Shop menü

RADEON RX 9070 XT BIOS KERÜLT A RADEON RX 9070-RE – AKÁR 20%-OS GYORSULÁS IS ELÉRHETŐ

Az efféle moddinggal persze érdemes vigyázni.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Radeon RX 9070 XT BIOS került a Radeon RX 9070-re – Akár 20%-os gyorsulás is elérhető

A korábbi AMD videokártya-generációk esetében sokszor megjátszható volt az a trükk, hogy egy adott generáció adott sorozatának gyorsabb tagjához tartozó vBIOS-t a lassabb modellre frissítették. Ez a fogás a fizikailag letiltott SM tömböket ugyan nem engedélyezte, de az órajeleket és a Power Limitet megemelte, ezáltal a teljesítmény is nőtt, esetenként pedig további tuning hatására a nagyobb modell teljesítményt is el lehetett érni a kisebbel, de legalábbis meg lehetett közelíteni. Úgy tűnik, ez a móka a Radeon RX 9070-es széria esetében is működik, egy lelkes gamer ugyanis sikeresen frissítette egy Radeon RX 9070-es videokártya vBIOS-át egy Radeon RX 9070 XT modellére, igaz, a történetnek bőven vannak buktatói.

Galéria megnyitása

A PC Games Hardware fórumán bemutatkozó felhasználó egy ASUS videokártyával próbálkozott, egészen pontosan egy Prime sorozatú modellel: az ASUS Prime Radeon RX 9070 vBIOS-át egy ASUS Prime Radeon RX 9070 XT modellére cserélte, ezzel jelentősen megemelte a tápellátásra és az órajelekre vonatkozó limiteket. Míg a Radeon RX 9070 esetében 220 W-os TGP keret és 2,52 GHz-es Boost Clock van érvényben a referencia modelleknél, addig a Radeon RX 9070 XT már 304 W-os TGP kerettel és 2,97 GHz-es boost órajellel gazdálkodhat. Attól most tekintsünk el, hogy SM tömbök terén is vannak különbségek, a letiltott stream egységeket pedig nem lehet engedélyezni egy egyszerű vBIOS frissítéssel, így „csak” a megemelt órajelek és a megemelt Power Limit teljesítménynövelő hatásait élvezhetjük.

A sikeres vBIOS upgrade után a szóban forgó ASUS Prime Radeon RX 9070-es videokártya immár 3,1 GHz körüli boost órajelet vethetett be, fogyasztása pedig 317 W-ra ugrott. A RYZEN 9 9950X3D processzorral szerelt rendszerben az új vBIOS hatására 15-20%-kal magasabb GPU teljesítményt sikerült elérni a normál szinthez képest, ami a jelek szerint nem volt elég a lelkes gamernek, ugyanis némi tuningot is bevetett annak érdekében, hogy a teljesítményt még tovább növelje. A további órajel-emelés hatására a módosított videokártya már a Radeon RX 9070 XT gyári szintjét is képes volt elérni, illetve esetenként meg is haladta azt, igaz, kisebb problémák is felbukkantak, néha instabil volt a rendszer, illetve egyes funkciók sem működtek, például az Ultra Low Power State (ULPS).

A fenti móka ugyan egyszerűnek és veszélymentesnek hangzik, mégsem az: ha beüt a krach, csak papírnehezékként használhatjuk a továbbiakban a videokártyát, igaz, lehet próbát tenni a vBIOS újbóli frissítésével iGPU vagy másik videokártya mellett, valamint jó eséllyel a szerviz is segíthet. Amennyiben sikerül a vBIOS „modding”, akkor is érdemes figyelemmel kísérni a videokártya üzemi paramétereit, például az órajeleket, a VRM hőfokát, illetve a GPU hőfokát is, hiszen a módosítással alaposan túllépjük azokat a kereteket, amelyeket a gyártó meghatározott.

A vBIOS modding igazából már nem egy egyszerű feladat, az Nvidia háza táján a Maxwell sorozat úta aláírás-ellenőrzést vezettek be annak érdekében, hogy ne lehessen csalásokra használni a vBIOS szerkesztési lehetőséget, és az AMD-nél is lekorlátozták a mozgásteret. A „nagyobb” modell vBIOS-át a „kissebbre” frissítve ugyan a Power Limit megemelkedik, az órajelek szintén, viszont a letiltott stream egységek továbbra is letiltva maradnak, így a nagyobb modell teljesítményének eléréséhez további tuningra is szükség lehet, ami már a „lutri” kategóriába tartozik, és azzal is számolni kell, hogy a végeredmény messze nem lesz olyan stabil, mint a gyári állapot. Az efféle módosítások közben megsérült videokártyákra ráadásul már a garancia sem lesz érvényes.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére