Ahogy az a korábbi pletykák alapján várható volt, a Netflix első embere a CES alkalmával ma végre hivatalosan is bejelentette, hogy újabb 130 országban válik elérhetővé a vállalat VOD (Video-on-Demand) szolgáltatása, így már a magyar háztartásokban is nézhetőek lesznek a különböző filmek és sorozatok, méghozzá fix havidíj keretén belül, korlátlanul. Zeneszolgáltatások terén már több hasonló megoldással is találkozhattunk, így az alap koncepció ismerős lehet.
A Netflix magyar oldala itt található, ám egyelőre nem magyarul, hanem angolul szólítja meg a látogatókat.
A szolgáltatás összesen háromféle előfizetési lehetőséget kínál, amelyek legfontosabb különbségeit az alábbi felsorolás tartalmazza.
•Basic (7,99 euró): Csak alacsony felbontás áll rendelkezésre, egyszerre egy eszközről nézhetőek a különböző tartalmak.
•Standard (9,99 euró): Elérhető a HD felbontás, egyszerre két eszközről nézhetőek a különböző tartalmak.
•Premium (11,99 euró): Elérhető az UHD felbontás, egyszerre négy eszközről nézhetőek a különböző tartalmak.
Mindhárom esetben kapunk egy hónapnyi ingyenes tesztidőszakot, amelynek keretén belül díjmentesen kipróbálhatjuk a szolgáltatást, majd az egy hónap letelte után automatikusan levonásra kerül az előfizetési díj a PayPal számláról vagy a megadott bankkártyáról, ha nem szakítjuk meg az előfizetést. A megszakításra egy hónapon belül bármikor sor kerülhet, így egy fillérbe sem kerül a próba.
Hogy miért jó a Netflix? Azért, mert széles kínálatból, a pillanatnyi igényünknek megfelelően választhatjuk ki a megtekinteni kívánt tartalmat – nem vagyunk műsorrendhez kötve, nem kell elviselni a gyakran megjelenő idegesítő reklámokat és műsorajánlókat, valamint szinte bármilyen eszközön nézhetünk filmeket és sorozatokat, ha rendelkezésre áll Netflix app és internetkapcsolat. Utóbbinál érdemes szem előtt tartani, hogy a tartalmak internetes adatfolyam formájában érkeznek, azaz adatforgalmat generálnak, így a forgalomkorlátos mobilinternet használata nem éppen kifizetődő – hamar kimeríthető a forgalomkorlát, főleg nagyfelbontású tartalmak megtekintésekor.
A Netflix persze nem csak egy egyszerű online videótéka, ahol havidíj fejében bármennyi tartalom megnézhető, hanem műsorgyártó vállalkozás is, ami dokumentumfilmeket, filmeket és sorozatokat készít – sőt, gyakran olyan régebbi, befejezett sorozatokat is felkarol, amelyek iránt nagyobb igény mutatkozik. Komoly előny, hogy a sorozatok esetében a friss évadokat az összes epizóddal együtt feltöltik, így aki akarja, egyhuzamban végignézheti mindegyik részt.
A Netflix terjedését egyébként az LG segíti: a dél-koreai vállalat az alkalmazás-fejlesztés mellett a videó streamekkel kapcsolatos technológiák fejlesztésében egyaránt részt vesz, valamint a tartalmak HDR-re történő átalakításában is részt vállal. Az LG tehát gyakorlatilag fontos stratégiai partnernek tekinthető.
Az új szolgáltatás idővel komoly népszerűségre tehet szert a hazai nézők körében is, igaz, ennek a kereskedelmi televíziók, illetve az online videótékát üzemeltető szolgáltatók aligha fognak örülni, hisz a Netflix rengeteg nézőt csábíthat el tőlük, ami idővel nézőszámaik és bevételeik csökkenéséhez vezethet. Jelenleg ettől még nem kell félni, hisz a Netflix felhasználói kezelőfelülete egyelőre angol, a beállítások között nincs lehetőség magyar nyelv kiválasztására, a tartalmak pedig angolul szólalnak meg, így csak egy szűk réteg számára lehet vonzó mindaz, amit a szolgáltatás nyújt.
De ez nem lesz mindig így: a fejlődés ütemét látva könnyen lehet, hogy rövidesen elindul a magyarul tudó weboldal, sőt, valószínűleg a magyarul megszólaló tartalmakra sem kell már sokat várni. Ahogy friss információk érkeznek, természetesen azonnal hírt adunk róluk.