Shop menü

ZSINÓRBAN ÖTÖDIK NEGYEDÉVE KEVESEBB CHIP KEL EL

Ilyesmire az elmúlt 21 esztendő folyamán, mióta az Omdia szakemberei rajta tartják ujjaikat a piac ütőerén, még nem volt példa.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Zsinórban ötödik negyedéve kevesebb chip kel el

Az Omdia elemzői egy meglehetősen érdekes tényre hívták fel a figyelmet, ami a félvezetőpiac teljesítményéről rántja le a leplet, és egyáltalán nem mutat pozitív képet. Az eddigi adatok alapján a 2023-as esztendő első negyedéve volt zsinórban az ötödik olyan negyedév a piacon, amely alkalmával csökkent a teljes félvezetőpiac árbevétele. Ilyesmire az Omdia szakemberei szerint 2002 óta biztosan nem volt példa, ők ugyanis akkoriban kezdték el figyelni az iparág teljesítményének alakulását – arról nem tettek említést, 2002 előtt voltak-e már hasonló periódusok, de ez most nem is fontos.

A számok azt mutatják, hogy a 2023-as esztendő első negyedévében mindössze 120,5 milliárd dolláros teljes árbevételt produkált a szegmens, ami a 2022-es esztendő utolsó negyedévében elért eredményhez képest 9%-os csökkenést jelent. Ez a viszonylag hosszú lejtmenet egyébként nem túl meglepő, hiszen a piac ciklikusnak tekinthető, vannak hullámvölgyek a teljesítményben, de rekord növekedést mutató időszakok is jelentkeztek nemrégiben, gondoljunk csak a pandémia miatt mutatkozó keresletnövekedésre. Utóbbi az adatok szerint 2020 negyedik negyedévétől egészen 2021 negyedik negyedévéig pörgette a piacot, folyamatosan rekord árbevételeket produkálva.

Galéria megnyitása

A félvezetőpiacon meghatározó szerepet tölt be a memória és az MPU szegmens, amelyek teljesítménye nagyban kihat a teljes félvezetőpiac teljesítményére. Az MPU szegmens teljes árbevétele az év első negyedévében csak 13,1 milliárd dollárt tett ki, vagyis az egy évvel ezelőtti 20 milliárd dolláros szintnek mindössze 65%-át érte el. A memóriapiac ennél is rosszabbul teljesített, ugyanis míg 2022 első negyedévében 43,6 milliárd dolláros teljes árbevétel jött össze, addig az idei év első negyedévében mindössze 19,3 milliárd dollár folyt be a kasszába, azaz a korábbi árbevételnek csak 44%-át sikerült elérni. Az említett két szegmens összességében 19%-os csökkenést mutatott negyedéves szinten, így a teljes piac árbevétele végül 9%-kal csökkent.

Galéria megnyitása

A félvezetőipari csökkenés mögött az elemzők szerint az áll, hogy több negyedéve tart az a helyzet, ami miatt csökkenő kereslet mutatkozik az egyes komponensek iránt, ami az átlagos értékesítési árakat is lefelé húzza. Pislákoló fényként jellemezhető a generatív AI által keltett forgalom, amelynek eredményeként az Nvidia például erős árbevétel-növekedést produkált, hála annak a ténynek, hogy jelenleg ők a piacvezetők e szegmensben. Ez segíthet a félvezetőipari gyártók teljesítményének növelésében, ám ez a növekedés még nem minden vállalatot érint, akik kimaradtak, a későbbiekben  próbálhatják meg kiaknázni az új helyzet adta lehetőségeket.

A memóriapiac gyengélkedése során az elmúlt három negyedév folyamán átrendeződött a sorrend, már ami a piaci részesedéseket illeti. Egy éve az öt legnagyobb vállalat között még szerepelt a Samsung, az SK Hynix és a Micron is, már ami az árbevételeik alapján felállított rangsort illeti. Azóta csak a Samsung maradt bent a TOP 10-ben, a másik két vállalat nem. Ilyesmire legutóbb 2008 folyamán került sor, vagyis elég nehéz helyzetben vannak az említett cégek. Érdekesség ugyanakkor, hogy az Infineon belépett a TOP 10-be, hála a 11%-os negyedévek közötti növekedésnek, ami főként annak köszönhető, hogy a vállalat fontos szereplő az autóiparban.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére