Shop menü

AZ ORACLE EGY ÉV ALATT 21 000 MUNKAVÁLLALÓT BOCSÁTOTT EL AZ AI MIATT

A vállalat az elbocsátásokkal is próbálja fedezni az AI infrastruktúra fejlesztéséhez szükséges kiadásokat, ezzel együtt pedig hiteleket is igénybe vesz a saját tőke bevetése mellett annak érdekében, hogy versenyképes maradhasson.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Az Oracle egy év alatt 21 000 munkavállalót bocsátott el az AI miatt

Az Oracle az elmúlt pénzügyi évében rengeteg munkavállalóját tette lapátra, amire éppen a minap derült fény. A vállalat 2026-os pénzügyi esztendője 2026. május 31-én ért véget, június 22-én pedig közölték, milyen okok bújtak meg a masszív leépítési hullám mögött, amelynek köszönhetően a globális munkavállalói bázis létszámát nagyjából 13%-kal csökkentették.

Az egyik mögöttes ok az volt, hogy a vállalat az AI funkciók és szolgáltatások, illetve az automatizációs törekvések révén számos klasszikus álláspozíciót felszámolt. Ezzel persze nincs vége a folyamatnak, a későbbiekben is sor került elbocsátásokra, azaz tovább zsugorodhat a globális munkavállalói létszám. A létszámleépítésre a hírek szerint nemcsak azért van szükség, mert az AI miatt feleslegessé váltak az egyes pozíciók, hanem azért, mert a vállalat tőkeáthelyezési stratégiája ezt kívánja – a felszabaduló tőkét az AI infrastruktúra erősítésére és fejlesztésére használják.

Az Oracle vezetése szerint az elbocsátások az elmúlt pénzügyi év folyamán összesen 1,84 milliárd dolláros kiadást jelentettek, ami a végkielégítéseknek és az összes többi kapcsolódó költségnek köszönhető. Az előző pénzügyi év azonos időszakához képest ez az összeg közel 400%-os növekedést jelent, azaz eléggé masszív kiadásról van szó. A globális munkavállalói bázis most már csak 141 000 főt számlál, míg a 2025-ös pénzügyi esztendő végén még 162 000 munkavállaló dolgozott a cégnél, azaz a csökkenés eléggé látványos. Az Oracle szerint számos körülmény húzódik a döntés mögött, egyebek mellett a menedzsmenttel és a termékekkel kapcsolatos változtatások, a teljesítménnyel kapcsolatos problémák, illetve a vállalat működési stratégiáját is szélesebb körben módosítják, ami átalakításokat tett szükségessé.

Galéria megnyitása

Az efféle elbocsátásokat sokszor „AI Washing” jelzővel illetik, vagyis a cégek sokszor az AI térhódítására hivatkozva teszik meg ezeket a lépéseket, amelyekre egyéb okok miatt lett volna szükség, de az AI kapóra jön magyarázatként. Az amerikai munkaerőpiacon számos egyéb nagyvállalat is bocsátott már el munkavállalókat az AI miatt, a Meta például 8000 állást szüntethet meg az AI infrastruktúra fejlesztése értékeben, de a Microsoft, az Amazon, illetve a Google háza táján is történtek, illetve még történnek is hasonló „mozgások”.

Az eddigiek alapján idén már 100 000-nél is több amerikai munkavállaló veszítette el az állását az AI térhódítására hivatkozva, pedig a felmérések azt mutatják, sokszor még maguk a döntéseket hozó vezeték sem biztosak abban, a normál emberi munkaerő AI alapú kiváltása valóban megéri-e hosszabb távon. Egyes helyeken olyan folyamatok is elindultak, amelyek keretén belül inkább ismét hús-vér munkavállalóknak szavaznak bizalmat az AI helyett.

Az Oracle esetében a leépítés a tőkéhez jutás miatt is fontos, hiszen az így megspórolt pénzt az AI infrastruktúra fejlesztésére tudják fordítani, miközben a rivális felhőszolgáltatók a masszív pénzáramlásuk révén fejlesztik az AI infrastruktúrájukat. Az Oracle a hírek szerint infrastruktúra-fejlesztésre masszív hiteleket is felvett, amelyek révén próbálja biztosítani versenyképességét – hitelek és saját tőke terén akár 40 milliárd dollárról is szó lehet.

Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére