Shop menü

VEGAS MELLETT ÉPÜL MEG A HYPERLOOP TESZTPÁLYÁJA

A Hyperloop Tech mérnökei szerint az első prototípus-pálya 2017 elejére, az első ténylegesen használatba vehető pálya pedig 2020-ra készülhet el.
Jools _
Jools _
Vegas mellett épül meg a Hyperloop tesztpályája
Galéria megnyitása

A Hyperloop Technologies nevű startup képviselői bejelentették, hogy a Nevadában, Las Vegas szomszédságában építik meg az Elon Musk által megálmodott, ultragyors közlekedési rendszer tesztpályáját. Az első tesztekre már 2016 első hónapjaiban sor kerülhet, és a Muskkal közvetlen kapcsolatban nem álló cég mérnökei speciális tervezésű, 540 km/órás sebességet lehetővé tevő elektromos motorokat akarnak kipróbálni a nagyjából 1 kilométeres pályán.

A SpaceX és a Tesla milliárdos tulajdonosa 2013 augusztusában mutatta be a Hyperloop terveit. Egy óriási csőpostához hasonlító közlekedési rendszerről van szó, amellyel fél óra alatt meg lehetne tenni a San Francisco és Los Angeles közti 552 kilométeres távolságot. Musk szabadon hozzáférhetővé tette 58 oldalas tervezetét, mondván, hogy neki egyéb teendői mellett nem lesz ideje ötlete megvalósításával foglalkozni, így szabad a pálya bárki érdeklődő előtt.

A Hyperloop Technologies 2014-ben alakult meg, és 2015 februárjában lépett a nyilvánosság elé. A cégnek többek közt tagja Shervin Pishevar, a Sherpa Ventures igazgatója, az Uber és az Airbnb egyik legjelentősebb befektetője, David O. Sacks, a Yammer alapítója, korábban a PayPal ügyvezető igazgatója, Peter Diamandis, az X Prize Foundation alapítója és Brogan BamBrogan is, aki régebben a SpaceX egyik vezető mérnöke volt, vagyis politikai és gazdasági hatalomban sincs hiány a vezetőségben.

Musk terveihez képest annyi változástörtént, hogy a Hyperloop Tech első körben a teherszállítás megreformálását tűzte ki célul, mivel napjaink metropoliszaiban egyszerűen nincs hely a Hyperloop pályáját alkotó pneumatikus csővezeték elhelyezésére. Az elképzelés tehát az lenne, hogy a rendszer a víz alatt, esetleg oszlopokra emelve a tenger fölött futna, és hajókonténereket továbbítana a csövekben. Ez utóbbiakban alacsony nyomású, vákuumhoz közeli állapotok uralkodnak, a „kocsik” vagy a konténereket tartalmazó kapszulák pedig légpárnán futnak.

Az első teljes méretű, három kilométeres prototípus-pálya 2016 végére vagy 2017 elejére készülhet el, az első tényleges használatra szánt pályát pedig akár már 2020-ban átadhatják, állítják a cég képviselői. Bár a megvalósítás realisztikusságában továbbra is sokan kételkednek, a Hyperloop Tech által felvázolt időterv pedig nagyon-nagyon szorosnak tűnik, az alábbi videóból kiindulva egy dolog biztos: lelkesedésben nincs hiány a cég háza táján.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére