RYZEN-EK EGYMÁS ELLEN: 7000 VS. 8000 VS. 9000

Megérkeztek hazánkba is a Zen 5 architektúrára épülő Ryzen 9000-es processzorok és abban a szerencsés helyzetben vagyunk hogy az egész portfólió rendelkezésünkre áll, így hát fogtuk magunkat és összevetettük a teljesítményüket az előző generáció darabjaival.
Kovács Ádám
Kovács Ádám
2024. aug. 27. 19:01
Ryzen-ek egymás ellen: 7000 vs. 8000 vs. 9000

Szerzői értékelés

Olvasói értékelés

90

Ahogy a 7000-es, úgy az új 9000-es processzorok is chiplet dizájnra épülnek, tehát a magok és a memóriavezérlő valamint az I/O die különféle csíkszélességen készülnek a költséghatékonyság és a könyebb gyárthatóság kedvéért.

A Zen 5 magok már a TSMC 4 nm-es gyártósorán készülnek ami 22% fogyasztáscsökkenést ígér, míg az I/O die a 7000-es szériában is megtalálható 6 nm-en gyártott egység. Az AMD korábban 16% körüli IPC növekedést ígért. A teszt során az volt a koncepciónk, hogy szembeállítjuk egymással a 7-es és 9-es generáció párjait a számozásukat tekintve és ez alapján eldöntjük, hogy az AMD által ígért 22%-os fogyasztás csökkenéshez milyen teljesítménynövekedés párosítható a valóságban  a hivatalosan közölt 16%-hoz képest.

A tesztrendszerünk X670E chipsetes alapra épül:

Galéria megnyitása

Elsőkén az új chipek fogyasztására voltunk kiváncsiak 100% terhelés alatt. Ehhez a jó öreg Prime95 30.19-es kiadását vettük elő és a smallest fft teszttel gyilkoltuk az összes magot. (Ez kényszeríti ki a legnagyobb fogyasztást és ezáltal hőtermelést a processzorból.) Az alaplapi BIOS default beállításon futott minden CPU esetében. Összesen annyit változtattunk, hogy az XMP profilt a 6000 MHz-es memóriákhoz állítottuk be, illetve a CPU hűtés ventilátor profilját fix 100%-ra kapcsoltuk. A terem hőmérséklete 27°C volt.

Galéria megnyitása

Érdekes megfigyelni hogyan alakul az eredetileg 65W-ban és 170W-ban meghatározott chipek fogyasztása a legújabb HWinfo szerint, valamint azt a tendenciát hogy a 7000-es chipeket inkább a hőmérsékleti limit korlátozza, az újabbakat pedig a PPT, tehát a fogyasztási keretük fogja le. Azt rebesgetik egyébként, hogy a többlet teljesítmény kihasználása érdekében az AMD BIOS frissítések útján a 65W-os chipek TDP-jét 105W-ra kívánja emelni, így keményebb ellenfeleket állíthat az Intel processzoraival szemben.

Következett a GeekBench 6.3-as kiadása, ami a processzormagok mellett a memória alrendszer teljesítményét is vizsgálja. Egy magos és több magos eredményt is kaptunk.

Galéria megnyitása

Ebben a tesztben már jobban megfigyelhető a gyorsulás azonos memória beállítások mellett is, ami nyilván az egyre emelkedő boost órajelekből is adódik ahogy haladunk a drágább, többmagos chipek felé.

Galéria megnyitása

A Winrar 7.01 x64 beépített sebesség tesztje volt a következő, ami amolyan teljes rendszer sebességet, "áteresztőképességet " számol. A több szempontból is kakukktojás 8700F itt meglepően gyengén szerepel, annak ellenére hogy pl. az AIDA memória tesztjében brillírozik.

Galéria megnyitása

Következett a legfrissebb Maxon 3D kreálmány, a Cinebench R24, ami szintén az egy- és a több magos teljesítményt is vizsgálja.

Galéria megnyitása

Majd a webböngészőben nyújtott teljesítményt mérő Jetstream Browser Benchmark következett.

Galéria megnyitása

Pár 3D gyorsítást igénylő programot is leteszteltünk AMD 7900XT VGA-val. Bár mi is tisztában vagyunk vele, hogy ez a része a tesztnek lehetne szerteágazóbb de az idő szűkössége és egyéb technikai nehézségek jelenleg ennyit engedtek. Processzorteszt lévén leginkább a processzor által limitált környezetet akartunk létrehozni, emiatt főleg 1080p felbontáson teszteltünk.

Unigine Superposition-ban a 1080p extreme mellett a 4K felbontású tesztet is vizsgáltuk.

Galéria megnyitása

A következő a Red Dead Redemption 2 volt, ami bár nem mai cím de még mindig igen népszerű és ami fontosabb, hogy nagyon hardverigényes.

Galéria megnyitása

Végezetül pedig a Cyberpunk2077 gyilkolta a gépeket.

Galéria megnyitása

Érdekes a 9600X gyengélkedése, pedig a méréseket természetesen többször is elvégeztük, de mindig hasonló lett a végeredmény. Bár nem mondhatjuk mély elemzésnek a tesztünket, arra azért mindenképpen jó volt, hogy az új generáció erősségeit, illetve gyengeségeit összevethessük.

Jelen pillanatban még kiforratlannak számít a BIOS támogatottság (a 7000-es chipek gond nélkül tudták a 6000 MHz memória órajelet, míg némelyik 9000-es chipnek meggyűlt vele a baja elsőre), tehát ezek az eredmények még változhatnak, főleg ha az AMD megemeli a fogyasztási keretet bizonyos processzorok esetén. A memória alrendszer sebessége javult az elődhöz képest, főleg a kisebb chipeknél, viszont a kínálat tetején található sokmagos két CCD-s CPU-kat már érzésem szerint korlátozza (elég az AIDA eredményeket átböngészni). A sokmagos produktivitás mindenképpen javult, illetve az egyszálas teljesítmény is az AMD ígéretéhez képest alig elmaradva 11-15%-ot gyorsult.****

A fogyasztás viszont jelentősen javult a paletta nagy részén, olyannyira, hogy az AMD utólagosan is megengedheti magának a TDP keret emelését bizonyos szegmensekben a még versenyképesebb teljesítmény érdekében. 

Talán a legérzékenyebb kérdés mindig a termékek árazása, ami a legdrágább 9950X esetén 50 dollárral kedvezőbb, 650 USD bevezető árat jelent az előd 7950X-szel szemben. Magyarra fordítva ez jelen pillanatban 290 ezer forintos végfelhasználói árat jelent a 9950X-re nézve, a kistesók pedig 200 ezer, 160 ezer és 130 ezer forintos árcédulával követik. Az ajánlott fogyasztói árcsökkentés szép és jó dolog, de sajnos ha megnézzük, hogy ma milyen áron tudunk a 7000-es szériából válogatni, akkor bizony azt látjuk, hogy a megegyező típusszámú darabokat rendre 200, 145, 120 és a 7600X esetében pedig 82 ezer forintért is megkaphatjuk.

Na ezek fényében és a jelenlegi kiforratlanságot szem előtt tartva a 7000-es széria jelen pillanatban jobb választásnak tűnik, hiszen arányaiban  10-15% gyorsulásért cserébe 45 és 58(!) százalékkal kell többet fizessünk. Valamennyit ezen árnyal az újabb chipek jobb fogyasztása, tehát a végeredmény valamennyivel optimálisabb. Ne felejtsük el, hogy új alaplapok is érkeznek 870-es chipsettel, ezekben tesztelve könnyedén lehet hogy még szebb eredményeket kapunk. A régebbi chipsetes lapok pedig a sűrűn érkező BIOS frissítések segítségével lesznek majd képesek még jobb teljesítményre. Mindenképpen dicséretesnek tartjuk, hogy mindeközben az AMD a visszafelé kompatibilitást is megtartotta az AM5 foglalattal.

Összefoglalás

Szerzői értékelés

Egymásnak engedtük a friss és az előző generációs AM5 chipeket, hogy képet kapjunk egymáshoz viszonyított teljesítményükről.
Az új chipek elődeikhez képest jelentősen kevesebbet fogyasztanak, és nagyjából hozzák is az AMD által ígért gyorsulást.
Az árazás jelen pillanatban nem túl jó, mindenképpen korrekcióra szorul majd.

