Shop menü

CHROME OS: ANDROID-BEOLVADÁS VAGY HALÁL?

Nagyjából egy évet ad még a Chrome OS-nek Paul Buchheit, a Gmail egyik szülőatyja, a Google immár ex-alkalmazottja; meglátása szerint ugyanis a keresőóriás felhő-alapú oprendszere még a jövő év folyamán így vagy úgy, de megszűnik létezni.
Németh Gábriel
Németh Gábriel
Chrome OS: Android-beolvadás vagy halál?

Nagyjából egy évet ad még a Chrome OS-nek Paul Buchheit, a Gmail egyik szülőatyja, a Google immár ex-alkalmazottja; meglátása szerint ugyanis a keresőóriás felhő-alapú oprendszere még a jövő év folyamán így vagy úgy, de megszűnik létezni.

Mint mondta, a Chrome OS-nek nincs igazi célja, és nem is tud semmi olyat, amit az Android ne tudna jobban (főleg, ha elvégeznek rajta csak egy-két apróbb módosítást annak érdekében, hogy nem-érintős képernyők esetén is jól lehessen kezelni); számára ez evidencia, és meglepetéssel konstatálja, hogy vannak, akik komolyan veszik a rendszert, és hogy a Google valamilyen oknál fogva még laptopokat is tervez hozzá. Éppen ezért úgy gondolja, hogy a Chrome OS jövőre vagy beolvad az Androidba, vagy egyszerűen leállítják a fejlesztését.

Mások is szóvá tették, hogy az Androidnak már most van HTML5-képes böngészője, egyaránt kezel natív és webes alkalmazásokat, és jóval többféle online tartalmat is tud kezelni, mint a Chrome OS; mivel pedig eleve okostelefonokra tervezték, ezért éppúgy támogatja a gyors indítást és az alacsony fogyasztást is. Mindkét rendszer ingyenes, és még csak az sem biztos, hogy egy Chrome OS-es netbook lényegesen olcsóbb lesz-e majd, mint egy Windows-os (ami mellesleg értelemszerűen tudja futtatni a Chrome böngészőt is).

Mi több, veszélyt jelenthetnek a Chrome OS-re a netbookoktól már eddig is tekintélyes piaci részesedést elhódító táblák is; mert bár a Chrome OS is tudja kezelni az érintőképernyőket, elsősorban mégis egérhez és billentyűzethez tervezték. Mi több, a Chrome OS fejlesztését a jelek szerint maga Eric Schmidt, a Google főnöke sem tartotta jó ötletnek (látván, hogy a Sun is belebukott már egy hasonló jellegű, hálózatra épülő Java-s számítógép-projektbe); csak Larry Page és Sergey Brin, a keresőóriás társalapítói akarták mindenképp fejleszteni a webes rendszert Schmidt ellenajavallata dacára is.

Természetesen a Google nem reagált a felvetésekre; továbbra is tartják magukat a hivatalos álláspontjukhoz, miszerint a Chrome OS a csekély erőforrás-igénye, rendszeres frissítései és hatékony védelme miatt ideális az üzleti célú felhasználásra - de ennek az állításnak az igazságtartalma várhatóan csak a jövő év közepe táján, az Acer és a Samsung első Chrome OS-es modelljeinek érkezését követően derül ki majd.

Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére