Mindkét nagy mobilos platform kapcsán most jött friss adat arról, hogy a különböző verziók elterjedtsége milyen szinten áll, mi pedig kihasználtuk ezt a remek lehetőséget, és valamennyire összefésültük a rendelkezésre álló adatokat. Az Android ebből az összevetésből nagyon rosszul jött ki, ahogy arra számítani is lehetett.
Az iOS 16 és az Android 13 majdnem egyszerre debütált, az Android az idősebb. A Google augusztus 15-én indította el a rendszerét, az Apple pedig szeptember 12-én állította rajthoz a saját megoldását, tehát kevesebb mint egy hónap van közöttük.
Az eltelt idő alatt az iOS 16 az aktív készülékek 81 százalékára jutott el, az Android 13 pedig 14,7%-ig tudta magát elküzdeni.
Az Android továbbra is nagyon csúnya képet mutat a széttöredezettség szempontjából, rengeteg különböző verzióval használják az emberek a készülékeiket, és jelentős részben vannak azok, akiknek az eszköze már az API támogatásból is kiesett. Még mindig az Android 11 operációs rendszert használják a legtöbben, ennek az elterjedtsége pedig valószínűleg még elég sokáig lesz a csúcson, mivel nagyon lassan olvad a neve mellett szereplő képzeletbeli tortaszelet. Áprilisban 23,5%-on állt az Android 11, most pedig 23,1%-ról beszélhetünk. Viszont most tényleg van látható fejlődés.
Az Android 12 részesedése nem tudott növekedni az elmúlt hónapok alatt, amivel mindenképpen foglalkoznunk kell. Ilyenkor még javában növekedésben kellene lennie az előző főverziónak, és az venné át a helyet a vezető szerepben az Android 11-től. Viszont nagyon úgy fest, hogy az Android 13-ra tényleg olyan tömeges frissítés indult el, ami felborítja a korábbi trendeket. Az aktuális rendszer 12,1%-ról 14,7 százalékra erősödött, miközben az Android 12 16,5-ről 16,3%-ra olvadt.
Az Android 12 a jelek szerint talán sosem fog akkora részesedést szerezni, hogy a legnagyobbnak lehessen tekinteni, sőt mi több, most még a másodiknak sem tekinthető, mivel a régi Android 10 17,8%-os szinten van az aktív eszközök körében. Ha a mostani folyamat kitart, még az is lehet, hogy második erő sem lesz az Android 12 a pályafutása során, mert előbb előzheti meg az Android 13, mint ahogy az Android 10-től jelentősebb részesedést tudna szerezni.
Az mindenképpen jó hír, hogy most úgy fest, hogy hosszú évek után tényleg jobb lehet majd a helyzet az Android fragmentációját tekintve, azonban azt látni kell, hogy a képet erőteljesen árnyalja, hogy okostelefonok és táblagépek százmilliói ragadtak az Android 11 és 10 rendszereken. Mivel a mobilok kihordási ideje pedig nő, így ezek még hosszabb ideig maradhatnak a rendszerben. Egyébként még a 2018-as Android 9.0 is 11,9%-on áll, és az Android 8.0 is 8,3%-kal „büszkélkedhet”. Ezeket a készülékeket az elmaradott térségekben használják mind a mai napig.
Az Apple-re visszatérve, az iOS 16 is állhatna jobban, ott azért lassabb a megszokottnál a terjedés, mert sokan használnak a mai napig például iPhone 7 modelleket, és ezek már kiestek a támogatási körből. A támogatott eszközök körében nézve már 90 százalékos az aktuális rendszer elterjedtsége a 81%-kal szemben. Az iOS 15 a készülékek 13%-án van jelen, vagyis csak 6%-on fut két évnél öregebb szoftver.
Az iPadOS 16 már kicsit lassabban terjed, az 71%-on van, de látni kell azt, hogy ott még hosszabb a készülékek kihordási ideje, még több olyan eszköz van használatban, amire már nem is érhető el a mostani rendszer. 20 százalékos részaránya van a leosztásban az iPadOS 15-nek, szóval itt is nagyon kevés az olyan eszköz, ami két évnél régebbi operációs rendszerrel van használatban, kevesebb mint 9%.