Shop menü

ÚJABB ÜTŐKÉPES NYELVI MODELL FUTOTT BE AZ OPENAI RIVÁLISÁTÓL

Az eddigieknél gyorsabb, ügyesebb és testreszabhatóbb modellel állt elő Anthropic.
Szécsi Dániel (DemonDani)
Szécsi Dániel (DemonDani)
Újabb ütőképes nyelvi modell futott be az OpenAI riválisától

A Google és a Microsoft-OpenAI páros árnyékában az Anthropic rengeteget dolgozik azon, hogy versenyben tudjon maradni a Claude nagy nyelvi modellel és az ezekre épülő generatív mesterséges intelligencia technológiákkal. Nem telt el sok idő azóta, hogy befutott a Claude 3, de ezen a fronton nem lehet pihenni, már egy újabb verziót üdvözölhetünk a köreinkben.

Március elején a Claude 3 három különböző méretben jelent meg, most viszont csak egy kivitel frissült. A Claude 3 legkisebb kivitele a Haiku fantázianevet viseli, míg a legnagyobb az Opus lett, ezek fogják közre a Claude 3 Sonet nyelvi modellt. A Claude 3.5 a Sonet „méretben” kerül először bevetésre, de minden bizonnyal lesz majd ebből is több változat.

Minden szempontból jobb lett a Claude 3.5 Sonet, mint a Claude 3 Sonet volt, sőt mi több, az első mérési adatok azt mutatják, hogy igazából a Claude 3 Opust is képes túlteljesíteni. Többféle tesztnek is alávetették az új LLM rendszert, hogy minél teljesebb képet kapjanak a képességeiről, és az Anthropic arról számolt be, hogy még a GPT-4o modellel is sikeresen tudja felvenni a versenyt a Claude 3.5 Sonet. Márpedig ebben az esetben arról sem beszélhetünk, hogy nagy lenne a „korkülönbség” a modellek között.

Galéria megnyitása

Nagyon komoly reményeket fűz az Anthropic az újdonsághoz. A cég szerint a Claude 3.5 Sonet új mércét állít fel az ágazatban az érvelési feladatok terén. Általánosan nem jelenthető ki, hogy akkor ez a modell minden eddiginél okosabb lenne, de az egészen biztos, hogy nagyon szép eredményeket képes felmutatni. Az MMLU tesztet sokan szokták figyelembe venni, ebben hozza a GPT-4o szintjét, és szinte csak a lényegesen nagyobb Gemini 1.0 Ultrától marad el, de ezt az Anthropic nem vette bele a tesztbe.

A különböző mérések relevanciáját sokan szokták vitatni, érdemesebb még azt megnézni, hogy milyen egyéb szempontokól jelent előrelépést a Claude 3.5 Sonet. Állítólag nagyjából kétszer gyorsabb lesz az újdonság az elődjénél, ami sokat segít a jobb felhasználói élmény elérésén. A tempóval nagy baj már eddig sem volt a Claude chatbotnál, így a mostani gyorsulással már egészen természetes lehet vele a társalgás.

A multimodális működésben is nagyot lép előre az új nyelvi modell, az Anthropic elmondása alapján ez lett a legjobb vizuális érzékelésre alkalmas megoldásuk. Még azt is hozzátették, hogy a többi piaci szereplőnek is feladja a leckét. Ennek bizonyítására is mutatott több mérési eredményt a vállalat. Remekelni fog az új chatbot a képek, illusztrációk, de még a grafikonok értélmezésében is, az információkat pedig a szöveges parancsokkal együtt hatékonyan dolgozza majd fel.

Galéria megnyitása

A cég elképzelése szerint a Claude 3.5 Sonet ideális lesz már olyan komplex feladatok megoldására, ahol szenzitív adatokkal kell dolgozni, és tényleg összetettebb eljárásokat igényel a teljes munkafolyamat. Ezzel minden bizonnyal arra céloz az Anthropic, hogy tárt karokkal várják majd a vállalati partnereket.

200 ezer tokenes kontextusablakkal kerül bevezetésre a Claude 3.5 Sonet, mint ahogy a Claude 3 Opusnál is láthattuk. Olcsóbban lehet majd működtetni az új nyelvi modellt, de ebből a szempontból nem jelentős a fejlődés. A bementnél 3 dollárba kerül 1 millió token feldolgozása, a kimenet esetén pedig 15 dollárba kerül ugyanekkora mennyiségű információ közlése.

Galéria megnyitása

Az Anthropic nem a levegőbe beszél, a Claude 3.5 Sonet már működésbe lépett és használatba vehető. A Claude.ai webhelyen és a dedikált iOS-es alkalmazásban is az újdonság dolgozik innentől a chatbot mögött. A Claude Pro és a Claude Team előfizetők pedig az eddiginél sokkal tágabb határok között használhatják majd az újdonságot. Ez pedig még nem minden.

A vállalat úgy döntött, hogy már az Anthropic API eszközön keresztül is biztosítja a fejlesztők számára, és további felületeken keresztül is elérhetővé teszi. Minden bizonnyal számára is gazdaságosabb lesz ennek az üzemeltetése, így mindenki nyer a fejlesztéssel. Ráadásul az Anthropic a jelenlegi versenyben nem igazán engedhet ki. A befektetők is egyre többet várnak tőle.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére