Shop menü

KÉT EMBER 48 ÓRÁT TÖLTÖTT EL VR-ESZKÖZZEL A FEJÉN

A kísérletben a VR valós tevékenységekre gyakorolt hatását is vizsgálták.
Fellner Hajnalka
Fellner Hajnalka
Két ember 48 órát töltött el VR-eszközzel a fején

A VR headsetek gyártói számos figyelmeztetést fogalmaznak meg arra vonatkozóan, hogy ne hordjuk megszakítások nélkül hosszabb ideig az eszközöket. Az Oculus például 10-15 perces szüneteket javasol minden fél óra után akkor is, ha nem érezzük szükségesnek. A HTC szintén felhívja a figyelmet a Vive-val kapcsolatban a rendszeres pihenőidők fontosságára. Két VR-megszállott azonban sutba vágott minden ajánlást és veszélyt: úgy döntöttek, két napon keresztül szinte el sem hagyják a virtuális világot.

Dean Johnson, a Brandwidth innovációért felelős vezetője rávette barátját, a Coventry University-n dolgozó Sarah Jonest, hogy együtt végezzék el a kísérletet, melyben többek között a VR-használat határait szerették volna tesztelni. Épp ezért figyelmen kívül hagyták az összes egészségi és biztonsági ajánlást: óránként csupán ötperces szüneteket tartottak, hogy videót rögzítsenek és elmenjenek a mosdóba.

A páros elmondta, hogy nem valamelyik VR-gyártó reklámjának voltak részesei, sőt, ahogy fogalmaztak, a megkeresett cégek vonakodtak részt venni a dologban, mert „azt hitték, meg fogunk halni”.

A két napot nem filmekkel és játékokkal töltötték, hanem számos tevékenységet végeztek az igazi világban, gokartoztak, tetováltattak, illetve egy repülőgép szárnyán álltak felszállás közben, hogy rájöjjenek, milyen messzire kell elmenni a VR fizikai kiegészítéseivel ahhoz, hogy az élmény valóságosnak tűnjön.

Johnson arra is kíváncsi volt, hogyan befolyásolja a VR az egyes tevékenységeket, például a tetováltatást. Korábban nem lelkesedett az ötletért, hogy egy tű többször átszúrja a bőrét, de a VR segített neki abban, hogy megnyugodjon. Az első szúrásnál levette a headsetet és nézte a folyamatot, hogy beállítsa az alap-fájdalomszintet (ez lett a 10), a VR-rel párosítva pedig úgy érezte, a kín intenzitása legalább hatos, vagy hetes értékig csillapodott. Folyamatosan mérte a pulzusát is: mikor látta a procedúrát, 130-at vert a szíve, a VR „takarásában” viszont gyakorlatilag normális, 74-es értéket produkált. Érdekes, hogy a repülőgép szárnyán való utazást sem érezték olyan izgalmasnak és félelmetesnek a headsettel a fejükön, olyan volt, mintha nem is történne meg igazából.

Bár mindketten túlélték a kalandot, ez nem bizonyítja azt, hogy a figyelmeztetések alaptalanok lennének. Johnson például napokig homályosabban látott szemüveg nélkül és fizikai fájdalmaik is voltak az orrukon és az arcukon.

Kíváncsian várjuk, milyen további kísérletekre kerül majd sor, ahogy a VR egyre inkább a mainstream része lesz.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére