Shop menü

MÁTÓL MINDENKI SZÁMÁRA ELÉRHETŐ A WINDOWS 10 CREATORS UPDATE

A Windows 10 legújabb frissítőcsomagja ma rajtolt el hivatalosan, de igazából már pár napja tölthető.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Mától mindenki számára elérhető a Windows 10 Creators Update

A Microsoft ma megkezdte a legújabb Windows 10-es frissítőcsomag terjesztését, így a Creators Update (Alkotói Frissítés) mostantól a Windows Update rendszerén keresztül is kényelmesen beszerezhető. Aki szeretné, manuálisan is beszerezheti a frissítést, ehhez csak a Windows 10 Update Assistant névre keresztelt alkalmazást kell letölteni, ha Home vagy Professional kiadást szeretnénk frissíteni – Enterprise és Education kiadásokhoz nem jó.

A 2015 közepén piacra dobott Windows 10 operációs rendszer az előző kiadásokkal ellentétben már más utakat jár, már ami a funkcióbővítést illeti, hiszen újabb nagy számozott kiadások helyett nagyobb ingyenes frissítőcsomagok formájában érkeznek az új szolgáltatások és az új alkalmazások – az addig megjelent biztonsági frissítésekkel karöltve. Az első nagy frissítés, azaz a Fall Update már 2015 novemberében elérhetővé vált, igaz, nem hozott túl nagy változásokat. Majd ezt követte 2016 közepén az Anniversary Update, a Creators pedig a harmadik a sorban, ami ismét egy kisebb frissítés. Ráadásul nem is tartalmaz mindent, amit korábban beharangoztak – nem készült el például a OneDrive igény-alapú szinkronizációs funkciója, de az Action Center radikális átalakítása is elmaradt, valamint dizájn terén is csak apróbb előrelépések történtek.

Az ígéreteknek megfelelően megújult viszont a Paint alkalmazás, amelynek friss kiadása a Paint 3D nevet kapta. Ebben a szoftverben már nem csak kettő, hanem akár három dimenzióban is rajzolhatunk. A 3D-s alakzatokat aztán akár 3D-s nyomtatóra is kiküldhetjük, a View 3D app segítségével pedig meg is lehet őket tekinteni. A 3D-s tartalomfogyasztást segíti a Windows Mixed Reality Platform is, ami a következő generációs AR/VR headsetek érkezésére készíti fel a Windowst. A játékosokat a Game Mode veszi célba, amelynek bekapcsolásával optimális teljesítmény érhető el játékok alatt, de őket célozza a Beam integráció is, ami a játékmenet közvetítését segíti.

Fontos, hogy adatvédelmi beállítások terén történt némi előrelépés, valamint a biztonsági funkciók áttekintése is könnyebb lett, hála a Windows Defender Security Centernek. Utóbbi a biztonsági beállítások mellett a friss Windows telepítésben segítő Fresh Start alkalmazásnak is helyet ad, így könnyen és gyorsan lehet tiszta telepítést végezni. Biztonság szintjén említésre méltó újítás, hogy a Windows Defender Advanced Threat Protection már a kernelszintű, illetve a memóriában megbújó kártevők felismerésére is képes, ami jótékonyan hat a rendszer biztonságára.

Frissült a Windows Upgrade Analitycs is, ami leginkább a vállalati rendszergazdák érdeklődésére tarthat számot – például könnyedén összeállítható egy statisztika akár arról is, milyen hardverkomponensekből áll az aktuális cég gépparkja, milyen szoftverek vannak használatban, illetve a driverek verziója sem marad titokban.

Az éjszakai számítógépezést segíti a Night Light funkció, ami csökkentett kékfény-kibocsátással gondoskodik a szemeink védelméről, valamint arról, hogy a munka és a kikapcsolódás végén jobban aludjunk. Témák szintjén is történt némi frissítés, valamint bekerült a repertoárba a Dynamic Lock funkció, ami automatikusan lezárja a rendszert, ha azt érzékeli, hogy telefonunkkal eltávolodtunk tőle.

Természetesen a Microsoft Edge is fejlődött, hiszen érkezett egy e-book áruház, illetve egy olvasó, valamint a böngészőfülek kezelése is sokat fejlődött, hála az új lehetőségeknek – a böngészőfüleket például félretehetjük, ha szükséges. A Microsoft Edge összességében ütőképesebb lett, de igazából gyorsabban is fejlődhetne – bőven lenne hova. Változott a Windows frissítések terjesztésének módja is, ahogy arról korábbi hírünkben már írtunk. Ez annyit jelent, hogy a Creators Update telepítését követően takarékosabban bánik majd a rendszer az adatforgalommal, így csak azokat a fájlokat tölti le egy-egy frissítés során, amelyeket feltétlenül muszáj.

A Windows 10 Creators Update tehát mától mindenki számára elérhető, így akit érdekel a frissítés, már most kipróbálhatja azt. Aki inkább biztosra akar menni, várjon 1-2 hetet, hogy fény derüljön az esetleges hibákra, már ha vannak ilyenek.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére