The Future is Fusion

Hódító útjára indul a Raven Ridge APU család

Tavaly tavasszal az AMD RYZEN sorozatú processzorai újra életet leheltek a vállalat egyébként igencsak haldokló, rengeteg régi (fél évtizedes példányokkal tarkított) termékpalettájába. Az AMD reménysége és egyben utolsó esélye a processzorpiac meghódítására tehát sikeres volt, a Zen architektúra köré épülő lapkák rászolgáltak a nevükre, és visszatették a céget a térképre, lépéskényszerbe hozva az Intelt, aki valódi konkurencia híján az elmúlt években elég kényelmes tempóban sétált csak előre. A válaszlépés természetesen nem is maradt el, a 8. generációs Core család megemelt magszámmal szállt ringbe a RYZEN-ek ellen.

A friss AMD processzorok azonban, akárcsak az FX sorozatba tartozó elődeik, nem tartalmaztak integrált grafikus vezérlőt, így mindenképpen szükséges volt melléjük egy videokártya megvétele. Ez a célközönség nagy részének valószínűleg nem probléma, de nem mindenkinek van szüksége komoly 3D-s, vagy GPGPU teljesítményre. Köztes megoldásként nekik dobta piacra az AMD a Bristol Ridge APU egységeket, amik még nem profitálnak a Zen architektúra előnyeiből még, így a CPU teljesítményük elég szerény. Az egy pillanatig sem volt kérdéses persze, hogy érkeznek majd a valódi következő generációs APU-k is, csak annyi volt a kérdés, hogy mikor. Nem sokkal a RYZEN-ek rajtja után már fel is bukkantak az első pletykák, amik arról számoltak be, hogy az érkező Raven Ridge mindenből a legjobbat kapja, a legfrissebb CPU és GPU architektúrát, valószínűleg komoly fejfájást okozva ezzel az Intelnek.

Galéria megnyitása

Tavaly év végén meg is jelentek először a mobil egységek, a mai napon pedig elrajtoltak az asztali variánsok is, amiknek egy ideje már tudni a pontos specifikációt, de eddig nem voltak kaphatóak. Mielőtt azonban lerántanánk a leplet az újdonságok teljesítményéről, úgy gondoltuk érdemes egy picit visszatekinteni a múltba, majd pedig egy kicsit megvizsgálni a technikai alapokat, azaz a Raven Ridge lapka felépítését.

The Future is Fusion, avagy az út a Llano APU-tól napjainkig

Az AMD még 2006-ban indította be a Fusion projektet, aminek akkor még „csak” az volt a célja, hogy egyetlen chipben egyesítse a processzort és a grafikus vezérlőt. Ebben az évben vásárolták meg az Nvidia ellenfelét is, az ATI Technologiest, ami szükséges volt ahhoz, hogy megvalósíthassák az elképzelésüket. Ezután évekig viszonylag keveset lehetett hallani a projektről, majd 2008-ban az AMD lecserélte a szlogenjét, és elkezdte hirdetni, hogy „The Future is Fusion”, avagy a jövő a fúzióé, utóbbi szó alatt a készülő chipjét is értve természetesen. Manapság már teljesen természetesnek vesszük, hogy grafikus vezérlő van a processzorokban, de anno ez még kihívást jelentett, eleinte az Intel is csak úgy tudta megoldani a dolgot, hogy bepakolt még egy chipet a fém kupak alá (hasonlóan ahhoz, ahogy anno az első négymagos asztali processzorok születtek). Régebben egyébként az volt a jellemző, hogy az alaplap lapkakészletében, egész konkrétan az északi hídban lehetett integrált grafikus vezérlő (egy ideje már a klasszikus értelemben vett északi híd már a processzorok részét képezi, ezért egychipesek a „lapkakészletek”).

Az első generációs APU-k (Accelerated Processing Unit) a Llano kódnevet kapták, és rengeteg csúszás után végül 2011 elején jelentették be őket. Eleinte az érdeklődés óriási volt, de az AMD kommunikációja, és a gyártási nehézségek miatt végül brutálisan esni kezdtek a cég részvényei. A chip egyébként a már jól bejáratott architektúrákra épített: a processzormagok K10-esek voltak, mint a Phenom processzorok, míg az integrált Radeon VLIW5-ös volt, ugyanúgy, mint a HD5000-es széria. Egész korrekt teljesítményre voltak képesek akkoriban ezek a chipek, de az igazi siker még váratott magára.

Innentől kezdve viszont felpörögtek az események, egy évvel később már be is futott a Trinity, ami szinte minden fronton változást hozott. A processzormagok az FX processzorok alapját adó Bulldozer architektúra frissített változatát, a Piledrivert használták, míg a grafikus vezérlő a HD6900-as szériában bemutatkozó (és egyben el is köszönő) VLIW4-re épült. A Trinity az elég jó ár-érték arányának köszönhetően sikeres lett, és egy évvel később meg is jött a frissített változata a Richland, ami főleg energia- és órajelmenedzsmentben hozott komoly változásokat, az alapok egyébként maradtak.

Nem úgy a Kaverinél, ami egy komoly szintlépés volt. A processzor rész csak minimálisan erősödött, a grafikus vezérlő viszont a máig használatban lévő Graphics Core Nextre épült, egyből a második generációsra. Ez olyan előnyöket hozott magával, mint a FreeSync és TrueAudio támogatás, vagy a jóval fejlettebb videó motor, és nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy már teljesen HSA (Heterogeneous System Architecture) kompatibilis volt. Sajnos azonban nem volt problémáktól mentes, a memória-vezérlője nagyon válogatós, és szoftveres oldalon is problémákkal küzd, vannak alkalmazások (főleg játékok), amikkel könnyű kiakasztani. Ez lehetett volna a nagy előrelépés, de nekünk speciel elég rossz emlékeink vannak a szériáról, semmivel nem szenvedtünk még annyit, mint a Kaverivel.

A következő generáció, a Carizzo főleg mobil fronton futott be, és annyi változást hozott, hogy megint frissítettek egy kicsit a CPU architektúrán, és a GPU is 3. generációs GCN-t használt már, a legfejlettebb videó kódoló/dekódoló motorral. Az AM4 platformra készített Bristol Ridge pedig, aminek tartania kellett a frontot, amíg megérkezik a Zen alapú APU, tulajdonképpen ugyanez volt, csak DDR4-es memória-vezérlővel. Ezzel pedig el is érkeztünk a mai nap sztárjához, a Raven Ridge-hez, ami mindenből a legjobbat kapta, amit az AMD most kínálni tud.

