Az Egyesült Királyság Képviselőházának tagjai egy múlt heti szavazássalgyakorlatilag engedélyezték a mitokondriumcserének és háromszülős mesterséges megtermékenyítésnek is nevezett orvosi technika bevezetését, amely lehetővé teheti, hogy egyes genetikai rendellenességeket hordozó anyák ne adják tovább örökítőállományuk hibáit gyermekeiknek. A döntéssel az Egyesült Királyság válhat az első olyan országgá, ahol a mitokondriális problémák küzdő nők petesejtjének magját új, egészséges petesejtbe ültetik át.
A mitokondriumnak nevezett sejtszervecskék a sejtek erőművei, és mivel kulcsszerepet játszanak szervezetünk alapelemeinek energiaellátásában, saját genetikai állományuk hibája súlyos következményekkel járhat, különösen az olyan nagy energiaigényű szövetekben, mint az izmok és az agy állománya. A becslések szerint minden 5000 gyermekből egy érintett valamilyen mitokondriális kórképben. A sejtszervecskét mindenki saját anyjától örökli, és sok nő hordoz olyan genetikai elváltozásokat mitokondriumában, amelyek neki nem okoznak panaszokat, utódjuknak továbbadva azonban súlyos következményekkel járhatnak.
A szavazással még nem került automatikusan engedélyezésre a technika, hiszen azt még a Lordok Házának is meg kell szavaznia, a politikai szakértők szerint azonban valószínűtlen, hogy a felsőház az alsóházzal ellentétesen szavazzon ebben a kérdésben. Ha ez a döntés is pozitívnak bizonyul az eljárás törvénybe iktatása októberre történhet meg.
Még ekkor sem végezheti el bárki a nagy szakértelmet igénylő beavatkozást, hiszen a terápiára csak azokban az intézményekben kerülhet sor, amelyeknek az Egyesült Királyság emberi mesterséges megtermékenyítéssel kapcsolatos és embriológiai kutatások felügyeletéért felelős szervezete, a HFEA engedélyt adott erre. A kezdeti időszakban az engedélyeztetés valószínűleg eseti szinten, és nagyon szigorú feltételek mellett zajlik majd. A mitokondriális betegségek átörökítésének elkerülését lehetővé tevő technika az egészségügyi szakértők számításaiszerint több mint 2000 leendő anyát érdekelhet az országban.
A módszert a kétezres évek elején egy Newcastle-i kutatócsoport kezdte kidolgozni. Az eljárás lényege, hogy a megtermékenyített petesejt magját egy egészséges mitondriumokkal rendelkező, másik nőtől származó petesejtbe helyezik át, amelyből előzőleg eltávolították annak saját sejtmagját. (A másik fajta megoldás során a megtermékenyítés csak az átültetés után történik meg, ahogy a mellékelt ábrán is látszik.) Az ilyen technikával létrehozott embriók tehát gyakorlatilag három genetikai szülővel rendelkeznek, hiszen sejtmagi DNS-ük egy férfi és egy nő genomjának kombinációjaként jön létre, mitokondriális DNS-ük pedig egy második nőtől származik.
Az eljárást az elmúlt évtized során kizárólag kutatási célokra lehetett használni, és helyi törvények szigorúan tiltották, hogy tényleges emberi utódokat hozzanak létre a módszerrel. A technika emberi mesterséges megtermékenyítésben való alkalmazásának kérdése hosszas tudományos, etikai és jogi viták után jutott el az engedélyezés küszöbére. A történelmi jelentőségű döntés az eljárást kidolgozó kutatók reményei szerint más országokban is felgyorsíthatja a bevezetés folyamatát.