A Brand Directory rendszeresen állítja össze a legértékesebb márkaneveknek a listáját, és a 2021-es év lezárását követően most frissült a vállalat összeállítása. A Brand Directory a világ legnagyobb olyan cége, ami a márkaértékeknek a felmérésére szakosodott, és rendszeresen működik együtt a nagy vállalatokkal, segítve a munkájukat a márkaépítés során.
Ahogy azt látni fogjuk, globálisan az IT szektor mostanra nem sok egyéb szereplőt hagy levegőhöz jutni. Alig vannak már olyan vállalatok a legértékesebb márkák sorában, akik nem a technológiai iparban emelkedtek fel. Ez persze nem meglepő azt figyelembe véve, hogy ez a trend volt az utóbbi években megfigyelhető szinte minden hasonló felmérésben. A befektetések jelentős részét is ezek a cégek szívták fel.
A toplista élén az Apple zárt a Brand Directory összeállításában. A cupertinói alakulatnak a márkaértékét 355 milliárd dollárra becsülték az illetékes szakemberek. Az Apple az elmúlt negyedévet is nagyszerű eredménnyel zárt, az iPhone-ok eladása a csúcson van, és még Kínában is nagyot lépett előre a vállalat. A szolgáltatások fejlesztésével is sikeresen tudta növelni a márkanevének az értékét az Apple, és sokat nyomott a latban az is, hogy a tőzsdén egy pillanatra sikerült elérnie a 3 billió dolláros piaci kapitalizációt.
A toplista első 10 helyezettje között eléggé nagy a széthúzás, de érdekes módon az élen majdnem holtverseny alakult ki. Az Amazon csak egy hajszállal maradt le az Apple mögött, a felmérés szerint 350,1 milliárd dolláros értéket képvisel a márkaneve. Ezeknek a cégeknek a márkaértéke elképesztően sokat emelkedett az elmúlt egy év alatt, az Apple 35%-os emelkedést követően tudott az élre állni. Az Amazon sikerének a kulcsa az, hogy nagyon szerteágazó, nemcsak az árukereskedelemben, hanem a tartalomszolgáltatásban is az élmezőnyt képviseli, és megannyi kisebb projektben érdekelt.
A Google sikeresen felért a harmadik helyre, és neki nagyon sokat segített a pandémia. Az online eltöltött idő emelkedésével együtt a keresőóriás szolgáltatásai is több emberhez értek el nemzetközi szinten. A jelenlegi becslések szerint a Google 263,4 milliárd dollárt ér, ami nem kevesebb mint 38%-os erősödést jelent egyetlen év alatt. A cégnek sikerült az üzleti szektorban is sokat erősítenie, egyre többen használják a cég fejlesztéseit vállalati szinten is, ami jelentősen hozzátett az értékének a stabil növekedéséhez.
A Microsoft lett a Brand Directory listáján a negyedik, ebből is látszik, hogy az nem minden, ha egy cégnek magas a piaci kapitalizációja. A redmondiak 184,2 milliárd dolláros márkaértékkel rendelkeznek, ami persze így sem ad okot a szégyenkezésre. Az ötödik helyen van az első olyan cég, aki nem a technológia szférából jön, a Wallmart tudott ide felérni. A világ egyik legnagyobb kiskereskedelmi cége márkaértékben 111,9 milliárdos összeget képvisel.
A Samsung a hatodik helyet szerezte meg a lajstromban, 107,3 milliárd dollárra becsülik az illetékesek a dél-koreai márkának az értékét. Ázsia bizonyos részein egyébként még vezet is a Samsung, de összetettben azért már nincs olyan előkelő helyen. Éves szinten csak 5%-kal tudott erősíteni. A hetedik helyen a Facebookot jegyezi a Brand Directory, ez az utolsó olyan márka, aminek a kutatások alapján 100 milliárd dollár felett van az értéke, 101,2 milliárd dollár szerepel a neve mellett.
A nyolcadik a listán a Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank, röviden ICBC lett. Itt értelemszerűen az Ázsiában elért eredményeknek köszönhető a siker, ez a szereplő a második és egyben utolsó, aki nem a technológiai iparból jött, és 75,1 milliárd dollár az értéke. A Huawei az elmúlt években nagyon nehéz helyzetbe került, így az is nagy siker a számára, hogy még benne van a toplistában. Jelenleg 71,2 milliárd dolláros márkaértékkel bír a kilencedik helyen. A felsorolást a Verizon zárja, a szolgáltatóóriás 69,6 milliárd dollárra lett értékelve a kutatás során.
Zárásul elmondta a Brand Directory, hogy a TikTok volt az elmúlt évben a leggyorsabban növekedő márka. 215 százalékkal tudta az értékét fentebb tornászni, és igazából már ott van az első húszban. A top 500 között a 18. pozíciót tudta megcsípni az 59 milliárd dollárra értékelt nevével. Egy évvel ezelőtt még csak 18,7 milliárd dollárt ért a márkaneve.