A Raven Ridge lapka

A Raven Ridge APU felépítése

Galéria megnyitása

A Raven Ridge építőkövei közül már sok ismerős lehet a RYZEN processzorok alapját adó Summit Ridge lapkából. A legfontosabb most is a Core Complex (CCX) modul, ami négy Zen processzormagot tartalmaz. Felépítésüket tekintve a magok azonosak a RYZEN-eknél megismertekkel, viszont a CCX-ben található L3-as gyorsítótár méretét lefelezték 4MB-ra, és ezúttal csak egyetlen CCX van a chipen belül, nem kettő. Ez megszünteti a RYZEN processzoroknál előforduló helyzeteket, amikor az egyik CCX modulnak adatot kellett lekérnie a másiktól, és ez komoly késleltetést jelentett a feldolgozásban. Érdekes lesz látni, hogy a kisebb cache-nek van-e hátránya, vagy hogy az egy CCX-es felépítés hoz-e inkább némi előnyt.

Galéria megnyitása

Az AMD következetes maradt a szériák elnevezésénél, a RYZEN 3 besorolás most is azt jelenti, hogy nincs SMT támogatás, tehát egy mag egy szálon dolgozhat csak egyszerre, míg a RYZEN 5-nél aktív a funkció, tehát a 2400G nyolc szál feladatait is számolgathatja. A hatékony órajel-, feszültség- és hőmérséklet-szabályozásról a RYZEN processzoroknál már megismert Sense MI funkció gondoskodik, ami összesen ötféle „érzékkel” rendelkezik. Ezek mindegyike ismerős lehet a már forgalomban lévő RYZEN processzorok fedélzetéről – és korábbi cikkünkben már írtunk is róluk.

Célkeresztben a Vega iGPU

A Raven Ridge APU egységek a legfrissebb, 5. generációs GCN architektúrára épülő iGPU-t kaptak, ami (mint minden más a chipben) az Infinity Fabric nevű összekötőn keresztül kapcsolódik a lapka többi részéhez, így a processzormagokhoz is. A 2400G-ben aktív mind a 11 CU, míg a 2200G-ben letiltottak hármat, és az órajelen is csökkentettek egy kicsit.

Galéria megnyitása

4K HDR és FreeSync támogatás

Az új APU egységek HDCP 1.4/2.2 támogatással érkeznek, így a 4K+HDR tartalmak lejátszására/streamelésére is képesek lesznek, amennyiben rendelkezésre áll ehhez megfelelő monitor vagy televízió. Az AMD ígérete szerint PlayReady 3 támogatással ellátott driver is érkezik majd az újdonságokhoz valamikor a második negyedév folyamán.

Galéria megnyitása

Ezzel együtt a FreeSync és a FreeSync HDR támogatásról sem kell lemondani, ami sokak számára lehet jó hír. Játékok terén persze kompromisszumos beállításokra vagy régebbi címekre lesz szükség ahhoz, hogy a teljes FreeSync tartomány kihasználható legyen, de erre még a játékteszteknél visszatérünk. A fenti táblázat addig is megmutatja, milyen elméleti lehetőségeink lesznek, ha a FreeSync használata mellett döntünk.

A videó motor képességei – kódolási és dekódolási sebességek

A Raven Ridge APU egységek fedélzetén található VEGA iGPU-hoz kapcsolódik egy UVD motor, ami a különböző videó formátumok hardveres kódolásában és dekódolásában segít. Mivel célhardverről van szó, a rá bízott feladatot energiahatékonyan végzi, ami jótékonyan hat a fogyasztásra, valamint a processzor válláról is leveszi a kódolással és dekódolással járó terheket.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Ahogy az a fenti táblázatokból is látszik, az összes népszerűbb videó formátum lejátszását képes hardveresen gyorsítani a Raven Ridge lapka, a H.264-es és H.265-ös tartalmak esetében pedig hardveres kódolás-gyorsítás is rendelkezésre áll, igaz, csak 8-biten, 10-biten már nem.

Vezérlők a fedélzeten és a tesztkonfiguráció

A memória-támogatás kérdése

A RYZEN APU egységeknél a korábbi DDR4-2666 MHz-es kétcsatornás memória-támogatás helyett már alapból magasabb, DDR4-2933 MHz-es memória-támogatás áll rendelkezésre, természetesen szintén két csatornán. Erre azért van szükség, hogy a VEGA iGPU számára megfelelő memória-sávszélesség álljon rendelkezésre, hiszen az iGPU-k esetében ezen nagyon sok múlik. Mivel nem rendelkeznek dedikált VRAM-mal, csak a rendszermemóriát használhatják. Ez a DDR4-2933 MHz-es memória-órajel persze így is visszafoghatja az iGPU-t, főleg a nagyobbik, 704 shaderes változatot, így gyorsabb memóriamodulok alkalmazásával mindenképpen növelhető a sebesség. Bár a gyorsabb memóriacsomagok drágábbak, de a 3200 MHz-es órajelig azért még nincsenek túl nagy ugrások árazás terén, így komplett PC építésekor hosszabb távon érdemes lehet DDR4-3200 MHz-es memóriacsomag mellett dönteni (de legalább a támogatott 2933-at megadni az APU-nak. A 3 GHz-es modulokat is ezen az órajelen használja).

Vezérlők a fedélzeten

Az új APU egységek fedélzetén számos extra vezérlő is jelen van. A memória-vezérlőn felül van itt például egy PCI Express 3.0-s Hub is, ami jelen esetben csak 8 PCI Express 3.0-s sávot kínál grafikus kártyáknak (de igazából ez bőven elég is). Ezen felül van további nyolc PCI-E 3.0-s sáv is a lapka fedélzetén, de ebből négy alapból foglalt, ezen keresztül kommunikál ugyanis az APU az alaplap lapkájával. A maradék négy például NVMe alapú SSD kártyákhoz, WiFi vezérlőhöz vagy SATA Express vezérlőhöz csatlakozhat. Az APU egységek ezen felül még egy USB 2.0-s és egy USB 3.0-s portot is tudnak kezelni, valamint négy USB 3.1 Gen2 port is van a tarsolyukban. Az USB 3.0 Gen2-es csatlakozók közül kettőt DisplayPort Alternate Mode támogatással is el lehet érni USB-C porton keresztül, amennyiben az adott alaplap gyártója használ ehhez megfelelő USB Power Delivery vezérlőt és elhelyez az alaplapon USB-C portot.

A tesztcsomag

Az AMD jóvoltából időben kaptunk egy tesztcsomagot. Az egész pakk egy AMD RYZEN dobozra emlékeztető óriási kartonban érkezett, ami egy MSI B350I Pro AC alaplapot, 2 x 8 GB-nyi DDR4-3200 MHz-es CL14-es G.Skill Flare memóriamodult, valamint egy RYZEN 3 2200G és egy RYZEN 5 2400G APU-t rejtett. Volt még a csomagban egy 4 GB-os AMD logós pendrive is, amin a driverek foglaltak volna helyet, ha... nem lett volna üres.

A teszt során az összehasonlíthatóság kedvéért a saját rendszermemóriáinkat és a saját alaplapunkat használtuk, de az MSI alaplapot is kipróbáltuk. A rajta található BIOS – mint később kiderült – hibákat produkált UMA beállítások terén, amelyeket egy későbbi BIOS javított, de ekkor már a tesztek oroszlánrészével készen voltunk, így jó döntésnek bizonyult az ASUS TUF B350M Gaming Plus alaplap használata.

