Előszó

A kapkodás döcögős rajtot eredményezett

Az Intel Coffee Lake processzorai hivatalosan október ötödikén indultak hódító útjukra, formálisan azonban már szeptember 25-én bemutatkoztak, ugyanis az Intel egyik partnere véletlenül idő előtt tett közzé NDA alatt álló információkat, így a vállalat kényszerhelyzetbe került, és bejelentette az újdonságokat. A rajt sajnos nem sikerült zökkenőmentesre, ugyanis míg a Z370-es lapkakészlettel szerelt alaplapok bőségesen rendelkezésre álltak, addig az LGA-1151v2 processzorfoglalatba illeszkedő központi egységekből globális hiány alakult ki.

Galéria megnyitása

A helyzet idővel javulni kezdett, az Intel pedig további javulást ígért, mikor bejelentették, Kínában új összeszerelő- és tesztelő üzemegységet helyeznek szolgálatba, hogy mindenki Coffee Lake processzorhoz juthasson, aki szeretne. A hiány persze az árak elszállását is eredményezte, a helyzet azonban idővel normalizálódni fog (az i3-asok esetében ez már meg is történt).

Az új összeszerelő- és tesztelő üzemnek köszönhetően december 15-től nagyobb mennyiségben érkeznek asztali Coffee Lake processzorok, így aki még karácsony előtt szeretne Z370-es platformra váltani, remélhetőleg megteheti majd. Érdekesség a hiányról, hogy hozzánk még a mai napig sem érkezett Core i5-8400-as processzor, pedig ez a termék sokakat érdekelhet, hiszen ütőképesnek ígérkezik ár-teljesítmény arány terén.

Miért kellett ennyire sietni a Coffee Lake rajtjával?

Anno minden jel arra mutatott, hogy az Intel 2018-ra tervezi az új asztali processzorok bemutatását, de mivel az AMD a RYZEN termékcsalád segítségével hosszú évek után végre mind árban, mind pedig teljesítményben ütőképes konkurenciát tudott felmutatni, így az Intel lépéskényszerbe került. Ennek meg is lett a böjtje, ugyanis a gyártás nem tudott lépést tartani a Coffee Lake rajt után tapasztalható igényekkel. Az AMD RYZEN processzoraival szembeni versenyképességet a magok és a szálak számának növelésével biztosítja az Intel: gyakorlatilag ez az egy nagy lépés történt felfelé, így a jelenlegi Core sorozatok tagjai kettővel több fizikai processzormagot tartalmaznak, mint elődeik, ami természetesen jótékonyan hat a teljesítményre.

Galéria megnyitása

Az Intel első hatmagos konzumer processzoraira egyébként elég sokat kellett várni, hiszen az elmúlt 10 év folyamán ebben a szegmensben csak négymagos egységek voltak jelen, HEDT fronton azonban már régóta megindult a CPU magok és szálak számának növelése. Az AMD RYZEN sorozat megjelenésével ez a lépés a konzumer szegmensben is indokolttá vált, jövőre pedig a Z390-es lapkakészlet és az első nyolcmagos Coffee Lake processzor érkezésére is számíthatunk, amennyiben a korábbi információk pontosak.

Újítások CPU, iGPU és memória terén

Milyen újításokra számíthatunk?

Galéria megnyitása

Túl sokra sajnos nem, hiszen a magok és a szálak számának növekedésén túl architektúra és órajelenként végrehajtható műveletek (IPC) terén nincs igazán előrelépés, de néhány fontos dologról azért említést kell tennünk. Változott a gyártástechnológia, a memória-támogatás, elvileg a tuningpotenciál is javult, a köztes Turbo Boost lépcsőket pedig mostantól véka alá rejtik – túl sok tényezőn múlik a tényleges üzemi órajel, így nem akar felesleges kavarodást a gyártó.

Gyártástechnológia

Az új processzorok a Kaby Lake modellekhez képest már nem 14 nm+, hanem egy kiforrottabb, 14 nm++ gyártástechnológiával készülnek, amelynél egyetlen érdekes publikus változtatásról lehet tudni: a tranzisztor kapuelektróda-távolságát 70 nm-ről 84 nm-re növelték, ami nagyobb csúcsteljesítményre és magasabb üzemi órajel elérésére ad módot, üresjárati fogyasztás terén azonban már nem feltétlenül előnyös és a lapka méretét is növeli egy picit.

Galéria megnyitása

Ez tehát gyártástechnológiai szemszögből nézve most visszalépésnek tűnik, de nincs igazán más választása a cégnek, hiszen még csak a 14 nm-es gyártástechnológiát tudja bevetni tömegtermelésre, a 10 nm hosszas késés után csak a Cannon Lake modelleknél válik elérhetővé, amelyek még mindig a nyolcadik Intel Core generációba tartoznak. A ténylegesen következő generációs megoldások a 10nm+ gyártástechnológiát használó Ice Lake modellek lesznek, amelyek létezését már hivatalosan is elismerte a gyártó. 2 éve egyébként még úgy tűnt, idén ilyenkor már a 10 nm-es csíkszélességgel készülő processzorok is bőven forgalomban lesznek.

Lapkaméret

A gyártástechnológiával kapcsolatos változásoknak és az extra processzormagoknak köszönhetően látványosan nagyobb a Coffee Lake lapka, mint az elődje. Míg a négy maggal és GT2-es iGPU-val ellátott Kaby Lake esetében 125 négyzetmilliméter volt a kiterjedés, addig a hat maggal és GT2-es iGPU-val rendelkező Coffee Lake már 151 négyzetmilliméteren terül el.

Galéria megnyitása

A rendelkezésre álló adatok alapján a 26 négyzetmilliméteres növekménynek több, mint 90%-át adják az extra processzormagok, a fennmaradó érték pedig a gyártástechnológia-változással kapcsolatos.

Integrált videó vezérlő

Noha a felső kategóriában a két extra processzormagnak köszönhetően jókora teljesítménynövekedésre számíthatunk, iGPU terén nem igazán történt említésre méltó előrelépés, leszámítva a minimális órajel-emelést és a HDCP 2.2-es támogatás bevezetését, amire már igencsak szükség volt. Rossz hír viszont, hogy a HDMI kimenet továbbra is 1.4-es szabványú, vagyis a 2.0a szintet csak úgynevezett LSPCon chip segítségével lehet elérni.

A GT2-es kiépítés változatlanul megmaradt, a HD 630-as jelölést azonban UHD 630-ra cserélték, így ugyanis egyértelműen hirdethető, hogy a friss iGPU a 4K-s tartalmak és kijelzők mellé is ideális választás lehet. Erről gondoskodik a HDCP 2.2 mellett a REC.2020 és a HDR támogatás, valamint a 10-bites HEVC tartalmak kódolásának és dekódolásának hardveres gyorsítása, sőt, a 10-bites VP9-es tartalmak lejátszását is képes hardveresen gyorsítani a videó motor.

Tokozás, pasztázás és processzorfoglalat

A Coffee Lake sorozat tagjai fizikailag ugyanúgy néznek ki, mint Kaby Lake sorozatú asztali társaik, még az őket fogadó processzorfoglalaton sem változtatott az Intel, legalábbis fizikailag, külső ránézésre. Éppen ezért a NYÁK-on található bevágások is ugyanott vannak, vagyis fizikailag nincs akadálya régebbi processzort helyezni az új alaplapokba – és fordítva is működik a dolog. Más kérdés, hogy hivatalosan nincs átjárás a Z270-es és Z370-es alaplapok között: előbbiekben csak a Skylake és a Kaby Lake, utóbbiakban pedig csak a Coffee Lake modellek működnek. Ez a jelek szerint viszont csak szoftveres korlátozás, hiszen egyes vállalkozó szellemű felhasználóknak már sikerült kijátszaniuk a tiltást, de a végeredmény szempontjából nézve ez mindegy.

