TESZTPADON A SAMSUNG 960-AS SSD SOROZATA

Az új M.2-es SSD-k friss Samsung vezérlőt kaptak, rézréteggel ellátott matricájuk hőelvezetőként funkcionál, sebesség terén pedig minden elődjüknél gyorsabbak.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
2017. márc. 27. 8:01
Tesztpadon a Samsung 960-as SSD sorozata

Bevezető

Legutóbbi M.2-es SSD tesztünket néhány hete publikáltuk, ám ahogy a mérések elkészültek és a cikk is a helyére került, már meg is jelentek a következő generációs M.2-es Samsung SSD kártyák is, amelyek a 960 PRO és a 960 EVO sorozatot erősítik. Óriási volt az érdeklődés irántuk már az első naptól kezdve, és hát mi is kíváncsiak voltunk, hogy mire képesek az újdonságok, úgyhogy amint tudtunk, szereztünk belőlük néhány tesztpéldányt. Sajnos időközben a 950 Pro sorozat tagjai elérhetetlenné váltak, így nem tudtunk előző generációs ellenfelet állítani az 512 GB-os 960 Pro meghajtó mellé – ami egyébként ezúttal a sorozat legkisebb tagja is egyben, hiszen 256 GB-os modell már nem készül.

Az összehasonlíthatóság érdekében a 960 EVO modellből 256 GB-os és 512 GB-os változatokat egyaránt teszteltünk, a 960 PRO család pedig egy 512 GB-os taggal képviseltette magát. Mielőtt azonban fejest ugranánk az eredmények közé, feltétlenül érdemes tisztázni, mit rejtenek a nyomtatott áramköri lapok.

A hardver

Galéria megnyitása

Mind a 960 Pro, mind pedig a 960 EVO fedélzetén egy új, Polaris kódnévre hallgató SSD vezérlő lapul, amely összesen 5 processzormaggal gazdálkodhat és 48 rétegű TLC V-NAND Flash (960 EVO) vagy 48 rétegű MLC V-NAND Flash (960 Pro) memóriachipekhez kapcsolódik.

Galéria megnyitása

A Polaris SSD vezérlő meglehetősen komoly előrelépést képvisel a 950 Pro által használt hárommagos UBX vezérlőhöz képest. A Polaris esetében az öt processzormagból négy csak és kizárólag a NAND Flash menedzsmenttel foglalkozik, míg az ötödik az SSD és az adott rendszer között zajló kommunikációt kezeli. Az SSD vezérlő energiahatékonyság terén is fejlődött, így 50%-kal hosszabb ideig képes üzemelni, mielőtt belefutna az úgynevezett throttling jelenségbe, ami a túlmelegedésből fakadó órajel-csökkentést takarja.

Galéria megnyitása

Az előrelépés jótékonyan hat a teljesítményre, viszont az energiahatékonyság növelése mellett egy másik trükk is segíti a vezérlőt: az SSD-n elhelyezett matrica egyfajta „hűtőlapként” funkcionál, ugyanis a szokásos tartalom mellett egy vékony rézréteget is elrejtettek benne, ami segít a vezérlő által termelt hő felvételében és a környezet felé történő leadásában. Ez az apró trükk a Samsung szerint a fent említett 50%-os javulásnak önmagában is mintegy 30%-át adja. Érdekes extra adalék, hogy a 2 TB-os Samsung 960 Pro modell esetében a DRAM alapú gyorsítótár a Polaris vezérlő tetejére kerül, méghozzá PoP (Package-on-Package) technológiával, ami segít a helytakarékosabb dizájn kivitelezésében.

Galéria megnyitása

Kezdjük a sort a 960 Pro modellel, amelyről korábban annyit lehetett tudni, hogy az SM961-es OEM SSD átmatricázott kiadása lesz. A friss információk birtokában már kijelenthető, hogy többről van itt szó, mint egyszerű átmatricázásról. A 960 Pro SSD sorozat tagjai gyorsabbak lesznek, mint az SM961-es modellek – legalábbis folyamatos olvasási- és folyamatos írási sebesség terén mindenképpen. A 960 Pro sorozat nem 1 TB-nál, hanem 2 TB-nál tetőzik, a legkisebb tag pedig 512 GB-os lesz.

