Az Intel első olyan Optane sorozatú SSD meghajtói, amelyek az átlagfelhasználókat veszik célba, gyorsítótárként funkcionálhatnak majd, így jól kamatoztathatóak a 3D Xpoint memóriatípus kedvező tulajdonságai, úgy mint az alacsony válaszidő, a nagy strapabíróság és a magas adatátviteli sebességek – utóbbiak a hagyományos SSD meghajtókkal ellentétben már QD1 szinttől is elérhetőek.
A 16 GB-os és 32 GB-os kivitelben érkező modellekről egyik korábbi hírünkben már beszámoltunk, ám akkoriban még csak annyi volt világos, hogy a gyorsítótárként funkcionáló SSD meghajtók mellé Kaby Lake alapú processzorra, valamint 200-as sorozatú Intel lapkakészletre van szükség, pedig a helyzet messze nem ilyen egyszerű. Az Intel hivatalos weboldalán található leírás alapján processzor terén csak a Core i sorozatú Kaby Lake modellek jöhetnek számításba, az olcsóbb Pentium és Celeron processzorok nem, így a kifejezetten költséghatékony PC építésére törekvő felhasználóknak le kell mondaniuk az Optane előnyeiről. Processzor terén legalább Core i3-7100-as modellre van szükség.
Az Intel Optane SSD meghajtók a 100-as sorozatú lapkakészlettel és Kaby Lake processzorral szerelt alaplapokban, valamint a 200-as sorozatú lapkakészlettel és Skylake processzorral rendelkező rendszerekben sem működnek majd, vagyis eleinte elég kevés konfiguráció felel majd meg a követelményeknek. Ennek fényében Pentium és Celeron processzor mellé talán érdemesebb lesz egy belépő szintű 480/500/512 GB-os SSD-t vásárolni, ami az átlagfelhasználói igényeknek tökéletesen megfelelhet – még akár 2,5 hüvelykes formátumban és SATA 6 Gbps-os kivitelben is.
Persze ettől függetlenül érdekes lesz látni, milyen előnyöket kínál majd a merevlemezzel és Intel Optane gyorsítótárral ellátott rendszer egy normál merevlemezes, illetve egy belépő szintű SSD-s konfigurációhoz képest.