Balra a Kaby Lake, jobbra a Coffee Lake lapka alja látható

A Coffee Lake processzoroknál az LGA-1151-es processzorfoglalaton korábban nem használt érintkezőket is bevetik, többnyire a tápellátás zökkenőmentes biztosításához, éppen ezért ezt a foglalatot LGA-1151v2 néven szokás emlegetni. Mivel a foglalat közötti furatok ugyanott vannak, mint eddig, így a régebbi, LGA-115x kompatibilis processzorhűtők a Z370-es platformnál is használhatóak – legalább a CPU hűtő cseréjét meg lehet úszni platform-váltáskor.

Az integrált hűtőlemez (IHS) alatt sajnos továbbra is a már megszokott, gyenge minőségű hővezető paszta foglal helyet, amit komolyabb tuning alkalmával cserélni szoktak a vállalkozó szellemű felhasználók. Ehhez képest AMD a RYZEN esetében forrasztást használ még az R3-1200-as belépő modellnél is, igaz, ott a forrasztás ellenére sem túl acélos a tuningpotenciál, mert a Summit Ridge lapka a jelenlegi gyártástechnológiával „ennyit tud”.

Memória-támogatás

Az új processzorok megjelenésével a DDR4-2666 MHz-es memória-órajel is hivatalos alapértékké vált, csak úgy, ahogy az AMD RYZEN processzorainál. Ezt a magasabb órajelet egyébként csak a hatmagos processzoroknál támogatja hivatalosan a Coffee Lake, a négymagos példányok továbbra is DDR4-2400 MHz-es memória-támogatással érkeznek. Ezek az órajelek egy- és kétoldalas memóriamoduloknál egyaránt érvényesek, nincsenek olyan megkötések, mint az AMD RYZEN processzoroknál, valamint csatornánként két memóriamodul esetén is működnek. A helyzet tehát egyszerű és kézenfekvő. Természetesen ezeknél magasabb memória-órajelek is beállíthatóak, hiszen az új platformnál egészen DDR4-8400 MHz-ig biztosítottak a szorzók, de az alap támogatásnál magasabb órajelek tuningnak számítanak, így nincs rá garancia, hogy stabil marad velük az adott rendszer (vagy, hogy egyáltalán elindul). Memória-tuningra egyébként úgyis csak a Z370 alapú megoldásoknál nyílik lehetőség. Ezzel együtt XPM támogatás is rendelkezésre áll, ami a névleges paraméterek könnyebb beállítását segíti.

So-DIMM alapú rendszereknél már nem ilyen egyértelmű a helyzet, hiszen azoknál már nem úgynevezett „T topológiát” használnak a memória-vezetékek kialakításához, hanem lánc-alapú megoldást. Itt a plafon a DDR4-2400 MHz mind a négy, mind pedig a hat maggal rendelkező termékeknél, de ha egy memóriacsatornára két modul támaszkodik, akkor DDR4-2133 MHz-re csökken a támogatott effektív órajel (erre érdemes lehet figyelni néhány mini-ITX deszkánál).

Lapkakészlet és tesztkonfiguráció

Lapkakészlet

Az Intel az idő rövidsége és az új platform „átmenetisége” miatt úgy döntött, a jó bevált Z270-es lapkára építi a Coffee Lake processzorokat kiszolgáló Z370-es lapkakészletet, ami hardver terén szinte ugyanazt nyújtja, mint a Z270, de kisebb szoftveres újításokat azért tartalmaz.

Ezek közé tartozik a PCIe NVMe alapú adattárolókhoz passzoló natív RAID támogatás, valamint a Thunderbolt 3 támogatás is, amit sokan félreértenek, ugyanis a gyári dia is félreérthető. Itt gyakorlatilag nem integrált Thunderbolt 3-as vezérlőről van szó, akkor ugyanis minden alaplapon lehetne Thunderbolt 3-as port – pusztán csak Thunderbolt 3 támogatás áll rendelkezésre, amit továbbra is csak külső vezérlővel lehet kiaknázni.

A Z370 Express PCH 24 darab PCIe 3.0-s sávval rendelkezik, amelyek közül négy a CPU és a PCH közötti kommunikációt segíti – ez a DMI 3.0-s link. A maradék 20 sávot a partnerek saját belátásuk szerint használhatják fel különböző vezérlők csatlakoztatására, amelyek között GbE adapter, WiFi adapter, extra SATA vezérlő, USB 3.1-es vezérlő és M.2-es slotok egyaránt helyet kaphatnak. Utóbbiakból maximum hármat kezelhet a lapkakészlet, plusz az Intel Optane támogatást is tovább viszi a Z370 Express.

A beépített vezérlők jóvoltából hat darab SATA 6 Gbps-os portot kezelhet a rendszer, természetesen RAID 0/1/5/10 támogatással, USB portból pedig maximum 14 állhat rendelkezésre, ezek közül azonban csak 10 lehet USB 3.0-s sebességű. A PCIe alapú adattárolóknál már csak RAID 0/1/5 szintek közül lehet választani. A lapkakészlet továbbra is 22 nm-es csíkszélességgel készül és 23 x 24 milliméteres mérettel bír, TDP terén pedig a Z270 Expressre vonatkozó 6 watt maradt érvényben. Az „új” lapkakészlettel rendelkező alaplapok továbbra is maximum 3 kijelző egyidejű használatát teszik lehetővé, amennyiben az adott Coffee Lake processzor iGPU-jára támaszkodik a rendszer.

A Z370 Express tehát csak az apró változásoktól eltekintve csak nevében új, de ez nagyjából mindegy, hiszen Coffee Lake processzorhoz úgyis Z370-es alaplap kell, akár sok újítást kínál a lapkakészlet, akár nem. A jelenleg elérhető alaplapokról a napokban egy összesítést is készítettünk, ami ötvennél is több modellt tartalmaz. Itt található. Az olcsóbb, H és B szériás chipsetek csak valamikor jövőre futnak majd be.

Tesztkonfiguráció

Tesztünkben a kezdetekor rendelkezésre álló legfrissebb 64-bites Windows 10-es operációs rendszert használtunk, amelyen még csak a Tavaszi Alkotói Frissítés állt rendelkezésre (szeptember végén került az első processzor a tesztpadra, akkor még optimisták voltunk az új processzorok elérhetőségével kapcsolatban). Minden szoftverből azonos változatot használtunk, de volt, ahol a Coffee Lake támogatás miatt frissítenünk kellett (AIDA). Ez esetben természetesen kontrollmérésekkel igazoltuk, hogy nem történt változás a többi processzor esetében.

A tesztben szereplő processzorok paraméterei és aktuális árai. A táblázat nagyítható!

Processzorokból, illetve minden egyéb komponensből is olyan példányokat használtunk, amelyek kereskedelmi forgalomban kaphatóak (tehát nem mérnöki tesztpéldányok), így a végeredmény ebből a szempontból reális – aki ilyen processzorokat vesz, hasonló eredményekre számíthat. Mivel azonban nincs két egyforma CPU, némi szórás mind tuningpotenciál, mint fogyasztás, mind pedig melegedés terén előfordulhat, ez viszont nem újdonság, korábban is így volt.

Érdekesség, hogy a CL15-ös memóriáinkkal nem indult el a RYZEN tesztrendszer CL15-ös időzítések mellett, így kényszerből minden rendszernél a CL16-17-17-35-ös időzítést vetettük be az egyenlő esélyek érdekében.

