Az Nvidia GeForce RTX 50-es sorozata áteshet néhány apróbb frissítésen, ami nem azonos a korábban beharangozott GeForce RTX 50 Super rajttal, azt a jelek szerint végül nemcsak elnapolták, hanem teljes mértékben le is tettek a megvalósításáról, nagyrészt a memóriakrízis okozta nehéz piaci helyzet miatt. A vállalat persze így is eszközölhet néhány módosítást, viszont nem a kínálat felső végét, hanem a belépőszintű és középkategóriás modelleket vehetik célba, legalábbis az aktuális információk erre utalnak.
Arról már érkezett hír korábban, hogy az asztali GeForce RTX 5050 esetében a jelenlegi 8 GB-os modell helyére egy 9 GB-os verzió érkezhet majd, ami ugyan nagyobb memóriakapacitással büszkélkedik majd, mint jelenlegi társa, cserébe viszont a 128-bites memória-adatsínt 96-bitesre cserélik. Ez alapjában véve probléma lenne, ha a memóriachipek továbbra is ugyanazokkal a paraméterekkel dolgoznának, de mivel az a modell 20 GHz-es GDDR6-os VRAM-ot használ, amelynek a helyét 28 GHz-es GDDR7-es chipek vehetik át, a memória-sávszélesség nemhogy csökken, hanem még növekszik is egy picit: 320 GB/s-ról 336 GB/s-ra változhat.
A jelek szerint hasonló lépésre készülhet az Nvidia a GeForce RTX 5060 és a GeForce RTX 5060 Ti esetében is, azaz a 4 darab 16 Gb-es memóriachip helyét, amelyek 128-bites memória-adatsínre kapcsolódnak, 3 darab memóriachip veszi át, amelyek viszont már 24 Gb-es kapacitással bírnak. A 3 x 3 GB-nyi VRAM révén a memóriakapacitás 9 GB-ra növekszik, viszont ezzel egy időben a memória-adatsín szélessége 128-bitről 96-bitre mérséklődik, ami azt jelenti, hogy 448 GB/s-ról 336 GB/s-ra mérséklődik, már amennyiben 28 GHz-es GDDR7-es memóriachipeket használnak. Papíron van esély a gyorsabb, 32 GHz-es GDDR7-es memóriachipek bevetésére is, de még azokkal is csak 384 GB/s-os memória-sávszélesség érhető el, vagyis ezen a téren visszalépésre számíthatunk. Noha a memóriakapacitás növelése bizonyos esetekben jól jöhet, az mindenképpen csökkenti majd a teljesítményt, hogy a memória-sávszélesség mérséklődik – a lassulás mértéke minden esetben attól függ majd, mennyire memória-intenzív az adott játék.
Az Nvidia a hírek alapján ezzel a lépéssel azt szeretné elérni, hogy az új videokártyák költséghatékonyabban készülhessenek, ezzel lényegében a memóriakrízis jelentette kihívásokra próbálnak reagálni. Az új videokártyák várhatóan valamikor májusban vagy júniusban jelenhetnek meg, de akár a Computex 2026 is remek helyszín lehet a rajtra. A vállalat egyelőre nem erősítette meg és nem is cáfolta a pletykák állításait; egyes szivárogtatók pedig úgy vélik, nem kerül sor efféle frissítésre.