Shop menü

10 GHZ-ES DDR5-ÖS MEMÓRIAMODULOKAT FEJLESZTENE A KÍNAI NETAC

A vállalat már el is kezdte a munkát, arról azonban nincs hír, mikorra készülhetnek el ezek a különlegességek.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
10 GHz-es DDR5-ös memóriamodulokat fejlesztene a kínai Netac

A DDR5-ös memória technológia köré épülő termékek fejlesztése gőzerővel zajlik a színfalak mögött, az elmúlt hónapok folyamán már érdekes eredményekről is hallhattunk. A vállalatok mindent megtesznek azért, hogy a 4800 és 8400 MHz közötti tartományt lefedő specifikációt mielőbb meghaladják. Remek példa erre a kínai Netac, amelynek fejlesztőcsapata már dolgozik a DDR5-ös termékek továbbfejlesztésén, így akár 10000 MHz-es effektív órajelen ketyegő memóriamodulok is készülhetnek a nem is oly távoli jövőben.

A DDR5-ös memóriamodulok esetében nagy segítség lehet, hogy a feszültségszabályzó ezúttal nem az alaplapon, hanem magán a memóriamodulon foglal helyet, ami segíthet a magasabb üzemi feszültségek könnyebb bevetésében, illetve a stabilitásra is jótékony hatást gyakorolhat. A T-Force eddigi tesztjei szerint a DDR5-ös memórialapkák akár 2,6 V-os üzemi feszültséggel is működhetnek – megfelelő hűtés mellett –, ami az 1,1 V-os alapértelmezett feszültséghez képest igen komoly „tuningnak” minősül. Az újítások hatására könnyebben lehet magasabb effektív órajelet beállítani, mint a DDR4-es modulok esetében, gyakorlatilag erre készül a kínai Netac is.

Galéria megnyitása

A 10 GHz-es effektív memória-órajel már igen komoly tuningnak számít, ekkora előrelépésre rendszerint a több éve bevezetett, kiforrott szabványok esetében szokott sor kerülni, remek példa erre a DDR4, ami szintén remekül felülmúlta a JEDEC szabványban meghatározott paramétereket, már ami a magasabb órajeleken működő memóriamodulokat illeti. Az 5 GHz feletti tartomány célbavétele a DDR4 bejelentésekor még elérhetetlennek tűnt, manapság pedig egyre több ilyen órajelen működő memóriacsomag jelenik meg, igaz, ezek extrém tuningnak számítanak, így nem is feltétlenül működnek névleges paramétereiken a platformok többségével.

A Netac jelenleg a Micron Z9ZSB memórialapkáival folytat teszteket annak érdekében, hogy a fentebb említett ambiciózus effektív órajelet mielőbb elérhessék. Ezek a lapkák 2Gx8 kapacitással rendelkeznek, késleltetésük pedig CL40-40-40, ami DDR4-es mércével nézve eléggé gyengének tűnhet.

Klienspiaci platformok terén mind az AMD, mind pedig az Intel készül olyan megoldásokkal, amelyek DDR5-ös memória-támogatást használnak. Az AMD térfelén a Socket AM5-ös tokozás bevezetésével érkezik meg a DDR5-ös memóriatámogatás, méghozzá a ZEN 4 architektúrával és a PCI Express 5.0-s támogatással karöltve, ám az még nem derült ki, hogy ez a platform mikor debütál. Az Intel várhatóan az Alder Lake-S processzorokkal hozza el a DDR5-ös memóriatámogatást, méghozzá az év második felében. Ezeknél a processzoroknál a gyárilat támogatott memória-órajel DDR5-4800 MHz lesz.

A DDR5-ös memóriamodulok várhatóan még idén, az év második felében elkezdhetnek szállingózni, ám eleinte magas árakra számíthatunk velük kapcsolatban, ahogy az az újonnan bevezetett szabványok köré épülő termékeknél lenni szokott.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére