséges volt.

Én örülök hogy az AMD saját magához képest fejlődött és kell konkurencia, de maradjunk reálisak, majd 1 év múlva megtudjuk mi hogy lesz.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. márc. 16. 15:57
#9

Azért kíváncsi vagyok a legolcsóbb tagokra hogy teljesítményben mennyiben térnek el a felsőbb FX-ektől bizonyos területeken.

Cathaya
Cathaya
2017. márc. 16. 16:08

Nyilván csak játékra ezeket érdemes venni nem a 8 magosat.

kean
kean
2017. márc. 16. 13:11
#8

Alzán már fent vannak az árak:

1600x 279€

1600 239€

1500X 215€

1400 191€

Megjegyzésül írnám, hogy Iponon azóta már normalizálódtak a Ryzen árak, csak várni kellett egy kicsit :)

GodIikE
GodIikE
2017. márc. 16. 12:16
#7

250 dodóból lesz 120eft indulásnál, ami pár hónap alatt beáll majd kb 95 ezerre.

és akkor vegyünk elő a reviewt ahol a 7700k - most 105 eft, veri az 1700/X et oczva. ami már be is van porosodva január óta :D

az meg hogy 2 maggal több.....hát nekem azért nem mind1 hogy 4 jó ló húz vagy 6 döglődő

ThePoweR
ThePoweR
2017. márc. 16. 15:28

Oh. Azt szelektálta az agyam mert a listával együtt volt. :D

kean
kean
2017. márc. 16. 9:29
#6

A többi CPU árazását véve alapul USD => EUR+15% tehát az 1600x valahol 280-290€ környékén lesz.

Ha az 7700K alatt max 10-15%-kal lesz akkor nagyon jó vétel lesz (370€ vs 290€), feltéve ha itt is teljesül az AMD tendencia, azaz nagy hype az elején, de gyengusabb teljesítmény, majd idővel az optimalizációknak (driverek, alkalmazások és játékok) köszönhetően gyorsulás

Én hajlandó lennék pár FPSt feláldozni pénzért, 60Hzes 4K monitorom van, így minden felbontásban mak 60FPSre van szükségem, öreg vagyok már FPShez, nagyobb a biológiai lagom az számítógépénél :)

Meteoreso
Meteoreso
2017. márc. 16. 11:31

Kean a "háttér elhomályosítása" effektet a szem idővel megoldja magától :D

De nem az időveli optimalizációkkal van itt a baj, az majd plusszba lesz az alaplapokkal van elsősorban probléma MSI vissza is volna őket az hogy nem megy 2400 felett a memória az már nagyobb baj. Biztos hogy nem mindenhol fog a sok mag előnye jelentkezni de azért egy Watch Dod 2-nél nagyon látványos a 8 mag munkája. Ha valaki 6 magot ad annyiért mint a másik oldal 4et az bizony át fogja idővel formálni a piacot.

SS_Ichigo
SS_Ichigo
2017. márc. 16. 8:11
#5

Szerintem R5 1600x 90k körül várható.

Cathaya
Cathaya
2017. márc. 16. 8:03
#4

Remélem az 1600x belefér majd 80k -ba.

legyes
legyes
2017. márc. 16. 7:50
#3

Az 1600X-nek tudnia kell valami csodát, ha az is 95 Wattos. Sajnos az alacsony költségvetésű alaplapok és R3-ak még sehol. Remélem a Pentium G4560 ellen is dob valamit az AMD az olcsó gépekbe.

kroni1
kroni1
2017. márc. 16. 7:26
#2

Az R7 1700 is csak 65W-os, ez el van írva a táblázatban!

ChoSimba
ChoSimba
2017. márc. 16. 7:59

Mielőtt valaki meglepődne, azért érdemes tudni, hogy a teszteken a 65W-os r7 1700 a 91W-os i7-7700k fogyiját hozza.

Ennyire tér el a két cég TDP meghatározása.

Cathaya
Cathaya
2017. márc. 16. 7:18
#1

Az 1600x kimondottan jó vétel lesz pláne hogy a 4Ghz az garantált.

B_Real
B_Real
2017. márc. 16. 11:21

Szerintem meg inkább az 1600 lesz érdekes (felhúzható-e 4 GHz-ig az 1700-hoz képest 100 MHz hátrányból), hisz akkor ár-érték arányban egyértelműen az 1700-hoz lesz hasonló, valamint az 1500X.

Az 1600 80000 Ft lesz, az 1500X 70000 alatt. Az 1600X 90000 lesz.

legyes: Az r3-ak 2017. második felében jönnek, ha jól emlékszem.

Variáltak az elnevezésekkel és órajelekkel, mert még február 22-én ezek a hírek voltak:

Ryzen 7 1800X8/163.6GHz4.0GHz4.0GHz+$495

Ryzen 7 1700X8/163.4GHz3.8GHz3.8GHz+$389

Ryzen 7 17008/163.0GHz3.7GHz-$319

Ryzen 5 1600X6/123.3GHz3.7GHz3.7GHz+$259

Ryzen 5 15006/123.2GHz3.5GHz-$229

Ryzen 5 1400X4/83.5GHz3.9GHz3.9GHz+$199

Ryzen 5 13004/83.2GHz3.5GHz-$175

Ryzen 3 1200X4/43.4GHz3.8GHz3.8GHz+$149

Ryzen 3 11004/43.2GHz3.5GHz-$129

Bár lehet azok még csak pletykált specek voltak, nem hivatalosak. Mindenesetre az 1600X ára a fentihez képest csökkent.

ChoSimba: Így van, ettől még igaz, hogy a 7700K fogyasztását dupla annyi maggal hozza. Ami nem kis szó. Ha a Maxwellnél mindenki az NV-t dicsérte, akkor az AMD előtt is mehet a kalapemelés.

Vissza az oldal tetejére