Galéria megnyitása

A 960 EVO SSD sorozat szintén több, mint az OEM modell, a PM961 egyszerű átnevezése, ugyanis a 960 EVO modellek gyorsabbak OEM sorozatú társaiknál, valamint adattároló kapacitás terén is különböznek – például nem készül belőlük 120 GB-os változat. Az újdonságok teljesítménye meglehetősen meggyőző, ugyanis a maximális folyamatos írási tempó nem csak a PM961-es, de a 950 Pro modellekét is felülmúlja, ami részben az újgenerációs SLC gyorsítótárazó technológiának, az „Intelligent TurboWrite”-nak köszönhető.

A gyártói adatok meglehetősen remek képet festenek a két sorozat tagjairól, de hogy konkrétan mire képesek, ha éles bevetésre kerül sor, az majd csak az elkövetkező néhány oldal alapján derül ki.

Tesztkonfiguráció, hőmérsékletek

A mezőny

A szereplők legfontosabb tulajdonságai és aktuális kiskereskedelmi áraik

Tesztkonfiguráció

Az M.2-es SSD-k teszteléséhez az alábbi rendszert használtuk. Minden meghajtóra a lehető legfrissebb firmware került, de többségüknél a gyárinál frissebbet nem találtunk.

• Alaplap: ASRock Z270 Pro4

• Processzor: Core i3-7100

• Rendszermemória: 2 x 8 GB Corsair Vengeance DDR4-2800 MHz

• Adattárolás:

– ADATA SX8000 256 GB

– ADATA SX8000 512 GB

– HyperX Predator 240 GB

– Patriot Hellfire 240 GB

– Plextor M8PEg 256 GB

– Samsung 850 EVO 250 GB

– Samsung 960 EVO 250 GB

– Samsung 960 EVO 500 GB

– Samsung 950 Pro 256 GB

– Samsung 960 PRO 512 GB

- Western Digital Caviar Black 500 GB (SATA 6 Gbps; 7200 RPM, rendszermeghajtó)

• Tápegység: Cooler Master V850

• Számítógépház: Cooler Master Test Bench

• Processzorhűtő: Gyári Intel CPU hűtő

• Operációs rendszer: Windows 8.1 Pro x64

Hőmérsékletek

Természetesen ellenőriztük, hogy az egyes SSD meghajtók milyen hőmérsékleten üzemelnek üresjáratban, illetve maximális terhelés közben, a 2 x 10 percig tartó IOMeter mérések után. Az eredmények az alábbiakban láthatóak:

Galéria megnyitása

Galéria megnyitása
A Samsung 960 EVO sorozat 250 GB-os tagja nem volt forró, ami egyrészt annak köszönhető, hogy az SSD matricája réz hővezető réteget is kapott, így segít a termelődő hő leadásában, plusz a jelek szerint a Samsung Polaris vezérlő is a kevésbé melegedő megoldások közé tartozik, így zárt számítógépházban vagy noteszgép fedélzetén sem forrósodik majd a termék.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az 512 GB-os Pro és az 500 GB-os EVO meghajtó esetében szintén jól vizsgázott a hőleadóként viselkedő matrica, így most sem kellett szédítően magas hőfokokkal számolni. Az ADATA SX8000NP hőtermelése szintén nem volt vészes.

ATTO Disk Benchmark - 250GB

ATTO Disk Benchmark 3.05

Az ATTO Disk Benchmark segítségével első körben QD4-es beállítás mellett tettük próbára a mezőnyt, a tesztek során pedig az alábbi eredmények születtek.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A Samsung 960 EVO család 250 GB-os tagja meglepően jól teljesített, ugyanis a tesztek többségében magabiztosan uralta a mezőnyt, de 128K-s írási- és olvasási, illetve 512K-s írási teljesítmény terén voltak nála jobbak is.

Ezek után nézzük, változik-e a kép, ha a QD értékét 4-ről 10-re állítjuk. Íme:

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A 960 EVO teljesítménye a Queue Depth növelésével érezhetően javult, de a Patriot Hellfire továbbra is méltó ellenfélnek bizonyult, csak sajnos az az SSD nagyon melegszik, amivel mindenképpen kezdeni kell valamit, ha azt választjuk.

CrystalDiskMark – 250 GB

CrystalDiskMark 5.2.1 x64

A CrystalDiskMark tesztjeiben ugyancsak remekül helytállt a 250 GB-os 960 EVO SSD, ahogy az a lenti diagramokon is látható. Ezekben a tesztekben a 950 Pro család 256 GB-os tagjai is labdába tudott rúgni – több tesztben is első lett.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

AS SSD - 250 GB

AS SSD Benchmark 1.9.5986.35387

AS SSD alatt különböző terhelésformák szimulációi futottak le. Annak érdekében, hogy beszédesebb lehessen a kép, az időeredmények mellett a sebességeredményeket is diagramokba foglaltuk. Íme:

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Ahogy az a fentiekből is látszik, a 960 EVO sorozat 250 GB-os tagja szinte földbe döngölte a mezőny többi tagját. Az eredmények magukért beszélnek.

