A ThinkPad márkanév ma is jól cseng a piacon, hiszen rendszerint strapabíró, megbízható noteszgépekre szokás aggatni, amelyek felszereltség terén is versenyképesek – az elmúlt évek során egyfajta presztízsmárkává nőtte ki magát a név. A ThinkPad márkanév most a Lenovo tulajdona, aki természetesen nem hagyja feledésbe merülni: a CES idején rögtön kétféle ThinkPad X1 sorozatú noteszgéppel is előrukkolt a gyártó. A ThinkPad X1 Carbon és a Thinkpad X1 Yoga között sok hasonlóság és sok különbség érhető tetten.
Mindkét sorozat tagjai megkapták az Intel legújabb, 8. generációs Core sorozatú processzorait, így akár Core i7-8605U sorozatú modellt is választhatunk, ha az itt elérhető leggyorsabbra van szükség. Rendszermemóriából maximum 16 GB-nyi kérhető, méghozzá alaplapra integrált LPDDR3-2133 MHz-es lapkák formájában, az adatok biztonságos tárolását pedig akár Opal megfelelőséggel rendelkező 1 TB-os PCIe SSD is végezheti. Ha már szóba került a biztonság, érdemes megemlíteni, hogy mindkét noteszgép esetében elérhető számos opció, amellyel fokozható a rendszer és az adatok védelme. Ujjlenyomat-olvasót mindkét modellnél kapunk, viszont az infravörös elven dolgozó arcfelismerő kamera csak felár ellenében érhető el – mindkettővel használható a Windows Hello szolgáltatása. A FIDO Authentication szolgáltatás tovább emeli a biztonság szintjét, a kamera előtt elhelyezett elhúzható borítás pedig az esetleges online kukkolók útját állhatja. Mindkét noteszgép kérhető LTE-A modemmel, akkumulátoros üzemidő terén pedig mindketten 15 órára képesek egyetlen teljes akkumulátortöltés hatására.
A normál noteszgépként működő X1 Carbon esetében az alap kijelző 14 hüvelykes képátlóval és 1920 x 1080 pixeles felbontással dolgozik, természetesen IPS alapokon, így a betekintési szögek is kellően szélesek. Igény esetén Multi-Touch támogatással ellátott kijelzőt is kérhetünk, sőt, akár 2560 x 1440 pixeles felbontású panelre is válthatunk, ha szükséges. A csúcskijelzőnél a 2560 x 1440 pixeles natív felbontás mellé extraként Dolby Vision HDR támogatás is jár, ami legalább 500 cd/m2-es maximális fényerősség meglétét feltételezi.
A Lenovo X1 Yoga esetében annyi különbség van, hogy nincs olyan panel, ami ne lenne érintőképernyő, de ez a konfiguráció jellegét nézve aligha lehet meglepő – a kijelzőt hátrahajtva a terméket használhatjuk táblaként is, hála a speciális zsanéroknak.
Érdekes különbség még, hogy az X1 Carbon mellé kapunk egy zajszűrős mikrofont, amely nagy területen érzékeli a beszédet, így az általunk kiválasztott digitális személyi asszisztensnek – Cortanának vagy Alexának – távolabbról is küldhetünk hang alapú parancsokat, amelyek pontosan érhetnek célba.
Házak terén ugyancsak vannak különbségek. A ThinkPad X1 Carbon alapját megerősített szénszállal és magnézium-ötvözettel készített ház adja, ami mindössze 16 milliméter vastag és 1,1 kilogrammot nyom a mérlegen. Az X1 Yoga már klasszikus anyagfelhasználással, azaz alumíniumházzal érkezik, ami 17 milliméter vastag és 1,4 kilogramm a tömege. Portok terén azonos a felszereltség: mindkét újdonságra két darab Thunderbolt 3-as USB-C port, két USB 3.0-s Type-A port, egy HDMI videó kimenet és egy microSD memóriakártya-olvasó került.
Az újdonságok még ebben a hónapban elérhetővé válnak kereskedelmi forgalomban. Az X1 Carbon alapára 1709 dollár, az X1 Yoga alapára pedig 1889 dollár.