Bevezető és az új SSD
A Samsung 840-es SSD meghajtói közül két család tagjait már kipróbáltuk, ám azóta a gyártó bemutatott egy friss sorozatot is, ami mai cikkünk főszereplője.
A 840 EVO család érkezéséről korábban már beszámoltunk, most viszont eljött az idő arra is, hogy kipróbáljuk a sorozat 250 GB-os tagját, ami egy igazán ígéretes terméknek tűnik. Hogy ez tényleg így van-e? Nos, az rövidesen kiderül.
Mielőtt még fejest ugranánk a mélyvízbe és megismerkednénk a friss jövevény sebességével, feltétlenül érdemes tisztázni, hogy a 840 EVO sorozat esetében milyen újításokra lehet számítani.
Samsung 840 EVO - Igazi evolúció?
Mielőtt azonban belevetnénk magunkat a technikai részletekbe, nézzük, hogy mit kapunk a pénzünkért. A 840 EVO sorozat 250 GB-os tagja egy elegáns fekete dobozban érkezett, amelyben az SSD-n kívül némi dokumentáció is helyet kapott egy telepítő lemez társaságában, amely a digitális dokumentáció mellett néhány segédprogramot is rejt.
Az új SSD meghajtók egyes modelljeiből az önálló SSD meghajtók mellett desktop, illetve laptop upgrade kit egyaránt forgalomba kerül. Előbbinél 3,5"->2,5" beszerelő keret, csavarok, SATA adatkábel és SATA - > USB átalakító egyaránt jár. Utóbbinál az SSD mellé SATA -> USB csatlakozót, valamint egy hézagoló adaptert kapunk, amivel a 7 milliméter magas SSD 9,5 milliméteres meghajtókat fogadó bővítőhelyre is beszerelhető. Az elérhető csomagokról az alábbi táblázat ad tájékoztatást.
A 250 GB-os Samsung 840 EVO SSD 2,5 colos formátummal büszkélkedik, háza pedig igényes kivitelben érkezik. A felső rész fényes szürke bevonatot kapott, ami érzékeny a karcokra, de ettől persze kár tartani, hiszen ideális esetben az adott konfigurációba történő beszerelés után jó ideig úgysem látjuk ismét az SSD-t.
Az új SSD meghajtók 100 milliméter hosszúak, 69,85 milliméter szélesek és 7 milliméter magasak, tömegük pedig maximum 53 gramm - utóbbi érték az 1 TB-os modellre vonatkozik. A 840 EVO sorozatban 120 GB-os, 250 GB-os, 500 GB-os, 750 GB-os és 1 TB-os tagok sorakoznak, így mindenki kiválaszthatja a számára és pénztárcája számára legjobb megoldást.
A 840 EVO sorozat tagjainak tulajdonságaiA 840 EVO család tagjai a Samsung saját fejlesztésű, 3-core MEX típusú SSD vezérlőjének legfrissebb kiadását alkalmazzák. Az új chip elődjénél magasabb órajelen, 300 MHz helyett immár 400 MHz-en ketyeg, gyorsítótárként pedig LPDDR2-1066 MHz-es memóriát használ. Utóbbiból a 120 GB-os példány esetében 256 MB-nyi, a 250 GB-os, 500 GB-os és 750 GB-os példányok esetében 512 MB-nyi, az 1 TB-os csúcsmodellnél pedig 1 GB-nyi áll rendelkezésre.
