Bevezetés

Lehetséges jövőkép, infúzió a meglévő platformoknak

Az AMD processzormagjait tekintve az elmúlt esztendők sajnos nem voltak túl izgalmasak. A modulos felépítésű Bulldozer architektúra piacra dobása után a továbbfejlesztett Piledriverrel sem tudott lényegesen előre lépni a cég, csupán a Bulldozer hibáit tudta valamelyest kiküszöbölni, enyhíteni. Ekkor a döntéshozóknak már látniuk kellett, hogy az a speciális felépítés, amit az új FX processzorokkal megálmodtak, valószínűleg a jövőben sem fogja meghozni a kívánt eredményt, és nem lesz képes arra, hogy a középkategóriától felfelé csatába szálljon az Intel megoldásokkal. Ennek eredményeként már egy jó ideje tudni lehet, hogy az AMD felhagy a modulos felépítés alkalmazásával, az új architektúra ismét a "klasszikus, teljes értékű", monolit magos kialakítást fogja követni. Ahogy telik-múlik az idő, a Zen kódnéven várt újdonságról egyre több információ derül ki, de azért még mindig rengeteg kérdést homály fed. Ami tény, hogy a Zent mindenki szinte Messiásként várja, de mindenki közül természetesen pont az AMD-nek a legfontosabb, mert segíthet kimászni a gödörből, ha beváltja a hozzá fűzött reményeket.

A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján a Zen-alapú FX-sorozatba tartozó (IGP-t nélkülöző) 4-6-8 magos központi egységek érkezése karácsony táján várható (a Zen-alapú APU-ké pedig jövő tavasszal). Ha az AMD tudja tartani magát a tervhez és képes elegendő processzort legyártani a Samsung és a Globalfoundries 14 nm-es FinFET gyártósorain, akkor az ajándékozási hullámot meglovagolva erősen kezdhetné pályafutását az új platform. Mert természetesen új platform is érkezik, AM4 foglalattal. Ez is kulcsfontosságú lépés, már csak azért is, mert az AM4-gyel az AMD teljesen egységesíti asztali termékflottáját, minden CPU és APU termékük ebbe az egy foglalatba fog illeszkedni, az AM1/AM3+/FM2/FM2+ pedig idővel megszűnik, amivel nem csak a cég, de a vásárlók is jól járnak, hiszen nem csak sokkal átláthatóbb, hanem átjárhatóbb is lesz a kínálat. Sajnos az AM4 kapcsán is elég kevés a kapaszkodó a megjelenés kapcsán. A tavaly őszi-téli hírek márciusi rajtot vizionáltak az AM4 alaplapok kapcsán, de mindjárt hónap vége van, és még csak kémfotón sem láttunk egyetlen ilyen deszkát sem.

A korábbi pletykák szerint az AM4 rajtjával nem várja be a Zent az AMD, hanem korábban csatarendbe állítja az új, immár DDR4-képes platformot, aminek persze nem lenne értelme, ha nem kerülne piacra mellé olyan processzor, amivel használni is lehet. Ez lenne a Bristol Ridge APU-család, valószínűleg a mostanival megegyező, 28 nanométeres (+HDL) gyártástechnológiával, a mobil platformon már tavaly óta jelen lévő Carrizo APU alapjait felhasználva, tehát Excavator x86 magokat csatarendbe állítva DDR3/DDR4 memóriavezérlővel, Tonga alapú cGPU-val, valószínűleg egy új steppinggel, magasabb működési frekvenciára és fogyasztásra skálázva, megfelelve az asztali platform kívánalmainak. Igen ám, de egyelőre ahogy az AM4-nek, úgy a Bristol Ridge APU-knak sincs se híre, se hamva. Mostanra tehát joggal gondolhatjuk, hogyha a gyártó nem is várja be az új platformmal a Zent, a tavaszi rajtot már nem tudja tartani (ha ez egyáltalán valóban cél volt).

Erre enged következtetni az is, hogy a pirosak nemrégiben némi vérfrissítést eszközöltek, illetve szorgalmaztak (egyes információk szerint anyagi részvállalással az alaplapgyártók felé) a jelenlegi kínálaton. Az AM3+ foglalatot tartalmazó komolyabb lapokat USB 3.1, ThunderBolt, illetve M.2 csatlakozókkal felvértezve dobták ki ismét, valamint megjelent egy átdolgozott AMD gyári hűtőmegoldás is Wraith cooler, illetve Near Silent 125 W Thermal Solution néven, melyek nagyobb és jóval halkabb üzemre képes ventilátort hordanak a bordájukon, a kettőjük közötti lényegi különbség pedig az, hogy a Wraith cooler a légkavaró körül fekete kerettel és világító AMD logóval bír, a másik típuson ez a keret hiányzik, így a differencia csupán esztétikai. A Wraith cooler a már régóta piacon lévő FX-8370 mellé kerül be a dobozba a korábbi, igencsak kellemetlen zajszinttel rendelkező gyári hűtő helyett, illetve az órajelben 100 MHz-cel növekvő, Godavari-alapú, új A10-7890K is birtokba veheti. A Near Silent 125 W Thermal Solution a korábbi csúcs APU, A10-7870K mellé kerül be a dobozba, valamint a szintén megnövelt órajellel a korábbi X4 870K-t váltó IGP nélküli Athlon X4 880K mellé.

Egy megjegyzés: bár a gyári hűtőmegoldások megújítása és csendesebbé tétele nem tűnik világrengető újításnak (és nem is az), mi mégis örömmel fogadtuk az AMD ezen lépését, mivel a nagyobb fogyasztással rendelkező (95 wattól felfelé) AMD központi egységekhez „top-flow”, azaz olyan hűtés használata javasolt, ami az alaplap felé fújja a levegőt. Erre számos alaplapgyártó is kitér az adott termékeinek processzortámogatási táblázataiban. Miért? Mert ezek a központi egységek annyira igénybe veszik a foglalat körül elhelyezkedő VRM területet, hogy szükség van oda jutó megfelelő mennyiségű légáramlatra még akkor is, ha az egyébként el van látva hűtőbordával. Ezt a mennyiséget pedig egy oldalsó légkavaróval szerelt torony hűtő nem, vagy csak magas fordulatszámon képes biztosítani. A magunk részéről mi mindenkit, aki új hűtővel csomagolt terméket vesz, biztatnánk a gyári hűtő kipróbálására és használatára.

Összegezve tehát: az AM3+ termékpalettát számos gyártó felújította és modernizálta, ez a lépés pedig FM2+ vonalon is megtörtént, ahol szintén modern csatolófelületekkel próbálják ismét vonzóvá tenni az egyébként vészesen életciklusaiknak vége felé haladó platformokat. AM3+ FX vonalra új CPU nem érkezett, FM2+ foglalatba viszont két új Godavari egység, az A10-7890K és az Athlon X4 880K (mindkettő szorzózár-mentes) debütált. Ez még azonban nem minden, további két modell is felütötte a fejét: az Athlon X4 835 és az Athlon X4 845. Ha csak a neveket olvassuk, nem igazán jövünk izgalomba, pedig e két modell önmagában több újdonsággal szolgál, mint az eddig virtuális papírra vetett 5-6 bekezdés. Hogy miért, azzal a következő oldalon foglalkozunk…

Technológia: Carrizo, Excavator

Tehát Athlon X4 835 és 845… A kisebbik egy 3,1 GHz-es órajelű CPU, meglepő módon Turbo Core nélkül, míg a másik egy 3,5 GHz-es alap- és 3,8 GHz-es Turbo frekvencián üzemelő példány. Mindkét prociban letiltásra került az IGP, mindkettő mellé szintén új gyári hűtést (Near Silent 95 Watt Thermal Suliton) csomagol az AMD és mindkettő két modullal, azaz négy maggal operál. Mi ebben a pláne? A modulok fajtája, ugyanis e két friss modell a tavaly nyáron mobil piacra optimalizált is kiadott Carrizo, azaz 6. generációs A-sorozatú APU egységek IGP-től megfosztott, FM2+ foglalatba csomagolt származéka. Korábban úgy tudtuk, a Carrizo nem fog desktop platformra érkezni, ahogy Excavator modullal dolgozó központi egység sem.

Aztán a Bristol Ridge-ről kiderült, hogy a Carrizo asztali vonalra átdolgozott továbbfejlesztése lesz, Excavator modulokkal. Ekkor azonban azt még mindig nem sejthettük, hogy a Carrizo már a jelenleg is piacon lévő platformra is megérkezik. Az X4 835, illetve az X4 845 (főleg az utóbbi) tehát több szempontból is érdekes. Egyrészt némileg előre vetíti azt, hogy mire számíthatunk a Bristol Ridge számítási teljesítménye és tulajdonságai kapcsán (amennyiben valóban marad a 28 nm-es gyártástechnológia), másrészt itt van két olyan központi egység, amelyeket eredetileg hordozható gépekbe szántak és arra is optimalizáltak, így az alacsony fogyasztás és a visszafogott hőtermelés elviekben garantált.

Mobil szegmensben a Carrizo alaptulajdonságai az FP4 tokozás, a 4 Excavator mag 2 MB másodlagos gyorsítótárral, 3. generációs GCN GPU-val, kétcsatornás DDR3 memóriavezérlő 2133 MHz támogatással, FULL HSA 1.0 ismerettel. Számos újítást lehetne még taglalni a Carrizo-ban lévő friss IGP-t vesézve, de mivel az asztali vonalra rászabadított mindkét egységben le van tiltva az IGP (és valószínűleg FM2+-ban nem is lesz olyan, amiben engedélyezik), a Bristol Ridge-ben pedig úgyis továbbfejlesztik, ezzel jelen esetben nem foglalkozunk részletesen. Ami a 835 és 845-öt érinti, ami most minket érdekel, azok az Excavator magok.

Ha visszaemlékszünk egy pillanatra, a második generációs Trinity-kódnevű APU modellek használták először a modulos felépítést. Az AMD APU fronton átugrotta a Bulldozer magokat, és egyből a Piledriverrel nyitott. AM3+ vonalon ennél az architektúránál meg is állt az élet, a jelenleg piacon lévő Vishera-kódnevű FX processzoroknak hosszú évek óta a Piledriver modulokkal kell beérniük. Az APU-k világában viszont történt fejlesztés, 2014 elején jött az FM2+ foglalatot magával hozó, viharos rajtot magáénak tudható Kaveri, majd másfél évvel később a gyakorlatilag steppingváltásnak felfogható Godavari, melyek megkapták az akkor legmodernebbnek számító Steamroller modulokat. Az AMD útitervek ismeretében akkor már tudtuk, hogy a modulos „kalandozás” hamarosan véget ér, de egy jelentős átdolgozásra még sor kerül az Excavator személyében.

Ugyanakkor nyílt titok volt az is, hogy az AM3+ FX vonal már nem frissül, a Steamroller után az Excavatorról is le kell mondania (egyszerűen nem érte volna meg a gyártónak a bekerülési költséget ez a vállalkozás), sőt, korábban úgy hittük, desktopon egyáltalán nem lesz alkalmunk Excavator modulokkal találkozni, most azonban már tudjuk, hogy a Bristol Ridge révén AM4 platformon egy rövid ideig velünk lesz, de a két új Athlon modell kapcsán FM2+ alaplapban is van lehetőség megismerkedni vele (amennyiben az alaplap támogatja, a processzor támogatási listát kötelező ellenőrizni, és ha szükséges, BIOS-t frissíteni!). Mindezen információk okán az Excavatort használó Athlon X4 845 mindenképpen megérdemli, hogy ezt a cikket neki szenteljük.

Carrizo

Az Excavator modult használó Carrizo egységek továbbra is a GlobalFoundries 28 nanométeres gyártósorain készülnek, így azt hihetnénk, a gyártás kapcsán nem történt fejlődés. Ez azonban csak részben van így. A komplett lapka 3,1 milliárd tranzisztort tartalmaz, ami 700 milliós növekményt jelent a Kaveri/Godavari APU-hoz mérten, ez önmagában is komoly adat, de ha azt is hozzávesszük, hogy ennek ellenére a lapkaméret lényegében ugyanakkora maradt (szám szerint 244 mm²), akkor azt érezzük, hogy valami rafináltság van a háttérben. Ez a rafináltság inkább csak okosság és modernizálás, az AMD ezt csak úgy érhette el, hogy nagyobb sűrűséggel helyezte egymás mellé a tranzisztorokat, amelyre úgynevezett High Densitiy Library (HDL) dizájnt használ.

Excavator – a modulos éra vége

Ezt az eljárást GPU-knál már régóta használják, de processzorokhoz a Carrizo-nál került először bevezetésre. A dolog lényege, hogy ez a módszer sűrűbb, ezáltal jóval kisebb áramkörök létrehozását teszi lehetővé a HP (High Performance) eljárással szemben, ennek következményként egy Excavator modul 23 százalékkal kisebb helyen elfér, mint a Steamroller, az energiaigény pedig 40 százalékkal redukálódott, ami egy hatalmas szám. Persze az Excavator telkén sincs kolbászból a kerítés, a HDL-nek a pozitívak mellett vannak negatív hozományai is. A legfontosabb, hogy ezzel a módszerrel elvileg lényegesen alacsonyabb üzemfrekvencia érhető el. Ezért van az, hogy a Carrizo 15 wattos TDP keret mellett mutatja a legjobb teljesítmény/fogyasztás mutatót, és ezért volt eddig a mobil szegmens sajátja. Természetesen az órajel skálázható, ahogyan a TDP keret is növelhető, de a HDL mellett így elvesznek az előnyök.