IOMeter – 250 GB

IOMETER

Szokásos egyedi tesztjeinket lefuttatva ezúttal érdekes képet kaptunk, ugyanis az extrém terheléssel dolgozó IOMETER alatt már elvérzett a 250 GB-os 960 EVO: teljesítménye csak a középmezőnybe való bejutáshoz volt elég. Itt egyébként remekül látszik, mi történik, ha a 13 GB-nyi SLC gyorsítótár betelik: ekkor a folyamatos írási sebesség 1800 MB/s-ról 300 MB/s környékére mérséklődik, ami az alábbi eredményeken kiválóan látszik. Az IOMETER teszt 50 GB-os fájlmérettel dolgozott, így a 13 GB-os SLC Cache hamar kimerült.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Fájlmásolással kapcsolatos mérések - 250 GB

Fájlmásolással kapcsolatos mérések

A fájlmásolással foglalkozó tesztcsokor újabb aspektusból mutatja meg, mire képes a 250 GB-os 960 EVO SSD.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az írási sebességet vizsgáló tesztekben remekelt a 960 EVO, ugyanis minden vetélytársánál látványosan gyorsabb volt.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A második kör már az SSD-n tárterületén belül folyó adatmozgatási képességeket vizsgálta, a 960 EVO pedig ezúttal is magabiztosan győzött.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az olvasási képességeket vizsgáló utolsó tesztcsokor ismét a 960 EVO fölényével zárult, azaz a fájlmásolással foglalkozó teszteket a teljes mezőnyt leiskolázva végezte el.

Ezzel a 240/250/256 GB-os mezőny tesztelésének végére is értünk, így a következő oldalakon az 500/512 GB-os meghajtóké lesz a főszerep. Vágjunk is bele!

ATTO Disk Benchmark - 512 GB

ATTO Disk Benchmark 3.05

Az 500/512 GB-os mezőny kevésbé volt népes, a versenyzők közül pedig sajnos hiányzott az 512 GB-os 950 Pro, amit a teszt készítésekor már nem tudtunk sehonnan beszerezni. Ennek fényében az alábbi versenyzőket eresztettük egymásnak:

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A QD4-es tesztekben a Samsung 960 EVO és a Samsung 960 Pro remekül teljesített – 4K-s olvasás és írás terén előbbi, míg a tesztek többségében inkább utóbbi került ki győztesként. A QD10-es mérések valószínűleg a 960 Pro egyértelmű győzelmét hozzák majd. Lássuk is a diagramokat!

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A 4K-s olvasási tesztet leszámítva minden esetben a 960 Pro végzett az első helyen. Az ADATA SX8000NP családjának 512 GB-os tagja összességében lassabb riválisainál, de ez a különbség szerencsére a végfelhasználói áron is megmutatkozik.

CrystalDiskMark – 512 GB

CrystalDiskMark 5.2.1 x64

CrystalDiskMark alatt egyértelmű sorrend alakult ki, ahogy a lenti diagramokról is kiderül: a 960 Pro a leggyorsabb, utána a 960 EVO következik, az ADATA SX8000NP azonban helyenként alaposan lemaradva követi a dél-koreai duót.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

AS SSD - 512 GB

AS SSD Benchmark 1.9.5986.35387

Az AS SSD Benchmark másolás-szimulációs tesztjeiben összességében ugyanaz a sorrend mutatkozott, mint amit az előző oldalon láthattunk, igaz, a 960 EVO és PRO között helyenként még kisebb különbsége rajzolódtak ki. Az ADATA SX8000NP kétségkívül teljesen más ligában versenyez, de ez abszolút nem rossz hír azoknak, akik költséghatékony, árához mérten jó teljesítményt nyújtó SSD-re vágynak.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

IOMeter – 512 GB

IOMETER

IOMETER alatt ezúttal is megmutatkozott a 960 EVO és a 960 Pro közötti teljesítmény-különbség: előbbi alul maradt nagytestvérével szemben az extrém tesztben, de átlagfelhasználói mércével nézve így is remekül helytállt. Az ADATA SX8000NP Ezúttal hozta a 960 EVO teljesítményszintjét.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Fájlmásolással kapcsolatos mérések - 512 GB

Fájlmásolással kapcsolatos mérések

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az SSD-re történő másolás az adott meghajtó írási sebességét teszi próbára. Ahogy azt a fenti diagramok is mutatják, a 960 PRO és a 960 EVO között alig-alig volt különbség, de az ADATA SX8000NP lemaradása sem vészes.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

A meghajtón belül zajló fájlmozgatás alkalmával ugyanaz a sorrend rajzolódott ki, mint eddig, a különbségek pedig abszolút nem számottevőek.

Galéria megnyitása
Galéria megnyitása

Az SSD-ről zajló másolás az olvasási sebességet vizsgálja, ezen a téren pedig szintén nüansznyiak a különbségek.

Galéria megnyitása

Verdikt

Verdikt

A Samsung 960 EVO sorozatának 250 GB-os és 500 GB-os tagja, valamint a 960 Pro család 512 GB-os tagja is kiválóan vizsgázott a tesztek során. Az új meghajtók élvonalbeli teljesítményt nyújtanak, a 960 Pro pedig komplexebb feladatok alkalmával sem mond csütörtököt, így mindhárom tesztelt SSD különösen ajánlott megvételre.

A 960 Pro sorozat tagjai az abszolút csúcssebességre vágyó, írás-intenzív alkalmazásokat futtató felhasználók számára jöhetnek jól, hiszen strapabíróak, gyorsak és zárt számítógépházban sem melegszenek túlságosan. A 960 PRO család tagjaira már nem jár 10 év jótállás, de a kínált 5 év is bőségesen elegendő lehet, hiszen jó eséllyel úgyis előbb cseréljük le az adott meghajtót, mint hogy lejárna a garancia vagy éppen meghibásodna, hiszen az SSD piacon óriási a pörgés, óriási tempóban zajlanak a fejlesztések, így 5 év múlva "elavult" lesz egy efféle meghajtó is.

Galéria megnyitása

A 960 EVO család tagjai már némi kompromisszum meghozatalát követelik meg, ugyanis írás-intenzív feladatok alkalmával, ahogy az SLC NAND alapú gyorsítótár betelik, jelentősen visszaesik az írási sebesség, valamint strapabíróság terén sem olyan jók a termékek, mint a 960 PRO modellek. Cserébe viszont érezhetően olcsóbbak, és sebesség terén átlagfelhasználói mércével nézve még így is félelmetesen jók.

Az ADATA SX8000NP meghajtó a 960 EVO-hoz képest lassabb miközben az ára is magasabb, viszont a strapabírósága nagyobb, hiszen 200 TBW helyett 320 TBW írásmennyiséget visel el élettartama során. Mivel azonban a 960 EVO közel 10 000 forinttal kevesebbe kerül, kevésbé melegszik és sokszor jóval gyorsabb is, mint a szóban forgó ADATA meghajtó, így érdemesebb a Samsung termékét választani.

Hasznos hivatkozások:

•Samsung 960 PRO 512 GB: Gyártói weboldal | iPon webshop

•Samsung 960 EVO 500 GB: Gyártói weboldal| iPon webshop

•Samsung 960 EVO 250 GB: Gyártói weboldal | iPon webshop

•ADATA SX8000NP 512 GB: Gyártói weboldal | iPon webshop

Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

35 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. ápr. 1. 14:38
#11

Ahogy látom, már a 2 terás 960 PRO is elérhető, 416 ezer forintba kerül 5 év gyártói garanciával. Gondolkodom rajta, de valószínű inkább az utódmodellre cserélem majd a mostani SSD-ket. Akkor a SATA kábelek is végre kikerülnek a gépből. :)

Janus27
Janus27
2017. márc. 29. 9:57
#10

Fejlődés minden téren minden "generációban" van, csak nem lehet minden user igényét kielégíteni egyszerre. Amit j.panzer írt, hogy lehetne olyan SSD is ami HDD sebességű de cserébe olcsó és nagy kapacitású azzal én is egyet értek, mivel sokkal gyorsabb az elérési ideje ezért az is jóval gyorsabb lenne általános felhasználás mellett mint a HDD-k. A 960-assal kapcsolatban viszont amondó vagyok, hogy nekem KELL:D Nyáron tervezek egy új gépet összerakni, a rendszer biztos hogy egy 960 Pro-n lesz!