A vezérlő immár támogatja a SATA 3.1-es szabványt is, és egy olyan technológiát is felvonultat, ami noteszgépek esetén lehet különösen hasznos. A Dynamic Thermal Guard eljárás monitorozza a vezérlő hőmérsékletét, majd ha az eléri vagy meghaladja az 50 Celsius fokot, elkezdi csökkenteni a teljesítményt, amit az ARM processzormagok órajelének mérséklésével ér el. Ennek hatására csökken a hőmérséklet és minden visszatér a megszokott kerékvágásba. Maga az SSD vezérlő egyébként még 256-bites, teljes lemezre kiterjedő AES adattitkosítást is támogat, amit a jó öreg ATA jelszóval lehet használni. Az adattitkosítás kiaknázásához ebben a hónapban, azaz szeptemberben érkezik támogatás (jelenleg ugyanis még nem aktív), méghozzá firmware frissítés formájában. Ezután a Windows 8 eDrive és a TCG Opal specifikációjának is megfelelnek majd a 840 EVO sorozat tagjai, így alkalmazható lesz az adattitkosítás.
Az új SSD vezérlő 19 nm-es csíkszélességgel készülő TLC NAND Flash memóriachipekhez kapcsolódik, amelyek Toggle DDR 2.0-s típusúak. A 840-es sorozat tagjainál alkalmazott TLC NAND Flash memóriachipek még 21 nm-es csíkszélességgel készültek, így itt is történt némi előrelépés. A TLC típusú NAND Flash memóriachipek MLC típusú társaikhoz képest cellánként már nem kettő, hanem három bitet tudnak tárolni.
A 120 GB-os és 250 GB-os modellekben csak ekkora NYÁK vanEzek a memóriachipek költséghatékonyabban előállíthatóak, mint MLC típusú társaik, ám kevésbé strapabíróak, legalábbis ez az általános nézet. A Samsung újdonságai erre alaposan rácáfolnak, ugyanis a gyártó állításai szerint ezek a TLC NAND Flash memóriachipek legalább 2500 írási/törlési ciklust viselnek el élettartamuk során, ami igen szép, már-már MLC NAND Flash memóriachipekre jellemző érték. Azért ez jobban hangzik, mint a korábban emlegetett 1000-1500 írási/törlési ciklus.
Ez persze nem is meglepő, hiszen a Samsung rengeteg NAND Flash memóriachipet gyárt, és az SSD meghajtókba csak a legjobb példányok kerülnek. A gyártó szerint az SSD meghajtókba szánt TLC NAND Flash memóriachipek 20x kevesebb hibás cellát tartalmaznak, mint azok a NAND Flash memóriachipek, amelyek kevésbé igényes termékekbe, mondjuk pendrive-okba kerülnek.
A 840 EVO SSD meghajtók esetében a gyártó egy apró, de hasznos trükköt is alkalmazott: lecsípett néhány GB-nyi tárterületet, ami TLC helyett SLC módban üzemel, így rendkívül hatékonyan alkalmazható gyorsítótárként. Ez a terület a 120 GB-os és 250 GB-os modelleknél 3 GB-os, a nagyobb adattároló kapacitással rendelkező példányoknál 6 GB-os. Az SLC alapú gyorsítótárat a TurboWrite eljárás használja: amennyiben az SSD meghajtó felé írási kérelem érkezik, akkor az írási feladat alkalmával először az SLC alapú gyorsítótárra ír a vezérlő, majd üresjáratban átmozgatja az adatokat innen a TLC NAND Flash memóriachipekbe, azaz végleges helyükre - már amennyiben a felírni kívánt adatmennyiség ezt lehetővé teszi. Amennyiben a gyorsítótár megtelik, úgy a vezérlő közvetlenül a TLC NAND Flash memóriachipekbe kezd írni. Ez a funkció persze nincs ingyen, hiszen az SLC tárhely biztosításához háromszor nagyobb TLC tárhely lefoglalására van szükség (3 GB esetén 9 GB-ra).
Hardver tekintetében most már minden kiderült az új SSD meghajtókkal kapcsolatban, így nincs is más hátra, mint az, hogy a következő oldalon megvizsgáljuk, mit tudnak a termékekhez mellékelt gyári szoftverek.