Az asztali vonalra kiadott X4 835 és X3 845 modelleket 65 wattos TDP osztályba sorolták be, ami nyilván egy jóval magasabb érték a 15 watthoz képest, de desktopon még így is kedvező érték, pláne mostanság egy AMD processzor neve mellett, és természetesen az órajel is jelentősen nőtt a mobil kiadásokhoz képest. Visszatérve egy pillanatra az Excavatorra: a moduláris felépítés tehát nem változott a Steamrollerhez képest, de jelentősen átdolgozták azt. Az utasításbetöltő még egy egységgel egészült ki, melynek azért van komoly jelentősége, mert így már csak az FPU, a Flex FP maradt megosztott, de az is korlátozott mértékben. Ráadásul szintén továbbfejlődött, bekerült a repertoárba az AVX2 ismerete is, de utasítások szintjén további tudásnövekmény még a MOVBE, a SMEP és a BMI1/2 implementálása is. További jó hír, hogy az L1 gyorsítótár kapacitása megduplázódott, miközben a késleltetés nem nőtt. Az elágazásbecslés puffere szintén nőtt, méghozzá 50 százalékkal, ami 512 helyett 768 bejegyzést jelent.

Hogy ne csak jó hír legyen: a L2 gyorsítótár mérete viszont megfeleződött, 2 MB-ról 1 MB-ra csökkent modulonként. Az AMD azt mondja, ez nem akkora gond, mert ugyan a kapacitás csökkent, de ezzel együtt a késleltetés is, így a lépésnek nem lesznek komoly negatív következményei, pláne, hogy a csökkentett méretű másodlagos cache fogyasztása is redukálódott - ezt majd a tesztek eldöntik. A változásokat sorra véve belátható, hogy az elsődleges cél az Excavator modul megtervezésekor a fogyasztás jelentős mértékű csökkentése volt, mindezt úgy elérve, hogy a teljesítmény stagnáljon, vagy ne csökkenjen jelentős mértékben (az AMD szerint az IPC teljesítmény ennek ellenére 4-15 százalékot nőtt). Ezért sem számolhattunk sokáig az új modullal asztali vonalon, de kíváncsian várjuk, hogy a lazábbra eresztett TDP keret és a megnövelt órajel hogyan bizonyít abban a világban, ahova korábban nem szánták a Carrizo-t.

Mostanra képbe kerültünk az újdonsággal kapcsolatban, jöhetnek a tesztkonfigok és az eredmények, lássuk hogy teljesít a tesztpadon az Excavator!

Tesztkörnyezet, fogyasztás, melegedés, tuning

Természetesen a processzorok méréséhez naprakész tesztkonfigurációkat állítottunk össze, friss operációs rendszerrel meghintve, minden elérhető frissítést telepítve, legyen szó BIOS-okról, meghajtókról, javításokról. Mindezek tükrében a tesztkiépítések a következőképpen alakultak:

Galéria megnyitása

Fontos kiemelni, hogy a központi egységek hűtéséhez a gyári hűtőmegoldásokat használtuk (AMD-nél a Near Silent 95 Watt Thermal Solutiont, Intelnél a G3258 mellé csomagolt rézmagost), így képet kaphattunk azok teljesítményéről és zajszintjéről is. Természetesen amire igazán kíváncsiak voltunk, az az AMD Near Silent 95 Watt Thermal Solutionje volt, az Intel gyári coolerek vonatkozásában nem igazán lehet újdonságról beszámolni. Sajnos mostanra az Athlon X4 760K kifutott, nem igazán beszerezhető, de hogy ne maradjunk Piledriver-alapú CPU nélkül, egy A10-6800k-t elő tudtunk varázsolni a teszt idejére, amelyben a Radeon R9 380 diszkrét VGA miatt az IGP természetesen inaktív volt, a szorzókat pedig az X4 760K-nak megfelelően állítottuk be 38-ra (alap), illetve 41-re (Turbo Core), így szimulálva a 760K jelenlétét. A mérések során a Radeon Drivert nem piszkáltuk, minden alapértelmezés szerint futott. A videokártya kapcsán egy Radeon R9 380 állt rendelkezésre, ennél gyengébbet nem szerettünk volna alkalmazni, hogy ne ütközzünk túl korán VGA limitbe, viszont sokkal erősebbet sem, mert az pedig ezekhez a procikhoz nem lett volna életszerű párosítás.

A tesztek során használt alkalmazások:

- AIDA64 Engineer Edition 5.60.3755

- SuperPi 1.5 mod XS

- wPrime 2.10

- WinRAR 5.31 x64

- 7-ZIP 15.14 x64

- Cinebench R15.0 x64

- Adobe Photoshop CC 16.1.2 x64

- Corona CPU Benchmark v1.3

- HWBOT Prime 0.8.3

- HWBOT x265 Benchmark v1.2.0 - 1080p

- PCMark8 2.6.517 x64

- 3DMark v1.5.915

- GTA V

- Tomb Raider

- Metro Last Light Redux

- Total War: Rome II

Fogyasztás:

A processzorok vizsgálatát a fogyasztás oldaláról kezdjük. Mint azt már korábban megemlítettük, egy viszonylag korrektnek számító, Corsair VS 550 tápegységről üzemeltek a rendszerek, a méréshez pedig egy Düwi 05370 mérőt használtunk, amely a fogyasztás mellett képes az áramerősség és a feszültségadatok monitorozására is.

Első lépésben minden konfigurációt üresjáratban, terhelés nélkül mértünk meg, ami annyit jelentett, hogy a Windows 10 Pro x64 az asztalon pihent. Az eredmények nem okoztak meglepést, túl nagy különbségek nem voltak a mezőnyben, mert manapság már minden processzor fejlett energiamenedzsmenttel rendelkezik, ettől függetlenül a Steamroller modulos Athlon X4 860K kérte a legtöbbet, amit az X4 760K követett. AMD fronton az Athlon X4 845 volt a legtakarékosabb az Excavatorral, a technológia ismeretében ezt is vártuk tőle. Az 57 wattos értékkel a Haswell-alapú Pentium G3258-at be is érte, de a Skylake-es Pentium G4400-at nem tudta megverni.

Ezt követően természetesen a rendszerek terhelt fogyasztásának is utánajártunk, amelyhez az AIDA64 beépített rendszerstabilitás-tesztjét hívtuk segítségül. A teszt alatt mindent terheltünk, amit lehetett: CPU, FPU, cache, RAM, HDD, VGA, ennek köszönhetően egy átfogó képet kaphattunk arról, hogy milyen teljesítményfelvételre számíthattunk akkor, amikor a "vas" csúcsra van járatva. A tendencia nem változott jelentősen, a legtöbbet az X4 860K ette meg, őt a 760K követte, a legtakarékosabb AMD pedig ezúttal is az X4 845 volt, de a Pentium G3258-at terhelve már nem tudta tartani, a Skylake-es G4400-zal pedig a teljes rendszer fogyasztása bement 200 watt alá.

Melegedés

A hőmérsékleti adatok monitorozására és rögzítésére ugyancsak az AIDA64 rendszerstabilitás-teszt modulját használtuk a következőképpen: körülbelül 1 percig üresjáratban hagytuk a CPU-t, majd a rendszer minden komponensét terhelni kezdtük. A terhelt állapotot 25 percig tartottuk fent, majd leállítottuk, és a konfigot 15 perc üresjárattal hagytuk "kihűlni". A mért adatokat egy grafikonnal és egy összegző táblázattal szemléltetjük. Azt általános érvényűen ki lehet jelenteni, hogy a tesztben szereplő egyik processzor lehűtése sem jelent komoly kihívást, a gyári hűtések meglehetősen hatékonyan birkóztak meg a feladattal, hangjukat csak akkor lehetett hangosabban hallani, ha kizárólag a CPU volt munkában, a 3D-s tesztek alatt a VGA elnyomta a processzorhűtők által keltett zajt. A mezőny leghűvösebb darabja a Skylake-alapú Pentium G4400, mely az AIDA64 szerint a 21 fokos üresjárati hőmérsékletről a terhelés alatt mindössze 37 fokig melegedett, ugyanez a Haswelles (híresen gyenge belső gyári pasztával) G3258 esetében 32, illetve 54 °C fok volt. Az Athlon X4 845 ugyancsak alig melegszik, bár a 13 fokos terheletlen hőfokot nehéz elhinni, az 51 °C-os terhelt adat meglehetősen kellemes. A 760K terhelés alatt 10 fokkal melegebb volt, a 860K pedig 56 fokig melegedett.

Azok számára, akik szeretnek böngészgetni, rendelkezésre bocsájtjuk az AIDA64 CPUID és memória/cache műveletes képernyőmentéseket, illetve a GPGPU benchmark eredményeit. Ezekből minden részlet kiolvasható ebben a vonatkozásban az adott központi egységről, lehetőség van például a gyorsítótárak sebességeinek összehasonlítására is. Természetesen a memóriakezeléssel kapcsolatos eredményeket a következő oldalon grafikonos formában is összehasonlítjuk.

AIDA64 CPU ID:

Galéria megnyitása

AIDA64 memória és cache teszt:

Galéria megnyitása

AIDA64 GPGPU benchmark:

Galéria megnyitása

Tuning

A túlhajtást tekintve némileg meg vagyunk lőve az asztali Carrizo-k kapcsán, ugyanis az X4 835 és az X4 845 egyaránt szorzózáras darab. Ha a szorzó nem állítható szabadon, akkor csak egyetlen út áll rendelkezésre a tuninghoz: az alapfrekvencia, azaz a BLCK növelése. Ez az FM2 platform és az A75, A55 FCH-k idejében még nem volt tragédia, 115-130 MHz-es BLCK elérhető volt, ami már elég komoly órajel-többletet eredményezett a gyári szorzóval is. Sajnos az AMD az A58/68/78/88X FCH-kba új ACHI vezérlőt épített, amely nem tolerálja a magas BLCK-t, a háttértár hamar elérhetetlenné válik, a gát átlagosan 107 MHz körül van, mi is eddig jutottunk, ami 4078 MHz-es órajelet eredményezett.

Galéria megnyitása

Kíváncsiságból kipróbáltuk azt is, IDE módban mennyit bír az A88X FCH, így 4267 MHz-et (+21.91%) sikerült elérni, amivel a cikk írásának pillanatában tartjuk a világrekordot az Athlon X4 845 kategóriában. Természetesen ma már az IDE mód alkalmazása nem javasolt, különösen akkor, ha gépünk SSD-t is tartalmaz, így sajnos mindennapi használatra AHCI-vel be kell érnünk a 4 GHz körüli frekvenciával. Ezt alkalmazva viszont a legtöbb mérést el is végeztük, még akkor is, ha csupán + 278 MHz-ről van szó. Természetesen ez a plusz frekvencia nem igényel számottevő feszültségemelést, így nyugodtan megmaradhatunk a gyári hűtés alkalmazásánál.

Galéria megnyitása

Memóriakezelés, AIDA64 mérések

Szintetikus tesztek

Tömörítés, kódolás, renderelés, képszerkesztés

3D-s mérések, játékok

Architektúrák összehasonlítása azonos órajelen (3200 MHz)

Ha már ennyiféle generáció jelen volt nálunk egyszerre, alkalmunk nyílt utánajárni annak is, hogyan teljesítenek egymáshoz képest az egyes architektúrák akkor, ha azonos frekvencián üzemelnek. Ehhez a tesztsorozathoz minden processzor órajelét 3200 MHz-re állítottuk be, természetesen a turbót letiltottuk. Íme az eredmények:

Összegzés, vélemény

Az Athlon X4 845 kapcsán az az érdekes helyzet állt elő, hogy egy eredetileg mobil gépekbe szánt lapka gyári „feltuningolása” került asztali tokozásba, ami viszonylag ritkán fordul elő. Ha egy mondattal akarnánk elintézni az értékelést, akkor azt mondanánk, hogy az Athlon X4 845 minden tekintetben pozitív benyomást tett ránk. Miért? Nos, az órajel- és fogyasztásnövekedés ellenére a korábbi FM2+ processzorokhoz képest a 65 wattos TDP még mindig kedvező, sikerült valamennyire megközelíteni az Intel kétmagos, Pentium egységeit. A CPU alacsony hőtermelése szintén meggyőző volt, az új gyári hűtő, a Near Silent 95 Watt Thermal Solution bőven elég a kis Athlonok hidegen tartására, mert a legnagyobb terhelések közepette is alig pörgött fel, és ez a 4 GHz-re történő tuning hatására sem módosult jelentősen.

Némileg kár érte, hogy szorzózáras CPU-ról van szó és valószínűleg nem is lesz belőle „K”-s példány, bár ez az architektúra sajátosságai okán némileg érthető az AMD részéről. Aki mégis tuningolni szeretné az X4 845-öt, az kalkulálja bele, hogy 107 MHz-es BLCK felett az A58/68/78/88 FM2+ alaplapok AHCI vezérlője felmondja a szolgálatot, még IDE módban körülbelül 115 MHz-ig juthatunk, de SSD-s rendszert így használni nem szerencsés. Az Excavator jó irányba mozdult el, és a legtöbb területen érezhető teljesítménynövekedést tud felmutatni az elődökhöz képest, olyannyira, hogy ezzel sok helyen sikerült beérni vagy le is lépni a hasonló árcédula alatt kapható Intel megoldásokat, illetve az azonos ársávban tanyázó Athlon X4 860K-t is.

A tesztek megmutatták azt is, hogy a Haswell és a Skylake között két mag vonatkozásában nincs jelentős különbség sem fogyasztás, sem teljesítmény tekintetében. A G3258 mellett szól a szorzózár-mentesség, azaz a komolyabb tuning lehetősége, míg a Pentium G4400-zal egy LGA 1151-es rendszert építhetünk viszonylag olcsón, ami jelenleg a legmodernebb, és még a Kaby Lake egységeket is ki fogja tudni szolgálni.

