Korábban egyes források már megszellőztették, hogy az Intel következő generációs processzoraihoz új processzorfoglalatok tartoznak majd, ám eddig elég homályos volt a kép, így biztosat nem lehetett tudni a váltással kapcsolatban. Most a legfrissebb hírek szerint sajnos valóban bekövetkezik a processzorfoglalat-váltás: az LGA-1156-os és az LGA-1366-os processzorokat sem használhatjuk majd az új platformokban.
Az Intel a „Tick-Tock” modell alapján fejleszti a processzorait: évente érkeznek az új modellek, amelyek hol új architektúrára, hol pedig új gyártástechnológiára épülnek. A legutóbbi „tock” fázis a 45 nm-es csíkszélességgel készülő Nehalem egységeket érintette, majd az idei év elején a „tick” keretein belül megérkeztek a 32 nm-es csíkszélességgel készülő Nehalem leszármazottak, amelyek már Westmere néven váltak ismertté. A stratégiát úgy összegezhetnénk, hogy minden második évben érkezik egy új architektúra, amely az előző generációs megoldásokkal azonos csíkszélességgel készül, és minden architektúra átesik egy csíkszélesség-váltáson. Most ismét egy „tock” szakasz érkezik: egy új architektúra, a Sandy Bridge piacra dobására készül a gyártó, amely 32 nm-es csíkszélességre támaszkodik és az azonos órajelen az előző generációs megoldásoknál nagyobb teljesítményt kínál, no meg persze új technológiákat is. A Sandy Bridge modellek AVX technológiával és új SSE utasításkészlettel érkeznek, de a Westmere-nél már megismert natív AES motort is tartalmazzák majd.
A friss hírek szerint a jelenlegi LGA-1156-os processzorok LGA-1155-ös utódokat kapnak, amelyek nem lesznek kompatibilisek az LGA-1156-os alaplapokkal, ugyanis teljesen más lábkiosztással érkeznek, mint a jelenleg forgalomban lévő Clarkdale és Lynnfield CPU-k. A kettő- vagy négymagos Sandy Bridge processzorok már monolitikus felépítéssel rendelkeznek, azaz az északi híd, valamint az integrált videó vezérlő összetevői is ugyanazon a lapkán foglalnak majd helyet, amelyen a processzormagok és a gyorsítótárak is találhatóak. Az új platform esetében már csak a déli híd lesz külön chipben. A friss processzorok már nem H1-es (LGA-1156), hanem H2-es (LGA-1155) foglalatba passzolnak, és mint említettük, elődeikhez képest eltérő lábkiosztással büszkélkednek, azaz akik Sandy Bridge processzorban gondolkodnak, új, 6-os sorozatú lapkakészletre épülő alaplapot is kell, hogy vásároljanak.
Az új platformra épülő alaplapok (P67, H67, H61, Q67) már natív SATA 6 Gbps-os támogatással érkeznek, de a natív USB 3.0-s támogatás továbbra sem képezi majd a kínálat részét. Reméljük, hamarosan további részletek is kiszivárognak az új termékekkel kapcsolatban, amelyek a jelenlegi tervek szerint valamikor 2011 elején érkezhetnek.
Az LGA-1366-os rendszerek tulajdonosainak is van okuk a szomorkodásra
A jelenlegi, Tylersburg platform utódja 2011 folyamán érkezik: a Patsburg névre keresztelt újdonság új processzorfoglalatot használ. A friss foglalat 1366 helyett már 2011 lábat tartalmaz, ami a 2011-es megjelenés miatt kicsit furcsa elnevezésnek hat, de a véletlen már csak ilyen. Az LGA-2011-es foglalatra főleg azért van szükség, mert az új processzorok négycsatornás, 256-bit széles memóriavezérlőt fognak tartalmazni, és a processzorokba integrált PCI Express 2.0-s vezérlő is jelentősen több, összesen 32 darab PCIe sávot kínál majd. Az X58-as platform utódjául szolgáló lapkakészlet várhatóan X68 néven debütálhat.