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. márc. 28. 17:27
#9

B_Real 2017. 03. 27. 15:53

+++++

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2017. márc. 28. 15:02
#8

Egyébként ha az ilyen kategóriájú SSD-knél már probléma a melegedés akkor miért nem kezdenek vele valamit? Csak tudnának tákolni rá valami hűtőt.

Meteoreso
Meteoreso
2017. márc. 28. 12:35
#7

Ez inkább szerverbe való, gamer gépbe ez elég drága. Én 840el is szépen elvagyok.

Deep learning rendszerekhez jól jöhet , de arról viszonylag kevés tudható.

tookmindegy
tookmindegy
2017. márc. 28. 9:46
#6

"Sima" SSD már nem is lesz vélhetőleg samsungtól, csak M2-es?

kean
kean
2017. márc. 28. 9:07
#5

Egyszerű a képlet, SSD jó dolog, de a 4-500MBps tényleg bőven elég a felhasználók és gémerek 99%ának, gyorsulással se töltési idő csökkenés se több FPS nem lesz. De ott vannak a HDD/SSD igényes feladatok ahova tényleg elkél egy NVMe 2-3000 MBps-mal. Én egy WD 1TBs SATA M.2-t néztem, bár a mostani 840 EVO ás 850 EVO 250+500GB még épp elég, de a játékok mérete már kezd brutális lenni és válogatnom kell:

ARK: 85-90GB

BF1: 50 GB

BF4: 60GB

GTA5: 65GB

A kisebb játkék kategóriába már a 3-5GBos játékok vannak

Hiába van gyors net), ilyen méretek mellett minden sokáig tart és mindegyikkel szoktam játszani.

M.2 legnagyobb vonzása számomra a kábelmentesítés és egyszerűsítés, jó lenne egy mITX gamer gépet összetenni a sok utazás miatt

kean
kean
2017. márc. 28. 23:47

én egy vizes blokkot használnék miniITX esetében, régen volt egy gépem és nagyon nem volt benne hely

wintercounter
wintercounter
2017. márc. 27. 15:07
#4

Ahogy nezem meg raer boven, hogy lecsereljem a 3 x 950 PRO RAID 0 konfigomat. Ezert tervezek hosszu tavra.

ThePoweR
ThePoweR
2017. márc. 27. 13:04
#3

Mindenhol el van írva a 960 PRO 950 PRO-ra vagy csak én vagyok vak? :D

ThePoweR
ThePoweR
2017. márc. 27. 23:13

Csak átfutottam a cikket. Észre sem vettem hogy külön vannak osztva. :S

s_otto
s_otto
2017. márc. 27. 12:43
#2

Brutál teljesítményre képesek.

Szefmester
Szefmester
2017. ápr. 1. 9:17

Fofokának ez a hobbija. Bármire képes rákérdezni hogy bizonyíték, de amikor ő állít valamit, akkor nagyvonalúan kihagyja azt. :D Nem kell vele foglalkozni, troll.. :D

De akkor tőled kérdezem:

mekkora 4K videókkal dolgozol editáláskor? Ha pedig ez a hobbid akkor miért nem vagy kompromisszumkész és elégedsz meg valami lassabbal? Ha meg meló akkor miért foglalkoztat a költség? Ez is volt említve... pölö...

Igen egy LHC velóban érdemben tud profitálni a gyors ÉS nagy tárolóval, mert ami adatmennyiség ott generálódik egy másodperc alatt egy detektorban az valóban problémás letárolás témakörben. De otthon? 4k film 50-100GB hurrá.. akkor tényleg szükséged lenne 4db raidbe kötött 2terás 2500MB/s írási sebességű ssd-re? Szerintem nem.. de megpróbálhatod elmagyarázni hogy miért vagyok most hülye. Értelmes érvekre odafigyelek, de ilyen fofoka féle trollkodósra max visszaszólok. :)

j.panzer
j.panzer
2017. márc. 27. 9:13
#1

Kéne egy 1TB-os. Az áruk harmadát ki is csengetném értük.

Mikor tartunk majd már ott?

(2-3 év)

j.panzer
j.panzer
2017. márc. 27. 16:58

Jövőre beindul a kínai NAND gyár, akkor, de legkésőbb 2019-ben brutálisat fognak esni az árak.

Egy komplett kontinens ki fog esni a mostani gyártók vevőköréből, olyan túlkínálat lesz, mint az állat.

Most is azért drágítják őket, mert már erre készülnek a gyártók.

Vissza az oldal tetejére