A Meta rendkívül szerteágazó vállalat már, több piacon is aktív, de a bevételeinek a túlnyomó többségét a közösségi média felületeken megjelenített reklámokból szedi össze. Ezt a forgalmat pedig szeretné még tovább növelni, amihez agresszívabb hirdetési formákat vezet be. Erre pedig a cég egy új élményként hivatkozik.
„A reklámszünet egy új, hirdetésekkel kapcsolatos élmény a Facebookon és az Instagramon.” – emeli ki a Meta a súgóközpontjának vonatkozó szekciójában.
Azt nem tudjuk, hogy kiknek megy élményszámba az, hogy a hirdetések minden korábbinál zavaróbb formában fognak megjelenni, de az egészen biztos, hogy a vállalatnak ez jövedelmezőbb lesz. Az átugorhatatlan hirdetéseket magasabb áron tudja értékesíteni a partnerek számára a Meta, mivel ezek sokkal több képernyőidőt lesznek képesek garantálni, és hatékonyabban adhatják át a hirdetők üzenetét a felhasználók számára.
Egy ideje már megy a tesztelése az átléphetetlen reklámoknak, de most a felhasználói visszajelzések alapján sebességet váltott a cég. Egyre több embernél jelennek meg a „reklámszünetek”, mintha csak a ingyenes YouTube-ot tekerné az ember. Kezdetben csak a Történetek között lehetett belefutni olyan hirdetésekbe, amiket nem lehetett kihagyni, de már más a helyzet. Több szekcióban, lépten-nyomon képbe kerülhetnek olyan reklámok, amiket nem lehet áttekerni. Erről a Meta csak rejtett tájékoztatást nyújt a felhasználók számára.
„A Facebookon és az Instagramon a hír-, illetve a képfolyamban és a Stories felületén megjelenő hirdetések esetlegesen reklámszünetek formájában is megjeleníthetők olyan embereknek, akik az EU, az EGT vagy Svájc területén élnek, és a kevésbé személyre szabott hirdetéseket választották.” – olvasható a cég iránymutatásában.
Ebből arra a következtetésre lehet jutni, hogy a Meta lényegében így bünteti meg azokat, akik nem akarják az összes adatukat kiszolgáltatni neki, hogy célzott hirdetéseket tudjon mutatni. Mint az ismeretes, az általános hirdetésekkel lényegesen kevesebb bevételt lehet elérni, mint a jól célzott reklámok célba juttatásával. És mivel az EU (és az Apple) döntése révén a Metának lehetőséget kell adnia az embereknek arra, hogy elkerüljék a célzott hirdetéseket, a vállalat hatékonysága romlik. Viszont ezentúl a reklámszüneteket már képes lesz bevetni, hogy kompenzálja az elmaradó bevételeket.
A Meta már eddig is elég sokat tett azért, hogy folyamatosan hirdetések jöjjenek szembe az emberekkel a Facebookon és az Instagramon egyaránt. A továbbiakban pedig már nehezebb lesz „elhajolni” ezek elől, kivédeni a reklámokat. A reklámszünetek közben a képernyő alján megjelenik egy kis lebegő gomb, amiben látszódni fog egy visszaszámlálóként funkcionáló gyűrű. Ez mutatja, mennyi van még hátra a hirdetésből. Ameddig ez az idő nem telik le, addig maximum megállítani lehet a hirdetést, átlépni nem.
Arról nem szólt a fáma, hogy milyen ütemben fogja a cég a reklámszüneteket kiterjeszteni, de egy dologgal biztosan elkerülhetők ezek: előfizetéssel. Ezt a lehetőséget a cég nem reklámozza, de havi 2990 Ft-tól már bármikor meg lehet szabadulni minden Facebook és/vagy Instagram reklámtól.