Szoftverek
Szoftverek
A Samsung 840 EVO sorozat tagjaihoz kapunk egy telepítő lemezt, amelyen egyrészt némi dokumentáció, másrészt pedig két hasznos alkalmazás foglal helyet. Most utóbbiakat vesszük szemügyre egy kicsit közelebbről. Annyit azért még meg kell említeni, hogy a CD-n régi szoftverek vannak, de telepítés után egyből jelzik is, hogy van frissebb, és felajánlják azoknak a letöltését.
Samsung Data Migration
A két szoftver közül ez az egyszerűbb, ugyanis ez az alkalmazás csak annyit tesz, hogy régi adattárolónk tartalmát segít pár egyszerű lépéssel átklónozni frissen beszerzett SSD meghajtónkra. Arra persze oda kell figyelni, hogy a telepített operációs rendszer ne foglaljon több helyet, mint amennyi tárhelyet kínál az SSD - már ha ragaszkodunk a klónozáshoz.
Szerintünk érdemesebb tiszta lappal, azaz friss telepítéssel nekiindulni a mókának - ehhez egy kis segítséget is ad korábbi cikkünk, amelyből kiderül, milyen trükkökkel növelhető az SSD alapú rendszer teljesítménye Windows 7 és Windows 8 alatt.
Samsung Magician
A második alkalmazás, a Samsung Magician már sokkal érdekesebb. A segédprogram legfrissebb kiadása modern felhasználói kezelőfelülettel és hasznos szolgáltatásokkal érkezik, így mindenképpen érdemes telepíteni.
A kezdőoldalon az SSD meghajtóval kapcsolatos legfontosabb információk fogadnak minket, egy menüponttal lejjebb pedig egy tesztprogramot is találunk, ami megmutatja, milyen teljesítményt nyújt az SSD meghajtó jelenlegi állapotában.
Az alkalmazás kínál egy Performance Optimization menüpontot, amivel a TRIM funkciót lehet manuálisan működésre bírni. Ez akkor jön jól, ha az adott operációs rendszer nem kínál TRIM támogatást.
Fontos, hogy a szoftver segítségével a legfrissebb firmware is beszerezhető. Esetünkben ilyesmire nem volt szükség, hiszen a 250 GB-os 840 EVO SSD-n már alapból is a legfrissebb szoftver dolgozott, de ez egy ilyen új SSD esetében aligha meglepő. A következő menüpont az OS Optimization nevet kapta. Itt az adott operációs rendszerrel kapcsolatos legfőbb beállításokat érjük el, amelyekhez három preset is tartozik, így maximális teljesítményre, maximális adattároló kapacitásra vagy maximális megbízhatóságra optimalizálhatjuk a rendszert, sőt, az egyes beállításokat saját magunk is módosíthatjuk. Hasznos funkció.
Az alkalmazás segítségével az Over Provisioning szolgáltatás által használható tárterület méretét is beállíthatjuk, igaz, ennek csökkentésére nincs lehetőség, csak növelésére - természetesen mindezt az adattároló kapacitás rovására tehetjük csak meg. Jó hír, hogy az átméretezés dinamikus és nem okoz adatvesztést sem.
A következő menüpontban a Secure Erase szolgáltatást találjuk, ami akkor jön jól ha az SSD meghajtó tartalmát biztonságosan szeretnénk törölni. A folyamat elvégzéséhez első körben bootolható pendrive vagy optikai adathordozó készítésére van szükség - ebben természetesen segít is a szoftver.
A végére hagytuk a legérdekesebb funkciót, a RAPID módot, ami segít az SSD meghajtó gyorsításában.
A RAPID (Real-time Accelerated Processing of I/O Data) szolgáltatás a rendszermemóriából csíp le egy keveset annak érdekében, hogy a konfiguráció teljesítménye növekedhessen. A rendelkezésre álló rendszermemóriából maximum 1 GB-nyit foglalhat le az alkalmazás, így észrevehetően gyorsíthat a rendszeren, de persze nem minden esetben. Az alkalmazás a rendszermemóriát gyorsítótárként használja, ami problémákat vet fel. Mivel a DRAM illékony memóriatípus, a szoftver pedig nem készít biztonsági másolatot a gyorsítótárban lapuló adatokról, így egy esetleges áramszünet alkalmával a rendszermemóriában lapuló adatok elvesznek, ami mindenképpen kockázatot jelent. Ugyanez történhet akkor is, ha a PC valami miatt lefagy, egyszóval érdemes alaposan átgondolni, hogy használjuk-e a funkciót.