A tesztkonfiguráció

Tesztünkhöz az alábbi processzorokat és rendszerkomponenseket használtuk. Minden esetben a legfrissebb BIOS-t és az elérhető legfrissebb drivereket vetettük be annak érdekében, hogy az eredmények jól összehasonlíthatóak és optimálisak lehessenek.

A mezőny (a táblázat nagyítható!)

Socket AM4-es tesztrendszer

•Alaplap: ASUS TuF B350M Gaming Plus

•Processzorok és APU-k:

-AMD RYZEN 5 2400G

-AMD RYZEN 3 2200G

-AMD RYZEN 5 1500X

-AMD RYZEN 3 1300X

-AMD A12-9800E

-AMD A10-9700

•Memória (RYZEN APU): 2 x 4 GB DDR4-2933 MHz CL16-20-20-47

•Memória (RYZEN CPU): 2 x 4 GB DDR4-2666 MHz CL16-17-17-35

•Memória (Bristol Ridge APU): 2 x 4 GB DDR4-2400 MHz CL16-16-16-39

•Memória-órajeles tesztekhez: 2 x 8 GB DDR4-3200 MHz CL14-14-14-34

Intel LGA-1151v2-es rendszer

•Alaplap: Gigabyte Z370M-D3H

•Processzor: Intel Core i3-8100

•Memória: 2 x 4 GB DDDR4-2400 MHz CL16-17-17-35

Intel LGA-1151-es rendszer

•Alaplap: Gigabyte GA-Z270-HD3P

•Processzor: Intel Core i3-7100

•Memória: 2 x 4 GB DDDR4-2400 MHz CL16-17-17-35

AMD Socket FM2/FM2+-os tesztrendszer

•Alaplap: Gigabyte GA-F2A88XM-D3HP

•Processzor:

– AMD A10-7890K

– AMD A8-7670K

– AMD A10-5800K

•Memória:

– FM2+-os APU-k: 2 x 4 GB DDR3-2133 MHz CL11-12-12-30

– FM2-es APU: 2 x 4 GB DDR3-1866 MHz CL11-12-12-30

Közös komponensek

•Videokártya: GeForce GTX 750 Ti, csak ahol kellett (GeForce 390.77)

•Adattár: Western Digital Black 500 GB 7200 RPM

•Tápegység: Cooler Master V850

•Ház: Cooler Master TestBench

•Processzorhűtő: Noctua NH-U9S

•Hővezető paszta: Cooler Master E1 Essential

•Operációs rendszer: Windows 10 Professional X64 (Redstone 3, minden frissítéssel)

AIDA 64 Extreme Edition

AIDA 64 Extreme Edition v5.95.4544 béta

Az AIDA 64 legfrissebb változatát használtuk a teszthez, ami ezúttal egy béta változat volt. Erre azért volt szükség, mert ez a kiadás már hellyel-közzel támogatja a Raven Ridge APU egységeket, igaz, elég sok tesztnél felhívja a figyelmünket, hogy még nincs teljesen optimalizálva az adott algoritmus az AMD újdonságaihoz. A CPU PhotoWorXX teszt konkrétan lefagyasztotta rendszert a 2200G és a 2400G esetében, az FPU VP8 pedig szintén hibás volt, így ezeket most kihagytuk. A lenti eredmények közül csak a memória-tesztek, a CPU Queen teszt és a CPU ZLib teszt futott megfelelő optimalizáció mellett, a többiek figyelmeztetéssel zárultak, így a lenti eredmények a következő teljes kiadás megjelenésével változhatnak – valamelyest javulhatnak.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A memória olvasással, írással és másolással foglalkozó tesztekben a RYZEN processzorok és APU egységek végeztek az élen, mögöttük pedig rögtön az Intel processzorai és a régebbi AMD APU egységek sorakoztak fel.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az AIDA tesztek sok különlegességet nem mutatnak, de azt azért jó látni rajtuk, mennyit fejlődtek az AMD APU egységei.

Cinebench R15 és VeraCrypt

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Hiába a Zen óriási előre lépése az elődeihez képest, a Cinebench is azt mutatja, hogy egy szálon, ha már nem is sokkal, de még mindig az Intel a király. A 2200G lemaradása kicsit érthetetlen, de valamiért nem turbózta magát a maximális órajelére. Ez főleg annak a fényében érdekes, hogy kihasználva mind a négy magot, már megveri az 1300X-et, és igazából ott liheg az i3-8100 nyakában. A 8 szálon dolgozni képes processzorok természetesen nagyon elhúznak.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A VeryCrypt alapján AES kódolás és dekódolás közben nagyon gyorsak a RYZEN-ek, és a két CCX-eseknek van itt egy kis előnye. SHA hash számításnál 256 biten viszonylag kiegyenlített az előny, míg 512 biten már érezhetően jobb az Intel hardveres motorja, ha nem is sokkal.

SiSoft Sandra, GeekBench és 7Zip

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A SiSoft Sandra szintetikus tesztjei alatt érdekes, hogy az 1500X, és a 2400G kerülgeti egymást, attól függően miről van szó. Amit viszont mindenképpen érdemes megnézni, az a magok közötti késleltetés ideje: azzal, hogy az AMD kivette a második CCX-et a képletből, egész konkrétan lefelezte a késleltetést.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A GeekBench egy szálas mérésénél természetesen a Core i3-7100 végez az élen, ami fixen 3,9 GHz-en ketyeg. Érdekes, hogy többszálas teljesítményt nézve mekkora különbség van a 2200G és a 2400G között, de ha nagyon őszinték akarunk lenni, nem ez a tesztprogram a legjobb viszonyítási alap, csak sajnos nagyon elterjedt.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

7Zip alatt nagyon jól teljesít minden, ami Zen alapú, főleg kitömörítésnél brutális a 8 szálon dolgozni képes processzorok előnye. Azért a Core i3-8100-nak sincs szégyellnivalója, a vele egy áron lévő 2200G előtt végez néhány százalékkal.

Adobe Premiere és Photoshop

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A Premiere Pro CC alatt is jól teljesítenek a Raven Ridge-ek, de a kódolásnál valahogy a 2200G beelőzte a 2400-ast (szóval nem elírás a dián, tényleg így történt). Talán a 4MB-os gyorsítótár itt kevés volt a 8 szál kezeléséhez? Nehéz megmondani, mindenesetre ezek az eredmények.

Galéria megnyitása

Photoshop alatt a legtöbb sűrűn használt szűrő esetében még mindig az egyszálas teljesítmény a döntő, így történhetett meg, hogy a kétmagos i3-7100 végzett az élen.

