Bevezető
Bevezető
A Samsung tavaly, a 850 Pro sorozat bemutatásával komoly előnyre tett szert riválisaival szemben, legalábbis ami a gyártástechnológiát illeti: a vállalat elsőként alkalmazott az SSD piacon háromdimenziós lapkatokozási eljárást, ami rengeteg előnyt kínált, ahogy azt korábbi cikkünkben már részletesen kifejtettük. A memórialapkák egymásra rétegezésével nőtt a sebesség, nőtt a strapabíróság és ezzel egy időben csökkent az előállítási költség is, hiszen a lapkákat régebbi, kiforrottabb, olcsóbban alkalmazható gyártástechnológiával lehetett előállítani. Míg a planáris NAND Flash memóriachipeknél már 1x osztályú gyártástechnológiát alkalmaztak, addig a 3D V-NAND alapját adó lapkák 4x nm-es csíkszélességgel készülnek.A 3D V-NAND eljárást először MLC típusú NAND Flash memóriachipekkel karöltve vetették be: az első generációs megoldás 24, a következő pedig 32 réteget tartalmazott – utóbbi a Samsung 850 Pro sorozat alapját is adta.
A TLC – vagy ahogy a Samsung nevezi, a 3-bit MLC – útja a kliens SSD-k piacára
A TLC NAND Flash memóriachipeket elsőként a Samsung vetette be a kliens SSD piacon, és sokáig nem is akadt senki, aki követte volna a cég példáját. A TLC NAND Flash memóriachipek a sima 840-es sorozattal mutatkoztak be, majd 9 hónappal később megérkeztek a 840 EVO modellek is, amelyek ugyancsak TLC alapokra támaszkodtak, de már fejlettebb gyártástechnológiára támaszkodó NAND Flash chipekkel és 300 MHz helyett 400 MHz-en ketyegő Samsung MEX SSD vezérlővel dolgoztak, ami a SATA 3.1-es szabvány támogatását is megkapta. Ezek mellé még fejlett szoftveres körítés is társult a RAPID móddal, ami DRAM alapú gyorsítótárral próbálta tovább turbózni az amúgy sem rossz sebességeket.
Terjeszkedik a 3D V-NAND technológia
Már a 850 Pro sorozat megjelenésekor is világos volt, hogy a Samsung az MLC alapú NAND Flash lapkákkal szerelt 3D V-NAND memóriachipek után TLC alapú megoldásokkal is előrukkol – ezeket az első információk alapján tavaly novemberre vártuk. Telt-múlt az idő, a pletykák szállingóztak, de az új SSD-k nem novemberben, hanem decemberben futottak be – nincs kizárva, hogy a vállalat mérnökei a 840/840EVO sorozatnál tapasztalt hibajelenségek miatt extra tesztekkel bizonyosodtak meg róla, hogy a 850 EVO modelleknél nem fordulhat elő hasonló probléma.
Előzmények ide vagy oda, most eljött az idő, hogy kipróbáljuk a várva várt 850 EVO család 250 GB-os tagját, amely a 850 Próhoz hasonlóan szintén 3D V-NAND alapokon nyugszik, de már nem MLC, hanem TLC lapkákat állít csatasorba. Egy-egy 3D V-NAND memóriachip most is 32 lapkaréteggel rendelkezik.
Adattároló kapacitások, vezérlők, strapabíróság
Az előző generációs 840 EVO modellekhez képest adattároló kapacitás tekintetében változás, hogy a 850 EVO családban már nincs 750 GB-os tag.
A SATA 6 Gbps-os csatolófelületre kapcsolódó 850 EVO SSD meghajtók között 120 GB-os, 250 GB-os, 500 GB-os és 1000 GB-os példányok lapulnak majd, amelyek házon belül készülő Samsung vezérlőt kapnak. A 120 GB-os, 250 GB-os és 500 GB-os SSD meghajtók MGX vezérlőt rejtenek, míg az 1000 GB-os példány MEX vezérlőt kap – utóbbi a 840 EVO és a 850 PRO SSD meghajtókból már ismerős lehet. Az MGX vezérlő a pletykák szerint csak két darab, a MEX azonban három darab ARM Cortex R4-es processzormaggal gazdálkodik. Az MGX vezérlő esetében a két processzormag elegendő teljesítményt kínál, így a harmadikra nincs szükség, ami jótékonyan hat az energiahatékonyságra. Az MGX vezérlő valószínűleg alacsonyabb csíkszélességgel készül, mint elődje, a két processzormag pedig magasabb órajelet alkalmaz, ám ez egyelőre csak feltételezés – a Samsung hivatalos információkat nem adott ebben a témakörben. Az viszont biztos, hogy van a fedélzeten DevSleep támogatás, ami már a 850 Pro esetében is rendelkezésre állt.
Strapabíróság tekintetében a 120 GB-os és 250 GB-os 850 EVO SSD "csak" átlag napi 41 GB-nyi írásmennyiséget visel el, ám az 500 GB-os és 1000 GB-os modellek már napi 82 GB-nyi írással is terhelhetőek – csak úgy, mint a 850 Pro sorozat tagjai.
A garanciaidő a 850 Pro modelleknél még 10 év volt, ami rengeteg, de a 850 EVO modellek esetében is kitett magáért a gyártó, ugyanis ezek a termékek 5 év garanciával kerülnek a boltok polcaira.
Az új SSD meghajtó és a tesztkonfiguráció
Samsung 850 EVO 250 GB
A Samsung új SSD sorozatának 250 GB-os tagja elegáns, igényes csomagolásban érkezett, amelynek belsejében az SSD meghajtón kívül csak a legszükségesebb tartozékokat találjuk. A termékhez kapunk némi dokumentációt, plusz egy telepítő lemez is lapul a dobozban, amelyen a Samsung Magician segédprogram legfrissebb kiadása, illetve a Data Migration alkalmazás legújabb kiadása is jelen van. Előbbivel az SSD meghajtó diagnosztizálására, működésének beállítására, illetve firmware-ének frissítésére nyílik mód, utóbbival pedig meglévő operációs rendszerünket klónozhatjuk át az SSD meghajtóra, amennyiben az általa kínált tárhely erre elegendő. Mivel az említett szoftverekből idővel frissebb változatok is érkeznek, a telepítő lemezen találhatóak helyett érdemesebb rögtön a gyártó hivatalos weboldaláról letölteni az elérhető legfrissebb kiadásokat.
A 850 EVO sorozat tagjai elődeikhez hasonlóan fekete házat kaptak, amelynek alján a szokásos Samsung négyzet is jelen van – ez viszont most nem piros vagy narancssárga, hanem szürke. Az új SSD meghajtó mindössze 7 milliméter magas, így ultravékony noteszgépekben is használható – amennyiben az adott notebook 2,5 hüvelykes meghajtót alkalmaz.
A házat ezúttal nem bontottuk meg, de így is tudjuk, hogy belül egy apró, a háznak nagyjából csak az egyharmadát elfoglaló nyomtatott áramköri lap található. Ezen a Samsung MGX vezérlőn kívül két darab 3D V-NAND Flash memóriachip található, a gyorsítótár szerepét pedig egyetlen LPDDR2-es memóriachip tölti be. Alapterület tekintetében egy mSATA méretű megoldásról beszélhetünk. Hogy könnyebb legyen elképzelni a belsőt, kölcsönvesszük a TweakTown fotóját. Íme:
Az újdonság természetesen SATA 6 Gbps-os csatolófelületen keresztül kapcsolódik a rendszer alaplapjához.
Tesztkonfiguráció
A tesztkonfiguráció pontos paramétereinek ismertetése előtt feltétlenül érdemes néhány pillantást vetni az alábbi táblázatra, amely összehasonlítja a tesztben szereplő SSD meghajtók legfontosabb tulajdonságait.