Ha a RAPID szolgáltatást engedélyezzük, akkor az egy rendszer-újraindítást követően válik aktívvá. A szolgáltatás ezután észrevétlenül dolgozik a háttérben.
A RAPID mód összességében nem hoz látványos gyorsulást, leszámítva egy-két esetet, így véleményünk és tesztjeink szerint nem éri meg bekapcsolni, hiszen többet veszíthetünk vele, mint amennyit nyerhetünk.
Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy egy friss szolgáltatásról van szó, ami idővel ütőképesebbé, biztonságosabbá válhat, és nem csak a 840 EVO, hanem egyéb Samsung SSD-k is profitálhatnak majd belőle.
A teszthez használt konfiguráció
A tesztben korábbi cikkünk eredményei is jelen vannak, amelyek összehasonlíthatóak a friss eredményekkel, hiszen ugyanazon a tesztrendszeren, ugyanabban a szoftverkörnyezetben születtek.
A tesztkonfiguráció:
Processzor: Intel Pentium G840
Alaplap: MSI H67M-E35 (B3)
Rendszermemória: 8 GB-nyi DDR3-1333 MHz, CL9-9-9-24 CR1
Adattárolók:
OCZ Vertex 450 256GB
Kingston V300 240 GB
Kingston V200+ 120 GB (csak képfájl-másolásos teszthez)
Samsung 840 EVO 250 GB
Samsung 840 Pro 256 GB
Samsung 840 250 GB
Samsung 830 256 GB
Tápegység: Corsair TX650
Ház: Cooler Master Testbench
Operációs rendszer: Windows 7 Professional Sp1, az összes frissítéssel
Driverek: mindenből az elérhető legfrissebb
Egyéb: AHCI mód bekapcsolva, TRIM engedélyezve és bekapcsolva
A tesztben szereplő SSD meghajtók tulajdonságai, valamint aktuális ajánlott végfelhasználói áraik az alábbi táblázatban látható.
A tesztben szereplő SSD meghajtók tulajdonságaiA Samsung 840 EVO 43 000 forint körüli ára meglehetősen barátinak tűnik. Rövidesen kiderül, milyen teljesítményt kapunk az említett összegért.
CrystalDiskInfo 5.6.2
Annak érdekében, hogy az SSD meghajtók állapotával és tulajdonságaival kapcsolatban még részletesebb képet mutathassunk, minden versenyzőn lefuttattuk a CrystalDiskInfo 5.6.2-es kiadását, amely minden fontos részletet elárul a versenyzőkkel kapcsolatban. Íme:
Ezek után most már tényleg nincs más hátra, mint fejest ugrani a mélyvízbe: jöjjenek végre a tesztek!
Crystal DiskMark
A népszerű Crystal DiskMark esetében előző tesztünkhöz hasonlóan most is kétféle kiadást teszteltünk: első körben a 3.0.1c változatot, majd a 3.0.2f változatot futtattuk le. Erre azért volt szükség, mert korábban az OCZ Vertex 3-as és Vertex 4-es SSD meghajtóit még a 3.0.1c kiadással teszteltük, így az akkori eredményeket fel szerettük volna használni legfrissebb tesztünkben is, hogy kiderüljön, hogyan teljesít a 840 EVO a régebbi SSD meghajtókkal szemben.
Crystal DiskMark 3.0.1c x64
A tesztek alapján főleg a folyamatos írás, illetve a 4K-s olvasás és írás feküdt legjobban a 840 EVO SSD meghajtónak: az említett tesztekben első lett a termék. A többi tesztben inkább a mezőny közepén helyezkedett el az újdonság, ami abszolút nem rossz teljesítmény.