Galéria megnyitása

Ha megvizsgáljuk az egyes rendszerek hozzávetőleges bekerülési költségeit, akkor azt láthatjuk, hogy az alaplapok szemszögéből nincs jelentős árkülönbség. Az FM2+ foglalattal operáló deszkák 13 000 forint körül startolnak, de ~20 000 ft-ért már minden igényt kielégítő példányokat is lehet találni. A cikkben szereplő GIGABYTE GA-F2A88XM-D3HP a felfrissített paletta egyik képviselője USB 3.1-gyel a fedélzetén, ~ 23 000 forintos árcédulával. Az LGA 1151 lapok némileg drágábban, 16 000 forint körül indulnak és hatalmas belőlük a kínálat, a határ a csillagos ég.

Galéria megnyitása

Ha teljesen új rendszert építünk, akkor DDR4-alapú deszkát érdemes választani, de ha meglévő DDR3 KIT-ünket megtartanánk, akkor DDR3 variánsok is rendelkezésre állnak. LGA 1150 platformon már 12 000 forintért is lehet „vadat lőni”, de a nagyobb tudású PCH-val és extrákkal bíró példányok 25 000-től felfelé találhatóak. Az ASROCK Z97 Anniversary egy érdekes, letisztult modell, kevés csatlakozóval, de LGA 1150 vonalon a csúcs Z97 PCH-val, ami nem egy rossz ajánlat 23 darab ezresért. A platformokat vizsgálva ugyanakkor megjegyzendő, hogy amíg az LGA 1151 előtt még áll jövő, addig az LGA 1150-re és az FM2+ -ra már az életciklusaiknak vége vár, és esetükben a továbbiakban nem számíthatunk újdonságokra.

Galéria megnyitása

Átevezve a processzorok vizére. A 3,2 GHz-es, Pentium G 3258 21 000 forint körül kapható, amelybe erősen belejátszik a szorzózár-mentesség felára. Ha a tuning esetükben nem cél, akkor ugyanazt megkapjuk a G3250 személyében 4-5 ezer forinttal olcsóbban. A Pentium G4400 friss fecske, de mostanra egész kellemesen beállt az ára ~ 19 000 forintra. A leírtak miatt és az időtállóságot tekintve olcsó Haswelles rendszert már csak akkor építenénk, ha tuningolni szeretnénk, és G3258-ban gondolkodnánk. A Skylake kapcsán viszont figyeljünk arra, hogy a nyomtatott áramkör jelentősen vékonyodott a Haswellhez képest, így annak teherbírása is csökkent. Mivel a Skylake még négy mag esetén is alig melegszik, a hatalmas és nehéz toronyhűtők használata nem javasolt. Azt nem mondjuk, hogy mindenki maradjon meg a gyári Intel hűtőnél, de egy közepes méretű, jól megtervezett hőcsöves coolernél jobbat semmi nem indokol.

AMD vonalon kicsit egyszerűbb a képlet. Ha objektíven nézzük a dolgokat, a legokosabb döntés most a kivárás, hiszen az AM4 debütálása egyre közelebb van, azzal együtt, hogy pontos megjelenési dátumot még mindig nem tudunk, de az új foglalattal majd egy egységes és időtálló platformra tehetünk szert. Ha mindenképpen most aktuális a beszerzés, és a hárombetűs gyártó termékeiben gondolkodunk, akkor az elavult és kifutó AM3+ rendszer építését csak akkor szorgalmaznánk, ha mindenképpen nagy teljesítményű FX-es rendszerre van szükség. Meglévő FM2+ konfiguráció esetén az Athlon X845 meggyőző produkciója ellenére csak akkor lehet célszerű a CPU-csere, ha jelenleg kétmagos egységgel rendelkezünk. Athlon X4 750K és X4 760K-hoz képest is van előrelépés, de a mérték nem akkora, hogy megérje a váltás költségét, a 860/870/880K modellek pedig a magasabb órajellel valamennyire ellensúlyozni tudják az Athlon X4 845 Excavatorból adódó előnyét. Az újdonság nagyjából egy árban van az Athlon 860K-val. Utóbbi mellett egyetlen dolog szól, a szorzózár mentesség, tehát ha komoly tuningot szeretnénk, akkor azt vele tudjuk elérni, ugyanakkor teljesítményben még így sem biztos, hogy érdemben az X4 845 elé tudunk kerülni, tehát most az az érdekes helyzet állt elő, hogy egy alacsonyabb típusszámmal ellátott modell a gyorsabb termék. Mielőtt azonban rohannánk a boltba Athlon X4 845-öt venni, mindenképpen ellenőrizzük, hogy az alaplapunk, illetve az aktuális BIOS verzió támogatja-e őt.

Galéria megnyitása

Sajnos egyelőre az Athlon X3 835 és 845 ritka, mint a fehér holló, és a debütáló ár is picit magasabb volt, mint azt a 70 dolláros végfelhasználói árból átkonvertálnánk. Az első szállítmány 23 300 forintért kellette magát, nem eredménytelenül. Vélhetően lesz ez még olcsóbb is, bár nehéz megsaccolni, mekkora volumenben tervez ezekkel a lapkákkal az AMD, mivel azt sem tudjuk konkrétan, milyen okból adta ki mégis a már meglévő FM2+ vonalra őket. Egy magyarázat lehet az, hogy ezzel is kicsit meg akarták kavarni az állóvizet az AM4 startjáig és beszédtémát akartak szolgáltatni, de az sem kizárt, hogy a hibás IGP-vel legördülő darabok kapnak FM2+ tokozással egy második esélyt az életre.

Galéria megnyitása

Mindenesetre, ha most vásárolunk FM2+ alaplapot és IGP nélküli CPU-ban gondolkodunk, akkor fenntartjuk az álláspontunkat, hogy az Athlon X4 845 a 860K ellenében is jó döntés lehet, főleg akkor, ha az ára csökken még 1-2 ezer forintot és nem akarunk agresszív tuningot, de szeretnénk alacsonyabb fogyasztást és minimális hőtermelést. Opció lehet még az X4 870K, mely Godavari-alapú, forrasztott kupakos és megkapja a Near Silent 125 W Thermal Solution coolert, így a melegedés esetében is kedvező mértékű, de jelenleg ő sem elérhető, és amikor az volt, akkor a 31 000 forintos ára nem igazán sorolta őt az ajánlott vétel kategóriába.

