Az emberi test hangjai után hallgatózik egy újfajta elektromos tapasz, amely fejlesztői szerint kiválóan használható lehet a páciensek állapotának felügyelete során. A vékony szerkezet a szív, a vázizmok és az emésztőrendszer hangjait is érzékeli, így a szabálytalan szívverésen kívül például a bélproblémák azonosításában is segíthet anélkül, hogy kényelmetlen, nagyméretű gépeket kellene rákapcsolni a betegre.
„Szervezetünk rengeteg különféle hangot generál” – mondja Howard Liu, az Illinois-i Egyetem kutatója, aki ezen hangok testen kívülről való észlelésére tervezte a könnyű kis szenzorrendszert. A készülék érzékelőit egy rugalmas, 20 milliméter széles szilikon lapba ágyazták a fejlesztők, amely nem emelkedik el jobban a bőrtől, mint egy ragtapasz. A test bármely részén elhelyezhető rendszer 0,5–500 Hz között érzékeli a hangokat, vagyis a szívveréstől kezdve a beszédig mindent képes meghallani, és más érzékelőkkel szemben akár állandóan is kényelmesen viselhető.A vékony készüléket kivizsgálásra érkező, szívproblémákkal küzdő pácienseken tesztelték, és a rendszer által felfogott hangok alapján pontosan azonosítható volt, hogy mi a gond az alanyokkal, amit aztán az EKG-val is sikerült megerősíteni. A szenzorrendszer olyannyira érzékeny, hogy azt is gyakorlatilag azonnal jelezte, amikor az egyik beteg bal szívfeléhez csatlakozott keringéstámogató eszközben (LVAD) vérrögök akadtak el. Ezek megváltoztatták a pumpa hangját, így a probléma gyorsan azonosíthatóvá vált. Az érzékelő tapasszal így nemcsak a szervezet, de az abba beültetett eszközök állapota is könnyen figyelemmel követhető lehet.
Liu elmondása szerint a rendszer révén akár külső eszközök, például protézisek vagy robotok távirányítását is meg lehetne oldani. A kísérletek során a kutatók az alanyok nyakára ragasztották a tapaszt, akik ezt követően hangirányítással játszottak egy számítógépes játékot. Mivel a szenzorok a bőrön keresztül érkező rezgéseket érzékelték, a módszer olyan környezetben is működött, ahol túl nagy volt a háttérzaj a szóbeli utasítások működéséhez. A szakértők által kifejlesztett algoritmus gyorsan megtanulta felismerni az alapparancsok jellemző rezgésmintázatát, amelyeket aztán bármilyen nagy külső zaj mellett azonosítani tudott.