A TechEye munkatársai meglehetősen érdekes információkra tettek szert, amelyek a Gigabyte illetékeseitől származnak. A vállalat emberei szerint az Intel USB 3.0-s támogatással ellátott lapkakészletei 2011 helyett majd csak 2012-ben jelenhetnek meg a piacon, azaz jelentős késést szenvedhetnek el.
Az Intel ezzel egy időben már dolgozik saját, külső USB 3.0-s vezérlőchipjén, amellyel a NEC és a VIA megoldásainak kíván majd konkurenciát állítani. Úgy tűnik, hogy az USB 3.0-s vezérlő lapkakészletbe való integrálása egy picit nagyobb feladat, mint azt korábban gondolhattuk.
A The Register ezzel szemben elméletek gyártásával próbálja megmagyarázni a natív USB 3.0-s támogatással ellátott lapkakészletek késését. Szerintük mindez azért van, mert az Intel az USB 3.0 helyett a Light Peak névre keresztelt optikai adatátvitelt részesíti előnyben és az USB 3.0-val nem kíván foglalkozni, hogy így biztosítsa a Light Peak számára a „tiszta“ piaci terepet. Ez utóbbi fejtegetés viszont már most megbukott, méghozzá amiatt, mert az Intel igenis szeretne olyan alaplapokat piacra dobni, amelyek USB 3.0-s támogatással érkeznek, gyakorlatilag ezért is készíti saját, külső USB 3.0-s vezérlő chipjét is.
Az USB 3.0-s vezérlőt az AMD sem építette be legfrissebb, 8-as sorozatú lapkakészleteibe, pontosabban az SB850-es déli hídba. A gyártó azonban még így is az Intel előtt jár: ha natív USB 3.0-s támogatást nem is, de natív SATA 6 Gbps-os támogatást azért nyújtanak a 8-as sorozatú lapkakészletek, ezzel szembe a SATA 6 Gbps-os támogatást az Intel egyelőre még kétportos külső vezérlőchippel oldja meg.