--- Intel Coffee Lake tesztrendszer ---

•Alaplap: MSI Z370 Gaming Plus

•Memória hatmagos processzoroknál: 2 x 4 GB DDR4-2667 MHz (CL16-17-17-35)

•Memória négymagos processzoroknál: 2 x 4 GB DDR4-2400 MHz (CL16-17-17-35)

--- Intel Kaby Lake tesztrendszer ---

•Alaplap: ASUS Prime Z270-P

•Memória: 2 x 4 GB DDR4-2400 MHz (CL16-17-17-35)

--- AMD RYZEN tesztrendszer ---

•Alaplap: Gigabyte GA-X370-Gaming 5

•Memória: 2 x 4 GB DDR4-2667 MHz (CL16-17-17-35)

--- AMD FX tesztrendszer ---

•Alaplap: ASRock 970 Pro3

•Memória: 2 x 4 GB DDR3-1866 MHz (CL10-11-10-30)

Közös komponensek

•Videokártya: GeForce GTX 1080 Ti Founder's Edition (GeForce 385.69)

•Adattár: Western Digital Black 500 GB 7200 RPM

•Tápegység: Cooler Master V850

•Ház: Cooler Master TestBench

•Processzorhűtő: Noctua NH-U9S

•Hővezető paszta: Cooler Master E1 Essential

•Operációs rendszer: Windows 10 Professional X64 (minden frissítéssel októberig bezárólag)

Fogyasztás és hőmérséklet

Fogyasztás és hőmérséklet

Fogyasztás terén a processzorra koncentráltunk, így a videokártyás mérésektől most eltekintettünk. Az energiagazdálkodással kapcsolatos beállítások minden esetben aktívak voltak, terhelés mellett pedig egységesen a „teljesítménycentrikus” energia-menedzsmentet profilt használtuk, hogy a kép összehasonlíthatóbb legyen.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Annak ellenére, hogy a gyártástechnológiával kapcsolatos változtatások részletezésekor úgy tűnt, a 14nm++ esetében bevetett módosítás, ami a kapuelektródát érinti, picit negatív hatást gyakorol majd az üresjárati fogyasztásra, a mérések rácáfoltak erre. Minden érték három mérés átlagából született.

Galéria megnyitása

Ha az összes processzormagot és szálat munkára fogjuk, alaposan átrendeződik a kép, ahogy az a fenti diagramon is látszik. Itt szépen megmutatható, mennyivel növekszik a fogyasztás az extra processzormagoknak és az extra erőforrásoknak köszönhetően.

Galéria megnyitása

A Prime95 sem maradt ki a sorból, ami egy újabb sorrendet állított fel. Érdekesség, hogy egyes esetekben a Prime95 alatti fogyasztás alacsonyabb volt, mint a CineBench R15 alatti. Ez már a fejlettebb Boost órajel vezérlésnek köszönhető valószínűleg, ami a terhelésformákra is reagál.

Hőfokok

Üresjáratban nagyon egyben van a mezőny, a két új Core i3-as Coffee Lake processzor azonban jobban melegedett a várhatónál. Erre magyarázat lehet, hogy az amúgy sem tökéletes Coffee Lake lapkákból készítik ezeket a modelleket, így itt nincs kizárva, hogy magasabb a szivárgási áram, mint a többi modellnél, ez pedig extra melegedést okoz. Az is lehet, hogy ezek a processzorok még gyengébb minőségű pasztát használnak – akármi is az ok, az biztos, hogy a teszt során az alábbi értékeket mértük.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Terhelés alatti hőfokok terén egy érdekes anomáliába futottunk. Teljes terhelés, azaz Prime 95 alkalmával a Core i7-8700K modellnél elkezdett emelkedni az üzemi hőfok, majd a 60 Celsius fokos szint elérése előtt elkezdett csökkenni a Turbo Boost órajel: először 4000 MHz-re, majd a végén 3700 MHz-re állt be. A jelenség többször is reprodukálható volt, a többi modellnél ilyesmit nem tapasztaltunk. Lehet, hogy még nem tökéletes a Boost működése? Erre érdemes lesz egyébként a teljesítményteszteknél is figyelni.

Tuning

Tuning

A kereskedelmi forgalomból származó Coffee Lake processzoroknál elég gyalázatos eredményeket tapasztaltunk tuning frontján, így a tuning melletti mérésektől eltekintettünk. A Core i7-8700K esetében 1,28 voltos magfeszültség alkalmazása mellett csak a legmagasabb, egy szálas terhelésre vonatkozó Turbo Boost órajelet, 4700 MHz-et sikerült tartósan is stabilan elérni, ehhez pedig csak egyszerű léghűtést használtunk. A nem túl extrém tuning alkalmával Prime 95 terhelésnél így is hamar 100 Celsius fok környékére szaladt az üzemi hőfok, ami silány minőségű paszta alkalmazására utal – már nem az IHS és a CPU hűtőtalpa, hanem az IHS és a lapka felülete között. Mivel a gyári állapot bemutatása volt a cél, kupaktalanítással nem töltöttünk időt. Sokat elmond az a tény is, hogy a HWBOT adatbázisa szerint átlagosan 4985 MHz-ig jutnak a felhasználók a Core i7-8700K tuningjakor, ha léghűtésre támaszkodik a rendszer (és ebben azért jó néhány újrapasztázott példány is benne lehet). Folyadékhűtés esetén már 5098 MHz az átlag.

Galéria megnyitása

A Core i5-8600K esetében szintén csak a 4600-4700 MHz körüli tartományt tudtunk elérni a Core i3-8350K pedig még ennél is gyengébben muzsikált (már a 4500-hoz is nagyon sok feszültséget kért), ami elég szomorú, hiszen ez a modell a „legmegfizethetőbb” tuningolható Coffee Lake processzor (bár az ára miatt még így sem gondoljuk, hogy sokan lecsapnának rá). A HWBot adatbázisa szerint a Core i5-8600K-nál léghűtéssel 4948 MHz az átlagosan elérhető stabil órajel, míg a Core i3-8350K esetében 4989 MHz ugyanez az érték, tehát mindegyik processzor 4900 és 5000 MHz között végez.

A gyári hővezető paszta lecserélése javíthat a helyzeten, ez viszont a jótállás megszűnését eredményezi és nem is veszélytelen művelet – gyakorlat híján könnyen megsérülhet a CPU. Esetünkben átlag alatti tuningpotenciállal találkoztunk – és még azt sem mondhatjuk, hogy egy rutintalan felhasználó az oka, hiszen subaruwrc-re bíztuk a feladatot, aki extrém tuningos körökben több szép eredménnyel is büszkélkedhet.

Tesztek azonos órajelen

Tesztek azonos órajelen

Elvileg a Coffee Lake-nek azonos órajel és magszám mellett nem kéne jobban teljesítenie, mint a Kaby Lake-nek, de azért kíváncsiak voltunk, tényleg így van-e. Az eredmények nem lettek túl meglepőek.

Galéria megnyitása

Egyszálas terhelés esetén egyben van az összes Intel processzor, csak a kétmagos Core i3 lóg ki egy kicsit a sorból, de kb. hibahatáron belül van.

Galéria megnyitása

A több szálat mozgósító tesztben már megvillannak az előnyök, azaz az extra magokból és szálakból származó teljesítmény. Órajel-előny itt nincs, hiszen minden processzort 2800 MHz-es órajelen üzemeltettünk. Eredetileg azért esett erre a választás, hogy a Core i5-7400-zal is kompatibilis legyen az eredmény egy esetleges Core i5-8400-as összehasonlítás alkalmával, erre azonban nem került sor, mert utóbbi processzort nem sikerült beszereznünk.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

HandBrake alatt nagyjából ugyanazt látjuk, minta CineBench R15 többszálas tesztjénél. A hatmagosok szépen elhúznak, a négymagossá avanzsált Core i3-as Coffee Lake processzorok pedig a Core i5-7600K elé kerülnek. Jól látszik, mennyit jelent hat CPU mag esetén a plusz hat szálnyi erőforrás a Core i7-8700K esetében, ha az órajel amúgy azonos.

