Az AMD következő generációs processzor-architektúrája, amely a Zen nevet viseli, ígéretes megoldásnak tűnik, igaz, eddig meglehetősen kevés részlet látott napvilágot a pontos technikai paraméterekkel kapcsolatban. Nemrégiben azonban kiszivárgott egy blokkdiagram, amely sok érdekes részletről lerántja a leplet, így nagyvonalakban már látható, mire számíthatunk az új architektúrára támaszkodó processzormagok esetében.
A Zen első ránézésre hasonlít a Phenom sorozatú processzorok alapját adó Stars koncepcióra, igaz, annál sokkal komolyabb erőforrásokkal rendelkezik, ami tekintélyes mértékű pozitív hatást gyakorolhat az órajelenként végrehajtható műveletek számára (IPC) a jelenlegi architektúrához képest.
A fenti ábra alapján a Zen monolitikus Fetch és Decode egységekkel rendelkezik. Egy Bulldozer koncepciót követő modul esetében a modulos felépítés jóvoltából egy-egy processzormaghoz egy-egy dedikált dekódoló és integer egység társult, viszont a két processzormag osztozott a lebegőpontos egységen (FPU). A Zen érkezésével egy-egy processzormag esetében egy monolitikus Decode egység, illetve egy különálló Integer és egy különálló FPU egység áll majd rendelkezésre. Az Integer egység a Bulldozerhez képest négy helyett hat futószalagot kap, az FPU egységben pedig két darab nagy, 256-bites FMAC egység kap helyet, ami komoly előrelépés a Bulldozerben helyet foglaló 128-bites példányokhoz képest.
Egy-egy processzormaghoz 512 KB-nyi dedikált másodszintű gyorsítótár társul, ami sokkal kisebbnek tűnik, mint a Bulldozernél alkalmazott modulonkénti 2 MB-os L2 Cache, viszont még így is kétszer több lesz, mint amit az Intel Haswell architektúrája köré épülő processzormagok használnak (256 KB). Ez persze még nem jelent semmit, a lényeg úgyis az, mire lesznek képesek a gyakorlatban a Zen processzormagokkal ellátott központi egységek a konkurens megoldásokhoz képest.
A Zen processzormagokkal ellátott központi egységek processzormagjai egy nagy megosztott utolsó szintű gyorsítótárhoz férhetnek majd hozzá. Az új processzorok PCI Express 3.0-s sávokat kínáló PCIe hubbal, valamint DDR4-es memóriavezérlővel kerülhetnek a boltok polcaira.
A Zen alapú újdonságok várhatóan 14 nm-es csíkszélességgel készülhetnek, érkezésükre pedig valamikor a következő év folyamán számíthatunk, ha helyesek az értesülések.