Crystal DiskMark 3.0.2f x64
Helyezések tekintetében történt némi átrendeződés, de összességében most is folyamatos írás, illetve 4K-s írás és olvasás alkalmával teljesített a legjobban a 840 EVO. Emellett az újdonság 512K-s olvasási teljesítménye is szépen alakult, 4KQD32 teljesítmény esetében azonban már csak a középmezőnybe fért be.
ATTO Disk Benchmark v2.47
ATTO DiskBenchMark v2.47
A jó öreg ATTO DiskBenchMarkot is munkára fogtuk néhány rövidebb teszt erejéig annak érdekében, hogy a mezőnyről minél színesebb, minél objektívebb kép szülessen. Szokás szerint ezúttal is kétféle tesztmetódust alkalmaztunk: első körben 4-re állítottuk a lekérdezési mélységet, majd később 10-es szint alkalmazása mellett is lefuttattuk a tesztet.
Lássuk először a QD4-es eredményeket. Íme:
Összességében komoly tűzijátékra itt nem került sor: a 840 EVO a középmezőnyben végzett, igaz, a 8192K-s írási tesztben azért felkerült a dobogó második fokára. Azt azért meg kell említeni, hogy a 840 EVO és a 840 Pro teljesítménye között túl nagy különbség nem volt, de a 840 EVO így sem tudta legyűrni a 840 Prót. 4K-s teljesítmény esetében persze a fentiek nem igazak, ugyanis ott a 840 EVO már látványosabban lemaradt a 840 Prótól, ami MLC chipekre épít.
A QD4-es eredményeket már ismerjük, így nincs más hátra, mint megvizsgálni, mire képesek az SSD meghajtók, ha a lekérdezési mélységet 10-re állítjuk. Íme:
A QD10-es tesztek alkalmával érdemi változás nem igazán történt. Az 512K-s írási teszt alkalmával persze jól szerepelt a 840 EVO, ugyanis első lett, de itt az is tény, hogy nagyon egyben volt a mezőny: hármas holtverseny alakult ki.
Anvil's Storage Utilities
Anvil's Storage Utilities
Ebben a tesztprogramban három külön eredményt kaptak az egyes SSD-k: az első az olvasási teljesítményt, a második az írási teljesítményt, a harmadik pedig az összesített teljesítményt értékeli. Íme, az eredmények:
Írási teljesítmény tekintetében a 840 EVO szinte csak egy hajszálnyival maradt le a 840 Prótól, ami szép eredmény - így a második lett. Olvasási teljesítmény esetén már komolyabb volt a különbség a 840 Pro és a 840 EVO között, természetesen előbbi javára. Ebben a tesztben a 840 is jól szerepelt, hiszen a 840 EVO mögé futott be.
Az összesített teljesítmény alapján a 840 EVO majdnem hozza a 840 Pro szintjét, a 840-es SSD-t pedig toronymagasan lekörözi. TLC NAND Flash ide vagy oda, a 840 EVO abszolút nem lett rossz.
AS SSD Benchmark
AS SSD Benchmark 1.7.4739.38088
Az AS SSD beépített tesztprogramját sem hagytuk ki a sorból, ami az egyes adattárolók sebességét különböző másolási feladatokkal teszteli. A tesztben szerepet kap egy nagy ISO fájl, sok kis Program fájl és egy vegyes terhelést jelentő Game teszt is, így elég részletes kép alakul ki az SSD meghajtók teljesítményéről.
A Samsung 840 EVO az ISO teszt alkalmával látványos előnyre tett szert, igaz, ez az előny csak néhány tizedmásodperc, de így is a mezőny legjobbja lett. A Program tesztet szintén a 840 EVO nyerte, ám a Game teszt alkalmával már a Vertex 450, a 830 és a 840 Pro is megelőzte, igaz, nem sokkal. A jelek szerint nagyon jól dolgozik a bevezetőben említett TurboWrite technológia, de nem tud mindenhol érvényesülni.
PCMark 7
PCMark 7 v1.40
Egy rövid teszt erejéig a PCMark sorozat 7-es tagját is elővettük, amelyben ezúttal csak az adattároló rendszer teljesítményét mérő tesztcsokrot futtattuk le. A teszt során az alábbi részeredményeket kaptuk:
Ahogy a mellékelt ábra is mutatja, a Samsung 840 EVO egyáltalán nem teljesített rosszul. Hogy a részeredmények alapján milyen összkép alakult ki? Erről az alábbi diagram ad tájékoztatást.
A Samsung 840 EVO a PCMark 7 tesztjei szerint a 840Pro és a 840 közé fért be, ami összességében az abszolút második helyre volt elég. Azt azért fontos megjegyezni, hogy a két említett SSD közül inkább a 840-hez van közelebb az újdonság.
Fájlmásolással kapcsolatos tesztek, boot idő
Fájlmásolással kapcsolatos tesztek
Első körben most is azt vizsgáltuk, hogy mi a helyzet, ha meghajtón belül másolunk át egyik helyről a másikra néhány apró fájlt, egy nagy fájlt, valamint kis és nagy fájlokat vegyesen. Ezekben a tesztekben szerepelnek a Vertex 3-as és Vertex 4-es SSD meghajtók korábbi eredményei is, azok ugyanis összehasonlíthatóak a friss eredményekkel.
A tesztek alkalmával a Samsung 840 EVO nem teljesített rosszul, ugyanis a középmezőnybe küzdötte be magát. Amikor a TurboWrite technológia hatékonyan segíteni tudott, akkor a 840 EVO remekül teljesített, még a 840 Pro szintjét is hozta, ám ahogy nagyobb adatmennyiség másolására került sor, az SLC tárhely és a gyorsítótár megtelt, így a teljesítmény kissé visszaesett, ami a 840 Pro észrevehető eltávolodását eredményezte.
Másolási feladatok RAMDISK használata mellett
Annak érdekében, hogy a meghajtóról meghajtóra történő másolási feladatok alkalmával ne ütközzünk limitbe, az olvasási- és írási tesztek alkalmával RAMDISK tárhelyet vettünk igénybe, így alaposan le tudtuk mérni, milyen írási-, illetve olvasási teljesítményt tudnak nyújtani az egyes versenyzők. Ebből a tesztből - megfelelő mennyiségű RAM hiánya miatt - kikerült a 8,4 GB-os könyvtár, de helyette egy új, 5,92 GB-os könyvtárat alkalmaztunk, amiben kicsi és nagy fájlok vegyesen foglaltak helyet. Lássuk, milyen eredményeket értek el az egyes SSD-k.
Itt is jól látszik a TurboWrite technológia áldásos hatása: amikor kisebb adatmennyiséget mozgattunk át a RAMDISK-ről az SSD-re, akkor látványosan jobb teljesítményt mértünk, mint akkor, amikor a könyvtár mérete meghaladta a gyorsítótár és az SLC alapú tárhely együttes méretét. Amikor a TurboWrite eljárás dolgozott, a 840 EVO elérte a 840 Pro szintjét, sőt, esetenként még felül is múlta azt.
Lássuk, mi a helyzet akkor, ha az SSD meghajtó olvasási sebessége kapja a főszerepet, azaz az SSD-ről a RAMDISK-re másolunk át tartalmakat.
Ezekben a tesztekben a Samsung 840 EVO remekelt, ugyanis minden esetben a mezőny élén végzett, igaz, előnye az esetek többségében eléggé csekély - de mégis előnyről beszélhetünk, és ez jó. Azt persze eddig is tudtuk, hogy olvasási sebesség tekintetében ma már nem az SSD meghajtók, hanem a SATA 6 Gbps-os csatolófelület jelent korlátot, de ez a SATA Express érkezésével hamarosan megváltozik.