Galéria megnyitása

Az Athlon X4 835 és Athlon X4 845 modellek természetesen nem rengetik meg a piacot, hiszen aki kicsit otthon van a témában, az mind az AM4-re és a Zenre vár, ugyanakkor arra mindenképpen jó volt az X4 845, hogy hosszú idő után beszéd- és cikkalapot szolgáltasson AMD vonalon, és amellett, hogy számos, keveset fogyasztó irodai vagy középkategóriás játékos konfigba javasolt lehet, némileg bepillantást biztosított a jövőbe is, hogy mit várhatunk majd AM4-ben a Bristol Ridge-től, egészen addig, amíg végre befut a Zen architektúra. Reményeink szerint akkor az AMD cirka 6-8 év után valóban „visszatér”, és a magasabb kategóriákban is borsot tör az évek során kicsit elkényelmesedő konkurens gyártó orra alá. Egy biztos: ha minden gyártó tartja a korábban kihirdetett útitervét, akkor nem csak a videókártyák, hanem a processzorok világában is rég nem látott izgalmakkal tűzdelt második félévnek nézünk elébe.

Hírlevél feliratkozás
A feliratkozással elfogadom a Felhasználási feltételeket és az Adatvédelmi nyilatkozatot.

126 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
CrazyKid
CrazyKid
2016. ápr. 5. 21:43
#32

Érthetetlen hogy miért szapuljátok szerencsétlen AMD-t. Ha ő nincs, lehet még csak az első i7 generációnál járnánk. Bár tudom, sokan közületek már nem emlékeznek a K6-os időkre de az intel el volt kényelmesedve a kis P3-al és elég sokáig nem csinált semmit. Kiadott egy P3 500-at azt hali. Aztán az AMD nyomott egy Athlont az arcába és hopp, láss csodát, hirtelen elkezdett az a P3 is skálázódni...

Szóval kedves intel fanok, addig örüljetek amíg az AMD él és képes új termékeket kiadni. Ő az utolsó konkurense az intelnek. Ha eltűnik, megint jön a bepunnyadt intel, de akkor már senkitől se várhattok csodát, aki felrázza az iparágat.

Azért szapuljátok az AMD-t mert próbálkozik? Drága az amit ad? A csúcs AMD alig drágább a low end inteltől. (9590-et nem számolom.)

Keveset tud, igen. De nem mindenkinek van szüksége i7-re. Le merném fogadni hogy az intelesek nagy része ki se használja a CPU-ját. Tudom, mert nekem is i7-em van. Volt AMD-m is, sose volt bajom vele. Tök jó az i7, de a vidkarim így is kihajt mindent, eleve limitáltatom 60fps-en, a proci meg unatkozik...

Szóval kedves AMD szapulók, reménykedjetek hogy jó legyen a "Zen" architektúra, mert ha az lesz, olyan új generációs i7-et készít nektek az intel amit még nem láttatok...

ChoSimba
ChoSimba
2016. ápr. 6. 8:34

[off]Ha eltunyulásról beszélünk, akkor inkább a 2.gen P2-nél és a P4 prescottnál volt lassulás, mert ott majdnem 3 év kellett a csíkváltáshoz. A coppermine és a tualatin beleillik a 2 éves váltás mintázatba a maga 21 hónapjával. A 65 és a 45nm is 22-23 hónap volt.

Az tény hogy az athlont tovább tolták frekiben, mint a katmait, és órajelre is jobban teljesített. De hogy ez az intel tunyulásának tekinthető, vagy jelentős AMD ráhatás lett volna, azt továbbra sem látom. Inkább csak kihasználta azt, hogy a katmai nem volt más mint egy SSE-vel megtoldott P2. De ettől még az intel malmai őröltek az AMD nélkül is.[/off]

hunstree
hunstree
2016. ápr. 5. 14:06
#31

OFF

Vicces olvasni ezt a fájl kódolásos problémát n db szálon. Ha én csinálnék ilyet, akkor behúznám az egész fájlt a memóriába, kódolnám és aztán kírnám a háttértárra. Nem hiszem, hogy ettől van gyorsabb megoldás.

@renegadepestisrac

Nem tudom pontosan milyen kódolásról van szó, de arra gondoltatok már hogy esetleg nem (könnyen) párhuzamosítható, mert egy random darab kódolásához szükség van az előző darab kódolásának eredményére is?!

@Resike

Fájl tördezettségről meg annyit, hogy te nem írsz a háttérárra semmit se. Megkéred az OS-t hogy írjon ki valamit, ami tovább passzolja a feladatokat a háttértár mikorkontrolerének, ami optimalizálja a végrehajtást és majd szól, ha készen van az írással. Megközelítőleg. Szóval nem kell parázni a töredezettség miatt.

Resike
Resike
2016. ápr. 6. 14:17

[off]A te példádba az a hiba hogy feladatok szerinti párhuzamosítás nincs megvalósítva vagyis egy feladat mindig maxra van járatva és a maradék lyukak meg nincsenek betömve.

OLVAS-OLVAS-OLVAS-OLVAS-OLVAS-OLVAS-OLVAS-OLVAS

KÓDOL-KÓDOL-KÓDOL-KÓDOL-KÓDOL-KÓDOL-KÓDOL-KÓDOL

ÍR-ÍR-ÍR-ÍR-ÍR-ÍR-ÍR-ÍR

A másik kérdés, meg hogy egy esetleges nagyobb fájlnál, hol a rossebbe akarod tartani a már átkódolt de még nem kiírt adatokat?

Ellenben:

OLVAS-KÓDOL-ÍR-OLVAS-KÓDOL-ÍR-OLVAS-KÓDOL

Itt szinte akármekkora méretű adatblokkokkal dolgozhatsz, egy fájl az EOF-nál lesz kész.[/off]

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2016. ápr. 4. 19:01
#30

Háromszor volt AMD CPU-m. Először, utoljára és soha többé! Pedig akkor egy Athlon 64 X2 6000+ eléggé jónak számított.

De ha esetleg, mondom ESETLEG (!) kijön egy ár, érték, fogyasztás hármasban megfelelő arányú CPU az AMD-től, talán teszek még egy kísérletet. Ez az Athlon X4 845 nem annak tűnik...

kenand
kenand
2016. ápr. 3. 11:17
#29

Köszönjük a részletes tesztet.

Ha van egy jó 6-8 éves lapod (775/1366), nem éri meg ezekre frissíteni.

Olcsó Xeonokkal ( valódi 4 és 6 mag, akár 12 szál) jobban jársz, főleg ha nem csak játszol.

Sajna AMD továbbra is csak marketingben, grafikonokban és ígéretekben erős. Ez a kis proci is mutat némi fejlődést, de nagyon keveset....

És az a gáz, hogy VGA terén is egyre jobban lemarad a konkurenciától.