Galéria megnyitása

3DMark FireStrike alatt a négy maggal és nyolc szállal dolgozó Core i7-7700K ugyanazt a teljesítményt érte el, mint a hatmagos Core i5-8600K, az új Core i3-asok pedig a Core i5-7600K szintjén helyezkedtek el. Látszik tehát, hogy a szálkezelés sem mindegy.

Galéria megnyitása

A modernebb TimeSpy teszt már jobban szétszakítja a mezőnyt, így a Core i5-8600K már a Core i7-7700K fölé emelkedik, a régebbi Core i5-ös azonban továbbra is az új Core i3-asok szintjén teljesít.

Galéria megnyitása

Játékok alatt érdekesebb a kép, itt ugyanis már nincsenek olyan óriási különbségek az egyes processzorok között. Az viszont érdekes, hogy GTA V alatt a Core i3-8350K a Core i7-7700K-t és a Core i5-7600K-t is megelőzi, igaz, nem sokkal. A két hatmagos processzor között teljesítmény szintjén itt kvázi nem volt különbség.

Galéria megnyitása

Metro Last Light Redux alatt szépen kirajzolódnak a papírforma szerinti különbségek, itt már az extra processzorszálak is munkát kapnak (pedig nem egy mai játék).

AIDA 64 Extreme Edition

AIDA 64 Extreme Edition v5.95 4500

Az AIDA64 segítségével a szokásos teszteket futtattuk le a mezőny tagjain. A tesztprogramból első körben az 5.92-es változatot használtuk, de időközben befutott az 5.95-ös kiadás is, ami a Coffee Lake processzorokhoz kínált optimalizációkat. Ez pont a legjobbkor érkezett, ugyanis még újra tudtuk mérni a termékeket, sőt, a korábbi eredményeknél is végrehajtottunk kontroll-mérést, így a lenti eredmények tökéletesen összehasonlíthatóak egymással.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Memória olvasás, írás és másolás terén a RYZEN processzorok teljesítettek az élen, a Coffee Lake sorozat tagjai pedig rögtön mögöttük sorakoztak fel, katonásan. A Kaby Lake modellek szintén egy tömbbe tömörültek, a sereghajtó pedig a DDR3-1866 MHz-es Cl10-es memóriamodulokat használó FX 6300 lett.

Galéria megnyitása

Memória késleltetés terén már az Intel processzorai remekeltek, méghozzá eléggé látványosan, sőt, az FX 6300 is jobb volt ezen a téren, mint bármelyik RYZEN (valószínűleg a CCX-ek közötti kommunikáció miatt). És még csak innentől fordul érdekesebbre a történet.

Galéria megnyitása

A CPU teljesítményt vizsgáló CPU Queen teszt az RYZEN 1800X győzelmét hozta, mögötte pedig a Core i7-8700K és a RYZEN 5 1600X foglal helyet. A négymagos Core i3-asok érezhetően gyorsultak két maggal és négy szállal rendelkező elődjükhöz képest, így az erősebb beérte a korábbi Core i5-ös család leggyorsabb tagját is. És a termékek a RYZEN 3 1300X-et is maguk mögé utasították, amire a Core i3-7100 még nem volt képes.

Galéria megnyitása

A CPU PhotoWorXX teszt lényegében a HT/SMT támogatás nélküli processzorok számára bizonyult igazán jó terhelésnek, így ezek az élen végeztek.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

CPU AES tesztben a RYZEN processzorok alaposan elhúztak a mezőnytől, a Coffee Lake modellek azonban sokkal jobban állták a sarat, mint Kaby Lake alapú társaik. CPU Hash teszt alatt hasonló sorrendet láthatunk, hasonló különbségekkel.

Galéria megnyitása

A CPU ZLib tesztben a Core i7-8700K alaposan ellépett elődjétől, a Core i7-7700K-tól, így már könnyen be tudott ékelődni a RYZEN 5 1600X és a RYZEN 7 1800X közé. A Core i5-8600K szintén jobbnak bizonyult. A négymagos Core i3-as processzorok a Core i5-7600K szintje körül foglaltak helyet.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az FPU Julia és az FPU Mandel teszt alatt a Coffee Lake sorozat hatmagosai meghozták azt a gyorsulást, amire a RYZEN 7 1800X ellen szükség van: itt már egész komoly különbséget sikerült felmutatni, nem úgy, mint a RYZEN 7 1800X és a Core i7-7700K között folyó párharcban. A négymagos Core i3-asok is szépen teljesítettek a RYZEN 5 1600X-szel szemben. De ez csak egyetlen teszteredmény.

Galéria megnyitása

Az FPU SinJulia teszt a RYZEN processzorok számára bizonyult kedvezőnek, de a Core i7-8700K azért befért a harmadik helyre, rögtön a RYZEN 5 1600X mögé.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A RayTrace tesztek egyértelmű Intel fölénnyel zárultak, a RYZEN 7 1800X viszont próbált lépést tartani az élmezőnnyel. A négymagos Core i3-asok szintén szépen szerepeltek, hiszen mindketten beértek a RYZEN 5 1600X elé.

CineBench R15 és VeraCrypt

[bold]CineBench R15

(15.038)[/bold]

A CineBench R15 segíteni fog abban, hogy kialakuljon egy egyértelmű sorrend egyszálas és többszálas terhelésformák esetén. Egy szál alkalmával az IPC és az órajel számít, több szálnál pedig értelemszerűen már a magok száma és a HT/SMT támogatás is döntő tényező.

Galéria megnyitása

CineBench R15 alatt az egyszálas teljesítmény rangsorának alakulása nem hozott túl nagy meglepetést. Az Intel processzorai szép sormintát alkotva foglaltak helyet az élmezőnyben. Az első RYZEN processzor az R5 1600X lett, valószínűleg minimálisan magasabb órajelre húzta magát, mint a többiek.

Galéria megnyitása

A többszálas tesztben az 1800X verhetetlen, a 8 mag az 8 mag, de a többi RYZEN is elég szépen szerepel már.

VeraCrypt 1.21

A TrueCrypt helyére érkező szoftver az adattitkosítással kapcsolatos teljesítményt vizsgálja különböző irányokból, ahogy az a lenti diagramokon is látható.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az AES kódolást és dekódolást végző terhelésformák esetében a Core i7-8700K segítségével már élre tudott ugrani az Intel a RYZEN R7 1800X és a RYZEN R5 1600X modellekkel szemben.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A második körben a 256-bites és az 512-bites SHA adattitkosítás kapta a főszerepet, és úgy látszik ebben az Intel dedikált motorja verhetetlen, még a Pentium is nagyon szépen szerepel.

Sisoft Sandra, GeekBench és 7Zip

Sisoft Sandra

Sisoft Sandra alatt a CPU teljesítményt vizsgáló tesztek nem hoznak meglepetést: multimédiás teljesítményben a Core i7-8700K a legjobb, a tiszta számítási teljesítmény terén pedig a RYZEN 7 1800X.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Érdekesebb viszont az, hogy miként alakul a processzormagok közötti késleltetés, illetve adatátviteli sávszélesség az egyes generációk tagjainál.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Késleltetésben a RYZEN processzorok nem remekelnek, de sávszélesség terén már lépést tudnak tartani inteles riválisaikkal, méghozzá elég szépen.

GeekBench 4.0

Mivel az elmúlt időszakban egy-egy új CPU generáció megjelenése előtt elég sok GeekBench eredmény szivárgott ki, úgy döntöttünk, ezt a tesztet is felvesszük a kínálatba, így legalább lesznek összehasonlítható eredményeink, amelyek a szivárgásoknál jól jöhetnek (bár itt szeretnénk megjegyezni, hogy a Geekbench nem éppen a legelfogulatlanabb teszt a piacon, és akkor még finomak voltunk...).

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az egyszálas terhelés a szokásos Intel fölényt hozza, de ha a több mag és a több szál szerephez jut, az AMD RYZEN processzorai is padlógázra kapcsolnak, így remekül állják a sarat a Coffee Lake alapú újoncokkal szemben.

7Zip x64

A fájltömörítéssel kapcsolatos képességeket vizsgáló 7Zip teszt egy újabb aspektusból világít rá az erőviszonyok alakulására.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Tömörítés esetén a Core i7-8700K az egyeduralkodó, kicsomagolás alkalmával azonban már a RYZEN 7 1800X teljesít legjobban – a különbségek nagyjából hasonló nagyságrendűek. Az összesített teljesítmény éppen ezért hasonló, gyakorlatilag fej-fej mellett végez a két központi egység. A RYZEN 5 1600X a harmadik leggyorsabb.

Adobe Premiere és Adobe Photoshop

Adobe Premiere

A teszt során egy 1080p-s videót szerkesztettünk és vágtunk meg, majd ezt lerendereltük, azaz érvényesítettük a módosításokat. Az alábbi eredményeket kaptuk.

Galéria megnyitása

A teszt alkalmával a Coffee Lake család leggyorsabb tagjai lettek az elsők, amelyek már képesek voltak beelőzni a RYZEN 7 1800X modellt – ez a Core i7-7700K-nak még nem ment. Az újdonságok előző generációs társaikhoz képest is szépen gyorsultak, hála az extra magoknak és szálaknak.

Az említett videót YouTube 720p formátumban exportáltuk, ennek során az alábbi eredményeket kaptuk az egyes versenyzőknél.

Galéria megnyitása

A Core i7-8700K és a Core i7-8600K közé itt már beékelődött a RYZEN 7 1800X is, az egyes processzorok pedig végre kamatoztatni tudták magjaik és szálkezelésük erejét. Ennek megfelelően változott is egy picit a sorrend.

Adobe Photoshop

A szokásos képmanipulációs tesztünkben egy fotót több szűrővel kezelünk, majd az alkalmazásukhoz szükséges időt összesítjük. Mindegyik szűrő más és más erősséget használ, így különböző összeállítások különböző végeredményeket hoznak, azt vettük észre, hogy ahány teszt a neten, annyi sorrend Photoshop alatt.

Galéria megnyitása

Nálunk ezúttal egyértelmű Intel fölénnyel zárult a teszt, a hatodik pedig a RYZEN 7 1800X lett.

HandBrake és JavaScript

HandBrake 1.0.7 x64

A HandBrake kiválóan kezeli a több processzormaggal és több szállal rendelkező processzorokat, így erősorrend kimutatására kifejezetten alkalmas. Ebben az alkalmazásban pontosan látszik, mennyire jól jön videó kódolásnál a nyers erő.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A Coffee Lake modellek jóvoltából itt is sikerült éket verni a RYZEN 7 és a RYZEN 5 modellek uralmába – a Core i7-7700K-hoz képest látványos az előrelépés. Az is látványos, mennyire jók lettek az új Core i3-as processzorok egy korábbi Core i5-ös modellhez képest, ami ráadásul egykor a leggyorsabb volt ebben az osztályban.

JavaScript teljesítményt vizsgáló tesztek MS Edge webböngészővel

A Windows 10 webböngészőjét, a Microsoft Edge-et is bevontuk a tesztelésbe két rövid mérés erejéig, amelyek a JavaScript alatti teljesítményt vizsgálják.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Kraken 1.1 alatt egyértelmű az Intel fölény, a RYZEN 7 1800X és a RYZEN 5 1600X csak az ötödik és a hatodik helyre fért fel. És az is érdekes, mennyire gyenge volt anno a Bulldozer dizájn – az FX 6300 alaposan lemarad még a RYZEN 3 1200-tól is, ami azért nem egy erőmű. De már a ZEN architektúrát használja...

3DMark és PCMark

3DMark

A FutureMark 3DMark sorozatából ezúttal két tesztet használtunk, ám ezekből is csak a processzort érintő eredményeket emeltük ki, hiszen a tesztek általában remekül skálázódnak, így kiválóan megmutatják az erőviszonyok alakulását.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

TimeSpy alatt komoly csata folyik az első négy helyen az AMD RYZEN és az Intel Coffee Lake processzorai között – az AMD termékei csak hajszálnyival jobbak. A régebbi FireStrike Ultra alatt aztán már a Core i7-8700K ugrik az élre, a Core i7-8600K pedig az élmezőny mögé szorul vissza.

PCMark 8

PCMark 8 alatt a három komplex tesztcsokrot futtattuk le, amelyek az otthoni, az irodai és a kreatív környezetben jelentkező terhelésformák szimulálásával izzasztják a tesztrendszereket.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A kreatív és az otthoni terhelésformát szimuláló tesztekben a három leggyorsabb Intel processzor végez az élen, majd utánuk a két leggyorsabb RYZEN következik. Ez a sorrend az irodai terhelésformánál kissé átalakul, de a két legjobb Coffee Lake processzor így is az élen marad.

Játékok

Játékok

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A Batman: Aktham Knight és a Deus-EX: Mankind Divided egyértelműen az Intel processzorok számára kedvezett – az említett két tesztben gyakorlatilag a teljes Coffee Lake különítmény megverte az összes RYZEN processzort.

Galéria megnyitása

A GTA V is az Intel processzorok kedvence. A leggyorsabb RYZEN 30 FPS-sel van lemaradva a leggyorsabb Coffee Lake-től, ami ezúttal a HT támogatás nélküli Core i7-8600K lett. Ez két okból lehet: vagy nem bírja a játék a szálkezelést (van ami gyorsabb HT nélkül) vagy a 8700K nem bír tartósan magas órajelen maradni GTA alatt.

Galéria megnyitása

Metro Last Light Redux alatt a Coffee Lake család csúcsmodelljei győzedelmeskednek, de a Core i7-7700K sincs sokkal lemaradva. A RYZEN 7 1800X és a RYZEN 5 1600X szintén jól szerepel – ilyesmire a Bulldozeres időkben nem igazán számíthattunk volna, még komolyabb tuninggal sem. Ettől függetlenül azt kell mondjuk játékra ez alapján a pár teszt alapján az Intel még mindig jobb választás, de... lapozzunk egyet.

A magasabb memória-órajel előnyei

A magasabb memória-órajel előnyei

Kíváncsiak voltunk rá, hogy a DDR4-2666 MHz-es effektív órajelen és CL16-os időzítésen ketyegő rendszermemóriát érdemes-e DDR4-3200 MHz-es, ugyancsak CL16-os időzítéssel dolgozó csomagra cserélni – megéri-e egy efféle váltás az árkülönbözetet. Azért választottunk egy 3200 MHz-es csomagot, mert úgy vettük észre, hogy most ez a vízválasztó, 3400 MHz-től kezdenek igazán elszállni az árak, tehát ha vennénk gyorsabb memóriát, de még ésszerű keretek között, akkor a 3200-asok környékén érdemes nézelődni.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Ahogy az várható volt, CineBench R15 alatt semmi előnyt sem hozott a konyhára a gyorsabb RAM. És ugyanezt elmondható a HandBrake tesztre is, ahol abszolút nulla előnyt kínált a gyorsabb memóriacsomag – a különbségek hibahatáron belüliek voltak.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

3DMark alatt már gyorsultak a processzorok a tempósabb rendszermemóriától, de ennek mértéke még így is elég csekély. Ez eddig elég kiábrándító, de haladjunk tovább.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A magok közötti kommunikációra és a magok közötti adatátviteli sávszélességre szintén csak minimálisan hatott a gyorsabb memória, a változás azonban minden esetben pozitív – de elhanyagolható. Játékok alatt viszont már más a helyzet, ahogy az az alábbi két tesztből is kiderül.

