Shop menü

ÚJRA JELENTKEZETT A PHILAE

Az első adás után vasárnap este is üzent a Philae. A szakértők most azon dolgoznak, hogy a Rosetta pályáját módosítva stabil kapcsolatot hozzanak létre vele.
Jools _
Jools _
Újra jelentkezett a Philae

Újabb jó hírek érkezteka Philaevel kapcsolatban: a 67P/Csurjumov−Geraszimenko-üstökös körül keringő Rosetta űrszonda leszállóegysége június 14-én este 11 után újabb üzenetet küldött a Rosettának, amely ezt továbbította a Föld felé. A leszállóegység, amellyel november 15-én veszett el a kapcsolat miután az akkumulátorai lemerültek, először június 13-án jelentkezett. Az első 85 másodperces adás során elsődlegesen korábbi adatokat közvetített, ugyanis úgy tűnik, hogy a Philae már egy ideje ébredezik, csak arra nem volt mostanáig ereje, hogy kommunikáljon is.

A legutóbbi adás során a kapcsolat ugyan kevésbé volt stabil, mint az első alkalommal, de a Philae ezúttal már élő adatokat továbbított, vagyis arról az állapotról számolt be, amelyben éppen volt, mondta el Stephan Ulamec, a Philae csapatának egyik tagja. A friss információk alapján a landolóegység meglepően jó állapotban van, és készen áll arra, hogy tovább folytassa küldetését. A Philae belső hőmérséklete a mérés idején például már mínusz 5 °C-ra emelkedett a korábbi adatcsomagban jelentett mínusz 35-ről.

Különösen jó hír, hogy a Philae sokkal jobban áll energiával, mint az várható volt. A szakértők előzőleg úgy számolták, hogy a landolóegységet nem egészen 80 percig süti a Nap az üstökös egy napja, vagyis 12,4 földi óra alatt. Az adatokból azonban úgy tűnik, hogy legalább 135 percen keresztül van megvilágított helyzetben van a Philae, amíg az üstökösmag egyszer megfordul a tengelye körül.

Mielőtt a landolóegység újra munkába állhatna, először is stabil kommunikációt kell megvalósítani a Rosetta és a Philae között, amihez módosítani kell a szonda pályáját, hogy az hosszabb ideig „lásson rá” az üstökösre leszállt űreszközre. (Ennek megvalósításához persze az sem lenne baj, ha végre sikerülne belőni, hogy pontosan hol is van a Philae.) A Rosetta ezekben a hetekben viszonylag távolról, több mint 200 kilométeres távolságból figyeli az egyre aktívabb üstökösmag viselkedését, ezt azonban a következő napokban 180 kilométerre csökkentik, és kedd estétől kezdve igyekeznek úgy optimalizálni a pályát, hogy minél gyakrabban kerülhessen kapcsolatba egymással a két űreszköz.

Ha sikerül hosszabb ideig fennálló, stabil kapcsolatot létrehozni a Philaevel, a landolóegységen helyet kapott 10 tudományos műszer megkaphatja legfrissebb utasításait, és belevághat a munkába. Az üstökösmag jelenleg214 millió kilométerre van a Naptól, és 303 millió kilométerre a Földtől, így a rádiójelek közel 17 percet utaznak egy-egy irányba a földi irányítók és az űreszközök között.

A műszerek aktiválásának sorrendjét majd csak a teljes állapotjelentés birtokában döntik el a szakértők, annyi azonban bizonyos, hogy először a nem mechanikai eszközöket fogják használni, tehát azokat, amelyek nem fúrnak és nem kalapálnak, mondta el Ulamec. Ennek oka az lehet, hogy egyrészt ezek a leginkább energiaigényes műszerek, másrészt a Philae a leszállást követően két lábon egyensúlyozva állapodott meg a felszínen, és kihorgonyozni sem sikerült a landolóhelyre, így nagyon óvatosan kell végrehajtani minden mozgást igénylő lépést, hiszen az üstökösön olyan alacsony a szökési sebesség, hogy a landolóegységet egy nagyon minimális erőhatás is lerepítheti az égitestről.

A Rosetta és a Philae kutatócsapatának tagjai egyetértenek abban, hogy ha sikerül újra beüzemelni a landolóegység műszereit, még a vártnál szerencsésebben is elsülhet a küldetés. Ha ugyanis a Philae ott landol tavaly november 12-én, ahova eredetileg szánták, elektronikus rendszereit már márciusra tönkretette volna az erős napsugárzás. Így viszont akár a két hónap múlva esedékes napközelség idejéig, az alatt és még utána is működőképes maradhat, és testközelből figyelheti meg, hogyan viselkedik az égitest legnagyobb aktivitása idején.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére