Az Adobe Photoshop névre keresztelt képszerkesztő alkalmazása profi kezek között igazán bámulatos dolgokra képes, ha egy kép retusálására, illetve radikálisabb átalakítására van szükség, de általánosabb feladatokra is gond nélkül bevethető, például egy hosszú hajú modell mögötti háttér lecserélésére, vagy éppen új objektumok beillesztésére. Ugyanakkor fotók utómunkáival kapcsolatos feladatok is teljes körűen elvégezhetőek vele, plusz még sok másra is jó, azaz egy nagyon sokoldalú, ráadásul széles körben ismert és elismert szoftverről van szó.
Egy-egy komplexebb tárgy, személy vagy objektum kijelöléséhez persze néhány trükkre is szükség van. A feladat megoldható maszkokkal és csatornabeállításokkal, rétegkeveréssel, szűrőkkel, illetve ezek kombinációival; szerencsés esetben azonban a Magic Wand eszköz is elegendő lehet, ha elvégezzük a szükséges finomhangolásokat. Ezek a módszerek tanulhatóak, de még sok-sok gyakorlás után, tapasztalatokkal felvértezve is beletelik némi időbe, míg kellően igényesen ki tudjuk jelölni az adott objektumot az adott képen.
Az Adobe fejlesztőcsapata egy új funkció beépítésére készül, amelynek köszönhetően minden eddiginél könnyebb lesz a kijelölés elvégzése, ez pedig egész egyszerűen a Select Subject nevet viseli majd. Az új funkció különlegessége, hogy az adott képet, valamint a rajta található objektumokat mesterséges intelligencia bevetésével elemzi, majd automatikusan elvégzi a szükséges kijelölést, amit aztán az igények fényében tovább finomhangolhatunk – mert a végeredmény egy-egy komplexebb kép esetében egészen biztosan nem lesz tökéletes.
Hogy ezt az egészet miként kell elképzelni? Az alábbi videón látható néhány példa arra, mennyire hatékony az új funkció, ami egyébként még fejlesztés alatt áll, de idővel a gépi tanulás révén jobbá és jobbá válik.
Az új technológia alapját az Adobe Sensei platformja adja, ami segít a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségek hatékony kiaknázásában. A szoftver a különböző feladatok alkalmával egyre hatékonyabban és jobban képes felismerni az objektumok valódi határait, így a kijelölés is egyre pontosabb lesz. A kijelölt objektumot, tárgyat vagy éppen személyt kényelmesen át lehet másolni egy másik rétegre, ahol tetszőleges háttér várhatja.
A haj, a szőr, a fűszálak és a lombos fák kijelöléséhez persze továbbra is szükség lesz némi emberi finomhangolásra, de az azért óriási segítség lesz, ha a mesterséges intelligencia jóvoltából egy „majdnem tökéletes” kijelöléssel indíthatjuk a munkát, hiszen ezzel rengeteg időt takaríthatunk meg, amit aztán másra is lehet fordítani. Az új funkció egy későbbi Photoshop build részeként válhat elérhetővé a nem is oly távoli jövőben, de hogy pontosan mikortól képezi majd a Photoshop szerves részét, azt egyelőre nem árulta el az Adobe. Addig maradnak a hasonló funkcionalitást kínáló beépülő modulok, mint például az Akvis SmartMask, illetve a Fluid Mask, amelyekért persze külön licencdíjat kell fizetni.