Galéria megnyitása

A Core i3-8100 esetében a DDR4-2400 MHz-ről DDR4-3200 MHz-re történő váltás közel 10 FPS előnyt hozott a konyhára, de a RYZEN R3 1300X még ennél is nagyobb mértékben, 22 FPS-t gyorsult (ez közel 20% javulás). A RYZEN 7 1800X szintén érezhetően gyorsabb lett, a két csúcs Coffee Lake azonban nem igazán profitált a gyorsabb rendszermemóriából.

Galéria megnyitása

GTA V alatt a RYZEN 1300X már nem táltosodott meg, a RYZEN 7 1800X azonban nagyon durván növelte teljesítményét a gyorsabb memória hatására. Közel 30%-ról beszélhetünk, ami már elég volt ahhoz, hogy a 8700K-val egy szintre kerüljön. A Coffee Lake modelleknél minimális volt a gyorsabb RAM által nyújtott előny.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

7Zip alatt szintén nem hozott megváltást a drágább memóriacsomag, de ez igazából várható volt – és bizonyítást is nyert.

Összefoglalva azt kell mondjuk, ha csak kevés különbség mutatkozik árak terén a DDR4-2666 MHz-es és DDR4-3200 MHz-es csomagok között, akkor érdemes a gyorsabb memóriacsomagot választani (az általunk használt Corsair modulok között például csak 3000 forint különbség volt). Nagyon vegyes a kép, van ami alatt szinte semmit sem számít a gyorsabb RAM, és van, ahol óriásiak tudnak lenni a különbségek (főleg a RYZEN-ek esetében).

Verdikt

Verdikt

Az Intel Coffee Lake processzorai nagyjából azt hozták, amire számítottunk. A Core i3-as processzorok többnyire a korábbi Core i5-ösök teljesítményét nyújtják, ami jól hangzik, főleg, hogy még a borsosabb árú Core i3-8350K is "csak" 54 000 forintba kerül, míg egy Core i5-7600K 68 000 forint.

Az előző generációs modellekhez képest jelenleg nagyobb az árkülönbözet, mint azt korábban vártuk, ebben pedig komoly szerepe van annak is, hogy nem készült elég processzor, ami felhúzta az árakat. Ez szerencsére már csak a felsőbb régiókban látszik, de az i5-öknek és i7-eknek nincs éppen szerény ára, az előző generációs csúcsprocesszor jóval olcsóbb (igaz, cserébe csak négymagos), mint a mostani.

Az árazás a konkurensekhez képest sem túl szívderítő, hiszen felhasználástól függően azért sok területen gyorsabb a RYZEN 7 1800X, mint a Core i7-8700K, utóbbi mégis drágább jelenleg (és akkor még nem beszéltünk az 1700(X)-ről, ami már 100 ezer forint alatt is hazavihető). Érdemes böngészni az eredményeket, mert munkára elég vegyesek a tapasztalatok, játékra pedig azt mondhatjuk, hogy az Intel kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújt, bár jó memóriákkal azért a RYZEN-ek is képesek egy kicsit magukra találni.

Galéria megnyitása

Az újdonságok közül a legnagyobb érdekesség talán a Core i5-8400-as lesz egyébként, amit sok külföldi teszt hozott már ki ár-érték bajnoknak a felsőházban, de sajnos mi még egy darabot nem láttunk belőle itthon, így az árára is csak tippelni tudunk (elvileg nem kéne sokkal a 7600K fölé érkeznie).

Addigis az igazi ár-érték bajnok itthon a Core i3-8100-as lehet, ami végre 40 ezer forint alatt kínál az Inteltől is négy magot. Csak azért nem akasztjuk a nyakába az összes plecsninket, mert valamibe rakni is kell ezt a processzort, és jelenleg még ott tartunk, hogy csak Z370-es alaplapot lehet alá tenni, így pedig az egész platform árát nézve már nem a RYZEN 3 1300X az ellenfele, hanem inkább az 1500X (elvégre teljesen felesleges a kis RYZEN alá egy X370-es deszka). Ha bejönnek jövőre az olcsóbb, H szériás alaplapok, biztosak vagyunk benne, hogy nagy kedvenc lesz belőle, de addig inkább csak egy korrekt ajánlat.

Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

234 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
rini
rini
2017. dec. 21. 11:44
#58

Tudjátok melyik a legjobb processzor az összes közül? Még mindig az a legjobb amelyet kitudsz használni (és nem 1x-2x egy évben) és még meg is tudod fizetni.

Kokkolino
Kokkolino
2018. máj. 20. 11:35

Ott a pont csabi02-nél. Ha csak játékra kell a gépteljesítmény, akkor a 8400 kiváló proci, megközelíti a 8600k-t teljesítményben (nem fogyasztás terén) még annak ellenére is, hogy a 8400 nem húzható. Viszont ha valaki sokat renderel (3D) vagy sokat foglalkozik videó konvertálással, akkor inkább a Ryzenek közül érdemesebb választani!

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 21. 5:49
#57

Lehet egy felvetesem n/kedves forumtarsaknak?

Semmi szemelyes, de nem ertem, ugyan azokat a szamokat miert forgatjuk ki ugy hogy semmi ertelme a vilagon? Mindenki latja a kulonbsegeket ezen mit kell lovagolni? Ertem hogy lehet erre vagy arra ajanlani, de ezen felul szvsz semmi ertelme a szocsavarasnak, az egyik halalosan jo egyszalas teljesitmenyben, a masik jo a sokmagos felhasznalasban, a dizajn miatt az egyik tobbet eszik mint a masik, es emiatt az araik is kulonboznek, vagyis tobb szempont szerint lehet rangsorolni, es ezek kozott van nemi osszefugges, de NEM lehet oket osszekeverni. Vagyis ha valami jo fogyasztasban es teljesitmenymutatoban is ott van akkor valoszinu nem olcso, es forditva. Ezen mit lehet vitazni?

Tudjatok az autoszerelo muhelyben ki van irva: Jol, olcson, gyorsan dolgozunk, On 2-ot valaszthat ezek kozul....

Ezert olre menni szerintem nem erdemes, de ez mar tenyleg az En ZEN-em :)

Meridian74
Meridian74
2017. dec. 20. 17:17
#56

Ha az árakat is figyelembe vesszük, akkor most a best buy a Ryzen1600X.

6 mag, 12 szál, és megfizethető ár.

A teszteken elmarad az intel 8600-8700-tól, na persze, mert nem megy 4,7Ghz-en, csak 4-el. De fele annyiba kerül.

Aztán ha meg szőrszálazunk, akkor nézzük azt is, az AMD-nek ez az első generációja az új architektúrájában, az Intel meg már a 8-ik nál tart.

Nem tudom mennyi hiba és probléma lehet az első generációban, de ha van és kijavítják, akkor nagyon érdekes lesz a Ryzenek második generációja. Az intel a 9-ik generációval már sok újat már nem fognak tudnak felmutatni. Polírozgatják a régi architektúrájukat, meg csökkentik a csíkszélességet oszt ennyi van benne már csak. Míg a Ryzenekben akár még nagyon sok is lehet. Ez hamarosan ki is fog derülni.

