1. Bevezető és specifikáció
Mostanában sok üzleti gép jár nálunk, amely részben annak is köszönhető, hogy a felhasználók egy kis hányada kezd rájönni, mit kaphat egy ilyen notebooktól, másrészt az általános kereslet is növekedő tendenciát mutat ezen a piacon. Nemrég tehettük próbára az Asus új üzleti szériáját, amelyről többnyire pozitív véleményünk volt, most megérkezett a legfőbb ellenlábas, a Hewlett-Packard legdrágább ProBookja, amelyet nemcsak a B53F-fel, de a házon belüli EliteBookkal is összevetettünk.
A kis- és középvállalkozások többségének mindig is a HP 6-os sorozata jelentette a megoldást, ha notebook vásárlásra került a sor. A családnak már a sokadik generációját köszönthetjük a 6550b személyében, amely szokás szerint az Intel Arrandale processzoraira támaszkodik (létezik AMD-s variáns is 6555b néven). Kíváncsiak voltunk, vajon mely részeken volt képes a cég annyival csökkenteni a költségeket, hogy a végén egy bőven a megfizethető kategóriába sorolható, de üzleti vonásokat magán hordozó gép szülessen.
Az első és legszembetűnőbb változás az Intel vPro platform elhagyása, amely a legdrágább QM57-es lapkakészlet és az Intel 6200N-es WiFi kártyájának megvonását jelenti elsősorban. Szintén a platform követelménye a legalább Core i5-ös családba tartozó processzor, amelyet egy szintén magas órajelű, de Turbo Boost és AES támogatás nélküli Core i3-ra cserélt a vállalat. Ezek önmagukban még nem csökkentik olyan brutálisan a végösszeget, így ahhoz, hogy több mint 100 ezer forinttal olcsóbban lehessen árulni a 6550b-t, további lépésekre volt szükség. Dicséretes, hogy már a 230 ezer forintos vételár is tartalmazza a 3 év garanciát, amelyet ebben az esetben is megtoldhatunk plusz egy évvel, valamint a gyors merevlemezről és a matt kijelzőről se kell lemondanunk. A 32 bites Windows 7-ért kivételesen duplán haragszunk, ugyanis a drágább változatok megkapták a 64 bites verziót, pedig a kettő között árban aligha van különbség a HP szemszögéből nézve.
A következő spórolás a Windows XP-re való downgrade opció elhagyása volt, amellyel szintén lehetett faragni a költségekből. 2011-ben ez logikus lépésnek is nevezhető, a Windows 7 Professionalnél elérhető Windows XP mód tényleg képes kiváltani a sok cégnél még kényszerből használt korábbi rendszert. A tápegység ezúttal is 65W-os (a drágább, dedikált videokártyával rendelkező változatok 90W-os töltőt kapnak) és meglepően gyorsan tölti a kellően nagy kapacitású hatcellás telepet. Ha összehasonlítjuk a kiegészítők arzenálját az Asus B53F-fel, igencsak nagymértékű hiányérzetünk támadhat: se dokkoló, se egér, se kábelrendező.
2. Hardver
A hűtőrendszert mintha átörökítették volna a 8440p-ből, annyira hasonló a működésük. Bár üresjáratban a 6550b valamivel több zajt csap, terhelés hatására semmivel nem hangosabb a kisebbik EliteBooknál, ráadásul a hőmérsékleti adatok is megegyeznek (üresjáratban 40, maximális terhelésnél 75 fokot mértünk az azonos órajelű Core i3-mal). A burkolat sehol nem melegedett át, de a bal oldali szellőzőnyíláson ezúttal is kellemesen meleg levegő távozott.
A három szóban forgó gép teljesítménye között érdemi különbséget nem mutatott ki a Windows 7 beépített tesztprogramja, ami megfelel a valóságban tapasztaltaknak is. A 2 GB memóriát (amely a jelenlegi árak mellett nyugodtan lehetne a duplája is) könnyedén bővíthetjük, ugyanis egyetlen modulként kapjuk meg, mint a 8440p esetében. Az integrált videokártya sebessége valamivel alacsonyabb az i3-mas processzor miatt az EliteBookban lévőnél, de korábban már megmutattuk, mennyire kis mértékben érinti ez a valós teljesítményt.
Sajnos búcsút kellett mondanunk a 8440p-ben látott Seagate Momentus családnak, hiszen a ProBookba már a legújabb generáció került, amely nem csak, hogy lassabb, de bőven hangosabb is az elődnél, aminek nagyon nem örültünk. A többnyire halk hűtőrendszer miatt a komolyabb munkavégzés során tapasztalt klasszikus kerregés kicsit kiábrándító tud lenni rövidtávon. A melegedéssel szerencsére nem volt gond, de egy pár plusz fokot szívesen elcseréltünk volna a zajcsökkentésért cserébe.
A HP csak Premier Soundnak hívja az amúgy teljesen mezei sztereó hangszóró rendszerét, amely azon kívül, hogy tiszta hangzást biztosít, semmi egyébbel nem emelkedik ki a tömegből – igaz, ebben a kategóriában erre nincs is feltétlenül szükség.
3. Ergonómia
A legnagyobb különbség minden kétséget kizáróan a külsőben keresendő, azon belül is a felhasznált anyagoknál. Míg az Elitebook nagy része fémből készült, addig a ProBookon elenyésző mennyiségben találunk ilyen anyagokat, de ettől függetlenül robosztusnak tűnik a váz még a hátsó burkolat közepénél is, igaz, plusz merevítést nem tartalmaz, így nagyobb ütődésnél a kijelző óhatatlanul sérülhet. Bár elég sok a műanyag felület, azért a fontosabb helyekre jutott némi alumínium, ilyen a burkolat és a csuklótámasz. A zsanér is egy fokkal gyengébb, mint a 8440p-nél, de elég keményen tartja a helyén a kijelzőt, aligha akad majd vele gondunk hosszabb távon. Jó hír, hogy mind a cserélhető optikai meghajtó, mind a dokkoló csatlakozó megmaradt alul, így az üzleti mivoltából gyakorlatilag semmit nem vesztett a készülék drágább testvéréhez képest. A záró szerkezet ezúttal nem egy mezei mechanikus változat, hanem a továbbfejlesztett verzió, amit az EliteBooknál láttunk.
A billentyűzet gyakorlatilag teljes egészében megegyezik az EliteBook-okével, ami jó hír, hiszen a 8440p-vel is maximálisan elégedettek voltunk – míg a ProBook elsőszámú ellenfelének kikiáltott Asus B53F-ével nagyon nem. A numerikus rész miatt a maradék kicsit szűkösebb, mint a 8440p-nél, ez leginkább az Enteren látszik, de a mindennapos használat során gyorsan hozzászoktunk. A LED-es visszajelzők nagyon szépen világítanak, de egy fokkal jobban bántják a szemet, mint a nagy testvérnél. A gyorsgombok között kapunk egy újat a számológép személyében, viszont a kijelző beállítását végző példányt egyúttal el is veszítjük, de véleményünk alapján ez a csere abszolút megéri. Furcsa, hogy a pöcökegér az opciós listán sincs és a hozzá tartozó gombok helyét kicsit igénytelenül fedik el ahelyett, hogy teljesen eltűntetnék.
A touchpad is nagyon hasonló a 8440p-éhez azzal a különbséggel, hogy multitouch műveleteket nem támogat egyáltalán. Ez fájó pont volt számunkra, igaz, a hasznos felület nagysága is valamivel a kategória átlaga alatt van. A jobb és bal egér gombok puhán és könnyen nyomhatók, bár ezúttal is az alsó felüket kell masszírozni a sikerhez.
A gyártó eléggé megbolondította a csatlakozók elrendezését, de pontosan ugyanazokat és ugyanannyit kapunk, mint a 8440p esetében, tehát HDMI-vel és USB 3.0-val ezúttal se számoljunk. Van viszont ExpressCard bővítő helyünk és a kártyaolvasó is oldalra került, amely könnyebb kezelhetőséget biztosít.
Kijelző terén nyilvánvalóan a méret miatt is eltérést tapasztaltunk az EliteBookhoz képest, ám ez sajnos minőségromlással is járt. Hiába a matt panel és az átlagnál valamivel jobb látószögek, alacsony fényerő mellett igencsak fátyolos képet produkál a 6550b – ettől függetlenül teljesen meg voltunk vele elégedve, hiszen a fényerő tartománya elég tág volt és közepestől felfelé eltűnt a már említett fátyol hatás. Arra is figyelmesek lettünk ugyanakkor, hogy ha a gépet akkumulátorról használjuk, akkor a maximális fényerő valamivel alacsonyabb, mint konnektoros üzemeltetés esetén. A kávában található webkamera kifejezetten szép képet produkál, ráadásul a mozgáskövetése parádés.
4. Teszteredmények
A teljesítménytesztek gyakorlatilag csak megszokásból kerültek a cikkbe, hiszen minden alkatrésszel találkoztunk már nem egy alkalommal.
Nagy meglepetést tehát nem láthattunk a processzor teszteknél se, jól látható viszont az egycsatornás memória átvitelből fakadó teljesítmény veszteség egy-két alkalmazásnál, ezt egy második RAM modullal könnyedén orvosolhatjuk.
Az Intel HD Graphics videokártya hozta a szokásos teljesítményt, az egyetlen memória modul miatt viszont a sávszélessége kicsit szűkös volt, ezért az utolsó helyre kényszerült a 6550b-ben lévő változat. Természetesen, ezen a területen is javíthatunk a második RAM behelyezésével.
Az akkumulátoros tesztek lefuttatása után kiválóan látszott, hogy a legerősebb ProBook könnyedén hozza a kategória átlagát, amely figyelembe véve a vételárat és az ellenfelek produkcióját abszolút kecsegtető.
5. Értékelés
A Hewlett-Packard nagyon úgy fest, hogy minden kategóriában rájött, mitől döglik a légy. A közel hibátlan EliteBook után a legdrágább ProBook is megmutatta, miért érdemes 2011-ben is számolni az egyik legrégebbi gyártóval, ha kis- és középvállalkozóként notebook vásárlásra adnánk a fejünket. A 230 ezres vételár abszolút elfogadható, és egy dokkolóval megspékelve nagyjából ott vagyunk, mint az Asus B53F-fel azzal a különbséggel, hogy a 6550b-t mi összességében jobb vételnek tartjuk.
A HP Probook 6550b-t a Ramiris Europe Kft-től kaptuk tesztelésre, köszönjük!
Pro:
+ jó billentyűzet
+ jó touchpad
+ jó hűtőrendszer
+ jó anyagminőség
+ 3 év garancia
+ dokkolhatóság
Kontra:
- hangos és kategóriáján belül lassú merevlemez
- még mindig 32 bites operációs rendszer alap kiépítésnél
- 2 GB RAM szériaként
- pöcökegér opció hiánya
- csökkentett maximális fényerő akkumulátoros használatnál
Hivatalos oldal: HP Magyarország
Vásárlás: iPon webáruház