Egy amerikai biotechnológiai cég engedélyt kapott az illetékes indiai és amerikai etikai bizottságtól, hogy agyhalott páciensek „feltámasztásával” kezdjen kísérletezni. Rövidesen összesen 20 ilyen beteget próbálnak életre kelteni a Bioquark szakértői az idegrendszer stimulálása révén, azt remélve, hogy az agy újraindítása segíthet ezeken a pácienseken. Fontos leszögezni, hogy egyelőre nagyon bizonytalan, hogy a projekt mennyire lesz működőképes. Az mindenesetre biztató jel lehet, hogy a ReAnima nevű kezdeményezésnek tagja Calixto Machado világszerte elismert neurológus is, aki karrierje során rengeteget foglalkozott az agyhalál állapotával.

A csapat tagjai több különböző terápiás módszert is ki akarnak próbálni az orvosilag halottnak tekinthető betegeken, akik testének bomlását csak a rájuk kötött gépek akadályozzák meg. A szakértők egyebek mellett őssejteket fognak beinjekciózni az agyba, jótékony hatóanyagokat juttatnak be a gerincvelőbe, és olyan idegi stimulációs módszerekkel is próbálkoznak majd, amely a kómás betegek felébresztése során biztató eredményeket produkáltak.

Galéria megnyitása

A módszerek tesztelése után a kutatók hónapokig monitorozzák a páciensek agyműködését, azt remélve, hogy abban valami változás áll be. A projekt elsődleges célja az agytörzs alsó régiójának „beindítása” lenne, amely kulcsszerepet játszik a keringési és a légzőrendszer működésének szabályozásában. Egy nagyon összetett kísérletről van szó, amelyben regeneratív és idegi stimulációs módszereket kombinálunk, mondja Ira Pastor, a Bioquark igazgatója. „Azt reméljük, hogy két-három hónapon belül pozitív eredményeket fogunk tudni felmutatni” – folytatja a cég vezetője.

A központi idegrendszer egy bioelektromos hálózat, amelyben biológiai úton termelt anyagok, neurotranszmitterek biztosítják az elektromos jelek továbbítását. Az idegsejtek elektromos stimulálása tehát nem elegendő a sikerhez, hiszen az agyhalál állapotában a neuronok elkezdenek pusztulni, így bármilyen újbóli aktiválási kísérlethez idegi regenerációra is szükség van. Ezért kellenek tehát az őssejtek, amelyekből az emberi szervezet bármilyen sejtje kifejlődhet. Ez lehet a projekt legnagyobb nehézsége is, hiszen ezeket a sejteket ugyan korábbi kísérletek során sikerrel használták a szív, szem és az agy szövetének kijavítására is, attól még nagyon messze áll a tudomány, hogy a regeneráláshoz elég legyen a kérdéses területre beinjekciózni az őssejteket.

A kísérletsorozat a rudrapuri Anupam Kórházban zajlik majd, ahol az első fázisban neurotranszmitterként működni képes anyagokat és őssejteket juttatnak be az agyhalott páciensek szervezetébe.

Galéria megnyitása

6 hozzászólás

A komment írásához előbb jelentkezz be!
Renhoek
Renhoek
2016. máj. 5. 16:27
#3

Ez azért nagyon fontos, mert minden tapasztalatot fel lehetne használni az időskori elbutulás ellen.

Előbb utóbb az orvoslás eljut oda, hogy a 100-120 évig is élhetünk, de az agy addigra már annyira leépül, hogy értelmes életminőség nem folytatható. Esetleg a jövőben life support gépekkel tovább is lehet húzni, mert az agyon kívül minden szövet regenerálható/kiváltható gépekkel. Az agy az egyetlen, amivel "születünk" és halunk. Ám ha fokozatosan és finoman csatolnánk be az új neuronokat a hálózatba, akkor a tudat konzisztenciája fenntartható lehet. Friss szellemi épség fenntartható lehet még sokáig idős korban is.

Itt merülhet fel az az érdekes kérdés, hogy mi is az öntudat, hogyha ilyen módon folyamatosan regenerálódik. Előbb utóbb mondjuk a sejtek 90% lecserélődik, akkor vajon még mindig önmagunk lennénk? Egyes hipotézisek szerint a kvantumösszefonódás is szerepet játszhat az agyban (A neuronok anyaga összefonódott állapotban végzi a kvantumszámításokat valós időben, pl egy osztódáskor lehetnek összefonódott atomok az agy két külön részében)...szerintem nincs alapja igazából... ha nem számít, akkor viszont teljesen mindegy, hiszen végtelen ideig regenerálható új sejtekkel.

Az már egészen biztos, hogy létezik neurogenezis a memória rögzítésénél. Ez azt jelenti, hogy az agyban folyamatosan új sejtek képződnek, és vándorolnak bizonyos helyekre. Szerintem ez elég bizonyíték a kvantumösszefonódás ellen... Az inkább már filozófia, "lélek" elmélet lenne. Teljesen mindegy milyen anyagból vannak a neuronok, hiszen 99.9999%-ban már úgy is a bevitt tápanyagokból épülnek fel a sejtek,... az eredeti megtermékenyített sejt anyaga iszonyú minimális.

Renhoek
Renhoek
2016. máj. 6. 23:11

Igen, de itt az agysejtek nem cserélődnek le bennünk nagyon nagyrészt. Csak a memóriáért felelős sejtek maximum.

Tehát ami mi vagyunk, teljes egészében az fix. Maximum a pályák huzalozódnak át, és a támogató glia változik.

Ami cserélődik az viszont az anyag. A DNS-en kívül folyamatos épülésben és mozgásban vannak a membránok, mikrotubulusok stb...tehát ilyen értelemben igen, 99%-ban lecserélődik még az agyban lévő anyag is egyszer.

witchlord
witchlord
2016. máj. 5. 11:49
#2

Ez jóóó!..:) Már gyűjtöm a babkonzerveket..:)

tomchee
tomchee
2016. máj. 4. 21:58
#1

És így kezdődött a Zombiapokalipszis... :|

Vissza az oldal tetejére