Olvasói értékelés (31 db)

Az értékeléshez kérlek jelentkezz be!
Bejelentkezés
Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

29 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
csaba93
csaba93
2025. dec. 8. 8:01
#8

Nagyon alulértékelt a ryzen 9 9900X . Sokkal olcsóbb mint a 3dv-cache-s verzió pedig a 64Mb l3 cache untigelég alapból ami neki van. 4k Kijelzőn úgysem számít a +l3 cache, alatta meg kihajtja ezzel is. + nekem 220 wattig is felmegy egy jó vízhűtéssel és szétcincálja a benchmarkokat ( persze ehhez a biosban nem TDP korlátot hanem Hőkorlátot kell állítani 90 fokra )

Wizzard
Wizzard
2024. aug. 29. 16:09
#7

Közben kijött a techspot 45 játékos tesztje is. LINK

Két fontos dolog. Az intel procikat a jövő héten egy átfogó tesztben újra tesztelik. Másik:

"Íme egy pillantás a Ryzen 7 7700X teljesítménynövekedésére Windows 24H2 rendszeren a jelenlegi 23H2 buildhez képest. Hihetetlen, hogy ez a hamarosan megjelenő Windows-verzió átlagosan 10%-kal növeli a 7700X játékteljesítményét."

"A 9700X emelkedése nagyon hasonló ahhoz, amit a 7700X esetében tapasztaltunk, átlagosan 11%-os növekedéssel. Tehát amikor az AMD azt mondja, hogy a Zen 5-nél lesz a legnagyobb felemelkedés, akkor technikailag nem tévednek, de ez annyira jelentéktelen, hogy ezt nem érdemes Zen 5-optimalizálásnak nevezni – ez valójában csak egy Ryzen optimalizálás."

"Mi a helyzet a Windows 24H2 builddel? A 43 tesztelt játék során a 9700X átlagosan mindössze 2%-kal volt gyorsabb – 1%-kal kevesebb, mint amit az első napi áttekintésünkben találtunk."

"Sajnos az AMD továbbra is félrevezette az embereket blogbejegyzésével, csak a 9950X teljesítményét mutatta be . Bár megemlítették, hogy a 3 tulajdonosai is növekedésre számíthatnak, ezt a Zen 5-re optimalizált frissítésként fogalmazták meg.

A valóság az, hogy ezek egyike sem segít jelentősen a Zen 5-nek a Zen 4-hez képest. Ez nem változtat azon, amit a véleményezők túlnyomó többsége a Zen 5 játékteljesítményéről mondott – ez még mindig csalódást keltő a Zen 4-hez képest. Valójában ez a nagyobb minta játékok ezt a pontot erősítik. Még nagyobb csalódás, mint azt eredetileg gondoltuk.

Azt sem magyarázza meg, hogy az AMD átlagosan 9%-kal növeli a Zen 5 játékteljesítményét a Zen 4-hez képest. Hacsak nincs valami probléma a Zen 5 processzorainkkal, ez egyszerűen nem lehetséges. Az alapján, amit szinte mindenki más talált, az AMD állításai túlságosan optimistának tűnnek."

Wizzard
Wizzard
2024. aug. 30. 8:09

@csapi26 mizu recskamatyi? Siess mert rádnyitnak

Kajafun
Kajafun
2024. aug. 28. 13:10
#6

Örömmel látom, hogy nem kell cserélnem a 7600X-et. :) Best buy.

jaszy.peti
jaszy.peti
2024. aug. 30. 9:57

@czibulazoli Nekem nagyon sokáig egy Athlon X3 450 ketyegett a gépben, "szerencsém" volt és 4 magos lett :D Ezt követte egy i5-4440 (ingyen volt, így megérte beruházni egy új lapba). Aztán 2019-ben jött egy R5 3600, majd 2023-ban egy R9 5900X. Magamhoz képest ez nagyon sűrű váltás, de szerintem a DDR6, vagy akár a DDR7-ig is kitarthat nálam.

Wizzard
Wizzard
2024. aug. 28. 9:12
#5

Elméletileg nem kell várni a 24H2-re, a tegnap megjelent KB5041587 frissítés tartalmazza 23H2-re is, a Computerbase szerint.

A HWUnboxed tesztelte, jelentősen javít intel procikon is, ahogy a cikkben is olvasható. https://www.computerbase.de/2024-08/mehr-fps-in-spielen-ryzen-optimierungen-per-patch-auch-fuer-windows-11-23h2/

https://ibb.co/KWRwQ77

Wizzard
Wizzard
2024. aug. 29. 15:52

@punchman

"Ebből a kiragadott példából" és "egy anomáliát ragadtak ki."

Ez érdekes. Mert itt azt mondtad:: https://ipon.hu/magazin/cikk/a-helyzet-fokozodik-perbe-fogtak-a-reszvenyesek-az-intel-vezeteset-mert-szerintuk-felrevezettek-oket

punchman   2024.08.10. 15:09     @DiEGO

Sajnos úgy néz ki, az előzetes hírekkel ellentétben, lesz érezhető visszaesés. Sajnos.
"Intel 14th-gen stability BIOS update obliterates multicore performance with 23% loss in some benchmarks"

Holott a forrásodban két sorral lentebb szerepelt: ""Szerencsére nem volt látható hatása a játékteljesítményre, a CPU azonos FPS-t ért el  a Counter Strike 2- ben , a Cyberpunk 2077-ben és a Days Gone-ban a frissítés előtt és után. "

Vagyis magaddal szemben nem vagy olyan kritikus, ráadásul úgy emeltél ki példát, hogy tisztában voltál vele mennyire nem releváns.

Közben több tesztben kiderült, nincs lassulás a microcode frissítéssel: https://hothardware.com/news/intel-new-rpl-microcode-testing  

Közben kijött a techspot 45 játékos tesztje is. https://www.techspot.com/review/2888-ryzen-9700-vs-7700-windows-24h2/

Két fontos dolog. Az intel procikat a jövő héten egy átfogó tesztben újra tesztelik. Másik:

"Íme egy pillantás a Ryzen 7 7700X teljesítménynövekedésére Windows 24H2 rendszeren a jelenlegi 23H2 buildhez képest. Hihetetlen, hogy ez a hamarosan megjelenő Windows-verzió átlagosan 10%-kal növeli a 7700X játékteljesítményét."

"A 9700X emelkedése nagyon hasonló ahhoz, amit a 7700X esetében tapasztaltunk, átlagosan 11%-os növekedéssel. Tehát amikor az AMD azt mondja, hogy a Zen 5-nél lesz a legnagyobb felemelkedés, akkor technikailag nem tévednek, de ez annyira jelentéktelen, hogy ezt nem érdemes Zen 5-optimalizálásnak nevezni – ez valójában csak egy Ryzen optimalizálás."

"Mi a helyzet a Windows 24H2 builddel? A 43 tesztelt játék során a 9700X átlagosan mindössze 2%-kal volt gyorsabb – 1%-kal kevesebb, mint amit az első napi áttekintésünkben találtunk."

N.S.N.
N.S.N.
2024. aug. 28. 6:20
#4

Köszönjük a Tesztet, de egy kicsit öngólnak érzem! A hamarosan érkező  win 11 frissítés miatt szinte 100% hogy az összes mért eredmény kuka, vagy! Nagyon is jó lehet egy összehasonlításhoz az újabb win verzióval, hisz az eddig megjelnt infók szerint úgy tűnik ,hogy a picurkapuhácskánál elkezdtek egy kicsit dolgozgatni végre egy remélhetőleg valóban jobb, optimálisabb, cpu optimalizáción ami ráadásúl több generációig visszamenőleg hoz valamennyit.

Dragon3k
Dragon3k
2024. aug. 27. 23:44
#3

Egy 7800x3d is elfért volna a szereplők közt.

Dragon3k
Dragon3k
2024. aug. 31. 1:08

@N.S.N. mert amd részről a legerősebb gamer cpu, ha már minden más belekerült és elviekben egy 7000 vs 8000 vs 9000 teszt, akkor a minimum, hogy ez is benne van.

thestock
thestock
2024. aug. 27. 21:55
#2

Minek ennyi mag!? Tuningolt 4 mag minden kártyát kihajcsa!

zbo
zbo
2024. aug. 27. 20:52
#1

A 24H2 miatt ez így pontatlan...

Vissza az oldal tetejére