A professzionális piacra szánt Quadro sorozatú videokártyák között már eddig is találkozhattunk Kepler alapú megoldásokkal, de olyannal még nem, mint amilyen a frissen bejelentett GK110 alapú Quadro K6000. GK110-es GPU-t már több Nvidia videokártya, illetve gyorsítókártya is használ, elég csak a GeForce GTX Titánra, a GeForce GTX 780-ra, illetve a Tesla K20-as sorozatú általános célú gyorsítókártyákra gondolni.
A hétmilliárd tranzisztorral büszkélkedő GK110-es GPU most a Quadro családba is megérkezett, méghozzá nem is akármilyen kivitelben: a Quadro K6000-es modellen lapuló GK110-es GPU mind a 15 SMX tömböt munkára tudja fogni, így nem kevesebb, mint 2880 CUDA maggal gazdálkodik. Utóbbi azért nagy szó, mert a fentebb említett GeForce és Tesla sorozatú videokártyáknál legjobb esetben is csak 14 SMX tömb áll rendelkezésre, így azoknak a modelleknek be kell érniük 2688 vagy kevesebb CUDA maggal.
A 15 SMX tömbbel rendelkező GK110-es GPU alkalmazása az új Quadro zászlóshajó esetében azt jelenti, hogy a Quadro család korábbi csúcsmodelljéhez képest közel kétszer több CUDA mag áll rendelkezésre, ami nem elhanyagolható előny. Nézzük, mit látunk, ha a korábbi és az új zászlóshajó tulajdonságait táblázatba foglaljuk. Íme:
A Quadro K6000 elődjéhez képest 2,4-szer magasabb egyszeres pontosságú számítási teljesítményt kínál, ami félelmetesen komoly előrelépés. A dupla pontosságú teljesítményről egyelőre nem adott információt az Nvidia, de a Tesla K20-as család esetében a GK110-es GPU dupla pontosságú számítási teljesítménye a szimpla pontosságú számítási teljesítmény egyharmada. Valószínűleg a Quadro K6000 esetében is ez a helyzet.
Persze nem csak a GPU számítási teljesítménye, hanem a fedélzeti memória sávszélessége is nőtt, méghozzá jelentősen. Ez annak köszönhető, hogy szélesebb adatsín és gyorsabb GDDR5-ös fedélzeti memória áll rendelkezésre, mint a K5000 esetében: a korábbi 173 GB/s-os eredményt 288 GB/s-ra sikerült feltornázni. Ezzel együtt a fedélzeti memória mennyisége is jelentősen, gyakorlatilag háromszorosára nőtt: a K5000 még 4 GB-nyi VRAM-ot alkalmazott, a K6000 pedig már 12 GB-nyi VRAM-mal gazdálkodik. Az Nvidia szerint az extra memóriakapacitásra a nagyobb adatmennyiséggel való munka miatt van szükség. Az extra VRAM-ból a művészek, a tervezők, illetve az olaj- és gázipar résztvevői profitálnak leginkább - hogy csak néhány példát említsünk.
Annak ellenére, hogy a Quadro K6000 minden tekintetben jelentősen felülmúlja elődjét, TDP-je mégsem egetverően magas, hiszen csak 225 wattos értéket képvisel. Ez persze 103 wattal több, mint a Quadro K5000 TDP-je, ugyanakkor 25 wattal még mindig kevesebb a GeForce GTX Titan TDP értékénél. A Tesla K20, amely feleennyi fedélzeti memóriával és 24%-kal alacsonyabb egyszeres pontosságú számítási teljesítménnyel rendelkezik, magasabb, 235 wattos TDP-vel bír. Ennek fényében a Quadro K6000 TDP-je egyáltalán nem rossz, sőt, egyenesen remek.
Az Nvidia a Quadro K6000-et szeptembertől vagy októbertől kezdi el szállítani. Az egyelőre nem derült ki, hogy a professzionális piacra szánt termék pontosan mennyibe kerül majd, de paramétereit elnézve már most kijelenthető, hogy árcéduláján rendkívül borsos összeget láthatnak majd az érdeklődők.