A Microsoft januárban rántotta le a leplet következő generációs webböngészőjéről, az Internet Explorert váltó Spartanról, amely meglehetősen ígéretes megoldásnak tűnt már a bemutató alkalmával is, azóta pedig még tovább csiszolták, így kezd körvonalazódni az új koncepció iránya. A következő generációs webböngésző végleges nevét eddig nem lehetett ismerni, hiszen a Microsoft szakemberei csak nemrég döntötték el, mely név legyen a befutó. A fejlesztőknek tartott BUILD konferencia alkalmával bukkant fel a a végleges név, így a Spartan mostantól Microsoft Edge.
Az új webböngésző tartalomfogyasztásra és tartalomkészítésre született, felhasználói kezelőfelületének kialakításakor pedig kiemelten fontos szempont volt, hogy jól átlátható, könnyen kezelhető, egyszerű dizájnú szoftver készüljön, ami remek böngészési élményt kínál. Az is fontos szempont volt, hogy a felhasználói élményt javító eszközök könnyen hozzáférhetőek és egyszerűen használhatóak legyenek, így egy "felhasználóbarát" webböngésző érkezhet a Microsoft Edge személyében.
Az Edge beépített jegyzetelő funkciókkal érkezik, azaz a webböngészőn belül rajzolhatunk, jegyzetelhetünk, illetve feliratozhatunk is, majd a kész "művet" meg is oszthatjuk barátainkkal, ismerőseinkkel vagy éppen munkatársainkkal. A Microsoft szerint az Edge az alkalmazott technológiák jóvoltából villámgyors alapokon nyugszik, ám arról egyelőre nem árultak el részleteket a vállalat illetékesei, pontosan mekkora gyorsulásra lehet számítani az Internet Explorerhez képest a különböző területeken.
Az Edge megkapja a korábban már bemutatott, és a Windows 10 Technical Preview legfrissebb kiadásában is kipróbálható olvasó módot, ami a sallangmentes kezelőfelületnek köszönhetően zavartalan tartalomfogyasztást tesz lehetővé, de ezzel együtt egy speciális füllel is rendelkezni fog, amely a leggyakrabban használt appok gyors elérését segíti. A repertoárból a digitális személyi asszisztens, Cortana sem hiányzik majd. A Cortana integráció jóvoltából a felhasználó releváns tartalmakkal telepakolt webböngésző kezdőoldalt kaphat, amely különböző ajánlásokat is felsorol, mely kapcsolódó weboldalakat érdemes felkeresni.
Fontos funkció, hogy az Edge bővítménykezelő szolgáltatást is kap, amellyel a Chrome és a Firefox különböző bővítményei használhatóvá válnak az új webböngészőben. A kész bővítményeket könnyedén "újra lehet csomagolni", majd azonnal mehetnek a Microsoft bővítményeket tömörítő weboldalára, így az Edge felhasználók már röviddel a webböngésző hivatalos rajtja után is rengeteg hasznos bővítmény közül válogathatnak majd.
A Microsoft a BUILD konferencia alkalmával meg is mutatta, hogyan működhetnek a Chrome bővítmények Edge alatt – a demó főszereplője a Reddit Enhancement Suite volt, amely Chrome-re, Firefox-ra és Safari-ra egyaránt elérhető, célja pedig az, hogy még jobb felhasználói élmény mellett lehessen szörfölni a reddit virtuális hasábjain. A RES bővítmény Edge-re ültetéséhez a Microsoft szerint szinte nem is volt szükség munkára, annyira egyszerű volt a folyamat, hiszen csak néhány apró módosítást kellett eszközölni.
A Microsoft Edge webböngésző a Windows 10 részeként érkezik majd idén nyáron, amikor a Windows 10 végleges változata debütál. Erre valamikor július folyamán kerülhet sor, ha hihetünk az AMD első embere által kikotyogott információnak.