Kokkolino
Kokkolino
2018. máj. 20. 11:28

Meridian74 írta: "Az intel a 9-ik generációval már sok újat már nem fognak tudnak felmutatni. Polírozgatják a régi architektúrájukat, meg csökkentik a csíkszélességet oszt ennyi van benne már csak. Míg a Ryzenekben akár még nagyon sok is lehet."
Ezek szerint azt nem tudod, hogy a Ryzenek a Core-i processzorok "lekoppintásával" jöttek létre, ugyanis az AMD sajnos zsákutcába futott a Bulldozer architektúrájával. A Bulldozer nagyon jó elképzelés volt, de sajnos a szoftvergyártó cégek nem támogatták a teljesen eltérő rendszert. Így az AMD-nek át kellett gondolnia, hogy milyen utat választ: a Bulldozer továbbfejlesztése és nagy valószínűséggel teljes kudarc vagy a jelenleg is jól befutott architektúra lemásolása és továbbfejlesztése. Jól döntöttek az biztos és a termékeik is jól sikerültek.
Én kizártnak tartom, hogy 2-4 generáció múlva a Ryzen procik számítási teljesítményét meg tudják duplázni. Sokkal valószínűbbnek tartom, hogy generációról generációra kb. 7-15%-os teljesítménynövekedést tudnak elérni. Csodák ugyanis nincsenek, kivétel amikor teljesen új rendszerrel áll elő valaki és a jelenlegi architektúrával "visszafelé kompatibilis" - a Bulldozerrel ellentétben. Korábban például amikor a Pentiumok korában piacra dobta az AMD az új többmagos Athlon processzorokkat. Az odavágott az Intelnek, de nem sokkal később az Intel válaszolt és megjelentette a Core 2 prociait és a procik teljesítménye komoly léptékben fejlődtek pár év leforgása alatt. A jelenlegi architektúrákban ez a potenciál nincs meg, ahhoz egy teljesen új ötlet vagy technológia kellene, ami lassan már időszerű lenne, legalábbis az Inteltől .....

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 20. 16:35
#55

Az a röhej :D h a trollozás meg bannoláson kivül, egy olyan cikk alatt ahol a 8700k elveri a mezőnyt, ezen erölködnek, h tüntessék el a hülye inteleseket :DD Akkor kell egy olyan plugin is ami a grafikonokon az amdhez hozzáad 30% ot, intelből meg levesz. Akinek ez kell, az azt is feltelepítheti. Vagy megpróbál ebben a dimenzióban élni, és elfogadja a tesztek eredményét. A végső vergődésnek már sajnos ez a vége.Egy rögös járatlan út végén kidobják olcsóbban az intel 6 magost, és a kártyavár összedőlt.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 20. 16:44

Engem nem zavar egyik sem, sőt. Gyakorlatilag látod az összes elméleteiknek a romba dőlését.(nem mintha kárörvendő lennék)

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 20. 15:31
#54

[bold]slayer007

I.Jozsef83 [/bold] +1

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 19. 19:23
#53

Persze inkább egy moderátor jobban kellett volna , mert van itt 3-5 nemkívánatos emberke aki és akik miatt televan egy-egy cikk szeméttel .

sotto-terror-8700 és még pár billentyű huszár /nemkívánatos moly. Persze érte őket sok mosoly , de nem veszik a lapot és még csak észresem veszik h levannak magasan .....va ve .

http://www.kephost.com/images/2017/12/19/Floomby-19-12-2017-190541.png

girhes89 http://www.kephost.com/images/2017/12/19/beer2.gif

girhes89
girhes89
2017. dec. 19. 15:21
#52

Csinaltam egy chrome kiegeszitot! ( Nem tul szep, de mukodik )

1.Letoltes:

https://www.dropbox.com/s/ykhm7fgzka3fqi4/iponForumFilter.zip?dl=0

2.Kicsomagolod

  1. Chromeban megnyitod a kovetkezo linket, majd megnyitod a mappat ahova kicsomagoltad a zipet ( Load unpacked extension gomb )

chrome[kettőspont]//extensions

  1. Jobb felso sarokban vigyorgo fejre rakattintasz, majd beirod a nem kivanatos userek neveit vesszovel elvalasztva. (case insensitive)
s_otto
s_otto
2017. dec. 20. 16:12

Nos hát igen, remélem is. 208-as hsz is megüti a mércét ugyebár. B_real-ra meg tényleg semmi szükség.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 18. 23:26
#51

Szóval szájkarate előtt inkább körbenézni . alaplapgyártók majdnem havi szinten adják ki az újabbnál újabb BIOS -okat az újfriss kódokkal .

http://www.kephost.com/images/2017/12/18/2017-12-18_23-23-58.png

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 19. 22:20

:( dicsőséges ...

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 18. 23:13
#50

Terror , csak neked hogy lásd és HALLD ! Hibátlan és csak +35.000Ft miatt nincs a jelenlegi 8GB ramnak párja !

http://www.kephost.com/images/2017/12/18/Kepkivagas86223bba8e3959d9.png

Resike
Resike
2017. dec. 26. 3:16

Megtalálsz a 1080 Ti fórumban.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 18. 22:59
#49

Felül : Vásárlói vélemény

Alul : egyéb hsz-ek vannak . És a trollok is ott próbálkoznak ! Szóval te annak hiszel akinek akarsz ...

Csakis a félrevezető hsz-ekre adsz . Grat neked .

Ahhoz meg eszed sincs , hogy sokan miért vesznek inlább csak 2400MHz vagy 2666MHz-es ramokat ?:

Ha 16GB kit 3200MHz 20K lenne , hidd el , mindenki azt venne .

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 18. 22:45
#48

Terror (Válasz B_Real üzenetére) 2017. 12. 18. 19:41

És te azok véleményét részesíted előnyben akik beröfögnek valamit a hír alá ? Azokat vedd figyelembe akik meg is vették , azok legalább rendelkeznek is vele ,és jé náluk semmi gond szinte . Talán nem véletlen .

szánalmas

Amúgy azért kell BIOS frissítés , zintelnél is , hogy a már frissített BIOS már tartalmazza az újabb , addig nem ismert memóriák cpu-k mikrokódjait is és az esetleges beállítások módosításait , finomhangolásokat .

De ezt közölték is és aki érdekelt benne az olvasta is és megoldotta egy frissítéssel a problémát.

Terror
Terror
2017. dec. 19. 10:56

Igen, hét termék alatt hét különböző ember mondta, hogy gondja van vele, és igen, az ő véleményüket részesítem előnyben egy olyan fanatikussal szemben, mint te, aki single channelben járatja a memóriát, és még örül is magának. Szóval ezt nagyon jól látod.

VirsLee
VirsLee
2017. dec. 18. 10:24
#47

Az R. 1700 és R. 1600 és R.1400 is benne lehetne :)

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 17. 11:18
#46

Busterftw

Ha 60fps -hez lenne +32 -vel több , azt mondom van mire verni , de amikor már 80fps felett járunk .... ugyanmár , ne itt verd ki .

100fps vs 130fps

csabi02
csabi02
2017. dec. 17. 13:59

Mi esetünkben ez 52,9-113fps

és nem 100-130.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 16. 21:30
#45

http://www.kephost.com/images/2017/12/16/2017-12-16_21-18-07.png

http://www.kephost.com/images/2017/12/16/2017-12-16_21-25-59.png

csak nem lesz hülyézve egy szerkesztőség ( PC WORLD ) pár kék révén/által...

Terror talált egy gamét ahol magasabb valamivel az FPS http://www.kephost.com/images/2017/12/16/pff.gif

csabi02
csabi02
2017. dec. 17. 10:25

Amit az emberünk linkelt 1200-hoz képest oc nélkül 60...

wolfwolf
wolfwolf
2017. dec. 16. 19:04
#44

Nagyon túl van lihegve a kérdés.

"Kedves" Terror!