Bár a 840 EVO esetében mSATA meghajtót használtunk, az eredményeket nem befolyásolja. A 840 EVO család mSATA változatát korábban már kipróbáltuk, akkoriban pedig arra jutottunk, hogy a 120 GB-os mSATA és a 120 GB-os 2,5 hüvelykes formátumú példányok között nincs nagy különbség, marginálisak voltak az eltérések. A 840 Pro és a 850 Pro közötti teljesítménykülönbséget korábbi cikkünkben már feltártuk, viszont azóta új driverek és új frissítések is érkeztek, így az akkori 840 Pro eredményeket nem lenne bölcs dolog felhasználni – hiszen a végeredmény nem lenne kellően objektív. A tesztekből a RAPID 2.0 mód vizsgálatát – ami a 850 Próval mutatkozott be – ezúttal kihagytuk, hiszen használata jellemzően csak a tesztprogramokban mutat komolyabb gyorsulást, egyéb esetben azonban inkább csak plusz egy hibalehetőséget jelent a biztonsági mentés nélküli Ramdisk-jelleg miatt.
Tesztkonfiguráció
• Processzor: Intel Pentium G840
• Rendszermemória: 2 x 4 GB Kingston HyperX Predator DDR3-1866 MHz @ 1333 MHz (CL9-9-9-27 1T)
• Alaplap: MSI Z77A-G41
• Adattárolás:
- Western Digital Caviar Black 500 GB (7200 RPM, SATA 6 Gbps)
- Samsung 840 EVO 250 GB mSATA | FW: EXT4186Q (mSATA -> 2,5" átalakítóval)
- Samsung 850 EVO 250 GB 2,5" | FW: EMT0186Q
- Samsung 850 Pro 256 GB 2,5" | FW: EXM0186Q
• Tápegység: Corsair TX650W
• Ház: Cooler Master Test Bench
• Operációs rendszer: Windows 8.1 64-bit, minden frissítéssel
• Egyéb:
- Intel HD Graphics Driver 15.28.22.64.3517 (64-bit)
- Intel Chipset Driver 10.0.13
• Szoftverek:
- ATTO Disk Benchmark v2.47
- Crystal DiskMark 3.0.3 x64
- Anvil's Storage Utilities 1.1.0.337
- AS SSD Benchmark 1.7.4739.38088
- PCMark 8 v2.3.293 (SystemInfo Version 4.33.485.0)
Következzenek a tesztek!
Tesztek I.
Atto Disk Benchmark v2.47
Az Atto Disk Benchmark tesztjében tapasztalt eredmények meglehetősen nagy hullámzást mutatnak. Az mindenképpen érdekes, hogy 4K-s olvasás mind QD4, mind pedig QD10 beállítás esetén a 850 EVO modellnek feküdt legjobban. A többi teszt alkalmával végig a 850 Pro vezetett, a 850 EVO és a 840 EVO között pedig helyenként csak minimális teljesítménykülönbség mutatkozott.
Crystal DiskMark 3.03 x64
A Crystal DiskMark 3.03 x64 tesztje sorrend szempontjából a papírformát követi, egyedül a 4K-s olvasási tesztnél tapasztaltunk egy furcsaságot: a 850 EVO itt is elverte mindkét társát.
AS SSD
Az AS SSD beépített sebességmérője szerint ismét a megszokott sorrendet láthattuk, 4K-s teljesítmény tekintetében azonban volt némi bizonytalanság a mezőnyben. A különböző terhelésformákat szimuláló tesztek rendet tettek – itt a 840 EVO esetenként komolyabb mértékben is alul maradt 850-es sorozatú társaival szemben.
PCMark 8
A fájlmásolással kapcsolatos tesztek előtt vessünk néhány pillantást a Futuremark PCMark családjának legfrissebb tagjára, a PCMark 8-ra is, amelyben a Storage Test nevű tesztcsokrot futtattuk le.
Az eredmények a fentebb látott sorrendet erősítik, akár a pontszámot, akár a sebességet nézzük.
A 850 EVO összességében jobban teljesít elődjénél, a 850 Próhoz képest pedig némileg lassabb, azaz eddig a papírformát láthattuk viszont.
Tesztek II.
Fájlmásolással kapcsolatos tesztek
A tesztprogramokon kívül természetesen ezúttal is elvégeztünk néhány "real world" tesztet, amelyektől azt várjuk, hogy segítenek még részletesebb képet alkotni a mezőny tagjainak egymáshoz viszonyított teljesítményéről.