Szóval bár nagyon szurkolok neki - a verseny miatt -, de egyre jobban közelít a szakadék felé...

horszi31
horszi31
2016. ápr. 3. 10:32
#28

Hogy a sok okostojást kijózanítsam, én teszteltem az új AMD Athon X4 845-öt, egy AMD 7850K helyére raktam be. A lényeget pár sorban leírom összehasonlítva a 7850K-val (nem Emese súgta):

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-A10-Series%20A10-7850K.html

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-Athlon%20X4%20845.html

Általam tapasztalt konklúzió:

-kis fogyasztás, nem melegszik

-gyengébb 1 szálas teljesítmény

-nem lehet tuningolni, ami nem feltétlenül rossz

-jó hűtőt adnak hozzá, nem hangos, és nagyobb mint a 7850K-é

-játékok alatt kisebb FPS, konkrétan ahol a 7850K lement 25fps-re,

ez lemegy 14fps-re, vagyis sajnos nem váltja ki a 7850K-t,

igen erős CPU limit, játszhatatlan lesz a játék

-nincs benne IGP, vagyis kell mellé videókártya

-akinek van 7850K-ja vagy 860K-ja ne siessen, csak ha fontos a kisebb

fogyasztás, és olyan játékokkal játszik ami nem igényel erős 1 szálat

Terror
Terror
2016. ápr. 4. 17:59

Napi humor rovat

sjacint
sjacint
2016. ápr. 2. 18:38
#27

Nem mellesleg Intel adja a leggyorsabb igp-t

Igaz, drágán.

bpeter91
bpeter91
2016. ápr. 2. 1:04
#26

Nem értek valamit. Miért lett divat az AMD-t szídni?

Aláírom, ezek az APU-s megoldások nem a leghcbb cuccok meg nem egy i7. De az i7 sztem egy más világ...

Régen én is szídtam az amd-t de abban az időszakban mikor csak 1 mag volt a királyság. 3 éve vettem egy Phenom II X6 1045T, azonnal vettem rá egy hyper tx 3 Evot, nyáron 45-50 télen 35 fok körül megy 100on. Szereztem mellé kölcsönbe próbaképp egy HD 7870et. Minden telepített játék beleértve az MKXet a Mad Maxet ultra beállítások mellett, FHDban, 45-60fpsel ment. Úgy hogy a videókártyát vissza kellett skálázni mert melegedett nagyon. A Homeworld remasteredben kellett a depth of fieldett allról lekapcsolni mert akkor néha 25fpsre leesett... 28e forinttért vettem, alaplapom hozzá akkor már 3 éves volt. Most is megy. Nem értem ezt a negatív hozzáállást. 60sávos zenei felvételeket is keverek. Az sem gyilkolja le. AMDnél nem hülyék dolgoznak, csak próbáltak egy olyat alkotni amire a vélül nem igazán volt igény. Ha valaki otthonra gépet rak össze de csak videózásra fhdban meg stb APU-t ajánlom. Olcsóért megvan. Intel mint igp nálam selejt marad. Ráadás drágábban...

Én is várom a Zen-t, és ha hasonlóan jó procit összeraknak mint most nekem a phenom, csak a szükséges teljesítmény többlettel, hasonlóan jó áron, biztos hogy Zenre váltok.

Samanoske
Samanoske
2016. ápr. 4. 17:55

Pedig pont akkor volt jobb az amd.

sjacint
sjacint
2016. márc. 31. 23:33
#25

Senki nem akar Oscar-t adni ennek.

[italic]Hogy is mondtad? Egy processzor teljesítményét mi határozza meg?

[/italic]

sjacint
sjacint
2016. márc. 31. 22:11
#24

Mintegy mellékesen megjegyezném, hogy jól párhuzamosított feladatokban egész jól teljesített az fx8350.

[LINK]

Terror
Terror
2016. márc. 31. 22:57

A linkelt tesztben pontosan ugyanaz a felállás, mint ebben a tesztben. Kétszer akkora chip kell kétszer akkora fogyasztással, hogy hozni tudják ugyanazt. Mármint azt is csak akkor, ha az összes mag jár. Sehogyse gyün az Oscar.

idArns
idArns
2016. márc. 30. 15:46
#23

4 magos next-gen állatok, és porbaveri őket, de legalább egy szinten vannak a Pentikkel, AHAHAHAHA :'DDD Bocsánat, nem hagyhattam ki, Intel fan vagyok.

firebird182
firebird182
2016. márc. 29. 20:55
#22

A Zen megint csak valami baromság lesz minden AMD-s várja a csodát hátha most , de az AMD mindig AMD marad lehet 80 magos 100 Ghz akkor sem érne utol egy i7 új processzort.

Whysper
Whysper
2016. ápr. 1. 17:11

Tudjuk Emese az AMD annyira szar,hogy liszenceket add el az Intelnek. Intel meg annyira jó,hogy licenszeket vesz az AMD-től. B)

tibaimp
tibaimp
2016. márc. 29. 14:15
#21

Jó cikk lett, az Excavator meg nem rossz, de nagyon kell már a 14nm ide is!

gabi123: Annyit lehetne esetleg javasolni, hogy azoknál a teszteknél, ahol az alacsonyabb érték a jobb, írd ki külön is, hogy még egyértelműbb legyen. Köszi

Phantomstranger
Phantomstranger
2016. márc. 29. 14:14
#20

Egyébként pár hétig kicsit passzív voltam és most feltűnt, hogy mióta visszajöttem, Asagrim sehol. Moderátor (volt?) szóval bizonyára ki nem tiltották. Valaki felvilágosítana?

csabi02
csabi02
2016. márc. 29. 20:30

Ő is élvezi a műsort :D

enisherpa
enisherpa
2016. márc. 28. 20:20
#19

Szerintem .. az új, 125W-os gyári hűtő már a 8 magos zen procihoz érkezett. A magok függetlenedése miatt a többszálas teljesítmény azonos órajelen javul. Így kijöhet a 40%-kal jobb IPC. Összeségében a legerősebb 8 magos zen kb. hozhatja az FX-8350 teljesítményének a másfélszeresét, ami nagyjából a négy magos i7-6700k szintje.

Egyszálas teljesítményben továbbra is jobb lesz az Intel. A 8 mag miatt valószínűleg HD library-t használnak majd, be kell férni a TDP keretbe is, így nem várható jelentős órajel növekedés. Ezt támasztja alá az is, hogy a kiszivárogtatott hírekben sehol nem beszélnek az órajelről.

Ha mondjuk 6 GHz-en jönne ki a zen, arról már tudnánk. :)

A legtöbb pc karácsonykor fogy, így remélhetőleg tudják tartani a 2016 Q4-es megjelenést. (október - november)

A 6 magos zen lesz kiállítva az i5 ellen, a 4 magos az i3 ellen. Kérdéses, hogy lesz-e 2 magos verzió. (kinek kell új gép pentium g4400 alatti procival?)

csabi02
csabi02
2016. márc. 28. 12:15
#18

Ezek a beszélgetések elég viccesek és mosolygok,mert évek óta ez megy és mikor az ember azt hiszi,hogy mindenki átlátja mi zajlott le pl az elmúlt 6 évben,akkor újra kezdődik az elejéről minden.

tomchee
tomchee
2016. márc. 28. 13:40

Meglátszik tavaszi szünet van... :)

jedi
jedi
2016. márc. 28. 9:12
#17

Rimagras; Terror

Mert hány olyan 32 nm-es technológiával gyártott Intel processzor van, ami megy gyárilag 5GHz-n ? :/ Mint lentebb említettem, az AMD évekig rá volt kényszerülve, hogy ugyan azon csíkszélességet használja, ezért azt "optimalizálgatta" csak folyamatosan. Ellenben az Intel többször is váltott csíkszélességet, ezért nem volt rákényszerülve, hogy azon architektúrán belül, még hogy a dizájnt is optimalizálja, a fogyasztás csökkentése miatt. Ezért gondoltam, hogy az itt szerzett tapasztalatait, fel tudja használni a 14nm-es gyártástechnológiában is, és így még energia hatékonyabb procikat tud csinálni. Én nem tudom mit lehet ezen nem érteni . :/

Rimagras
Rimagras
2016. márc. 28. 10:28

5ghz?

1: sokat ért vele az AMD, kályha lett az FX CPU, drága lap kellett ami bírja az áramot, de nem volt elég megverni az inteleket.

2: a sandy bridge példul 32nm-n bírja az 5ghz-t, szóval...

http://forums.pureoverclock.com/cpu-overclocking/12386-sandy-bridge-overclocking-guide-5ghz-club.html

A tapasztalatról meg annyit, hogy mivel beismerték a modulos rendszer használhatatlanságát, el is hagyják, szóval az abból nyert tapasztalatok lenullázódnak a Zen-nél (ha nem csak prototípusként létező, valós termék egyáltalán).

Terror
Terror
2016. márc. 27. 22:23
#16

[off]"Intel közeli fogyasztást lehet elvárni az új AMD prociktól, hiszen ha valaki tud optimalizálni, akkor az az AMD"

Fuldokolva röhögős[/off]

lekvarka
lekvarka
2016. márc. 26. 22:27
#15

Cumi lesz ha az Intelnek nem lesz konkurenciaja.Ha esetleg az AMD befejezi a procikkal valo foglalkozast.Akkor az Intel ugy fogja arazni a procikat ahogy neki jol esik.Es nagyon vissza fog esni szerintem a fejlodes.

kiskoller
kiskoller
2016. márc. 27. 10:31

Sajnos a fórumozók jelentős részének még alapszintű közgáz ismerete sincs..

lekvarka
lekvarka
2016. márc. 26. 22:27
#14

Cumi lesz ha az Intelnek nem lesz konkurenciaja.Ha esetleg az AMD befejezi a procikkal valo foglalkozast.Akkor az Intel ugy fogja arazni a procikat ahogy neki jol esik.Es nagyon vissza fog esni szerintem a fejlodes.

MR_47
MR_47
2016. márc. 26. 21:12
#13

Unokaöcsém Athlon 740-e 26 fokos szobában 11-13 fokos, máskor 62 körül mutatja, még mindig idle. Épp tegnap írta vki, hogy neki az FX 10 fokos - a lap meg forró. Ehhez hasonló észrevételeket elég sokat olvastam az elmúlt időben fórumokon. A következtetést vonja le mindenki magának.

tomchee
tomchee
2016. márc. 26. 20:07
#12

Nem is tudom mit vártam.

tomchee
tomchee
2016. márc. 27. 18:27

65

Balazs87
Balazs87
2016. márc. 26. 12:06
#11

Az értelmetlen fikázódásoknak nincs értelme. Mi ez amúgy manapság? Szinte minden IT-s témában, ha valaki úgy értékeli pár komment alapján (bármilyen kütyüt, procit, videókarit..), hogy a "többség" azt rossznak tartja, akkor már ő is utálja, sőt gyűlöli azt. De miért? Ezzel tartozni akar valahova? Ettől nem fog.

ChoSimba
ChoSimba
2016. ápr. 1. 15:12

[off]Csak azt nem értem miért neki adsz igazat, amikor a cikkből pont az ellenkezőjét lehet kiolvasni ???

A single fájl írása/olvasása gyorsabb, mint a multi fájl, ott van kerek perec a második oldalon.

És ha nem vagy diszk IO limites, akkor a multithread is gyorsabb, mint a single.[/off]

tomchee
tomchee
2016. márc. 26. 6:26
#10

Mondjuk azt azért még hozzátenném, hogy attól hogy az AMD nem képes felső kategóriás CPUkat gyártani, a közép és alsó kategóriás processzoraik, nem lesznek rosszabbak.

csabi02
csabi02
2016. márc. 26. 6:43

Nem,nem rosszabbak csak,ha túlárazottak,akkor ott sem fognak nagyot tarolni.

csabi02
csabi02
2016. márc. 26. 6:20
#9

pdx06 és tomchee:

Egyszerűen igazuk van.

Amd kb 5 éve nem gyárt normális procit/apu-t.

Elvileg ők erőltették az apu-t is,így az is szégyen,hogy még mindig igp nélkül adnak ki bármit is...

Törölt felhasználó
Törölt felhasználó
2016. márc. 26. 0:36
#8

Beindult a flúgos futam? Minden tesztben azt látom hogy így szar meg úgy szar az AMD, közben még mindig semmi gondom a 4-ik évét taposó FX-el sem, és nem egy minimalista dolgokra használom a gépet. Az az egyetlen gond hogy nem támogatja normálisan némelyik szoftver. Tesztprogramokat elvből nem használok mert soha nem mentem semmire az eredményeikkel. Kb. mint a tradícionális 3D Mark is GPU körökben hogy általában kaptam egy rohadt ronda tesztbejátszást rohadt rossz teljesítménnyel, ellenben a játékl brutál szép volt brutál jó teljesítménnyel. Nem tartom megbízhatónak egyiket se. Viszont az tény hogy nemsokára talán tényleg lesz egy normális generációváltás mert ezek a vérfrissítő vergődések nevetségesek mindkét cégnél,normális 4K-hoz, VR-hez valóban lepkefing a mostani csúcskategória.

jedi
jedi
2016. márc. 27. 9:15

Abban igazat adok az "ellentábornak" hogy az AMD mindig a jövőre tervez ( ebbe most hagy ne menjek bele bővebben ), és sajnos a legtöbbször nem jön be neki A legnagyobb melléfogása(?) a modulos felépítés volt. Nem azért mert rossz , hanem mert egy architektúrát szoftverileg támogatni is kell, mert ha nem, sokat nem ér. Az Intel eladott processzorainak kb. 80%-a ( és ez a piac kb. 60-70%-a ) kétmagos . Celeron, Pentium, I3. Szóval nem tudom melyik cég fog 2+ szálra progikat írni, ha a piac 60-70%-a csak kétmagos ( persze a professzionális progik nem tartoznak ide ), főleg hogy több szálra programozni elég nehéz. Ezért tér vissza most az AMD a (régi)monolitikus felépítéshez . Ettől függetlenül, ha később ( 3-4-5 év ,múlva ) ténylegesen is elterjednek a többszálú programok, visszatérhet az AMD a modulos felépítéshez, akkor már jókora technológiai előnnyel, mivel már van benne tapasztalata.

/ 2
Vissza az oldal tetejére