HandBrake és JavaScript

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Videók kódolásakor is az SMT támogatásos APU-k vannak előnyben, mondhatni a szokásos a sorrend. A RYZEN 3-aknál az i3-8100 ~10%-kal gyorsabb, a RYZEN 5-ök végeznek az élen, a régebbi APU-k pedig… messze lemaradva követnek mindenkit.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Játékok

Játékok

Természetesen a játékok sem maradhattak ki a tesztek közül, és ezúttal mondhatni mertünk nagyot álmodni, úgy döntöttünk, hogy 2018-ban, hiába iGPU-ról van szó, megpróbálkozunk az 1080p-s felbontással. Viszonyítási alapként bevettünk a tesztbe egy GTX 750 Ti-t, ami az egyik legjobban elterjedt olcsó grafikus vezérlő a piacon (de még így is annyiba került, mint egy 2200G APU, sőt). Minden iGPU esetén az elérhető legmagasabb memória-kapacitást állítottuk be, hogy egyenlő legyen a küzdelem. Ez 2 GB volt, de a RYZEN APU egységek esetében információink szerint később 2 GB-nál nagyobb kapacitás is beállítható lesz – ha minden igaz, 4 és 8 GB-os opcióval bővülhet a BIOS a későbbiekben.

Galéria megnyitása

Az Arkham Knight alatt valamiért a 15.60-as Intel driver megmakacsolta magát, így a HD Graphics-okon nem volt hajlandó elindulni a játék. A Raven Ridge viszont nagyon jól szerepel, közel kétszeres sebességnövekedést képes felmutatni, és még ilyen magas felbontáson is játszhatóvá teszi a Batmant.

Galéria megnyitása

A GTA V alacsony minőségi beállításokon nem túl erőforrás igényes, átlagban sikerült is elérnünk a 60 (!) FPS-t a 2400G-vel, ami igen szép eredmény. Aki pedig megelégszik a 30-cal, az még tekerhet is egy kicsit a beállításokon, de sajnos pont a nagyobb memória-sávszélességet igénylő feladatok (mint a jobb textúrák) húzzák le az FPS-t.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Sleeping Dogs alatt a 2200G valamiért állandóan kilépett a játék indulása után. Érdekes, mert a 2400G-nek nem volt ilyen problémája, valami szoftveres gubanc lehet a háttérben. Sem a driver, sem a játék újratelepítése nem segített – viszont nekünk még béta állapotú driverekkel kellett dolgoznunk.

Galéria megnyitása

Összességében elmondható, hogy a Raven Ridge-ekben lévő VEGA óriási előrelépést képvisel elődeihez képest, de a teljesítményének egy részét természetesen a magasabb órajelű memóriának köszönheti. De messze nem mindet, sokat fejlődtek például a tömörítési algoritmusok, amik ilyenkor nagyon jól jönnek. Az is jól látszik, hogy az Intel brutális lemaradásban van, a hat éves 5800K is képes tartani a lépést az UHD 630-cal, úgyhogy aki a Wordnél komolyabb kihívásokkal is terhelne egy iGPU-t, annak érdemes a Raven Ridge felé kacsintgatnia.

Papíron egyébként a 2400G-ben található iGPU ~50%-kal erősebb, mint a 2200G-ben lévő, de a memória-sávszélesség limit miatt nem tudja ezt megmutatni (pedig közel PS4 erősségű lenne, vagyis kb. a GTX 750 Ti sebességét hozhatná). A kevésbé sávszélesség igényes feladatoknál viszont megvillanthatja az előnyét.

Alacsonyabb felbontású mérésekre az idő szűkössége miatt nem volt időnk, de meg tudjuk mutatni az AMD saját méréseit (a galériában), és amennyiben igény mutatkozik rá, szívesen visszatérünk a témára, és alaposan kivesézzük a játékok alatti teljesítményt.

Galéria megnyitása

Tesztek azonos órajelen

Tesztek azonos órajelen

Annak érdekében, hogy lássuk, mennyit fejlődött az architektúra az előző generációs modellekhez képest, most is készítettünk néhány azonos órajeles tesztet. A programok körét az idő szűkössége miatt minimalizáltuk, így most csak két alkalmazás kerülhetett be a kalapba.

Galéria megnyitása

A Cinebench egyszálas terhelése megmutatja, milyen óriási lépés történt a Trinity és a Kaveri sorozathoz képest: közel kétszer jobb a ZEN architekúra köré épülő CPU magok egyszálas teljesítménye. És a konkurens Kaby Lake, illetve Coffee Lake modellekhez képest sincsenek túl nagy lemaradásban.

Galéria megnyitása

Többszálas terhelésnél azonos órajelen még nagyobb előny mutatkozik az előző generációs modellekhez képest.

A Cinebench R15 mellé egy videó kódolással foglalkozó tesztet is bedobtunk, amelynél ugyanaz a sorrend látszik, mint amit a Cinebench R15 több szálon futó tesztjénél már láthattunk.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A fentiek alapján azonos órajelen remekül muzsikálnak az újdonságok, elődeiket alaposan állva hagyják, a 2200G-nél pedig az azonos árú i3-8100 csak 8-10%-kal gyorsabb (ami ha kell, némi tuninggal akár be is hozható).

A magasabb memória-órajel előnyei

A magasabb memória-órajel előnyei

Megnéztük, hogy egy alacsonyabb időzítésű, magasabb órajelű modulpáros mellett mire képesek a processzorok (3200 MHz, CL-14). Azért nem választottunk ennél erősebb memóriát, mert egyrészt nem tartjuk reálisnak, hogy ezen processzorok mellé 4 GHz-es példányok kerüljenek (3200 MHz felett nagyon elszállnak az árak), másrészt a RYZEN-ek memória-vezérlője már nem is biztos, hogy állná a sarat.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Ahogy az a diákon is látszik, négy processzormag mellett nem igazán kell az extra sávszélesség, ritkán látszik meg az előnye. Játékok alatt azonban egyértelmű az előrelépés, a +267 MHz és a jobb időzítés kapásból 10%-ot hozott a konyhára.

Fogyasztás, hőmérsékletek és tuning

Fogyasztásmérés

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Üresjáratban eléggé egyben van a mezőny, manapság már minden CPU nagyon fejlett energiamenedzsmenttel van felszerelve. Cinebench alatt azért már látszik a különbség, az Intelek még egy videokártya beiktatásával is kevesebbet fogyasztanak, mint a Raven Ridge APU-k, a régebbi generációkról már nem is beszélve (a 9800E kakukktojás, mert energiatakarékos megoldás).

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Csak a processzormagokat terhelve az Intelek verhetetlenek, ebben a fejlett gyártástechnológia is segíti őket.

Galéria megnyitása

Ha a GPU-t is elkezdjük terhelni, akkor azért egy kicsit megváltozik a kép. Még mindig az Intelek vannak alul, de tekintve az UHD 630 harmatos teljesítményét, ez azért nem akkora csoda.

Hőmérsékletek

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Terhelés alatt a RYZEN APU-k láthatóan jobban melegszenek, amiben persze benne van, hogy a GPU is fogyaszt valamennyit, de a ComputerBase munkatársai szerint ezek már nem forrasztott, hanem pasztázott kupakkal rendelkeznek és ez is magyarázatot adhat pár fokra (már rákérdeztünk az AMD-nél, valóban így van-e).

