Shop menü

JÖHET A GIGABITES WIFI

A Broadcom – ami ismert és elismert névnek számít a vezetékes és vezeték nélküli kommunikációs megoldások piacán – ma örömmel jelentette be, hogy mérnökei elkészültek az első olyan vezérlőchipekkel, amelyek már támogatják a következő generációs, 802.11ac névre keresztelt WiFi szabványt, amit 5G WiFi néven is emlegetnek.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Jöhet a Gigabites WiFi

A Broadcom – ami ismert és elismert névnek számít a vezetékes és vezeték nélküli kommunikációs megoldások piacán – ma örömmel jelentette be, hogy mérnökei elkészültek az első olyan vezérlőchipekkel, amelyek már támogatják a következő generációs, 802.11ac névre keresztelt WiFi szabványt, amit 5G WiFi néven is emlegetnek.

Az új, IEEE 802.11ac alapokon nyugvó chipek háromszor gyorsabbak és akár hatszor hatékonyabban használják fel az energiát, mint a hasonló kategóriájú, ám még 802.11n alapokon nyugvó megoldások. A Broadcom illetékesei szerint a 802.11ac szabvány jelentős előrelépésnek minősül a 802.11 a/b/g/n típusú megoldásokhoz képest. Az 5G WiFi segítségével a felhasználók több eszközön is nézhetnek egyidejűleg HD tartalmakat, hála a megnövelt vezeték nélküli sávszélességnek. A megnövelt sebesség jóvoltából a különböző mobil eszközök esetében gyorsabban szinkronizálhatunk nagyméretű fájlokat, mint korábban, így például egy nagyobb videó letöltése/másolása a 802.11n típusú megoldások esetében megszokott idő töredéke alatt megoldható. Mivel az 5G WiFi kapcsolat segítségével ugyanazt az adatmennyiséget rövidebb idő alatt lehet egyik eszközről a másikra továbbítani, így az eszközök hamarabb alacsony fogyasztású módra válthatnak, mint korábban, ami fogyasztás tekintetében előnyt jelent – ez pedig az akkumulátoridő alakulása miatt egyáltalán nem elhanyagolható szempont.

Mivel a digitális tartalmak fogyasztása egyre nagyobb méreteket ölt, így a nagysebességű adatátviteli technológiák egyre fontosabb szerepet kapnak. A videó tartalmak várhatóan a globális felhasználói adatforgalomnak nagyjából 90%-át teszik ki, legalábbis ez álll a Cisco 2011 Visual Networking Index Forecast című tanulmányában. Ezzel egy időben a vezeték nélküli hálózatoktól való függőség is egyre nagyobb mértékben növekszik, az igényeket pedig egyre kevésbé tudják kielégíteni a 802.11 a/b/g/n típusú vezeték nélküli hálózatok, ami a sok eszköz hatalmas sávszélesség-igénye miatt idővel szaggató videókat és lassú hálózati sebességet eredményez.

A vállalat ma tehát négy új vezérlőchipet mutatott be, amelyek mindannyian 80 MHz-es csatorna sávszélességet kínálnak – ez kétszer nagyobb érték, mint amit a 802.11n típusú megoldások biztosítanak.

Galéria megnyitása

Az újdonságok közül a BCM4360-as modell PCIe interfészre kapcsolódik és három darab 802.11ac sáv kezelésére képes, így segítségével akár 1,3 Gbps-os adatátviteli sebesség is elérhető. A BCM4352-es és BCM43526-os modellek már csak két darab 802.11ac stream kezelésével tudnak megbirkózni, így ők maximum 867 Mbps-os adatátviteli sebesség biztosítására képesek. A termékek közül a BCM4352-es változat PCIe csatolófelületet támogat, míg BCM43526-os típusjelzéssel ellátott társa USB csatolófelületre illeszkedik. Végül, de cseppet sem utolsó sorban, érkezett egy BCM43516-os vezérlőchip is, amely USB-s csatolófelületet támogat és egyetlen 802.11ac stream kezelésére képes, így maximum 433 Mbps-os adatátviteli sebességet kínálhat.

A PCIe modellek AP egységekben, switchekben, routerekben és különböző PC-s termékekben kapnak majd helyet, míg USB-s társaik inkább szórakoztatóelektronikai készülékekben – főleg televíziókban, set-top-boxokban és Blu-ray lejátszókban – bukkanhatnak fel a nem is oly távoli jövőben.

A Broadcom illetékesei a CES alkalmával bemutatót is tartanak majd amelyből kiderül, mire is képesek az 5G WiFi hálózatok.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére