Shop menü

GEFORCE GTX780 – A TITÁN NYOMÁBAN

Megérkezett az nVidia 700-as szériájának első példánya, aminek a készítésénél az eddigi legerősebb egy GPU-s kártyát, a Titánt vették alapul.
Svindler ^2
Svindler ^2
GeForce GTX780 – A Titán nyomában

GK110 light?

Egy-két hónapja még nem gondoltuk volna, hogy ilyen közel az új GeForce széria debütálása, de egyszer csak beindult a pletykaáradat, és a grafikus vezérlők piacán ez jelent valamit. Ha nem is mindig pontosak az információk, azért az évek során azt már megtanulhattuk, hogy érdemes odafigyelni rájuk. Ha még emlékszünk rá, volt egy olyan híresztelés is, miszerint jön a Titan alacsonyabb árfekvésű változata. Nos, jelentjük megérkezett, úgy hívják GeForce GTX 780.

Az nVidia tehát semmit sem bízott a véletlenre. Az új széria legerősebb tagján az a GK110-es GPU teljesít szolgálatot, ami a Titánon is, és a referencia kártyák is néhány apró különbséget leszámítva teljesen ugyanúgy néznek ki, mint a nagytestvér. Ettől függetlenül a Titán megmarad az abszolút csúcsnak, mert a GTX780-ban „csak” 12 SMX tömb van engedélyezve, ami összesen 2304 shadert jelent. Ezen felül mindössze a memória mennyiségét felezték le, de nem hisszük, hogy a 3GB manapság bárkinek is kevés lenne.

Mivel a GTX680-hoz viszonyítva 50%-kal nagyobb memória sávszélességről, és 50%-kal több shaderről beszélhetünk, így még a tesztek nélkül is biztosra vehető, hogy a GTX780 sebessége inkább a Titánhoz áll majd közelebb. Sajnos azonban az ár is nőtt 50%-kal, így a GTX780 valahol félúton lesz a 680 és a Titán között (~200 ezer forint), ennyiért pedig már el is várható a csúcsteljesítmény. Az új kártya természetesen örökölte a nagytestvér minden extráját, így számolhatunk a Turbo Boost 2.0 kínálta előnyökkel, valamint a tökéletes, és látványnak sem utolsó hűtéssel, ami az új vezérlésnek hála nem váltogatja sűrűn a ventilátor fordulatszámát, inkább megpróbál alkalmazkodni, és kitalálni, hogy hosszútávon mi az a szint, amin érdemes a ventilátort tekerni.

Galéria megnyitása

Szerencsére ezt a tapasztalataink is alátámasztják. Akárcsak a Titán esetében, az nVidia most is nagyon jó munkát végzett a hűtéssel, csúcskártyához képest nagyon halk. Már anno is meglepődtünk rajta, hogy a GK110 a méretéhez képest nem igazán forrófejű, anno a Fermi architektúrás GTX480 sokkal jobban melegedett (és még kisebb is volt). A kártya tápellátásáról egy hat- és egy nyolctűs PCI-E tápcsatlakozó gondoskodik, a kimenetek pedig a mostanában megszokottak: két DL-DVI, egy DisplayPort 1.2 és egy HDMI.

Mivel a GTX780 esetében az nVidia nem élt olyan megszorításokkal a gyártók felé, mint a Titánnál, ezért felbukkanhatnak majd a saját hűtéssel szerelt példányok is. Ezek azért lehetnek érdekesek, mert a Turbo Boost 2.0 leginkább a hőmérsékletet tartja szem előtt, így ha valaki jobb hűtést csinál a referenciánál, akkor az még tuning nélkül is meglátszódhat a teljesítményen. Ez azonban a jövő zenéje, most nézzük, hogy kikkel kell a GTX780-nak megmérkőznie.

A mezőny, tesztgép, fogyasztási adatok

Az ára miatt közvetlen ellensége nincs a GTX780-nak, lefelé indulva a legközelebb a GTX680 van hozzá, felfelé indulva pedig kb. azonos árszinten a Titán, a GTX690 és a HD7990 tanyázik. Mi a mai tesztben az egy GPU-val rendelkező kártyákra koncentráltuk 60-280 ezer forintig lefedünk mindent, a HD7990-es tesztünkben pedig látható, hogy hogyan teljesít a felsőház (HD7990 elöl, utána a GTX690, majd a Titán).

Néhány megjegyzés azért a mezőnnyel kapcsolatban. A HD7900-asokból bevettük a tesztbe a Boost és GHz Editionöket is, hiszen 7950-ből lassan már a legolcsóbb is Boostos, és 7970-ből is kapható már Boostos GTX670 áron. Arra azért figyeljünk, hogy a 7970 esetében a Boost nem azonos a GHz Edition-nel, a szimplán Boost jelzésű kártyák kb. félúton vannak a sima és a GHz-es változatok között, de árban már azok is kaphatóak 100 ezer körül.

Tesztkonfiguráció

Alaplap: Gigabyte GA-Z77X-UD3H

Processzor: Intel Core i5-3570k@4.5GHz

Memória: 2x4GB Corsair Vengeance DDR3-1866

Grafikus kártyák: ASUS GTX660 Ti 2GB, Point of View GTX670, ASUS GTX680 2GB, NVIDIA GTX780 3GB, ASUS GTX TITAN 6GB, Sapphire HD7870 2GB, Sapphire HD7950 Boost 3GB (a Boost nélküli változat órajelein is lemérve), ASUS HD7970 Matrix 3GB (sima és GHz Edition órajeleken tesztelve)

Tápegység: Cooler Master M2 Silent Pro 1000W

Operációs rendszer: Windows 7 Home Premium SP1 64bit minden frissítéssel

Driverek: Catalyst 13.5 beta2, GeForce 320.14, GeForce 320.18 (GTX780)

Galéria megnyitása

Az üresjárati fogyasztáson kiütköznek a gyártók és speciális példányok közötti különbségek. A referencia kártyák nagyon hasonló szinten teljesítenek, míg az ASUS Mátrixa például a többventilátoros hűtés miatt a többiek felett végez. A GTX780 nagyon jól teljesít, meglepő módon még a Titánt is felülmúlta.

Galéria megnyitása

Terhelés alatt már szépen elválik a mezőny. Bár a GTX780 TDP-je a Titánéval egyezik meg, és nem a GTX680-éval, mégis azt tapasztalhatjuk, hogy kb. annyit fogyaszt, mint a névbeli elődje, ami szép teljesítmény.

Szintetikus tesztek

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A szintetikus tesztek alatt a Titan előnye bő 10% a GTX780-hoz képest, de az új kártya még így is szép előnnyel szerzi meg a második helyet a többiek előtt. Igazából ezen nincs is mit magyarázni, nézzük a játékteszteket!

Játéktesztek 1/2

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Már az első adag tesztből is jól látszik, hogy a különböző grafikus motorok szépen válogatnak a kártyák között. Míg például az Alan Wake alatt eléggé kiegyensúlyozott a mezőny, addig az AVP-ben az extra sávszélesség miatt a Radeonoknak áll a zászló, a HD7950 behozza a GTX680-ast, míg a 7970GHz Edition vészesen megközelíti a GTX780-ast. Ezek után újfent kiegyensúlyozottá válik a mezőny, egész a Hitman: Absolution-ig, ami megint a Radeonoknak kedvez.

Játéktesztek 2/2

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A Hard Resetnél fordul a kocka, az éppen a Shadow Warrior feltámasztásán munkálkodó srácok DX9-es motorja egyértelműen a Kepler architektúrát szereti jobban. A Metro 2033-ban aztán megint váltás jön, hiszen a játék, ami anno az nVidia szíve-csücske volt, eléggé pirosba öltözött a driverek fejlődésével és az architektúraváltással.

Utódja, a nemrég megjelent Last Light már jóval kiegyenlítettebb képet mutat, de az AMD-nek még nincs olyan drivere, amiben már gyúrtak volna erre a játékra, így előfordulhat, hogy a helyzet a jövőben változik. Egyébként pont ezt a játékot osztogatja mostanában az nVidia a GTX660-tól felfelé.

Megint gyors váltások következnek, a Sleeping Dogs az AMD-nek kedvez, méghozzá annyira, hogy a HD7970 GE beéri a GTX780-ast, míg a Shogun köszöni, jól elvan az nVidia kártyáival. A Sniper Elite V2-re gyúrhattak egy kicsit az nVidiánál, mert jobban teljesítenek a kártyáik, mint a múltkor, és a Tomb Raider alatt sem kell szégyenkezniük, TressFX ide vagy oda.

Összegzés

A GTX780 hozta azt, amit papíron elvárhatunk tőle. Minden tesztben megszerezte a második helyet, csak a Titán képes nagyobb teljesítményt felmutatni a csúcskártyák közül. Nézzük is meg, hogy mennyivel.

Galéria megnyitása

Mint látható, kb. 10%-kal, ami azt jelenti, hogy a GTX780 sebességben valamivel közelebb áll a Titánhoz, mint a HD7970 GHz Editionhöz. A mezőny többi tagját elnézve látható, hogy miért mondjuk azt, hogy +/- néhány százalék nem számít az összesítésekben, hiszen a játékok cserélgetésével egy kicsit változik a kép, most épp a GeForce-ok előnyére. A lényeg azonban az, hogy a HD7950BE kb. GTX670 sebességet képes produkálni, míg a HD7970 a GTX680-nal van párban. Idén még sok játék van kilátásban, amivel megizzaszthatjuk őket, kíváncsian várjuk, hogyan teljesítenek majd a riválisok (napokon belül itt van például a GRID 2 az új EGO motorral). Na de maradjunk a témánál: GTX780.

Az új kártya megkapta a Titán hűtését, ami nagy piros pont, és a fogyasztása is egész kellemes egy csúcskártyához mérten, hiszen a GTX680 szintjén van, miközben a teljesítménye jóval nagyobb annál. Az egyetlen tényező, ami mellett nem lehet elmenni szó nélkül, és nagyon beárnyékolhatja a sikerét, az az ára. A 650 dolláros, itthon pedig 200 ezer forint körüli kezdőár igen magas. Számítottunk rá, hogy nem lesz olcsó, hiszen a GK110-es GPU gyártása sem az, de ennyiből kijön két GTX670-es vagy két HD7970-es, presztízskártyának pedig ott van már a Titan. Egy 600 dolláros, vagy az alatti ár sokkal reálisabb lenne (ne legyünk telhetetlenek, azt mi sem vártuk, hogy majd GTX680 árban jön), mert így nem feltétlenül vonz majd több vásárlót, mint a Titan. Árcsökkenésre pedig nem tudjuk, hogy számíthatunk-e, hiszen az nVidia nincs lépéskényszerben, most hamarabb indította el az új szériáját, mint az AMD, utóbbi cég pedig a híresztelések szerint még egy ideig nem szándékozik új Radeon sorozatot indítani. Aztán persze ki tudja, mint ahogy a cikk elején is írtuk: két hónapja még azt sem gondoltuk volna, hogy a nyár, sőt igazából az ősz előtt bemutatkozna a GeForce 700-as sorozat.

A GTX780-as kártyát az nVidiától, a többi kártyát pedig az ASUS magyarországi képviseletétől, a CHS Hungary Kft.-től és a Ramiris Europe Kft.-től kaptuk kölcsön. Ezúton is köszönet értük!

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére