Az MIT és a Harvard kutatói egy meglehetősen érdekes és ígéretes projekten dolgoznak, amelynek célja, hogy intelligens tetoválások készülhessenek a közeljövőben. Ezek az „intelligens tetoválások” az adott egyén különböző egészségügyi paramétereire reagálva változtatják színárnyalataikat, így gyorsan észre lehet venni, ha baj van, ami krónikus betegeknél akár életet is menthet.
Hogy miért pont tetoválással kísérleteznek a kutatók, mikor már a viselhető eszközök piacán is találhatóak ütőképes egészségügyi megoldások? Azért, mert a viselhető eszközökben található akkumulátorok még nem nyújtanak kellően hosszú üzemidőt, valamint a viselhető eszközök nem is „kapcsolódnak össze” a felhasználó bőrével olyan közvetlenül, mint ahogy azt a speciális tintát használó tetoválás teszi. A tetoválás ráadásul további előnyökkel is rendelkezik: a kémiai reakciók alapján dolgozó festék folyamatosan „működik”, viselése észrevétlen és kényelmes, a különböző színárnyalatok jelentése pedig könnyedén megtanulható. És nincs szüksége sem folyamatos vezeték nélküli adatkapcsolatra, sem pedig akkumulátorra.
A Dermal Abyss névre keresztelt projekt első eredményei ígéretesek, igaz, még azért elég sok kihívást kell leküzdeniük a kutatóknak ahhoz, hogy a működés zavartalan lehessen. Egyrészt kellően stabillá kell tenniük a vegyületeket, valamint arról is gondoskodniuk kell, hogy a festék ne fakuljon bele a környező szövetekbe, illetve ne is szóródjon szét rajtuk – azaz a minta és a színárnyalat látható maradjon. A speciális festék a test intersticiális folyadékának változásaira reagál, a kémiai reakció pedig színárnyalat-változásokat eredményez.
A kutatók munkájának eredményeként első körben egy olyan festéket sikerült létrehozni, amely a glükózszint változásaira reagál: a festék zöldről barnára vált, ahogy a szint emelkedik. A glükózszint mellett a hidratáltságról is árulkodik a festék, ugyanis ha kék fény alatt vizsgáljuk a zöld festéket, fokozott élénksége a megnövekedett nátriumszintre utal, ami mögött dehidratáltság, azaz folyadékhiány húzódhat.
A koncepciót sertésbőr-szeleten tesztelték, tökéletesítés után azonban az egészségügyben is bevethető lesz, méghozzá kétféle módon. Ha csak alkalmi, rövid idejű monitorozásra van szükség, akkor ideiglenes tetoválásként használják, krónikus betegeknél azonban sokkal tartósabb kivitelben is a bőrre kerülhet.
Jó hír, hogy aki idegenkedik az efféle „testkép-módosításoktól”, láthatatlan tetoválás formájában is kérheti majd az újítást: ekkor az okostelefon kijelzőjén megjelenő színárnyalatokkal lehet megvilágítani a tetovált területet, így diszkréten ellenőrizhetőek a különböző egészségügyi paraméterek. Az okostelefonos alkalmazás egyúttal a megvilágított terület képének elemzésében is segíthet, valamint az eredmény kiértékelését is elvégezheti.