Mivel gyárilag is egy egész jó hűtő jár a Raven Ridge egységek mellé, így természetesen azt is kipróbáltuk, hogy mire képes a tesztpadon. A Wraith Stealth-et használva az APU-k így melegedtek:

AMD RYZEN 3 2200G

– Üresjárat: 26,5 Celsius fok

– Prime 95 terhelés: 85 Celsius fok

AMD RYZEN 5 2400G

– Üresjárat: 28,75 Celsius fok

– Prime 95 terhelés: 87 Celsius fok

A hőmérséklet-limit a RYZEN Master szerint 95 Celsius fok, vagyis ehhez közeledve elkezdődhet az órajelek és a feszültségek visszavétele, hogy ne melegedjen túl a lapka. A teszteket egyébként tesztpadon végeztük, zsúfoltabb számítógépház belsejében ennél jobban is melegedhetnek az új APU egységek, ha nincs megfelelő hűtés. És azt is fontos kiemelni, hogy a Prime 95 egy extrém terheléssel futó teszt, ami szélsőségesen magas hőfokokat eredményez, vagyis általános felhasználás esetében jellemzően inkább az 40-70 Celsius fok közötti hőmérséklet-tartományon belül dolgoznak az új APU-k, attól függően, milyen terhelés éri őket.

Tuning

Gyorsan leellenőriztük azt is, hogy a RYZEN család tagjainál megismert 4 GHz-es órajel-fal itt is tetten érhető-e – a legtöbb RYZEN processzornál 4 GHz fölé csak szerencsés esetekben lehet jutni normál léghűtéssel.

A gyorsteszt alapján a RYZEN 5 2400G esetében szintén 4 GHz a limit, legalábbis a nálunk járt, kereskedelmi kiszerelésben érkező példány esetében ez volt a helyzet. A 4 GHz-es limiten még extrém magas, 1,62 voltos magfeszültséggel sem sikerült felülkerekedni, így nem kínoztuk tovább az APU-t, had próbálják ki utánunk mások is. Az alapértelmezett magfeszültség az ASUS alaplap BIOS-a szerint egyébként 1,45 volt, az MSI alaplap pedig 1,4 voltról tett említést.

A RYZEN 2200G esetében szintén ez volt a helyzet, vagyis a kereskedelmi forgalomba szánt példányok többsége nem igazán lesz tuning-bajnok – többnyire 3,9 GHz és 4 Ghz körüli túlhajtásra lesz kilátás. Az APU különböző üzemi paramétereit egyébként a RYZEN Master alkalmazáson keresztül, Windows alól is kényelmesen lehet módosítgatni. A tuning során mi a klasszikus módszert választottuk, vagyis az UEFI-ben ténykedtünk.

Az iGPU tuningjának nem láttuk értelmét, hisz a VEGA GPU-k eleve szenvednek az alacsony memória-sávszélességtől, így iGPU tuning helyett többet ér, ha gyorsabb memóriamodulokkal kínáljuk meg őket. Attól, hogy az iGPU órajelet növeljük, a memória-sávszélesség limit még megmarad, azaz túl sokat nem lehet nyerni efféle akcióval.

Verdikt

Verdikt

A Raven Ridge végre elhozta azt, amire már régóta vágytak a költséghatékony gépet építők: egy kompromisszummentes APU-t. Az utóbbi években ugyanis választani kellett a jó processzorteljesítmény és a modern IGP között, a kettő együtt nem akart összejönni. Az új Ryzen APU esetében azonban nincs ilyen dilemma, a processzormagok a jól sikerült Zen architektúrára épülnek, az integrált grafikus egység pedig a legfrissebb Graphics Core Next variánsra, a Vegára. Ráadásul az AMD az árazással sem szállt el, így házon belüli konkurenciát teremtett az eddigi négymagos Ryzen processzorainak (egész konkrétan a 2200G érkezése után nem tudjuk van-e bármi értelme a tavalyi Ryzen 3-as szériának).

Emlékeztetőül a mezőny tagjai, az aktuális árakkal

A Ryzen 3 2200G a Core i3-8100 ellenfele lett, mert utóbbinak csökkent annyit az ára az elmúlt hónapokban, hogy egy szinten legyenek (és ha igazak a pletykák, hamarosan költséghatékony alaplap is lesz mellé). Amennyiben csak a nyers processzor erőt nézzük, az i3-8100 átlagban 8-10%-kal erősebb, a GPU sebességét vizsgálva pedig azt láthatjuk, hogy a Ryzen körbefutja az Intel megoldását. Nem kérdés tehát, hogy aki játszana is az integrált grafikus vezérlővel, és valami komolyabbra vágyik, mint az aknakereső, annak a Ryzent érdemes választania. Ráadásul remek átmeneti megoldás is lehet a 2200G, hiszen elég izmos ahhoz, hogy egy erős videokártyát is kihajtson. Némi tuninggal behozható vele az i3-8100 CPU teljesítménye is, bár azért a kis különbségért nem biztos, hogy érdemes kínozni az APU-t magasabb feszültséggel.

Természetesen az i3-8100-nak is van létjogosultsága, de csak akkor, ha már az első naptól kezdve grafikus kártya lesz mellette, vagy abszolút nem számít a GPU teljesítménye (esetleg ha még a bögrénk is Inteles, de akkor kár teszteket olvasni).

A Ryzen 5 2400G értékelése már egy kicsit nehezebb. A többszálas teljesítménye az SMT támogatásnak hála kiváló, de a memória-sávszélesség limitáló hatása miatt a grafikus vezérlője nem tud elhúzni a 2200G-től, hiába van papíron ~50% előnye. A 70%-os felárat így nézve nem éri meg, de azt már megszokhattuk, hogy ahogy lépdelünk felfelé az árkategóriákban, úgy romlik az ár-teljesítmény arány. Cserébe viszont megkapjuk a jelenlegi legjobb APU-t, ami az árát tekintve a Core i3-8350K-val van egy ligában. Kettőjük harcáról körülbelül ugyanaz mondható el, ami a kistestvéreikről, viszont ha játszani szeretnénk, ebben a magasságban már érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy inkább a 2200G/i3-8100 párosból választunk valamit, és mellé rakunk egy GTX 1050-est vagy RX 560-ast, jobban fogunk járni. Vagyis normális esetben jobban járnánk, jelenleg egy kicsit el vannak szállva a videokártya árak…

Anno volt egyébként egy pletyka, és az AMD is beszélt arról, hogy érdekes lenne olyan APU-t építeni, ami kap egy kis HBM memóriát maga mellé. Ha idén nem is, de talán a következő években reális lehet egy ilyen felbukkanása, mert a sávszélesség limitáló hatása miatt nehéz lesz előre lépni ebben a szegmensben. Addig pedig terjeszkedhet lefelé az AMD, aminek éppen ideje lenne már. Az igazi költséghatékony netezős/multimédiás gépek ugyanis jó ideje Pentiumokkal vannak szerelve, nincs egy jó kétmagos APU erre a feladatra, de most, hogy a Raven Ridge egy CCX-es felépítésű, megnyílik az út a kétmagos változatok felé is (elvégre valamit kezdeni kell azokkal az egységekkel is, amikben nem működik minden). Remélhetőleg a közeljövőben be is jelenti a terveit az AMD, mert mostanában készülünk foglalkozni az újgenerációs Pentiummal, és hát jó lenne neki egy komoly ellenfél, hogy a belépőszinten is legyen végre verseny.