A "cikk" egy youtube videó, nem tudom milyen szövegről írsz? :)

Semmit nem szeretnék kihozni semmiből, leírtam pár szempontot, ami szerintem fontos.

Jobban viszi a játékokat az Intel, ebben nincs vita közöttünk.

Amit állítok, hogy ugyanazt a játékélményt meg lehet kapni sokkal olcsóbban AMD-vel.

Linkelem a videót még egyszer:

https://www.youtube.com/watch?v=RpUCESiWiU8

Ha nem lenne kiírva semmi, akkor senki nem tudná eldönteni, hogy melyik oldal az Intel és melyik az AMD.

Miért fizessek többet?

wolfwolf
wolfwolf
2017. dec. 16. 16:58
#42

Ryzen 5 1600X bruttó ár: 65.590Ft (6mag, 12szál)

INTEL Core i5-8600K bruttó ár: 110.390Ft (6mag, 6szál)

Teszt 7 játékkal, FullHd-ban:

https://www.youtube.com/watch?v=RpUCESiWiU8

Az Intel az adott játéktól függően 10-20%-kal gyorsabb, miközben az ára jelenleg a duplája (mostani iponos árak).

Adott pillanatban megállítva a videót:

Project Cars 2, Intel:160fps vs. AMD:135fps (16% különbség)

Battlefield 1, Intel:140fps vs. AMD:112fps (20% különbség)

Fallout 4, Intel:85fps vs. AMD:76fps (11% különbség)

GTA V., Intel:97fps vs. AMD:82fps (15% különbség)

Mass Effect Andromeda, Intel:167fps vs AMD:148fps (11% különbség)

Arma 3 Apex, Intel:85fps vs AMD:70fps (18% különbség)

Far Cry Primal, Intel:109fps vs AMD:103fps (6% különbség)

Megjegyzések:

A szuper folyamatos játékhoz (konzolokból kiindulva) 60fps kell, ez bőven megvolt mindenhol.

A fenti értékek nagyon jó grafkártyával mért értékek, gyengébb kártyával a különbségek a VGA limit miatt csökkennek.

Bármely többszálas nem játék alkalmazásban a különbség fordított az AMD javára.

Intel biztosan olcsóbb lesz idővel, de erre valószínűsíthetően az AMD is lépni fog.

AMD-nek kell a jó memória, tehát játszós gép építésnél ez felár.

Következtetéseket mindenki levonja magának a saját szája íze szerint.:P

B_Real
B_Real
2017. dec. 18. 22:05

Értem. Tehát te most úgy értelmezted, amit írtam, hogy letagadom a memóriaproblémát. :D Súlyos értelmezési problémákkal küzdesz, ez a szomorú igazság.

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 15. 17:39
#41

[link target="_blank" href="http://www.kephost.com/images/2017/12/15/Floomby-15-12-2017-173517.png"];/

[LINK][/link] Sources: Intel Planning Steep Cuts To Landmark 'Intel Inside' Program That Will Ripple Across PC Industry

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. dec. 16. 10:51

Most itt az idő, hogy az amd nyomja beléjük csőstől a pénzt.

rini
rini
2017. dec. 14. 19:03
#40

Én azt nem értem, hogy miért akarod lecserélni a 6500-at. Mint írtad, leginkább a játékra használod. Márpedig ott még az is megfelelően teljesít. Azon az 5 FPS-en pedig nem múlik semmi amellyel gyengébb ezeknél vagy a 7600-nál. A mai játékokban meg amúgy is a grafikus kártya a limitáló tényező nagyobb felbontásban. Szóval én nem vennék a helyedben még semmit, inkább egy jó grafikus kártyába vagy memóriába fektetném. Ha nincs SSD akkor az is jó befektetés lenne.

Laci19
Laci19
2017. dec. 15. 8:04

Egyetértek! Pár évig még elég full hd-re.

mister5
mister5
2017. dec. 14. 18:55
#39

Persze megnéztem de még így sem egyértelmű...

Fejlesszek egy "régi" i5-re vagy vegyek új amd-t...

Nekem még mindig nem tiszta...

Veszek egy 7600k-t de megéri vagy vegyek inkább egy 300-as alapot új intellel vagy ryzen?

Sokszor én magam sem tudom eldönteni..

Mindig fejlesztek de most nagyon tanácstalan vagyok..

Nem renderelek videót szinte csak alap felhasználás + gaming abban meg vegyes minden teszt

Ryzen is jó de vegyek 7600k-t

Mi van?

csabi02
csabi02
2017. dec. 15. 10:31

Nem érdemes kombinálni 5-6 fps miatt,ha zavar és jó deszkád van,akkor a procidat húzd fel 3.6GHz-es turbo helyett 4GHz-re, példánytól függően lehet megy 4.2GHz en is és ugyanolyan értékeket kapsz, mint amit az újabb társak produkálnak.

Anno én is ezt csináltam,de az enyém csak 4GHz ig volt stabil.

mister5
mister5
2017. dec. 14. 17:36
#38

Csak egy kérdés! Szerintetek érdemes váltani i5 6500-ról 1600x-re gyorsabb ramokkal és egy jó deszkával? Most Z170N gaming 5 van 2400Mhz ramokkal.

Esetleg amit még gondoltam: marad minden, proci elad és veszek egy 7600k-t.

Szerintetek? Tudom tudom OFF...

Terror
Terror
2017. dec. 14. 18:44

De amúgy a tesztet, ami alatt kommentelsz, megnézted? Felhasználási területtől függően bőven kiderül belőle, mire mit kell venni.

boczko1
boczko1
2017. dec. 14. 2:06
#37

igencsak hiányosnak érzem a tesztet, pont az a két proci hiányzik belőle amik közt nem tudok dönteni az i5 8400 és az r7 1700 igen nagy rés tátong a felhozatalban 70e és 110e között nincs semmi tesztelve az aktuális generációkból

csabi02
csabi02
2017. dec. 14. 0:39
#36

Felesleges köröket futunk.

Mind a 2 kínálat ugyanannyira jó vagy szar mint a másik.

Jelenleg az intel még sántít az alaplapokkal,mivel tavasz helyett most lőtték el a puskaport csak nyilván az alaplap gyártók nem ennyire rugalmasak és azért is vért izzadtak,hogy legalább a Z370-esek a boltokba kerüljenek mostanra.

Kár ócsárolni akármelyiket is,remélem jövőre is folytatódik az izzasztás...

csabi02
csabi02
2017. dec. 14. 11:49

Konkrétan az a 3200MHz és 16GB-os DDR4 modul, amit az AMD konfig. esetében vennék, már kapásból 10-12000-el drágább,tehát így én sem.

beleutomazorom
beleutomazorom
2017. dec. 13. 18:36
#35

hm erdemes elmelkedni azon a 8700k vs 1800x.

30% nagyobb orajel, ha ezt minden eredmenybol kivonjuk akkor 8700k vs 1800x ryzen kb igy nez ki:

1-2% jobb single core integer es fp sebesseg,,

0-2% quad core integer es fp sebesseg,

-40% integer multi core sebesseg (12 vs 16 thread)

-30% fp multi core-ban (12 vs 16 thread)

Szerintem megerte belinkelni ezt a benchmark oldalt.

s_otto
s_otto
2017. dec. 13. 17:15
#34

Azt láttátok hogy a 8700K-ból már MOST több userbenchmark érkezett, mint a ryzen 1800x??? Az 1800x március óta piacon van...

:)

Amazon best 3.

s_otto
s_otto
2017. dec. 16. 16:46

Nem rémlik hogy a nyáron is ez lett volna a véleményed, amikor erre az oldalra épült a "jól fogy a rizsa" megállapítás.

/ 3
Vissza az oldal tetejére