A tesztek során első körben az adott SSD meghajtón belül, könyvtárból könyvtárba mozgattuk a fájlokat, majd létrehoztunk egy 6 GB-os RAMDISK meghajtót, ami sávszélesség-limit nélküli tesztelést tett lehetővé. A RAMDISK segítségével mind az írási (Másolás ramdiskről), mind pedig az olvasási (másolás ramdiskre) teljesítményt vizsgáltuk.
A meghajtón belül zajló teszt alkalmával kialakult a papírforma szerinti sorrend: a 840 EVO és a 850 EVO között alig-alig volt teljesítménykülönbség, a 850 Pro pedig jól láthatóan elhúzott költséghatékonyabb társaitól.
Nagy meglepetés itt sem látszik: a korábbi sorrend ezúttal is tetten érhető, igaz, ebben a tesztben még szorosabb küzdelem mutatkozik a 840 EVO és a 850 EVO között. A 850 Pro itt is megmutatja, hol van az erőfölény.
Az utolsó teszt alkalmával a Ramdisk meghajtóról SSD-re másoltunk különböző tartalmakat, így most az írási teljesítményé volt a főszerep. Sok kis fájl másolása esetén nagyon szorosan alakult a mezőny teljesítménye, de a többi teszt ismét remekül rávilágított az erőviszonyok alakulására. A 850 EVO minden tesztben felülmúlta elődjét, igaz, előnye nem volt annyira lehengerlő, mint amekkora lemaradásban volt a 850 Próhoz képest.
Verdikt
Verdikt
A Samsung a 850 EVO sorozattal ismét nagyot alkotott. A 3D V-NAND technológiát az MLC után immár a TLC NAND Flash lapkákkal is kombinálta a cég, így költséghatékony, ugyanakkor gyors és strapabíró SSD meghajtók születtek. A 840 EVO teljesítményét természetesen sikerült felülmúlni, de ami még fontosabb, hogy a strapabíróságot is sikerült növelni.
A gyorsabb 850 EVO SSD meghajtók csak 2-3000 forinttal drágábbak azonos adattároló kapacitású elődeiknél – legalábbis a 120-, 250- és 500 GB-os modellek –, cserébe viszont nem csak gyorsabbak, de hosszabb garanciaidő is vonatkozik rájuk. Míg a 840 EVO esetében 3 év gyártói garancia van érvényben, addig a 850 EVO modelleknél már 5 év garanciát vállal a Samsung.
Aki gyorsabb, hosszabb garanciaidővel rendelkező SSD meghajtókra vágyik, választhatja a 850 Pro sorozat tagjait is, ám itt a +5 év garanciaidőt és az extra teljesítményt alaposan meg kell fizetni: a 250 GB-os 850 EVO és a 256 GB-os 850 Pro modell között pont 12 000 forintnyi különbözet van (az aktuális kiskereskedelmi árak alapján: 38 000 Ft vs. 50 000 Ft). Az adattároló kapacitás növekedésével a szakadék is növekszik.
Igazából átlagfelhasználói szemmel nézve egy 850 EVO SSD meghajtó is tökéletes választás lehet, hiszen a teljesítményével nincs gond, az 5 év garancia a technológia fejlődését nézve pedig bőven elegendőnek tűnik – 4-5 év múlva már jelentősen gyorsabb SSD meghajtók lesznek a piacon, így sokan akkor is lecserélik majd 850 EVO SSD-jüket a teljesítménynövelés érdekében, ha az különben jól teljesít.
Az általunk tesztelt 250 GB-os 850 EVO SSD meghajtó remek tulajdonságokkal rendelkezik, ám a költséghatékonyabb felépítés ellenére is drágább, mint elődje. A legszebb persze az lenne, ha az újdonság a 840 EVO árszintjén lenne, és valószínűleg ha azok eltűnnek a polcokról, oda is fog kerülni. Az ajánlott vétel címet azonban addig is odaítéljük neki, mert a nagyobb strapabíróság és a +2 év garancia véleményünk szerint megéri a minimális többletköltséget.
A tesztben szereplő 840 EVO mSATA, 850 Pro és 850 EVO SSD meghajtókat a Samsung hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!
Hasznos hivatkozások:
[bold]• 850 EVO sorozat – Gyártói weboldal
• 850 EVO sorozat – iPon webshop[/bold]