Acronis True Image 2013 képfájl másolása
Tesztrendszerünkről készítettünk egy képfájlt, amit minden egyes SSD meghajtóra átmásoltunk, majd mértük, mennyi ideig tart a folyamat. Az alábbi eredményeket kaptuk.
A Samsung 840 EVO ebben a tesztben nem tudott lépést tartania 840 Pro modellel, sőt, a 840-es SSD-t is csak minimális előnnyel tudta lenyomni. Remekül látszik, hogy itt már nem nyújtott előnyt a TurboWrite eljárás, hiszen a képfájl bőven nagyobb volt 3 GB-nál.
Rendszerindítás, avagy boot-idő teszt
Érdekességképpen azt is megnéztük, hogy a tesztrendszer bekapcsoló gombjának megnyomása és a boot folyamat vége között mennyi idő telik el az egyes SSD meghajtók alkalmazásakor. Az alábbi táblázat megmutatja a lényeget:
Komoly különbségeket nem mértünk. A 840 EVO a 840 Pro és a 840 előtt végzett, igaz, itt is csak minimális előnyről lehet beszélni. Összességében a mezőny első és utolsó tagja között kevesebb, mint két másodperc különbség mutatkozott, ami nem valami hatalmas, de ez az előzmények ismeretében várható volt.
Verdikt
A Samsung 840 EVO egy igazán jól sikerült SSD meghajtó, amelynél sebesség tekintetében ugyan vannak gyorsabb modellek, de ha a sebesség mellé odatesszük az árcédulát is, akkor máris máshogy fest a kép. Az új SSD család tagjai minőségi TLC NAND Flash memóriachipek köré épülnek, amelyek a gyártó állítása szerint legalább 2500 írási/törlési ciklust viselnek el, így strapabíróságukra sem lehet panasz. Ez az érték egyébként alig marad el a mostanában használatos 20 nm-es osztályú MLC NAND Flash memóriachipek írási/törlési ciklusainak számától.
A Samsung néhány hatásos trükköt is bevetett annak érdekében, hogy a 840 EVO sorozat tagjai vonzó teljesítményt nyújthassanak. Az egyik ilyen trükk a korábban más sokszor emlegetett TurboWrite eljárás, ami igen-igen hatékonyan teszi a dolgát. Emellett az LPDDR2-1066-os gyorsítótár is sokat hoz a konyhára. A maximalisták a RAPID technológiától is számíthatnak némi sebességnövekedésre, igaz, ezzel az eljárással érdemes óvatosan bánni, hiszen a rendszermemóriát használja gyorsítótárnak - mint ha egy RAMDISK-re pakolgatná az adatokat -, így áramszünet vagy PC fagyás esetén búcsút mondhatunk a RAM-ban tárolt adatoknak. A RAPID az esetek többségében csak minimális gyorsulást hoz, így véleményünk szerint egyelőre nem éri meg használni, csak növeli a hibalehetőségek számát.Összefoglalva az előző oldalak eredményeit, a Samsung 840 EVO a tesztek alkalmával felmutatott teljesítménye alapján kiérdemli az ajánlott vétel plecsnit, hiszen sok esetben közelítette meg a majd 14 000 forinttal drágább 840 Pro teljesítményszintjét (sőt, néha el is érte), ami igen szép eredmény. Persze túlzás lenne azt állítani, hogy az EVO ott liheg a Pro nyakában, hiszen átlagban azért lemarad tőle, és ha a TurboWrite is kifut a helyből, akkor jól látszik a különbség, de a legtöbb felhasználónak ez egy simán bevállalható kompromisszum lehet az árkülönbségért, mert valós felhasználás alkalmával minimális az eltérés.
Samsung 840 EVOA 250 GB-os Samsung 840 EVO SSD meghajtót a Samsung hazai képviseletétől kaptuk kölcsön tesztelésre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!