Shop menü

INTEL CPU-K AMD IGPU-VAL: RÉSZLETEK ÉS NÉHÁNY TESZT

A különleges SoC egységből kétféle modell készül (legalábbis most ennyiről tudunk), amelyek hasonló felépítéssel rendelkeznek.
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Víg Ferenc (J.o.k.e.r)
Intel CPU-k AMD iGPU-val: Részletek és néhány teszt

Az Intel tegnap egy szűkszavú bejelentésben ismerte el, valóban együttműködésbe lépett riválisával, az AMD-vel, amelynek eredményeként hamarosan Radeon iGPU-val szerelt Intel processzorok érkezhetnek. Erre leghamarabb is csak a következő év első negyedévében kerülhet sor, így a termékekkel kapcsolatos technikai részleteket egyelőre még köd borítja.

Galéria megnyitása

Szerencsére a nem hivatalos forrásoknak köszönhetően már sejthető, milyen processzorok megjelenésére számíthatunk. Legalább két ilyen termék is érkezik, és mindketten a Kaby Lake G kódnevet viselik, ami az elmúlt hónapok során több pletykában is szerepelt, néha olyan információkkal, amelyek – mint kiderült – igen messze jártak a valóságtól. Az új processzorok a Core i7-es sorozatban foglalnak helyet, ahogy azt az Intel már megerősítette, a kiszivárgott információk alapján pedig már típusjelzésük is ismert: a gyorsabbik példány a Core i7-8809G, a lassabbik pedig a Core i7-8705G jelölést kapja. Előbbit 694C:C0, utóbbit pedig 694E:C0 kódnévvel láthatjuk a különböző tesztekben – ezek tulajdonképpen alaplapjaik kódnevei.

Az új processzorok mindkét esetben négy maggal és nyolc szállal rendelkeznek majd, órajel terén pedig ugyanazt kínálják: 3,1 GHz-es alap- és 4,1 GHz-es maximális boost értéket. A fedélzetükön helyet foglaló Radeon iGPU 24 CU tömbbel rendelkezik, ami 1536 stream egységet takar, a VRAM szerepét pedig 4 GB-nyi HBM2-es megoldásra osztották. A Core i7-8809G esetében az iGPU órajele 1190 MHz, míg a HBM2-es memória 800 MHz-en ketyeg; ezzel szemben a Core i7-8705G már csak 1 GHz-es iGPU órajellel és 700 MHz-es HBM2 órajellel gazdálkodhat. Az egyelőre nem világos, hogy a két SoC egység iGPU-ja között csak órajel terén vannak-e különbségek – nem kizárható, hogy a lassabbik példány kevesebb aktív CU tömbbel gazdálkodhat, mint nagytestvére.

Az első teszt a GFXBench, amelyben mindkét új processzor szerepel. Itt remekül látszik, hogy a Core i7-8809G közel 50%-os előnyt tud felmutatni a Core i7-8705G-hez képest. Ezt okozhatja eltérő TDP keret, vagy eltérő iGPU konfiguráció is. Idővel kiderül, mi a helyzet.

Geekbench alatt már csak a Core i7-8809G eredményeit láthatjuk, de extraként megerősítést is kapunk, valóban 24 CU tömbbel rendelkezik a Radeon iGPU. Igaz, az órajel 1190 MHz helyett itt már csak 1000 MHz volt – a terhelés jellege miatt valószínűleg a processzormagok vitték el a rendelkezésre álló TDP keret nagyobb részét.

Előkerült a 3DMark 11 Performance Presetje is, amelyben a Core i7-8809G nagyjából 30%-kal jobban teljesített, mint a Core i7-8705G, de csak a grafikus tesztekben. A processzorteszteknél már a Core i7-8705G nyert, ami arra utalhat, hogy az iGPU-ja nem csak alacsonyabb órajelen működik, de néhány részegysége le is van tiltva, így kisebb TDP keretet igényel, a „megspórolt fogyasztást” pedig a processzormagok órajelének növelésére fordíthatja a rendszer – hosszabb ideig lehet aktív a magasabb Turbo Boost órajel.

A tesztek sorát az Ashes of the Singularity benchmark zárja, amelyben a Core i7-8705G szerepel, méghozzá kétféle eredménnyel: az egyik 3900, a másik 4800 ponttal zárult, a legjobb összesített átlag FPS pedig 49,7-es értéket képvisel. A tesztekhez a Low presetet használták, a felbontás pedig 1920 x 1080 pixeles volt. Az eltérő eredmények az energiamenedzsment eltérő beállításaival magyarázhatóak.

Mivel a fentiek egyelőre még csak pletykák, érdemes őket távolságtartóan kezelni. Reméljük, hamarosan az első független tesztek is megjelenhetnek, akkor aztán kiderül, mire képes a különleges SoC egység, ami rendhagyó összefogás eredményeként jöhetett létre.

Neked ajánljuk

    Tesztek

      Kapcsolódó cikkek

      Vissza az oldal tetejére