J.o.k.e.r, Svindler

Galéria megnyitása

Ryzen 3 2200G és Ryzen 5 2400G

Galéria megnyitása

Ryzen 3 2200G

Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

193 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
rfactor
rfactor
2018. márc. 17. 14:04
#41

Nagyon részletes és látszólag mindenre kiterjedő teszt . Az egyetlen probléma csak az , hogy a szereplő konfigurációban sem 750ti-vel sem integrált gpuval senki sem fogja használni játékra. Őszintén ki játszik low grafikán max 30 fps-el ?

Rryzen 3-5 , Core i3-i5

GTX 1060/rx470-től kezd érdekessé válni . És itt látszik a valós különbség .

Rengeteg videó tesztet megnéztem , és sajnos sok az ellentmondás így nem lehet tudni pontosan mi is a valós helyzet .

Ha jól szűrtem le a 2200g és az i3-8100 körüli ködből , talán alap órajelen az intel az erősebb . Az R3-2200g 3,7-3,8 Ghz-en kb azonos teljesítményt mutat .

3,9-4,0 Ghz-nél 7% körüli előny alakul ki ,a ryzen javára . https://www.youtube.com/watch?v=wKPopaq58xc&t=115s

uwu
uwu
2018. febr. 21. 11:33
#40

Sziasztok

Mivel senki nem nézi a Milyen gépet vegyek? fórumot, itt meg talán lement aminek le kellett mennie, feltennék egy kérdést.

Ha költséghatékony gépet akarok összerakni, érdemes-e olyan procit választani a videokártya mellé amibe van beépített vga?

pl: segít-e ha egy GTX 1050TI alá R3 2200G-t rakok vagy R3 1300X a jó választás?

Jobb lesz a teljesítmény a beépített vga miatt, vagy nem is dolgozik a vga, ha van mellette kártya?

Amúgy játkhoz akarok gépet, és i38100-at néztem ki, csak még nincs hozzá illő lap, de lehet hogy kicsit többet áldozok procira, és 50 ropi környékén megint előjön hogy kelle-e a vga a prociba ha van mellé kártya.

Monduk nem biztos hogy ilyen kártya mellet térdemes procira áldozni. de gtx1060 ára már elég borsos nekem, nem szánok rá annyit.

B_Real
B_Real
2018. febr. 21. 12:58

Mivel az 1300X és a 2200G egy szinten van és utóbbi minimálisan olcsóbb úgy, hogy mellette van egy eddiginél jóval erősebb IGP is, nem kérdés, hogy a 2200G jobb választás. Ha 50000-ig elmész, akkor egy Ryzen 1600. Mivel jelenleg egyáltalán nem biztos, hogy az új VGA generációban értelmes áron lesznek elérhetőek a középkategóriás kártyák, nem tűnik ésszerűtlennek, ha gyengébb CPU-t veszel, aztán ha majd mégis jó áron lesznek ezen VGA-k, akkor simán eladod a kisebb CPU-t, minimálisat fogsz rajta bukni, és váltasz egy nagyobbra.

csabi02
csabi02
2018. febr. 19. 19:24
#39

Tök8,hogy apu vagy nem,érdekes lesz az intel megoldása és pont hozni fogja amit vár tőlük az ember,az alapterület onnantól kezdve mind1 lett,hogy megjöttek a threadripperek.

Intel,ha letesz az asztalra egy tenyér nagyságú i7-et, amin ott figyel egy kemény gpu és a HBM,onnantól kezdve nem csak az ár fog dönteni,hanem akinek kompakt kis szar kell sok kakaóval, az úgy is azt veszi és nem baszakodik atx-ben, tri-slotos,félméteres vga val :D

Galdech
Galdech
2018. febr. 20. 18:05

Úgy igen, sőt még nagyobb is lehet.

enisherpa
enisherpa
2018. febr. 18. 20:25
#38

HBM2-vel sem lenne sokkal gyorsabb. Egyértelműen elverné az 1030-at. Viszont sokkal drágább is lenne, és abban az árkategóriában már az 1050 / 1060 ellen kellene versenyeznie. A shader szám alapján nem bír többet az RX Vega 56 teljesítményének 20%-nál, és a max. órajele is alacsonyabb.

8K videó renderelésre, webszervernek, vagy e-sport világbajnoki címvédésre nyilván nem ezt veszed, de normál lakossági felhasználásra - sőt akár céges gépbe is - jó lett.

Még tíz év, és miközben kezdjük elérni az igényekkel a plafont (8K videó, HDR, valódi 240 Hz, kinek kell ennél több?), az iGP-k is szépen másznak előre, és idővel a dVGA olyan lesz, mint az északi híd. Egy derengő emlék a múltból, a számítástechnika hőskorából.

Terror
Terror
2018. febr. 18. 21:49

Pont ezt a testamentumot hirdették a ph-n a Llano megjelenésekor, most meg mintha jobban le lennének maradva a diszkrét kártyáktól, mint valaha. Ez a szöveg már akkor is süket volt, most meg pláne.

"nyilván nem ezt veszed"

Ez viszont igaz.

Galdech
Galdech
2018. febr. 17. 11:11
#37

Emlékszem mennyien temették grafikailag is az AMD Iris Pro megjelenésnél. Nagyot fordult a helyzet, grafikában kanyarban sincs az Intel, prociban folyamatosan szorongatják. Tisztára főnix effektus. Kellett már a verseny.

Bár 5775C-t voltam kénytelen venni Bulldozer érában mert normális IGP mellé szükségem volt erős CPU-ra. Következő lépésben HBM-et belerakni és rendben is vagyunk.

B_Real
B_Real
2018. febr. 20. 11:51

Tökéletesen rávilágít arra, mennyire nem vagy képben, hogy újra képes vagy az Intel-AMD párosítású CPU-t ezzel az APU-val összehasonlítani. Mindenesetre remélem, hogy viszonylag jó árban fog érkezni és megmutatja, hogy tudja azt, amit a grafikonok mutatnak. Így aki a 2200G/2400G-nél jóval erősebb teljesítményre vágyik külön VGA nélkül, az megtalálja ebben a számítását.

De legalább elismerted, hogy az Intel semmit nem fejlődött teljesítményben. Ez is valami.

uwu
uwu
2018. febr. 15. 11:39
#36

Aha értem, akkor egyik se releváns nálam.

Én mindkét proci mellé gtx 1050Ti-t gondoltam berakni.

Akkor keresgélek még hátha van pont ilyen teszt.

B_Real
B_Real
2018. febr. 15. 11:43

Azzal is gyorsabb a 2200G minimum olyan mértékben, mint a 1060-nal. Itt a teszt GTX 1050Ti-vel (OC-zte a 2200G-t, de anélkül is egyértelműen gyorsabb).

Amúgy hülyeséget írtam, a 2200G sem HT-s, szóval nincs több szál. :)

uwu
uwu
2018. febr. 15. 11:00
#35

https://www.youtube.com/watch?v=IQ_-yJ6p_cQ

https://www.youtube.com/watch?v=9wOL39TAQwc

Valószínűleg nem vagyok elég tájékozott, kérlek segítsetek, mi a magyarázat a fenti videókra?!

Jól sejtem hogy valamelyik kamu? Esetleg mindkettő?

Hogy döntsem el melyiket vegyem?

Játékra kéne gép, gondoltam 8100-hoz megvárok egy hozzá való lapot, de nem tudom melyiket válasszam most hogy kijött a 2200G, mert fingom nincs melyik a jobb, ez a két video pont ellentétes dolgokat sugall nekem.

Ez a cikk meg magas nekem, nem foglalkozok vele annyit hogy értsem.

Gondolom játékoknál az fps-kéne nézni.

csabi02
csabi02
2018. febr. 17. 19:44

Feltételezem,hogy akinek van pénze erre vagy arra,akkor van normális monitor vagy tv-je,de mint írtam,már egy normális tv-hez pl nem csak 1.5m es Braviahoz,hanem a száz 2 vagy 6? centishez is ingyen adták a PS4-et.

A jelenlegi memória és vga árak miatt,óriási többlet kiadással jár egy belépőszintű pc is.

ChoSimba
ChoSimba
2018. febr. 15. 9:33
#34

Ha már ilyen budget gaming megoldásokról van szó, mint a 2200G meg a 4560+1030, akkor az utóbbinál van egy komoly budget előny. A 1030 eladható, ha esetleg kevésnek bizonyulna játékra (mert hát elég vékonyka mindkettő) és kellene egy 1050 vagy rx550/560.

Nyilván a 2200G-nél meg ott az előny, ha játékon kívül valami értelmeset is csinálna az ember, mert nem kell procit cserélni :)

De csupán játékra én inkább az intelt venném.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2018. febr. 15. 10:41

Most annyi a buli, hogy mehet az 1800x ig bármi a lapba. Régen az fm2+ nál az egészet megszivtad ugy ahogy van, itt a 2400g még alternatíva is lehet ha most beejtik az árát, nem úgy mint anno az fm2 csúcsnál" . Ott csak évek múlva tértek magukhoz, hogy rajtukmaradt az összes proci.

Itt most végre lett egy jó "átfedés".Azon röhögtem múltkor, hogy máig kapható 4 ezerért fm1 es proci rengeteg helyen ::DD Alaplap már x éve nem létezik. Valamit nagyon elcsesztek.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2018. febr. 15. 5:38
#33

Szokás szerint sajnálom a cikkírót, ilyen sok marhasággal kell foglalkozni, egy ilyen jó cikk alatt.

Egyszerűen majdnem mindenki jobban tudja, mi jó a másiknak, és persze a megfelelő módon csavart adatokkal alátámasztva "Bizonyítja".

Nincs abszolút jobb, vagy rosszabb mindennek van szubjektív értékelése ami túlmutat pusztán az adatok összehasonlításából, hiszen a prioritást a felhasználónak kell meghatározni, mi fontos az adathalmazból!!! Sajnos szinte senki nem tud egy kicsit elvonatkoztatni, csak nyomja az "igazat" ami nincs.

Tudjátok, a hülyék holtbiztosak mindenben....A többi meg nem érti miért is.

Majd ha sok szájkaratés tanul egy kis önmérsékletet, akkor visszanézek, hogy véleményt formáljak emészthető formában, különben, semmi értelme az egész fórumnak sajnos...

-kp-
-kp-
2018. febr. 14. 17:59
#32

Csak azt tudom mondani, amit ph-n. Nagyon jó termékek lettek, főleg a kisebbik tűnik jó vételnek.

A kétmagos Pentium G-t meg már igazán ideje lenne elengedni 2018-ban. Ha mindenáron olcsó cpu olcsó vga párost akarunk a 2200G / 2400G helyett, akkor van AM4-re valós 4 magos Athlon II X4 950.

Itt egy videó gtx1060 mellett mennyit tudnak :

https://www.youtube.com/watch?v=Qgpnl7N2KBc&

Itt egy másik teszt 1050-el:

https://www.youtube.com/watch?v=2d3TeXThNsU

Ugyan az Athlon II X4 bőven nem a világ közepe, de valós 4 magos cpu és meg lehet nézni a videókon milyen fps értékeket produl a kis pentiummal szemben. Ráadásul egy olcsó 20 ezres B350-es lapban még húzni is lehet. Ha pedig a fejleszthetőség is szóbakerül, amíg a 1151 egy halott platform, addig erre a konfigra 2020-ig ígér támogatást az AMD és később bármikor tehető még bele 6/12-es vagy 8/16-os cpu is akár.... Ráadásul az Athlon átlag 3-4 ezerrel olcsóbb, ebből kijön akár egy jó fajta hűtő is. De OC nélkül tehetjük A-s lapba amit bagóért lehet venni kb. Ráadásul még az legolcsóbb A-s lapokba is lehet kisebb tdp-s 6/12-es vagy 8/16-os cpu-t tenni..

Egy darabig valóban budget király volt a Pentium G, de már nem az, és 2018-ban nem is erőltetném már, főleg nem multis játékokra.

B_Real
B_Real
2018. febr. 15. 0:27

Jó élmény lehet multizni egy G4560-nal.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2018. febr. 14. 17:54
#31

Aki tudja , majd leírja ! ( találgatásból nem kérnék )

Ami a cpu kupakra van festve/szitálva , vagy amilyen eljárással --- az a festék (?) nem ronthat akármennyit is a hőátadáson ? Ráadásul pont az APU , vagy épp CPU mag fölött van jó nagy betűkkel . Szerintem feleslegesen . Mehetett volna tetejére kisebb font mérettel és alá a CPU / APU típusát - míg közepén üresen hagyva a hűtőegységnek a jobb tisztább átadási felületet . Akár felpolírozva is lehetne a felülete .

Nem tudom , nem értek hozzá , csak hangosan gondolkodom ...

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2018. febr. 14. 22:44

OK , köszi ...

akkor tök mindegy

ChoSimba
ChoSimba
2018. febr. 14. 16:46
#30

****Na már deliddelték is a 2400G-t és cserélték a pasztát:

[LINK]

ChoSimba
ChoSimba
2018. febr. 14. 17:34

Engem sem ért meglepetésként, csak jeleztem.

csabi02
csabi02
2018. febr. 14. 15:19
#29

Még nincs személyeskedés,addig nem kell törölni meg bann,azok 1általán minek olvasnak fórumot,ha mások véleményét nem tudják feldolgozni.

2hónapja elvileg minden fan elkezdte használni a szűrőt,ami kiszűri Breal,otto,terrort stb hozzászólásait,ja mégsem,mert reagálnak...xD

s_otto
s_otto
2018. febr. 14. 16:16

És azt kell aki kezdi. :D

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2018. febr. 14. 12:58
#28

[off]A tesztelő szereti kínozni magát, hogy a tesztgép alapja egy HDD ?:)

Vagy mi a jelentősége a hddnek?

Egy 100 ezres" (eleve drágább) konfigba csak férjen bele egy 13 e ft-os uv400.

Amugy 10/10 csak érdemes lenne egy ssd aztán haladna a munka kényelmesebben.Én spec idegileg a tetves lassu hdd-t már nem birnám ki. Főleg egy ilyen komoly melónál.[/off]

s_otto
s_otto
2018. febr. 14. 12:59

jogos

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2018. febr. 14. 12:08
#27

Húha , AMD -s hír és nem is akármilyem . Jó kis kombó lett CPU-GPU páros ( APU ) ... később egy hasonló VEGA DVGA-t mellé és összedolgozhatnak .

Ajaj :D én volnék már a 128. cikkolvasó ?... vagy megint megy az szájkarate , de nem vagyok rá kíváncsi - 95% biztosra venném a szokásos okostojás csordát .

Jó cikk , jó a teszt - köszönet .

Meteoreso
Meteoreso
2018. febr. 13. 21:56
#26

ottóka hisztizik egy AMD cikk alatt soha nem láttunk még ilyet...

Vagy várjunk csak ? :))) ja de a 99%- nál csak.

Végleges BANN-t neki és csókolom lessz itt nyugalom és béka ;)

s_otto
s_otto
2018. febr. 13. 23:14

[off]Volt már róla szó, a "lessz" az helyesen "lesz". :D

"Bizonyos szavakat, bár rövid mássalhangzókkal írjuk, hosszan ejtünk (pl. lesz [lessz], utána [utána] ~ [utánna]). Ezeknek az írásbeli jelölése előkelő helyen végzett az irritáló hibák listáján (lessz, utánna)."[/off]

Crytek01
Crytek01
2018. febr. 13. 19:27
#25

Belegondolva azért mi durvaság lenne ha a köv igp -vel meglenne a 750ti...xD

captainhero
captainhero
2018. febr. 13. 18:14
#24

Én mostanában terveztem pont egy 4k@60hz-et elbíró htpc-t építeni. szükségem van erre a Raven Ridge-re hogy kihajtsam, vagy esetleg egy intel igp(kaby, coffee) is elbír ezzel a felbontással? Természetesen csak netezés, filmnézés, néha excelre kell.

Torreador
Torreador
2018. febr. 15. 9:22

már lelett irva neki számtalanszor, de ha beleteszi az egyenletebe bukik a matekja

aztán mégse egyenlő 4560 meg 1030 a 2200gvel pedig hú de nagyon állította

szépen kapott a prohardveren azé el kéne gondolkodni egyeseknek ott is vele van a balhé két különböző fórumon ki ne derüljön már mindenki hülye csakőnem

csabi02
csabi02
2018. febr. 13. 17:31
#23

Többet vártam,de a tesztek amiket máshonnan linkelgettek is vicc,egyszer 1080p low,ha olyan, akkor meg 720p low és az is 30fps...

Megnézném melyikőtök játszana büszkén új gépen, 720p low-ban,úgy,hogy megfájdul közben a feje is a folyamatos szaggatástól...

Az apu-k nem lennének rosszak 4GB integrált HBM-el,de így a rendszermemória megöli az egészet.

Pecek_2sd
Pecek_2sd
2018. febr. 13. 16:18
#22

Ha reálisan állunk hozzá(függetlenül attól hogy ki melyik céget érzi a személyes barátjának) ezek fantasztikusan sikerültek. Korábban volt egy 1300x/1500x amit sok értelme nem volt megvenni mert az 1200/1400 többnyire ugyanazt tudta olcsóbban ha kicsit szüttyögtél vele, a 2200g/2400g nem csak hogy ugyanazt a teljesítményt hozza cpu szinten, olcsóbban, de az igpu miatt tökéletes olcsó munkagépnek és akár laza játék is belefér. Vagy nem tudom, csak nekem nincsenek olyan elvárásaim egy 170 dolláros procitól hogy hozza egy 300 dolláros kártya és egy 200 dolláros proci szintjét? Kevesebb mint egy évvel a megjelenése után olcsóbb lett az 1300x/1500x és kapott egy korrekt iGPU t is, ennyi a történet.

B_Real
B_Real
2018. febr. 16. 0:25

Nézd meg a CPU intenzív teszteket (ne csak itt, hanem más, külföldi oldalakon is), amiben szerepel 1500X is. Van olyan, amiben -minimálisan- jobb a 2400G.

actival
actival
2018. febr. 13. 16:11
#21

Ez a Fórum egy kalap kaki :@pedig a teszt jó lett.:)

Samanoske
Samanoske
2018. febr. 13. 14:58
#20

Hát a vegától messze van ha még a 750Ti is gyorsabb.

girhes89
girhes89
2018. febr. 13. 14:05
#19

s_otto, B_REAL!

Ti kaptok azert penzt, hogy megprobaljatok meggyozni a konkurens fanokat, hogy miert jobb az altalatok kepviselt termek? :)

Csak mert az elmult 50 hozzaszolasbol nekem ez derul ki.

Erti mindenki, hogy sanyi ba' megveszi, azt nezi, hogy tudja feszelni mikozben vereti a palinkat aztan meg panaszkodik mert nem jon ki a hetedik utan a specko alapjan matek - NEM!

Most a loteri kutyat nem erdekli hogy tuningolva meg 100 masik vga-val milyen eredmenyt produkalna. A jelenlegi tesztet nezzetek.

A tesztet koszonjuk!

Ti meg legysziiiiiiiii :D

katt777
katt777
2018. febr. 13. 14:07

B_Real AMD busisnessman.

katt777
katt777
2018. febr. 13. 13:57
#18

Olvastam pár tesztet. Sajnálatos módon csak 1GB az iGPU RAM-ja, de még 2GB-tal is elzuhannak vagy laggolnak rajta a játékok, amelyek gagyi Intel IGP-n 256MB RAM-mal elfutnak. Szóval jön megint a Vega hájp és néhány működő játék sebességtesztje (a lagot persze nem látjuk az FPS-ben), otthon meg a szívás a szar driverekkel. Megint. Pedig én vártam, hátha. A 4 mag amúgy is használhatatlanná teszi, ha olyan procit keres az ember, amellyel kihúzza 2 VGA cseréje között, mert ahhoz harmatos, kis tuninghoz meg 1.45V??? Marad az Intel. Ja, a paszta miatt az sem. És ezt is pasztázzák!!! Hát legalább ebben utolérik az Intelt!:@

A hét megállapítása. "3200 MHz felett nagyon elszállnak az árak"xD

sutyko_hopkins
sutyko_hopkins
2018. febr. 13. 13:46
#17

Jó alapos kis teszt lett.

THX

/ 2
Vissza az oldal tetejére