Az egyedi rendszerchipek tervezése nem egyszerű feladat, amennyiben azt tényleg jól akarja csinálni egy gyártó. A Google-nek minden jel szerint most sem jött össze a közönség lenyűgözése, a Xiaomi viszont úgy fest, hogy képes maradandót alkotni, az új Xring lapka egy “szörnyeteg” lett.
Az Xring O3 a nagy népszerűségnek örvendő AnTuTu (v11) keretében 5 228 014 pontot hozott össze, a Geekbench 6.5 alatt pedig egyszálon 3945 pontos eredményt ért el, teljes terhelés alatt pedig már 15 221 (!) pontot villantott, ezzel még az Apple M4-et is lekörözi.
Kiemelte a Xiaomi, hogy a processzor 31-60%-os gyorsulást mutat a Geekbench tesztjében, AnTuTuban pedig már több mint 70% az előnye a korábbi lapkával elért eredményhez képest. A Snapdragon 8 Elite Gen 5 és a MediaTek Dimensity 9500 sem ellenfél az újdonságnak, ami váratlan fejlemény, ez a chip már a Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro ellenfele lehet. Tízmagos processzor, még be sem jelentett Arm GPU és egyéb érdekességek jellemzik a 3 nm-es chipet, ami még hatékonyságban is jobb, mint az elődje.
Az Xring O3 két darab Arm C1-Ultra magot használ, melyek 4,35 GHz-re lettek hangolva, ezeket követi négy darab C1-Premium egység 3,68 GHz-es frekvencián, a sor végén pedig még egy kvartett sorakozik, ezt már “csak” C1-Pro magok alkotják, és még ezek is 3 GHz feletti, 3,15 GHz-es órajelen üzemelhetnek. Ezek tükrében nem meglepő, hogy lenyűgöző tempóra képes a konstrukció. Összesen 12 MB-nyi L2, 16 MB-os osztott L3 és még 16 MB-nyi SLC gyorsítótár is van a fedélzeten.
Az új integrált grafikus egység is az Armtól jött, a Mali G2-Ultra NX került itt bevetésre 16 darab feldolgozóval. Erről eddig még nem is hallottunk, pedig az Arm azért előre be szokta mutatni az új komponenseit. A tempó ebben az esetben is lehengerlő lehet majd: a cég mérései alapján a tesztekben 85-182 százalékos gyorsulásra lehet számítani az Xring O1-hez képest. Akár 3,2K felbontásra felskálázás is elérhető az Xring O3-mal.
Az IGP nevében az NX jelzés azt jelenti, hogy itt már a neurális számítási kapacitás is jelentős lesz, a feldolgozók fele erre optimalizált (tensor gyorsító). Ezen felül pedig kapott a lapka dedikált NPU-t is, így a neurális számítási kapacitása eléri a 200 TOPS-ot A8W4 esetén (INT8 aktivitás/ INT4 súlyozás), és még a vektoros műveletek alkalmával is 3,13 TFLOPS-ra képes.
Az új, egyedi fejlesztésű NPU kapcsán azt megtudtuk, hogy SIMT architektúrát használ, és 8 MB-nyi saját L2 gyorsítótárat is kapott amellett, hogy hozzáférése lesz a 16 MB-nyi osztott SLC cache-hez. A Xiaomi létrehozott még egy saját nyelvi modellt is a MiMo-n túl, és azt már az Xring NPU-hoz optimalizálta. Ezzel a felállással teljesen új távlatok nyílnak majd meg lokálisan az MI funkciókat tekintve.
Teljesen megújult ISP is található a fedélzeten, ami 432 megapixeles szenzor kezelésére is képes lenne, háromkamerás felállásban pedig 64+64+50 MPixeles felvételeket is képes lenne egyszerre megörökíteni a három képalkotóval. Akár 24 bites színmélység is elérhető már ezzel a képfeldolgozó processzorral, 4K Ultra HD videózás közben pedig 60 FPS mellett képes éjszakai videózást lehetővé tenni MI-alapú zajszűréssel (H.266). Egyebek mellett még egy mini ISP is van a lapkában, ami a folyamatos aktivitást igénylő, alacsonyabb rendű kamerás műveleteket felügyeli.
Már natívan LPDDR6 memóriát támogatva jön az Xring O3, 10 667 MT/s elérésére alkalmas lapkák bukkanhatnak fel mellette, négy 24 bites sávon, ezáltal a teljes sávszélesség akár 113,8 GB/s lehet. Egy új eljárással az átlagosnál alacsonyabb, 82 ns-os memória elérési késleltetésre is képes. Van továbbá az egységben egy RISC-V biztonsági mag is, amivel a megbízható üzem garantálható.
A TSMC állítja elő az Xring O3-at, nagyjából 24 milliárd tranzisztornak ad otthont a chipdizájn. Azért itt hiányzik a 2 nm-es eljárás, biztosan jobban érezné magát a TSMC új eljárásán, mint a korábbi 3 nm-en, amivel 133 mm²-es fizikai méretet tudott elérni.
Az Xring O3 a Xiaomi csúcskategóriás, legdrágább termékeiben fog debütálni, a Xiaomi 18 Fold okostelefon és a Xiaomi Pad 9 Pro Max tablet kapja majd meg ezt az egységet. Ez az információ azért is érdekes, mert most először tett arról említést a cég, hogy friss hajtogatható okostelefonon dolgozik. Ezek a termékek szeptemberben fognak debütálni.