A fázisváltós, azaz PCM memóriatípus egy ígéretes fejlesztés, amely ötvözi a DRAM és a NAND Flash pozitív tulajdonságait. A PCM memóriachipek magas olvasási és írási sebességeket, komoly strapabíróságot, magas adatsűrűséget és tápfeszültség nélküli adatmegtartást ígérnek, igaz, fejlesztésük még tart, így majd csak később találkozhatunk velük az üzletek polcain.
Az új memóriatípus DRAM szintű sebességeket kínál, viszont a DRAM-mal ellentétben a tápfeszültség megszűnése esetén sem veszti el a rajta lévő adatot; a NAND Flash memóriatípushoz képest pedig jelentősen nagyobb strapabíróságot nyújt, ugyanis 1000-3000 helyett mintegy 10 millió írási/törlési ciklust visel el élettartama során. A technológia alapját fázisváltó anyag adja, amely melegítés hatására vált a kristályos és az amorf állapot között. A kristályos állapotból melegítéssel, majd gyors lehűléssel lesz amorf fázis, így a 0 és az 1 bitérték tárolhatóvá, illetve kiolvashatóvá válik.
A PCM memóriatípus esetében eddig cellánként csak egyetlen bit tárolására volt mód, ami nem túl ideális, ha az adott költségen elérhető adattároló kapacitás nagyságát vesszük. Az IBM kutatói időközben azonban komoly áttörést értek el, ugyanis kitartó fejlesztések hatására elkészült az első „TLC” típusú PCM memóriachip, ami cellánként 3-bit adat tárolására képes, így a technológia sokkal költséghatékonyabban ültethető át a gyakorlatba. Ráadásul a 3-bites PCM memóriachip bíztató tulajdonságokkal rendelkezik, ugyanis a tesztek alapján magas környezeti hőmérséklet esetén is több, mint 10 napig tartotta az adatokat, ráadásul úgy, hogy előzőleg már egymillió írási/törlési ciklussal terhelték.
A különleges memóriatípus állapotainak változtatására, illetve az adatok hatékony rögzítésére és kiolvasására speciális algoritmusokat készítettek a kutatók, így a PCM cellák kezelése megbízhatóan, pontosan zajlik, sőt, a hőmérséklet-fluktuációkból eredő hatásokat is remekül tudják követni, illetve kezelni. A szóban forgó prototípus chip 90 nm-es csíkszélességgel készült, 3-bites TLC kivitelben pedig olcsóbb előállítani, mint a DRAM chipeket, de azért a NAND Flash memóriachipekhez képest még drágább a technológia.
Az IBM tervei szerint a jövőben több területen is komoly szerepet kaphat a PCM technológia, ugyanis önállóan éppúgy alkalmazhatják, mint hibrid kivitelben, ahol a klasszikus NAND Flash alapú meghajtók mellett egyfajta szupergyors gyorsítótárként funkcionálhat, így a „forró” adatok gyorsan elérhetőek. Utóbbi adatbázis-kezelésnél, pénzügyi tranzakciókat bonyolító rendszereknél, illetve idő-kritikus feladatokat végző rendszereknél egyaránt jól jöhet. A szakemberek azt is el tudják képzelni, hogy a jövőben PCM alapú mobileszközök készüljenek, amelyeknél az operációs rendszer a PCM adattárolón helyezkedik el, így az okostelefon vagy a tábla másodpercek alatt elindulhat.
Arról persze még nem esett szó, hogy az újdonság mikor válik elérhetővé kereskedelmi forgalomban is kapható termékekben. A dolgok jelenlegi állása szerint a közeljövőben szinte biztosan nem.