Megjelent az évente kétszer frissülő TOP500-as lista legújabb kiadása, amelyben a világ különböző pontjain található szuperszámítógép-fürtök szerepelnek, méghozzá számítási teljesítmény szerint rangsorolva.
Az új lista a kínaiak számára különösen kedves, hiszen 2010 novembere után ismét kínai szuperszámítógép-fürt áll a képzeletbeli dobogó legfelső fokán. Korábban, 2010 novemberében a Tianhe-1A uralta a szuperszámítógép-fürtök mezőnyét, majd a kínaiak picit háttérbe szorultak, de csak mostanáig: június 17-e óta ismét kínai szuperszámítógép-fürt áll a dobogó élén, méghozzá a Tianhe-2 névre keresztelt rendszer, amit Milky Way 2 néven is szokás emlegetni.
A kínai Tianhe-2 vezeti a listát
Az új szuperszámítógép-fürt egy igazi erőmű a maga 16000 node-jával, amelyek egyenként két darab Ivy Bridge alapú Xeon szerverprocesszort, illetve három darab Xeon Phi sorozatú gyorsítókártyát rejtenek. Az összesen 3 120 000 maggal ellátott szuperszámítógép-fürt a Linpack-kel készített teszt alapján 33,86 PETAFlop/s-os számítási teljesítményt kínál, ami félelmetesen komoly érték. Talán ennél is érdekesebb az a tény, hogy a szuperszámítógép-fürtöt teljes egészében a kínaiak készítették, az Intel csak a processzorokat szállította le hozzá.
Tianhe-2, a szuperszámítógép-fürtök kínai királyaA Tianhe-2 teljesítményét remekül szemlélteti, hogy a második helyezett Titan, amely eddig a dobogó legfelső fokán állt, csak 17,59 PETAFlop/s-os számítási teljesítményt kínál. Előbbi 17,8 megawattot, utóbbi pedig 8,21 megawattot fogyaszt teljes terhelés alkalmával. A Cray XK7-es konfigurációkból álló Titan az Nvidia K20x gyorsítókártyáit is beveti a siker érdekében, amelyek összesen 261 632 feldolgozóval ajándékozzák meg a rendszert. Ez a konfiguráció energiahatékonyság tekintetében jelenleg verhetetlen, ugyanis 2143 Mflops/W hányadossal bír, azaz rendkívül energiatakarékos. A teljes rendszer mindössze 560 640 magot tartalmaz és a Tesla K20x gyorsítókártyákon kívül Opteron 6274-es szerverprocesszorokat is használ.
A dobogó harmadik fokára egy IBM BlueGene/Q alapú szuperszámítógép-fürt, a Sequoia került, amely eddig második helyezett volt. Ez a szuperszámítógép-fürt 1,6 GHz-es Power BQC egységeket alkalmaz és összesen 1 572 864 maggal rendelkezik. A konfiguráció maximális számítási teljesítménye 17,17 PETAFlop/s-os értéket képvisel, fogyasztása pedig 7,84 megawatt. A számítási teljesítmény/fogyasztás arány ebben az esetben 2031,6 Mflops/W.
A TOP500-as lista legérdekesebb adatai
Az új TOP500-as lista számos érdekességet tartogat. Hat hónappal ezelőtt még csak 23 olyan szuperszámítógép-fürt volt, amely számítási teljesítmény tekintetében képes volt a PETAFlop/s-os határ átlépésére, ma pedig már 26 ilyen rendszer van. Az is érdekesség, hogy a listán szereplő konfigurációk 80,4%-a tartalmaz valamilyen Intel processzort.
A TOP500-as lista első tíz helyezettje. A kép nagyítható!A szuperszámítógép-fürtök 88%-a használ olyan szerverprocesszorokat, amelyek hat, vagy ennél több maggal rendelkeznek, és 67%-uk rendelkezik olyan szerverprocesszorokkal, amelyek nyolc, vagy több processzormaggal gazdálkodnak. Az új lista szereplői közül 54-en alkalmaznak valamilyen gyorsítókártyát vagy koprocesszort - 39 szuperszámítógép-fürt Nvidia chipekre, 3 ATI Radeon sorozatú gyorsítókra, míg 11 Intel MIC technológiára, azaz Xeon Phi gyorsítókártyákra alapoz.
Régiós bontás tekintetében elég furcsa a kép, ugyanis az 500 leggyorsabb szuperszámítógép-fürt közül 250 helyett már 252 található az Amerikai Egyesült Államok területén. Ezzel szemben az európai rendszerekből a korábbi 105 helyett már 112 van, az ázsiai konfigurációkból pedig a korábbi 119 helyett már 123 szerepel a listán. Ennek fényében kijelenthető, hogy az USA szuperszámítógép-nagyhatalomnak minősül.
Aki a további részletekre is kíváncsi, vagy egyszerűen csak szeretné látni a TOP500-as listát, látogasson el ide.